Kthehu   Kreu > TM > Marrėveshje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 7.8.2006, 23:12   1
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Vė re! Vegėl: Tastierė shqip pėr Windows dhe Mac OS (Prektora 1)


Dy fjalė

Prektora ėshtė njė pėrshtatje shkronjore e tastierės pėr sistemin operativ Windows (7, Vista, XP, 2000 Pro) me anė tė sė cilės gjuha shqipe shkruhet me alfabet tė plotė (ė, ē) sipas standardit QWERTY po aq lehtė sa dhe gjuhėt e tjera, pa ngatėrrim tastesh dhe pa kokėēarje.Risitė e Prektorės 1:Renditja shkronjore pas instalimit tė Prektorės 1 - Pamja normale - Ruhet w, dhe shtohen ė dhe ē.


* Shkronjat ė dhe ē caktohen pėrkatėsisht aty ku mė parė ishin ; dhe [ - tė cilat me radhėn e vet rivendosen atypari (shiko pamjet)
* Shtim i theksimit tė zanoreve é, į, ś, ķ, ż, ó.
* Shtim i zanoreve hundore ā dhe ō si dhe i shkronjave gjermane ü, ä, ö, ß.
* Shtim i shenjave tė pėrdorimit tė pėrgjithshėm nė shkresa si p.sh. €,™, ©, ®, ±, ÷, ‰, µ, etj.


https://vargmal.org/shqip
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.9.2006, 22:33   2
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Pyetje Konfigurimi


Udhėzimet pėr Windows 7


1. Shkojmė te "Start -> All Programs -> Prektora -> Pėrshtatja".
2. Shtypim mbi "Add" pėr tė shtuar gjuhėn e re bashkė me pėrshtatjen qė instaluam.
3. Nė dritaren qė hapet shpalosim "Albanian (Albania)", nėn tė shpalosim "Keyboard" dhe zgjedhim "Prektora 1", e cila ėshtė pėrshtatja qė instaluam. Shtypim "OK" pėr ta pranuar.
4. Verifikojmė qė shqipja shfaqet nė listėn e gjuhėve. (Nėse duam ta vendosim si gjuhėn kryesore tė shkrimit shkojmė nė listėn mė sipėr "Default input language"dhe zgjedhim "Albanian (Albania) - Prektora 1".) Shtypim "OK" pėr tė pėrfunduar me pėrzgjedhjen.
5. Prej kėtu e tutje, mund tė kėmbehet mes gjuhėve me anė tė tasteve "ALT
+ SHIFT" ose nė treguesit qė shfaqen nė shiritin e fushėpunės.

Udhėzimet pėr Windows XP

1. Shkojmė te "Start -> All Programs -> Prektora -> Pėrshtatja".
2. Nė dritaren qė hapet shtypim mbi "Add" pėr tė shtuar gjuhėn e re bashkė me pėrshtatjen qė instaluam.
3. Nė dritaren qė hapet klikojmė mbi listėn e parė pėr tė zgjedhur gjuhėn shqipe, "Albanian".


4. Nė listėn e dytė zgjedhim diku mė poshtė pėrshtatjen "Prektora1".


5. Shtypim "OK" pėr tė pėrfunduar me pėrzgjedhjen.
6. Shtypim dhe kėtu mbi "OK" pėr tė pranuar shqipen me pėrshtatjen e re nė listėn e gjuhėve tė sistemit.
7. Nėse dėshirojmė qė shqipja tė pėrdoret vetiu nė ēdo program tė Windows-it, nė fushėn "Default Input Language" (sipas fotos mė lart) zgjedhim "Albanian - Prektora1" dhe nė fund shtypim OK.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.12.2006, 15:17   3
shtegtari
 

Njė trupim, nė dy mėnyra


Ju pėrshėndes tė gjithėve nė Vargmal. Punė tė bukur paskėt bėrė dhe paskėt hapur njė vend ftues pėr propozime dhe sygjerime.

Kam plot syresh. Pikėsėpari, po filloj me njė hap i cili iu bie trup 6 hapave tė parė tė udhėzuesit pėr instalim tė 'prektorės' (mė shumė, herėn tjetėr, mbi kėtė emėrtim). Provojeni kėtė urdhėr nė fushėn qė hapet me START+R, duke e kopjuar (cut and paste) brenda saj

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL input.dll

dhe shifni se a do tė kishte qenė ide e mirė tė pėrfshihet nė udhėzues apo e vėshtirėson atė edhe mė shumė.

Ose, duke kapėrcyer mė pak hapa (vetėm katėr), mund tė pėrdoret edhe 'intl.cpl' me START+R, qė ēon vetėm nė 'Regional and Languge Options' por edhe mbahet mė lehtė nė mend.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.12.2006, 17:58   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Thėnė nga shtegtari

Provojeni kėtė urdhėr nė fushėn qė hapet me START+R, duke e kopjuar (cut and paste) brenda saj

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL input.dll

dhe shifni se a do tė kishte qenė ide e mirė tė pėrfshihet nė udhėzues apo e vėshtirėson atė edhe mė shumė.
Shtegtar, flm. Kjo do tė hyjė si zgjedhje nė fund tė instaluesit (siē hapet dhe ndihma), gjithashtu mund ta jap dhe si shkurtesė nė dosjen e shkurtesave te Start->All Programs->Prektora->Pėrshtatja.


Citim:
'prektorės' (mė shumė, herėn tjetėr, mbi kėtė emėrtim).
Prektorė/prekė. Prekė vjen nga prek, me prek (si cek-cekė, heq-hekė, tek-tekė, ndal-ndalė, shkel-shkallė, etj.) - prej andej prektorė.

Pse prekė? Sepse ngjashėm dhe nė gjermanisht Tastatur, Taste nga tasten (f); italisht tastiera, tasto nga tasto (f); ku tasten, tasto = prek (tok, cik, ēik, cek, cekoj, thek, takoj etj.)... Ndaj dhe prekė - prektorė. Tingėllimi e rrėnja duken tė paqme, gramatika e semantika tė sakta.

Kemi gjithashtu dhe rastin me:

Citim:
Thėnė nga FGJSSH

PREKĖL f. sh. 2. muz. Tast.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.12.2006, 16:41   5
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Deri tė dielėn duhen kryer ndryshimet qė tė shfaqen dhe kėtu.

Gjithashtu do qe mirė sikur teksti i instaluesit tė kalojė nė Unicode, pėr sisteme qė nuk janė nė anglisht, se duket tė jetė nė ANSI.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.12.2006, 02:31   6
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Vetėm ANSI lejon instaluesi, ka qenė kufizim qė nė fillime, megjithatė s'duhet tė jetė problem i madh nė kėtė fazė. Ndėrkohė Prektora kaloi nė 1.16, ndryshimet e ndihmės mund tė sillen dhe kėtu.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.5.2009, 23:44   7
28 Nėntori
 
Shumė mirė !
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.6.2011, 20:24   8
Stahlhelm
anėtar/e
 
Stahlhelm
 
Anėtarėsuar: 4.2008
Nuk di nėse e keni pėrmendur faktin qė prektora s'po punon nė Windows 7. E kam instaluar/ ēinstaluar nja dy-tri herė pa gjetur zygjidhje.

E shikoj nė programet e instaluara, e shikoj edhe nė pėrshtatjen e gjuhės, por kur e hap tastierėn ma tregon bosh!

Kėtu ka tradhėti burra!

p.s. Ndihmė se mė janė prerė duart. Po punoj tani me tastierėn shqip tė windows qė ka y = z!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.6.2011, 08:20   9
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Do durosh dhe kėsaj jave. Nė versionet e para tė 7 ishte nė rregull, megjithėse nė Ultimate s'ėshtė testu. Duhet punu dhe njė version pėr nai distro Linux-i (po mendoj Debian), se deri tani meqė s'ka pas pėrdorim tė gjerė si sistem operativ pėr punė zyre nuk i kemi kushtu rėndėsi.

Ndėrkohė provoje njėherė ta instalosh si admin (te instaluesi shtyp djathtas dhe zgjidh "Run as administrator" te menyja), se mbase ka ndonjė pengesė dhe i duhen tė drejta admini gjatė instalimit, pastaj ndiq procedurėn si nė XP.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.6.2011, 01:44   10
darwin
anėtar/e
 
darwin
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Nuk punon nė 64bit, nė 32bit Win7 ecėn nė rregull.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.10.2011, 20:59   11
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Pati ca vonesė, po deri tė hėnėn do qarkullojė versioni 1.17 dhe pėr 64 bit Intel/AMD (Win7) - edhe instaluesi do jetė nė Unicode pėr Windows me alfabete jolatine. Do njoftoj kėtu gjithsesi.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.10.2011, 07:57   12
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Qarkulloi 1.17, mund tė shkarkohet prej kėtu https://vargmal.org/shqip/prktr117.exe derisa tė pasqyrohen ndryshimet nė faqen kryesore.

Ēinstaloni versionin e mėparshėm nėse do vini kėtė (teknikisht ky i mbishkruhet, por pėr ēdo rast).
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.10.2011, 16:43   13
darwin
anėtar/e
 
darwin
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Rrofsh e qofsh, versioni i ri punon shkėlqyeshėm me Win7 64bit


ĖĒĖĒĖ
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.12.2011, 08:54   14
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Deri nga janari them tė qarkullojmė njė program tė posaēėm pėr t'i pėrdorur tastet nė low-level, pa u varur nga regjistrimi qė kanė nė Windows. Po ky ėshtė program mė vete dhe nė thelb ėshtė nis pėr tjetėr punė, po mbase mund tė nxjerr nai version si alternativė nė raste tastierash problematike, gjithmonė nqs. raportohet kėtu apo ka kėrkesė, pėrndryshe duhet preferuar nė ēdo rast Prektora qė ėshtė implementim standard dhe mund t'i shtohet ēdo gjuhe si "layout", jo vetėm shqipes.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.8.2012, 22:08   15
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Ėshtė nė testim dhe versioni pėr Mac OS, del brenda javės. Pėr Linux nuk kemi dhėnė zgjidhje se s'ka dalė nevoja, nqs. i duhet ndonjėrit kontaktoni.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.8.2012, 15:46   16
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Pėr Mac OS mund tė shkarkohet nga https://vargmal.org/shqip/prktr1.zip derisa tė dalė nė faqen kryesore.

Procedura e instalimit (mund tė vendosim video udhėzuese mė vonė pėr gjithė versionet), ėshtė:

- Shkarko skedarin .zip mė lart.
- Shpaketoje dhe kopjo "prktr1.bundle" nė "Macintosh\Library\Keyboard Layouts\" (nė varėsi tė konfigurimit tė sigurisė, mund tė tė kėrkohet fjalėkalimi, sepse po kopjon nė dosje sistemi).
- Shko te molla "-> System Preferences -> Language Text -> Input Sources" dhe zgjidh "Albanian - Prektora 1" bashkė me gjuhė tė tjera qė mund tė pėrdorėsh.
- Nė vijim do tė shfaqet ikona e gjuhės aktive (me gjasė flamuri amerikan) nė shiritin e punės nė pjesėn e sipėrme tė ekranit. Shtype ikonėn dhe te menyja qė del zgjidh shqipen.
- Shkruaj si njeri dhe nė Mac.

(Ashtu si me versionin pėr Windows, pėrshtatjet shkronjore qė japim kėtu janė pjesė integrale e sistemit pėrkatės, sipas mėnyrės qė ka parashikuar prodhuesi i tyre pėr kėtė punė, me komunikim tė drejtpėrdrejtė midis tastierės dhe sistemit operativ - dhe nuk janė programe qė i mbivendosen sistemit. Nė rastin e Windows-it pėrshtatja jonė ėshtė alternativė (sipas nesh mė praktike) ndaj asaj qė ofron sistemi pėr shqipen, siē sqarohet nė faqen kryesore, kurse nė Mac OS ėshtė varianti i vetėm qė ekziston pėr shqipen, pasi sistemi nuk e ofron ende.)
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.8.2012, 08:52   17
darwin
anėtar/e
 
darwin
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Ese


Punon mirė fare, nė kėtė ēast po shkruaj nga njė sistem Mac OS 10.6.5 (SnowLeopard) dhe para 10 minutash e provova dhe nga 10.7.3 (Lion), ecėn pėr mrekulli. Udhėzimet janė tė qarta sa mė s'bėhet, ju faleminderit shumė. Pėr mendimin tim do tė ishte mirė tė ngarkohej aty ku ėshtė dhe versioni Windows sė bashku me udhėzimet nė shkrimin e mėsipėrm.

Mė sė fundi mund tė shkruhet po aq rehat sa nė Windows
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.3.2018, 11:22   18
Kolo
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2018
I ndoqa udhėzimet, po nuk po mė funksionon nė Macbook Pro. Po nė kėtė kompjuter e kam pasė tė instaluar Prektorėn, por pasi e riktheva nė factory settings dhe rinstalova Yosemite, ndoqa udhėzimet, e kopjova prktr1.bundle Keyboard Preferences por nuk mė del tek Input Sources. Ēfarė mund tė kem bėrė gabim?
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:36.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.