Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 22.5.2010, 09:10   1

Shkrim i cituar Z1·SHV| Kėrkohet pjesėmarrja e FSK-sė nė misione paqeruajtėse


Citim:
FSK tė marrė pjesė nė operacionet paqėsore tė NATO-s

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, me t’u kthyer nga vizita nė Malajzi, ka pasur njė takim me anėtarėt e Kėshillit tė Atlantikut Verior, tė kryesuar nga Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, me ē’rast ka falėnderuar Sekretarin Rasmussen, si dhe tė gjitha vendet e NATO-s, pėr ndihmėn qė i kanė dhėnė dhe po vazhdojnė t’i japin Kosovės.

Presidenti ka folur pėr procesin e zhvillimit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, me ē’rast ka ripėrsėritur kėrkesėn e tij qė FSK tė marrė pjesė, qoftė edhe nė mėnyrė simbolike, nė operacionet paqėsore tė NATO-s. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=8657
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2010, 22:42   2
Citim:
Sejdiu: FSK simbolikisht tė marrė pjesė nė misione ndėrkombėtare

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, deklaroi se reduktimi i trupave tė NATO-s, duhet tė bėhet paralelisht me stabilitetin e vendit dhe me ngritjen e kapaciteteve tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės

Gjatė takimit me njė delegacion tė Asamblesė Parlamentare tė NATO-s, ai ka pėrsėritur kėrkesėn pėr pjesėmarrjen, qoftė edhe nė formė simbolike, tė pjesėtarėve tė FSK-sė nė misione ndėrkombėtare.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=39374
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.10.2011, 20:14   3
Citim:
FSK, nė misione edhe jashtė vendit

Pas njė debati njėorėsh, Kuvendi i Kosovės ka miratuar propozim-vendimin e Qeverisė sė Kosovės lidhur me pėrcaktimin e pėrgjegjėsive dhe procedurave tė zbarkimit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės nė misione tė ndryshme jashtė vendit. Qėndrime tė ndryshme kishte gjatė debatit, megjithatė, nė fund rezultoi miratimi me 66 vota pėr 2 kundėr dhe 3 abstenime.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Visar_Kryeziu_FSK04_286101.JPG
Shikimet:	167
Madhėsia:	58,3 KB
NNJ:	3216

Ministri i FSK-sė, Agim Ēeku ka thėnė se ka boshllėk nė ligjin aktual pėr FSK-nė, andaj ėshtė i nevojshėm njė vendim, pėrmes tė cilit do tė definohet qartė zbarkimi i FSK jashtė vendit nė situata emergjente pėr operacione tė ndryshme, transmeton Kosovapress.

Deri tani, FSK-ja si forcė e sigurisė, ka ndihmuar nė dy raste nė Shqipėri, raste kėto nė tė cilat ministri Ēeku thotė se nuk ėshtė respektuar ligji nė tėrėsi, pėr arsye se Kuvendi ishte shpėrbėrė dhe janė tejkaluar procedurat e rregullta ligjore.

Ēeku ka theksuar se vizioni i Qeverisė sė Kosovės ėshtė qė tė ndėrtohet forca e Kosovės, e cila do tė jetė e mjaftueshme pėr ta mbrojtur sovranitetin e vendit, pėr t’i mbrojtur qytetarėt dhe interesat e vendit. E pjesė e mbrojtjes sė interesave tė vendit, sipas tij, ėshtė edhe dėrgimi i trupave tė FSK-sė nė misione jashtė vendit.

Ligjvėnėsit kanė miratuar edhe raportin e Komisionit pėr Mbikėqyrjen e Financave Publike pėr mbikėqyrjen e zbatimit tė Ligjit pėr themelimin e Zyrės sė Auditorit tė Pėrgjithshėm dhe Zyrės sė Auditimit tė Kosovės.

http://www.kosova-sot.info/politike/...-jashte-vendit
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.3.2012, 18:41   4
Citim:
FSK-sė i kėrkohet ta trajnojė ushtrinė e Libisė!

Prishtinė, 19 mars - Komanda e NATO-s nė Napoli, pritet qė nė fillim tė muajit tjetėr tė japė vlerėsimin pėr kapacitete operacionale tė FSK-sė, ka thėnė pėr “Tribuna Shqiptare”, zėvendėsministri i FSK-sė, Shemsi Veseli. Sipas tij, kjo pėrgjigje e mban peng vendimin pėr tė marrė pjesė nė kuadėr tė ushtrisė britanike nė operacionet nė Libi.

Ai e vlerėson tė arritur tė madhe kėrkesėn qė pjesėtarė tė FSK-sė tė trajnojnė ushtrinė e re tė Libisė, njė kėrkesė e bėrė nga njė ekip i pėrfaqėsuesve tė kėtij shteti. Ndėrkohė, dy grupe tė pjesėtarėve tė FSK-sė do tė trajnohen nė Turqi dhe Belgjikė, kryesisht pėr misione paqeruajtėse jashtė vendit.

Veseli thotė se formalisht, komanda e NATO-s ka miratuar kėrkesėn qė grupi i parė qė do tė niset nė misione paqėsore do tė jetė nė kuadėr tė Ushtrisė Shqiptare.

http://koha.net/?page=1,13,92111
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.3.2012, 22:33   5
Citim:
FSK nis 40 oficerė dhe nėnoficerė pėr nė Danimarkė

Emri:  031.jpg
Shikimet: 106
Madhėsia:  6,3 KB40 oficerė dhe nėnoficerė tė Njėsisė Ndėrlidhėse pėr Reagim tė Krizave tė Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, janė nisur sot pėr njė ushtrim fushor njėjavor nė Danimarkė.

Me kėte rast, komandanti i Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati, tha se sot ėshtė njė ngjarje e veēantė pėr FSK-nė, sepse po dėrgojmė njė njėsi tė plotė jashtė vendit pėr trajnime pėr tė dhėnė kontributin tonė nė operacione paqeruajtėse nėpėr botė.

Kastrati falenderoi Danimarkėn pėr kėtė donacion dhe pėr kontributin qė po jep nė ngritjen e kapaciteteve tė Forcės sė Sigurisė tė Kosovės.

Para tri ditėsh, FSK-ja ka dėrguar njė tog nė Republikėn e Turqisė, pėr trajnime Operacione Mbėshtetėse tė Paqes.

Ceremonia pėrcjellėse u organizua nė kazermėn “Adem Jashari” tė Komandės sė Forcave Tokėsore nė Prishtinė.

http://rtv21.tv/home/?p=66593&utm_so...r-ne-danimarke
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.7.2012, 19:02   6
Citim:
FSK-ja, me kapacitete pėr misione jashtė vendit

Emri:  f.0701231703512_m.jpg
Shikimet: 92
Madhėsia:  56,7 KBForca e Sigurisė sė Kosovės ka kapacitete edhe pėr misione jashtė vendit, ka theksuar pėr Radio Kosovėn, Komandanti i saj, Gjeneral-lejtnant, Kadri Kastrati. Sipas tij, deminimi, logjistika, fusha e mjekėsisė dhe kėrkim-shpėtimit, janė fushat nė tė cilat FSK-ja mund tė jap kontributin, pėr ēka njėsitet pėrkatėse janė tė licencuara ndėrkombėtarisht.

Komandanti i FSK-sė, gjeneral-lejtnant Kadri Kastrati tha se forca qė ai drejton ėshtė e aftė tė kryejė operacione jashtė vendit. Por, pėr ta bėrė kėtė, sipas Kastratit, FSK-ja duhet tė ketė mbėshtetje logjistike.

“Ne nuk mund t’i zbarkojmė trupat jashtė vendit. Nė rajon ne i transportojmė trupat me forcat tona, por e kam fjalėn me larg siē ėshtė Afganistani, Iraku, ndoshta nesėr Afrika qė na nevojitet transport ajror. Ne nuk i kemi kėto mundėsi dhe pėr kėtė arsye neve na nevojitet njė shtet pėrkrahės qė tė na merr nėn ombrellėn e tyre qė ne tė marrim pjesė nė kontingjentin e tyre nė misione paqeruajtėse”, ka thėnė Kastrati pėr RTK.

Kastrati bėri tė ditur se i ėshtė bėrė kėrkesė shteteve tė fuqishme tė NATO-sė qė ta ndihmojnė FSK-nė, nė kėtė aspekt.

Ai tha se Republika e Shqipėrisė ka premtuar qė do tė lobojė tek vendet anėtare tė NATO-sė pėr t’i bindur ato se FSK-ja ka kapacitete pėr misione paqeruajtėse.

“Kontributi mė i madh qė FSK-ja mund ta japė ėshtė nė fushėn e dominimit, gjė qė ėshtė duke e bėrė qe 10 vjet nė Kosovė dhe njėsitet e deminimit janė tė licencuara ndėrkombėtarisht”, bėri tė ditur gjeneral Kastrati.

“Njė prej operacioneve qė ne kishim mundur me dhėnė kontribut ėshtė edhe deminimi ku jemi tė licencuar ndėrkombėtarisht dhe jemi duke e bėrė tashmė 10 vite. Pastaj nė kapacitetet e logjistikės, mjekėsisė ku ne mund tė jemi krah pėr krah me ushtritė tjera dhe iu garantoj juve dhe opinionin qė FSK-ja do kryente me sukses kėtė detyrė qė do tė na jepej nė njė tė ardhme tė afėrt”, tha ai.

Misioni i FSK-sė ėshtė qė tė kryej operacionet e reagimit ndaj krizave nė vend dhe jashtė tij; operacionet e mbrojtjes civile brenda Kosovės si dhe t’i ndihmojė autoritetet civile nė pėrgjigje ndaj katastrofave natyrore dhe emergjencave tė tjera. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=23448
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.8.2012, 19:56   7
Citim:
FSK dislokohet nė Maqedoni

Nga kazerma e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK) “NewBorn” nė Gjilan, tė hėnėn nė orėt e mėngjesit njė kontingjent i pėrbėrė prej 146 pjesėtarėve tė FSK-sė, sė bashku me tekniken qė posedon, janė nisur pėr t’u dislokuar nė Krivollak tė Republikės sė Maqedonisė, pėr tė marrė pjesė nė ushtrimin “Reagim ndaj krizave”.

Zyrtarė tė Ministrisė sė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, me kėtė rast pohuan se FSK-ja ėshtė e pėrgatitur me personel dhe pajisje tė nevojshme pėr tė zhvilluar kėtė ushtrim ndėrkombėtarė pėr “Reagim ndaj krizave” dhe se kjo ministri, nė bazė tė planeve tė angazhimit, si dhe vizionit pėr bashkėpunim nė tė ardhmen, ka vendosur qė tė zbarkojė njė kontingjent tė saj nė Krivollak tė Republikės sė Maqedonisė, nė mėnyrė qė bashkėpunimi dhe bashkėveprimi si forcė e pėrbashkėt, tė jetė udhėrrėfyes pėr operacione tė mundshme nė tė ardhmen.

Shemsi Veseli, zėvendės ministėr i FSK-sė, e cilėsoi si shumė tė rėndėsishme kėtė ngjarje, duke kėrkuar nga pjesėtarėt e FSK-sė, pėrkushtim, disiplinė dhe profesionalizėm, i cili siē tha ai nuk u ka munguar asnjėherė. Veseli po ashtu kėrkoi nga ata qė me kėtė rast tė demonstrojnė, se janė tė aftė dhe tė gatshėm, tė marrin mbi supet e tyre edhe ndonjė forcė, gjegjėsisht mision tė ardhshėm nė kuadėr tė forcave tė NATO-s.

Ai tha se sot ėshtė njė ditė e shėnuar pėr Ministrinė e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, pasi qė nė kuadėr tė bashkėpunimit rajonal mes Republikės sė Maqedonisėdhe Republikės sė Kosovės, do tė bėhet dislokimi i forcave tė Sigurisė sė Kosovės dhe nė anėn tjetėr do tė bėhet edhe testimi i gatishmėrisė sė dislokimit tė FSK-sė.

http://rtv21.tv/home/?p=95142&utm_so...et-ne-maqedoni
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.9.2012, 21:12   8
Citim:
FSK gati pėr misione jashtė vendit

Emri:  6530h9xc.jpg
Shikimet: 83
Madhėsia:  46,6 KBZyrtarė tė Ministrisė sė FSK-sė deklaruan se ligji qė po pėrgatitet do tė pėrcaktojė kompetencat dhe pėrgjegjėsitė e institucioneve nė rastet e dėrgimit tė kontigjenteve tė FSK-sė nė misione jashtė vendit.

Kanė filluar pėrgatitjet e bazės ligjore pėr dėrgimin e pjesėtarėve tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės nė misione jashtė vendit. Zyrtarė tė Ministrisė sė FSK-sė, thanė pėr Radio Kosovėn se ligji qė po pėrgatitet do tė pėrcaktojė kompetencat dhe pėrgjegjėsitė e institcioneve nė rastet e dėrgimit tė kontigjenteve tė FSK-sė nė misione jashtė vendit.

Programi Legjislativ pėr vitin 2012 obligon Ministrinė e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės qė tė hartojė projektligjin pėr dėrgimin e FSK-sė jashtė vendi. Ėshtė miratuar ndėrkohė, koncept dokumenti pėr draftin fillestar tė projektligjit dhe mė pas ai u ėshtė dėrguar ministrive pėrkatėse pėr dhėniėn e komenteve tė tyre.

Zyrtari ligjor nė Ministrinė e FSK-sė, Major Brahim Kokollari, tha se me kėtė ligj pėrcaktohen kompetencat dhe pėrgjegjėsitė e institucioneve nė rastet e dėrgimit tė kontigjentit tė FSK-sė nė misione jashtė vendi.

“Arsye tjeter pse kėrkohet tė nxjerret ky ligj ėshtė tė rregulloj statutin e pjestarit tė FSK-sė gjatė qėndrimit nė mission, sepse kjo ka kosto buxhetore.Pėrpos ligjit ėshtė edhe marrveshja me SOFA ku kėrkohet qė tė sigurohet baza ligjore para dėrgimit”, tha Kokollari pėr Radio Kosovėn.

Major Kokollari tha se ligji duhet tė jetė nė harmoni me legjislacionin e BE-sė dhe tani ėshtė nė fazėn e hartimit tė projektit tė implikimeve buxhetore. Ai sqaroi se data e fundit pėr dėrgimin e kėtij projektligji nė Qeveri pėr miratim ėshtė 30 shtatori i kėtij viti:

“Me programin legjislativ pėr vitin 2012, afati i fundit tė kėtij projektligji nė Qeveri ėshtė 30 shtatori i vitit 2012 , pastaj janė procedurat tjera”, tha ai.

Dėrgimi i trupave jashtė vendit ėshtė ndėr vendimet mė tė rėndėsishme nė kuadėr tė politikave tė njė shteti. Vendimi i tillė drejtpėrdrejt ndikon nė marrėdhėniet e jashtme me vendet ku dėrgohen trupat dhe potencialisht i ekspozon ushtarėt ndaj rrezikut mė tė madh fizik.

Forca e Sigurisė sė Kosovės, qė nga themelimi ka shprehur gatishmėrinė pėr pėrfshirje nė misione jashtė vendit, ndėrsa institucionet shtetėrore nė vijimėsi kanė theksuar gatishmėrinė e Kosovės pėr tė kontribuar pėrmes FSK-sė nė misione tė tilla.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,85,152723
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:33.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.