Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Dokumente
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.2.2008, 22:58   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar 2001: Marrėveshja e Konēulit (UĒPMB - NATO)


Data: 13 shkurt 2001
Vendi: Konēul, RFJ (Luginė)
Origjinali: Anglisht

Citim:
Konēul, 13. 02. 2001 (KL - info) - Pas tri orёsh bisedimesh me tё dёrguarin e posaēёm tё Sekretarit tё pёrgjithshёm tё NATO-sё, Piter Feith, dje rreth orės 15.15 minuta nё Shtabin e Pёrgjithshёm tё UĒPMB-sё nё Konēul, u nёnshkrua Marrёveshja pёr armėpushim nё Kosovёn Lindore. Nё emёr tё faktorit ndёrkombёtar, Marrёveshjen e nёnshkroi i dёrguari i NATO-sё Pite Feith, kurse nё emёr tё shqiptarёve, marrёveshjen e nёnshkroi komandanti i pёrgjithshёm i UĒPMB-sё , Shefket Musliu.

Teksti integral i Marrėveshjes sė nėnshkruar nё Konēul


P.C. Feith, Pёrfaqёsuesi Personal i Sekretarit Gjeneral tё NATO-s

1. Nёnshkruesit pajtohen qё pa kushte tё respektojnё dhe tё mbikėqyrin armёpushimin dhe do tё pёrmbahen nga tё gjitha aksionet ushtarake, dhunёs dhe pёrdorimit tё forcёs kundёr njёri tjetrit dhe forcave tё tё tjerёve.

2. Nёnshkruesit pranojnё tё mbajnё autoritetin dhe kontrollin mbi tё gjitha elementet e tyre tё armatosura dhe forcave paramilitare, kudo qё janё tё vendosura dhe tё pranojnё pёrgjegjёsinё e plotё pёr veprimet e tyre.

3. Nėnshkruesit njohin dhe mbikėqyrin shtesėn protokollare tė Konventės sė Gjenevės, tė 12 Gushtit 1949, lidhur me mbrojtjen e viktimave nga konfliktet jondёrkombёtare.

4. Marrėveshja vlen pėr tё gjitha forcat e armatosura dhe paramilitare, duke pёrfshirё policinё e vendosur brenda apo afёr kufijve tё Zonёs sё Sigurisё, tё cilat janё tё definuara nё Marrёveshjen Tekniko-Ushtarake dhe Rezolutёn 1244 tё KS tё OKB-sё.

5. Forcat e Armatosura nёnkuptojnё tё gjitha palёt grupet dhe individёt, tё cilёt e pranojnё autoritetin dhe komandёn e nёnshkruesёve duke pёrfshirё forcat e rregullta, forcat policore, grupet e civilёve tё armatosur, paramilitarёt, gardat kombёtare, milicinё, policinё kufitare, rezervistёt ushtarakė, policinё ushtarake, shёrbimin e intelegjencёs, ministrinё federale serbe dhe tё Punёve tё Brendshme, rebelimin special lokal dhe policinё antiterroriste si dhe tё gjitha forcat jo tё rregullta.

6. Kushtet e marrёveshjes do tё hyjnё nё fuqi pas kёmbimit tё kopjeve tё nёnshkruara, nё prani tё tё Dёrguarit tё Posaēёm tё Sekretarit tё Pёrgjithshёm dhe do tё jenё efektive prej orёs 00.01, 13 mars 2001.

7. MODALITETET

a) Palёt pajtohen tё mbajnё dhe respektojnё armёpushimin, i cili pёrfshin tё gjitha llojet e armatimit si dhe vendosjen e minave apo mjeteve tё tjera tё improvizuara eksplozive.

b) Palёt pajtohem tё ndėrmarrin tė gjitha masat e mundshme pёr tё siguruar sigurinё dhe lirinё e lёvizjes sё cilitdo personel tё komunitetit ndёrkombёtarё nё rajon.

c) Palёt pajtohen tё ruhen pozicionet e tanishme tё forcave tё tyre tё armatosura, me pёrjashtim tё armatimit tё rёndё rreth Buajnocit, tё cilat duhet tё kthehen nё kazerma, e jo tё shfrytёzojnё armёpushimin pёr t’i ndryshuar pozicionet e veta.

8. KUFIZIMET

a) Palёt pranojnё qё KOMKFOR –i , nё kёtё fazё, ta ruajė autoritetin nёn kushtet e Marrёveshjes Tekniko-Ushtarake mbi Zonёn Tokёsore tё Sigurisё dhe Zonёn Ajrore tё Sigurisё. Ata pranojnё KOMKFOR-in si autoritet tё vetёm, i cili vendos nёse, dhe nёn ēfarё kushte, forcat e RFJ-sё lejohen tё kontrollojnё dhe kthehen gradualisht nё Zonёn Tokёsore tё Sigurisё. Nёse ai vendosė tё lejojė njё rihyrje tё tillё, zonat nё tё cilat forcat e RFJ-sё mund tё hyjnё, do tё jenё tё definuara gjeografikisht dhe njё definicion i tillё do t’i zёvendёsojė referencat e mёparshme, dhёnё nё kёtё marrёveshje, mbi “lokacionet e tanishme”. Nё tё gjitha aspektet e tjera, kushtet e dhёna do tё vazhdojnё tё vlejnё.

b) Pas rihyrjes nga policia do tё kёrkohet tё veprojё nё mёnyrё tё paanshme dhe t’i zbatojё ligjet e RFJ-sё/Serbisё, pa ndashmёri nё baza etnike, fetare apo racore.

c) Asnjё kusht i kёsaj marrёveshje nuk mund tё interpretohet si diēka qё anulon tё drejtёn pёr vetėmbrojtje. Vetėmbrojtja nėnkupton pёrdorimin e asaj force tё domosdoshme dhe proporcionale, pёr ta mbrojtur veten, apo tё tjerёt, nga njё sulm, apo nga ndonjё sulm i mundshm. Secili pёrdorim i forcёs duhet tё kufizohet nё shkallёn, intensitetin dhe kohёzgjatjen e domosdoshme pёr vetёmbёrojtje e jo mё shumё. Hakёmarrja nuk ёshtё vetёmbrojtje dhe do tё paraqesė shkelje tė armёpushimit tё Zonёs Tokёsore tё Sigurisё. Kufizimit i shtohet edhe ky pasus:

Nё lidhje me paragrafin 8 nёn (a), kёtu deklaroj se unё dhe komandantёt e mi nuk pranojnё pёrgjegjёsi mbi aksionet spontane tё elementёve tё shqiptarёve lokal nё Sektorin C (Lindje), nё Zonёn Tokёsore tё Sigurisё.

Shefket Musli, Komandanti i Shtabit tё Pёrgjithshёm tё UĒPMB-sё.

Dёshmoi, P.C. Feith, Pёrfaqёsues Personal i Sekretarit Gjeneral tё NATO-sё .

(“Konēuli gjatё historisё”, Hysen Ahmeti)
 
Ēėshtja u mbyll

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.