Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.6.2010, 20:26   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Durogomarizmi


Kemi mėsuar ose lexuar pėr sistemin skllavopronar, feudal, borgjez, socialist, pėr republika e monarki. Por durogomarizmi ėshtė njė kualitet i ri nė kėto 20 vitet e fundit. U shpik para 20 viteve pra, duke imituar njė rrymė tjetėr, "duromagjupizmin" e Mahatma Gandit, por nuk kishte asnjė ngjashmėri me tė.

Durogomarizmi ėshtė njė kthesė e madhe nė historinė e njerėzimit, ėshtė njė revolucion i vėrtetė. Sepse ndryshe nga sistemet e mėparshme ku njeriu ėshtė i detyruar nga pushteti qė tė pėrulet e tė thyejė vullnetin e vet, kėtu populli zbaton vullnetin e tij lirshėm pa pengesa.

Nė sistem skllavopronar, skllavi kėrcėnohet me majėn e shpatės, ngjashėm dhe nė feudalizėm. Nė kapitalizėm kėrcėnohet me uri. Kurse nė durogomarizėm, nuk ka dhunė, nuk ka kėrcėnim, ka vetėm vullnet. Kėtu populli vetė e ushtron vullnetin e tij tė patundur qė tė jetė klasė e ulėt dhe e shtypur. Klasa e sunduar zbaton vullnetin e saj qė tė jetė klasė e sunduar. Ku ka liri mė tė madhe, demokraci mė shembullore se sa kjo ku populli zbaton vullnetin e vet?

Durogomarizmi ėshtė i veēantė edhe nė njė pikė tjetėr: Kėtu populli ėshtė aq i vullnetshėm sa qė i duron dy sundimtarė pėrnjėherė. Kėshtu nja dhjetė vite tė mira duroi sa Sllobodanin qė plaēkiste pa karar, sa Ideologun e vet qė merrte 3% (e mėsuesve nuk ua jepte pagat asnjėherė), pastaj dhjetė vite tė tjera sa pedofilėt ndėrkombėtarė aq edhe pedofilėt vendas. Mrekulli! Nuk kemi parė asnjėherė sistem kaq tė pėrkryer qė i jep vullnet popullit qė tė durojė dy sunduesė pėrnjėherė. Por s'ka si tė jetė ndryshe kur qė nga mėngjesi e deri nė mbrėmje radiot dhe televizionet bėrtasin me tė madhe "Duro gomar!".
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.