Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.6.2010, 08:32   1

Shkrim i cituar Prishtinė: Hiqet pėrmendorja e "Bashkim-Vėllazėrimit"


Citim:
Rrėnimi i “Bashkim-Vėllazėrimit”

Simboli mė i madh i komunizmit nė Prishtinė, ai i “Bashkim-Vėllazėrimit”, duket se i ka ditėt e numėruara. Tri shtyllat e gjata prej betoni qė ndodhen prapa Kuvendit tė Kosovės, do tė zėvendėsohen me njė shtatore tė madhe tė Adem Jasharit.

Kjo shtatore pritet qė pėr fqinj tė parė ta ketė atė tė Ibrahim Rugovės, qė besohet se do tė ngrihet nė vendin ku sot ėshtė grumbulli me dhe nga krejt ēfarė ka mbetur nga ish-Hotel “Unioni”.

Nė kėtė mėnyrė, sipas projektit tė Komunės, statuja nė formė trekėndėshi, e ndėrtuar nė vitin 1970, ka mundėsi qė shumė shpejt tė zhduket nga aty.

Edhe pse simbol i komunizmit, duket se ky trekėndėsh i ka bashkuar pozitė dhe opozitė nė Kuvendin Komunal. Tė gjithė janė pajtuar se nga aty duhet tė hiqet ky simbol.

Muhamet Gashi, zėdhėnės i Komunės sė Prishtinės, thotė se ky objekt do tė largohet sapo Komuna tė fillojė ndėrtimin e shesheve qė janė planifikuar.

“Aty do tė fillojnė punėt nė rregullimin e njė nėnkalimi si dhe parkingu nėntokėsor. Sapo tė fillojnė kėto punime, kuptohet qė do tė pasojė edhe largimi i objekteve ekzistuese mbi tokė, tė cilat janė pengesė”, shpjegon Gashi pėr Express.

Sipas tij, trekėndėshin nė tė ardhmen do ta zėvendėsojė sheshi “Adem Jashari” nė qendėr tė tė cilit, sipas projektit qė ka siguruar Expressi, do tė vendoset shtatorja e tij.

“Ky shesh do tė lidhet me sheshin ‘Ibrahim Rugova’ dhe me sheshet ‘NėnaTereze’ e ‘Zahir Pajaziti’, ka thėnė Gashi.

Pėr kėtė vendim tė Komunės, si rrallėherė, duket se edhe opozita ėshtė pajtuar.

Shemsi Veseli, shef i Grupit parlamentar nė Komunėn e Prishtinės, nga radhėt e PDK-sė, thotė se sapo Komuna ka paraqitur projektin pėr heqjen e trekėndėshit, pėr tė ndėrtuar njė shesh, ai dhe grupi i tij parlamentar janė pajtuar.

“Jemi pėr largimin e tij, sepse ajo ka qenė njė pjellė artificiale nė momentin e caktuar pėr motive politike dhe fundja nuk ka ndonjė vlerė tė madhe arkitektonike dhe historike”, thekson Veseli pėr Express. Pėr tė, kjo pėrmendore nė kėtė rast, ėshtė vetėm njė pengesė pėr realizimin e projektit.

Edhe Haxhi Mehmetaj, drejtor i Institutit pėr Mbrojtjen e Monumenteve tė Prishtinės, thotė se simbolin e Vėllazėrim – Bashkimit, nuk e do mė askush.

Sipas tij, ky objekt kurrė nuk ka qenė monument i shpallur si trashėgimi kulturore dhe nuk ka asnjė pikė vlere historike.

“Ėshtė vetėm njė monument politik, i kohės sė Bashkim-Vėllazėrimit nė ish-socializėm. Madje, edhe ata qė e kanė ndėrtuar, nuk e duan mė”, thekson i bindur Mehmetaj pėr Express. Ai vlerėson se Komuna ėshtė e lirė nga tė gjithė qė kėtė monument ta heqė kur tė dojė, pa pengesėn e askujt.

Por jo tė gjithė pajtohen pėr mėnyrėn e marrjes sė vendimeve nga ana e Komunės sė Prishtinės. Valdet Osmani, udhėheqės i Asociacionit tė Arkitektėve tė Kosovės, ka disa kritika.

Sipas tij, pėr kėtė ēėshtje duhet tė merren edhe vlerėsime tė profesionistėve tė kėsaj fushe.

“Ēdo vendim duhet tė jetė i hapur pėr diskutim publik, pėrderisa edhe sheshi qė do tė ndėrtohet aty ėshtė publik. Pastaj duhet edhe tė flasin me ekspertė qė tė marrin edhe vlerėsimin e tyre se a ka ndonjė vlerė ai monument apo jo”, shpjegon Osmani pėr Express.

Sidoqoftė, edhe gjatė fushatės sė fundit parazgjedhore, kryetari i Komunės, Isa Mustafa, pati premtuar se do t`i ndėrtojė tri sheshe, duke pėrfshirė pėrfundimin e punimeve tė filluara nė Sheshin “Nėna Tereze”, pastaj punimin nė Sheshin “Skėnderbeu”, Sheshin “Ibrahim Rugova” dhe Sheshin “Adem Jashari”, projektet e tė cilave janė bėrė, por ndėrtimet akoma nuk kanė filluar.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../32254/C4/C15/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.8.2011, 08:53   2
Citim:
Rrėnohet "Trekėndėshi i vėllazėrim–bashkimit”

Objekti kontrovers i ndėrtuar nė vitet ‘70 nė qendėr tė kryeqytetit, i njohur si “Trekėndėshi”, i cili ka simbolizuar “vėllazėrim– bashkimin” e kohės jugosllave, pritet tė rrėnohet mė sė voni deri nė gjysmėn e dytė tė muajit shtator.

Nė vendin ku qėndron ky objekt ėshtė paraparė ngritja e sheshit “Adem Jashari”, ndėrsa poshtė tij njė parking nėntokėsor i veturave.

“Pėr projektin e parkingjeve nėntokėsore nė hapėsirėn mes Komunės sė Prishtinės dhe Kuvendit tė Kosovės kanė aplikuar katėr kompani tė ndryshme tė interesuara dhe tani pritet pėrzgjedhja e kompanisė, e cila do tė fillojė punėt, dhe kjo do tė bėhet gjatė muajit gusht apo mė sė voni deri nė gjysmėn e dytė tė muajit shtator”, ka thėnė Muhamet Gashi, zėdhėnės i Komunės sė Prishtinės.

Sipas tij, i gjithė projekti pėr ndėrtimin e parkingut nėntokėsor tė veturave, nė hapėsirėn ku aktualisht qėndron “Trekėndėshi”, do tė jepet me koncesion nė formėn e partneritetit publiko-privat.

“Fillimi i kėtyre punėve nėnkupton edhe largimin e objekteve ekzistuese mbi tokė, tė cilat janė pengesė”, ka thėnė zėdhėnėsi Gashi. Disa nga pėrfaqėsuesit e shoqėrisė civile thonė se Komuna e Prishtinės ka pasur pėr qėllim qysh moti tė rrėnojė “Trekėndėshin”, por u ėshtė frikėsuar implikimeve politike.

“Komuna deri tani e ka mbajtur tė fshehur njė pretendim tė tillė pėr tė rrėnuar ‘Trekėndėshin’, ngase iu ka frikėsuar implikimeve politike qė mund tė vijnė nga qarqet e ndryshme tė vendimmarrjes”, ka thėnė Besnik Vllasaliu nga OJQ “Qendra pėr avokim dhe qeverisje lokale”.

Lidhur me kėtė Muhamet Gashi ka pohuar qė ėshtė paradoksale tė aludohet qė njė ēėshtje teknike tė shndėrrohet nė politike.

“Pse do tė duhej qė dikush tė shfrytėzonte njė projekt teknik pėr ta bėrė atė politik”, ka thėnė Gashi, pėrderisa ka shtuar qė pėr udhėheqėsit e Komunės sė Prishtinės “Trekėndėshi” nuk paraqet asnjė vlerė pėr tė cilėn do tė duhej tė ruhej.

“Ai monument nuk paraqet as vlerė kulturore, as politike, as historike dhe si i tillė duhet vlerėsuar si monument i tejkaluar dhe pa pėrmbajtje kohore”, ka potencuar kėshilltari Gashi. (KD)

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,59382
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.