Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.2.2007, 23:26   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Lėndė burimore 6000 p.e.s.: Kultura e Vinēės - hieroglifet ilire


Citim:
Origin
These symbols have been found on many of the artefacts excavated from sites in south-east Europe, in particular from Vinča near Belgrade, but also in Greece, Bulgaria, Romania, eastern Hungary, Moldova, southern Ukraine and the former Yugoslavia. The artefacts date from between the 7th and 4th millennia BC and those decorated with these symbols are between 8,000 and 6,500 years old.

Some scholars believe that the Vinča symbols represent the earliest form of writing ever found, predating ancient Egyptian and Sumerian writing by thousands of years. Since the inscriptions are all short and appear on objects found in burial sites, and the language represented is not known, it is highly unlikely they will ever be deciphered.

http://www.omniglot.com/writing/vinca.htm
Artifaktet ilire tė gjetura nė Vinēė datojnė nga mijėvjeēari VII deri IV, ndėrsa ato tė shkruara me hieroglife dhe shenja datojnė nga 6000 deri 4500 p.e.s
Siē shihet ky shkrim ėshtė mė i vjetėr se shkrimi sumer dhe ai egjiptas.

Artifakte tė tilla janė gjetur nė Vinēė afėr Beogradit, Greqi, Bullgari, Rumani, Panoni lindore, Moldavi, Ukrainė jugore.

Qendra ku lulėzoi dhe arriti zhvillimin kulmor kultura Vinēės shihet nė kėtė hartė:

Emri: kultura_vinēa.gif
Shikimet: 5044
Madhėsia: 8,2 KB
 
I vjetėr 2.2.2007, 23:32   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Nė pamjen e parė bien nė sy:

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	hieroglife ilire.gif
Shikimet:	4782
Madhėsia:	5,9 KB
NNJ:	299

1. Swastika (kryqi gremē), simbol i ilirėve, si dhe shenja tjera tė kultit tė diellit, fakt i pakundėrshtueshėm se ata qė shkruanin me kėto shkronja ishin paraardhėsit e pellazgėve/ilirėve tė mėvonshėm.

2. Sistemi i numėrimit, nga njė deri nė pesė me anė shenjash, qė flet pėr njė zhvillim jo tė vogėl tė diturisė, nė atė kohė.


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	shkrim ilir.gif
Shikimet:	4516
Madhėsia:	6,7 KB
NNJ:	300Hieroglife tjera dhe njė shenjė e pėrdorur si nuskė (amulet):

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	illyrian hieroglyph.gif
Shikimet:	4716
Madhėsia:	16,1 KB
NNJ:	301

Emri: amulet ilir.png
Shikimet: 3201
Madhėsia: 25,9 KB

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 16.2.2008 nė 13:10.

 
I vjetėr 10.2.2007, 03:07   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Shtrirja e kulturės sė Vinēės nė Dardani Mysi dhe njė pjesė tė Panonisė.
Krahinat tjera nuk janė pėrfshirė, nė hartė.
Emri: harta.jpg
Shikimet: 3237
Madhėsia: 24,8 KB

Kėtu shohim njė figurė shpeze dhe dy figura kafshėsh nga Vinēa:

Emri: vinqa.jpg
Shikimet: 2899
Madhėsia: 8,8 KB

Emri: vinqa (1).jpg
Shikimet: 2942
Madhėsia: 9,9 KB

Emri: vinqa (2).jpg
Shikimet: 2879
Madhėsia: 9,6 KB

Ja ēfarė thuhet kėtu:
Citim:
Mbasi religjioni ilir i periudhės pararomake asht nji sektor ma pak i njohtun dhe pak i hulumtuem deri tash, simbolet e shumta diellore (kryqi gremē dhe rrathėt koncentrikė), varėset e ndryshme nė forma kuajsh tė vegjėl ... shpezėsh tė ujit si dhe antropomorfe, dokumentojnė nji mendim religjioz mjaft primitiv.Mbeturinat e kėtij religjioni primitiv gjinden me shumicė edhe nė epokėn historike. P.sh. Maksimi i Tiritvėrteton se Peonėt e adhurojshin diellin, tė paraqitun nė formė rrethi.

Nga vepra ilirėt e Aleksandėr Stipqeviē.
 
I vjetėr 10.9.2008, 22:08   4
GERMA
 
Kalendari mė i vjetėr i Europės i gjetur nė Prishtinė nė lokacionin e fabrikės sė tjerrtores. Pėr mė tepėr mundeni tė lexoni nė adresėn: www.seshat.ch


Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 19.6.2009 nė 12:56.

 
I vjetėr 19.6.2009, 01:14   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kjo kulturė pėrfshinte edhe Dardaninė. Nė Janjevė ėshtė gjetur figura qė njihet si "Idhulli Dardan" (fig. e parė), dhe disa figura tjera tė ngjashme me tė.
Ky ėshtė njė kult i hershėm i popullit tonė, me gjasė Nėna e Vatrės.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	idhulli dardan.jpg
Shikimet:	2344
Madhėsia:	83,7 KB
NNJ:	1734

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	idhulli dardan (1).jpg
Shikimet:	2139
Madhėsia:	100,3 KB
NNJ:	1735

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	idhulli dardan (2).jpg
Shikimet:	2169
Madhėsia:	119,4 KB
NNJ:	1736

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	idhulli dardan (3).jpg
Shikimet:	1846
Madhėsia:	94,8 KB
NNJ:	1737

http://www.flickr.com/photos/awelch/...7605102694304/

Tri pllaka me shkrim nga Tartaria e Romanisė, dhe njė pllakė tjetėr me shkrim nga Gradeshnica, Bullgari veriperėndimore. Qė tė gjitha i pėrkasin kulturės sė Vinēės.

Emri: 1_tartaria_tablets_l.jpg
Shikimet: 2832
Madhėsia: 16,4 KB

Emri: gradesnica1.jpg
Shikimet: 2951
Madhėsia: 13,9 KB

http://www.flavinscorner.com/2script.htm

Njėra nga figurat e gjetura nė Tartaria shihet mė kjartė nė postin #2. Kėtu janė dy tė tjerat:

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kirike03.jpg
Shikimet:	1780
Madhėsia:	42,7 KB
NNJ:	1740

Nganjėherė shtrirja e kėsaj kulture jepet edhe nė kufij tjerė, mė tė zgjeruar:

(me ngjyrė tė kuqe)
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	European_Middle_Neolithic.JPG
Shikimet:	1729
Madhėsia:	58,3 KB
NNJ:	1741

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Old_Europe.JPG
Shikimet:	1597
Madhėsia:	21,5 KB
NNJ:	1742
 
I vjetėr 24.6.2009, 09:59   6
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Pėrdorimi i bakrit nė Evropė e ka zanafillėn tek kultura e Vinēės nė vitet 5.000 p.e.s.

http://www.stonepages.com/news/archives/002605.html

Viset ku janė pėrdorur hieroglifet pellazge tė Vinēės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	vinēa.jpg
Shikimet:	1572
Madhėsia:	56,7 KB
NNJ:	1819

http://www.prehistory.it/ftp/winn.htm

Autori kėtu tregon se Kultura e Vinēės ėshtė civilizimi i parė europian, dhe prej kėsaj lindėn kultura e Cikladeve dhe ajo e Kretės, civilizimi Sumer dhe kulturat megalitike anembanė Europės e Mesdheut.

http://www.philipcoppens.com/oldeurope.html
 
I vjetėr 13.1.2010, 10:55   7
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Vetėm nė Shqipėrinė veriore dhe lindore janė gjetur objekte tė Vinēės.

Nga shumė studiuesė pohohet se kėtė kulturė e ngritėn njerėz qė i pėrkisnin njėrit nga haplogrupet apo tė dy haplogrupeve qė sot kanė shqiptarėt nė shumicė EV-13 dhe J2b. Dihet qė EV-13 ka qenė prezent qysh para Neolitit, dhe ky haplogrup mbahet si pėrgjegjės pėr ngritjen e kulturės sė Vinēės dhe pėr pėrhapjen e saj.

http://www.eupedia.com/europe/origin...europe.shtml#E


Thelbėsore tek figurat sipėr janė kombinimi i gjarpėrit me gruan.

Njė figurė qė ka kėtė karakteristikė e gjejmė edhe tek kultura paleolitike gravetiane: https://vargmal.org/dan4955

Qė dmth se kulti i gjarpėrit, dhe shoqėrimi i tij me figurėn e gruas i ka rrėnjėt autoktone qė nė kohėrat paleolitike.

Tek kultura e Vinēės gjarpėri dhe gruaja janė bėrė njė. Qė janė gra shihen nga forma e trupit dhe flokėt, ndėrsa veēoritė reptiliane shihen nė fytyrat e tyre.

Pėrsėri dalim tek Nana e Vatrės, e cila luan njė rol tė ngjashėm me Vitoren - gjarpėrin e shtėpisė.

Nana e Vatrės siē e tregon edhe emri ėshtė hyjnesha e Vatrės, a ngjashme me Hestia apo Vesta, mirėpo me triumfin e patriarkalizmit ekstrem tė fesė, ėshtė demonizuar.

Mjekėsia duhet tė ketė qenė njė atribut anėsor i kėsaj hyjneshe, duke pasur si mė kryesorin ruajtjen e vatrės shtėpiake.

Hieroglife tjera vinēase, nga Liqeni i Kosturit nė Ēamėri:

Emri: Dispilio_tablet_text.png
Shikimet: 2806
Madhėsia: 17,2 KB

Emri: DispilioTablet.jpg
Shikimet: 1234
Madhėsia: 14,6 KB

http://www.mlahanas.de/Greeks/LX/DispilioTablet.html
 
I vjetėr 27.4.2010, 19:52   8
Paion
 
Kam dy pyetje:

1) Kandhaon, ne njeren prej hartave qe solle, ravijzohej shtrirja e kultures se Vinēės gjer ne skajet me jugore te Maqedonise (Egje)...ke ndonje informacion me te gjere rreth perhapjes se kesaj kulture ne Maqedoni?

2) A pranohet qe bartesit e kesaj kulture ishin iliret & frigjet? Une s'kam fare njohurie te duhur per kete kulture dhe nga sa kerkova ne internet gjeta kete:

Citim:
c5300 BC - The Neolithic Vinca Culture [c5300 to c4500 BC] develops from the Starcevo-Koros-Cris Culture. Among the many artifacts uncovered from this culture are examples of an enigmatic script called “Vinca script” or “Old European Script” (Visit this page on the Old European/Vinca writing from Omniglot). Here is the first of four interesting pages (with many illustrations) on the Vinca Culture. Like the preceding Starcevo-Koros-Cris Culture, the peoples of the Vinca Culture were Achaeo-Phrygian/Illyrian peoples.

http://majorityrights.com/index.php/...nd_in_ukraine/
P.S: Keto artefakte te kultures se Vinces kane tipare antrpomorfe me ato dardane (pershtypje personale)
http://netsell.com/lococo/pottery.html

Ndryshuar sė fundmi nga Paion : 27.4.2010 nė 20:13.

 
I vjetėr 27.4.2010, 20:16   9
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ata kanė qenė njė pjesė e racės pellazge, pėr shkak se pjesa tjetėr kishte kulturat tjera, Tripolje, Dimini etj.

Se ēfarė fisesh kanė qenė nuk mund tė thuhet, se atėherė ka pas tjera fise, bėhet fjalė pėr mija vjet largėsi prej Neolitit deri nė kohėn antike.

Por ėshtė kjo e njėjta racė pellazge. Sa iu pėrket veēorive antropologjike nuk ka tė dhėna, kurse pranohet nė pėrgjithėsi se gjenetikisht ishin tė njėjtė me shqiptarėt e sotėm.
 
I vjetėr 14.6.2010, 23:33   10
ajzberg
 
Mundet qe ndonjeri nga ju te deshifroje hiroglifet e paraqitura ose me mire me thane jane deshifruar ato sikurse u be me hiroglifet egjyptjane?
Ku gjindet materiali i gjetur ne Vince?
 
I vjetėr 13.12.2010, 07:09   11
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Mundet qe ndonjeri nga ju te deshifroje hiroglifet e paraqitura ose me mire me thane jane deshifruar ato sikurse u be me hiroglifet egjyptjane?
Deshifrimi i hieroglifeve egjiptiane u bė rastėsisht me "gurin e Rashidit", i mbishkruar me tekst dygjuhėsh egjiptianisht-greqisht. Pra mund tė deshifrohej shumė lehtė me krahasim duke qenė se njihej greqishtja. (Ky gur mund dhe tė ishte thyer i tėri, e tani tė vazhdonim tė frynim sytė, por thjesht qėlloi qė njė pjesė e tij i shpėtoi shkatėrrimit nga virusi kristian (kur ky shembi tempujt e lashtė pėr tė ndėrtuar me gurėt e tė parėve kishat e veta).)

Kurse me shkrimin e Vinēės pėr fat tė keq nuk e kemi luksin e dygjuhėsisė sė gjetjeve si me gurin e Rashidit. Janė dhėnė mendime qė disa prej simboleve janė numra, ndėrsa tė tjerat mund tė jenė me bazė rrokjesh, por nuk ėshtė arritur ende ndonjė zbėrthim. Disa janė dhe simbole kafshėsh.

Gjithashtu nuk mund tė anashkalohet fakti qė shkrimi i Vinēės (edhe pse i padeshifruar) paradaton shkrimin sumer dhe egjyptian, punimi i bakrit te ne paradaton punimin nė Lindje tė Mesme, dhe njė sėrė paradatimesh tė tilla ia kthejnė historinė lineare me kokė poshtė "ndėrkombėtarėve", se i duhet tė llogarisin lėvizjen e kulturės nga krahu tjetėr i asaj qė shpallnin pėr shekuj me radhė, gjė qė s'janė tė gatshėm ta bėjnė.

Veē tė tjerash, njė fakt pėr vazhdimėsinė ilire nga Vinēa ėshtė dhe tunika e njėjtė ilire me tunikėn nė figurinat e Vinēės. Kjo lloj veshjeje rezulton kėshtu tė ketė qenė standard pellazgo-ilir nga Austria e Italia deri nė Turqi, ku shtrihej masivisht raca ilire dhe qė nga ilirėt u bė veshje e legjioneve romake dhe mbase ka pasur ndikime dhe nė vende mė nė veri.
 
Ēėshtja u mbyll

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.