Kthehu   Kreu > D1 > 1190-1478: Shtetet Arbėrore
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 3.7.2010, 08:25   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

600-1100: Dalmatinėt


Do ishte me rėndėsi tė diskutonim pėr emėrtimin "dalmatin", "dalmat" gjatė asaj kohe por duke mos e ngatėrruar me latinofonėt e bregdetit, si dhe pėr monedhėn Dalmat-Alban qė ėshtė gjetur diku nė rrethinat e Besianės.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 4.7.2010 nė 20:00.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.7.2010, 19:41   2
Hyllin
 
Dalmatini over Arbanesi, ėshtė intriguese. Anonimi raguzan i shek 15, ruan formėn e vjetėr Arbanesi dhe i jep bashkė dy herė, pothuajse si tė jenė tė barabartė. Duhet pasur parasysh se nė shek 15 ne Raguzė arbanesi duhet tė lidhej me jugun ndėrsa dalmacia me veriun. Kėtu historia ėshtė e lidhur me mitin, si e tregon edhe kronika e parė nė shek 5, dy shekuj mė parė se ē'ishte e mundshme.

Nė kėrkimet mbi atė zonė tė gjithė autorėt e pėrmendin Farlatin qė ka bėrė Illyricum Sacrum.

Mund tė spekullohet se me Dalmatini over Arbanesi, autori nėnkupton te njėjtin popull, sikundėr kur pėrdor ; come al modo de Murlachi o ver Bosnesi.

Me Murlachi, nėnkuptohet popullsia latine qė fliste 'gjuhėn' murlake/morlake. Ka pasur murlakė ngado nė veri, edhe vllehėt nė Serbi quheshin murlakė, nė malet e Dalmacisė e Bosnjės po ashtu.

Prandaj me 'Murlachi o ver Bosnesi' dhe 'Arbanesi over Dalmatini', ndoshta autori nėnkupton popullsite latinofone si murlake qe banojne nė Bosnjė dhe ato shqipfolėse si arbanė qė banojnė nė zonėn e Dalmacisė .

Arbrit e Epirit quheshin edhe epirotė, pėrveē se arbėr , kėshtu pėr njė arbėr tė Epirit mund tė pėrdorej edhe Arbanesi over Epiroti dhe njėsoj Arbanesi et Epiroti.

Prestigji i pėrcaktimit gjeografik ndaj atij etnik, nė rastin e Dalmatėve ėshtė i krahasueshėm me atė tė Epirit apo atė tė Maqedonisė, ose edhe te Bosnjės.

Po kėto gjėra mund tė sqarohen tė paktėn pjesėrisht nga Illyricum Sacrum.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.7.2010, 20:02   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ēfarė kuptimi ka "over"?

Mendoj se tema duhet tė studiohet e tė debatohet nė lidhje me temat tjera tė ngjashme, Mbretėria e Duklės, Kėngėt kreshnike, Mbetjet iliro-shqiptare nė alpet dinarike etj, sepse secila prej kėtyre japin nga njė pėrgjigje.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.7.2010, 14:13   4
Hyllin
 
Ka kuptimin 'ose', ėshtė e pėrbėrė nga o dhe ver( vero= e vėrtetė), ėshte nė dialektin venedikas pėr italishten zyrtare 'ovvero'.

Kur thotė Dalmatini over Arbanesi, nė shqipen zyrtare pėrkthehet Dalmatinėt ose Arbrit.
Po kėshtu tek 'Murlachi o ver Bosnesi', kemi Murlakėt ose Boshnjakėt.
Nje pėrkthim fjalė pėr fjalė do ishte Dalmatinėt o nė tė vėrtetė Arbrit.

Por mė poshtė kur pėrdoret Dalmatini et Arbanesi, kemi Dalmatinėt dhe Arbrit, qė nė ndryshim nga 'over' nuk jep siguri se ėshtė i njėjti popull po as nuk e pėrjashton a priori duke parė kontekstin.

Ka disa pjesė qė mungojnė dhe ca fjalė tė vėshtira po teksti thotė, qė nė vitin 744 nė Raguzė ishte mbledhur kallaballėk i madh dhe katunarėt nė kuvend e ndanė popullsinė e Raguzės ne 3 shtresa, gentilhomeni(fisnikėt), populi dhe servidoret.
Erdhėn thotė popullata nga gjithė bota, kryesisht nga Bosnja dhe Arbėria, po qė ishin njerėz tė ngritur. Pastaj flet per martesat dhe kėtu kemi qė Raguzanėt parapėlqenin ti martonin vajzat me 'Dalmatini over Arbanesi', se s'donin t'ja jepnin plebejve por patricėve. Me poshtė vazhdon me muhabetin e martesave dhe thotė qė s'donin tua jepnin vajzat shtresės sė ulėt (servi), po zgjidhnin 'Dalmatini et Arbanesi' dhe nė zonat bregdetare njerėz tė fisnikėrisė, prandaj thotė, raguzanėt kane pasur marredhėnie tė mira me zonat pėrreth se kishin lidhje martesore.


Kemi qė erdhėn fisnikė nga Arbėria dhe Bosnja, u pėrfundua ndarja e popullsisė pastaj qė Fisnikėt e Raguzės parapėlqenin lidhjet martesore me dalmatinė dhe/apo arbėr.

Duket sikur kur u nda popullsia Arbrit pėrbėnin njė pjesė tė mirė tė fisnikėrisė raguzane dhe nuk martoheshin me 2 shtresat e ulėta ndoshta latinofone, por parapėlqenin tė martoheshin me arbėr dhe/apo dalmatinė.

Ai i dallon latinofonėt e maleve si murlakė boshnjakė nga latinėt e qytetit tė cilėt i pėrmbledh tek raguzanė apo tek 'populi' , qytetarėt origjinarė tė Epidaurit.

Ne fakt, Raguza u krijua nga ata qė ja mbathėn prej Epidaurit, nga te Salonės dhe popullsi tė rrethinave qė u strehuan pėr tu shpėtuar dyndjeve avaro-kroate.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.7.2010, 17:48   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Pastaj flet per martesat dhe kėtu kemi qė Raguzanėt parapėlqenin ti martonin vajzat me 'Dalmatini over Arbanesi',
Kjo tregon nė ēfarė kuptimi ėshtė pėrdorur fjala "ose", pra nuk tregon qė dalmatin e arbėr janė tė barasvlershme, por qė 'po tė mos i martonin me njėrėn do i martonin me tjetrėn palė', pra nė kėtė kuptim.

Por mendoj qė Dalmatinėt e asaj kohe duhet tė kenė qenė iliro-shqiptarė, pėrkatėsisht ata qė sot na kanė mbetur si trimat e kėngėve kreshnike, kanė qenė me etni dalmatine, diēka sikur sot qė kemi Gegė-Toskė, atėherė duhet tė ketė qenė Dalmatin-Arbėr.

Pak a shumė dimė edhe pėr dialektin qė mund tė kenė folur, sepse nė variantet mė arkaike tė kėngėve kreshnike kemi fjalė tė kėtij dialekti. Psh nė diftongjet mb dhe nd, dialekti i vjetėr dalmatin ka pasur vetėm b dhe d psh. mbush-bush, ndaj-daj, mbij-bij (kėto dy tė fundit i pėrdorin ende nė tėrė veriun pėrfshi dhe Dardaninė). Pėr kėtė dialekt flet edhe Ndoc Papleka "ETIMOLOGJIA E EMRIT TĖ ZUKUT / ZULKUT BAJRAKTAR DHE KULTI I UJKUT".

Me etni dalmatine duhet tė kenė qenė edhe duklanėt, sipas mendimit tim.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 5.7.2010 nė 18:03.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.7.2010, 14:16   6
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kėtu janė kapelat popullore qė mbahen nė Dalmacinė e gjerė (ēa menoni pėr kėto kapela)
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	nosnja-1.jpg
Shikimet:	247
Madhėsia:	75,0 KB
NNJ:	2673

Ndėrsa kėtu ėshtė njė kapelė qė mbahet nė Elbasan
Emri:  ill_18.jpg
Shikimet: 199
Madhėsia:  42,2 KB

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 26.7.2010 nė 14:30.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.7.2010, 23:37   7
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Shqiptare e Ulqinit, (kapela cilindrike)

Emri:  sdfsggg.JPG
Shikimet: 188
Madhėsia:  22,3 KB

Mė duket se edhe njė lloj kapele cilindrike mbahet nėpėr Shqipėrinė e mesme.

Kėto elemente vėrehen te kapelat sipėr:

1. Cilindrike me pjesėn e sipėrme pakashumė tė rrafshėt
2. Ngjyrat kuqezi (rrethi i zi, pjesa sipėrme e kuqe)
3. Tufa apo bishti i zi (te malazezėt ėshtė hequr)
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.7.2010, 23:46   8
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kemi tė dhėna se nė Dalmaci nė kohėn ilire ėshtė bartur edhe plisi me majė.
Citim:
Tipi i plisit i quajtur me maje ka trajtė kupe me maje tė theksuar. Njė tip tjetėr me maje jo tė theksuar e quajnė i rrumbullakėt. Nė tė kaluaren kėta plisa ishin edhe mė tė gjatė, me maje mė tė theksuar, sepse punoheshin vetėm prej njė tasllaku (polle trekėndhshe), dhe kur i ngjiteshin skajet, kapuēi merrte trajtė barizani tė gjėrė. Kėtė lloj kapuēi mbanin pjesėtarėt e fisit ilir tė Dalmatėve. Kjo shihet nė njė pllakė guri nga Graduni, i cili ruhet nė Muzeumin arkeologjik nė Split. Kjo rrasė guri ka njė relief nė tė cilin shihen figurat e dy ushtarėve ilirė tė zėnė robė lufte nga ushtarėt romakė. Njėri nga kėta dy ilirė mban nė kokė njė kapuē qė pėr nga trajta ėshtė krejt i njėjtė me plisin tonė tė sotėm me maje tė theksuar (tė shihet Mihovil Abranič: O predstavam Ilira na antiknim spomenicima. Časopis za zgotovino in narodopisje, Maribor, let. XXXII, snop. 1-4, 1937:12,15).
http://www.buzuku.info/Arkivi/Buzuku14/Etnologji.htm
Me siguri asimilimi, ka sjellur urrejtje ideologjike, dhe dėshirėn pėr diferencim, duke bėrė qė pala e asimiluar tė mbajė vetėm plisin cilindrik.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.7.2010, 23:56   9
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Siē e kemi shpjeguar nė kėtė postim, sipas tė dhėnave qė na jep gjenetika, pėrkatėsisht ky hulumtim, popullėsia e sotme e asaj zone ėshtė vetėm nė pėrqindje tė vogėl ilire.

https://vargmal.org/dan16057sh-n11

Haplogrupi mė i pėrhapur ėshtė I2a2, qė mund t'a quajmė "vlleh". Kėta njerėz i pėrkasin ish-komunitetit vllah, ose Maurovllas (tė ardhur nga Moldavia), qė fillimisht ishte pėrhapur nė Bosnėn lindore dhe Rashkė, kurse gjatė sundimit osman kur Dalmacia u zbraz nga njerėzit, kėta u dyndėn, dhe kulminacionin e pėrqindjes e arritėn nė Jutbinė-Krahinė me mbi 2/3 e mbarė popullėsisė.

Kėta duhet tė jenė ngulur mirė nė trojet malore, dhe kjo ka ndikuar qė vazhdimisht tė ushqejnė rrafshin me njerėzit e vet, duke ndikuar nė rritjen e pėrqindjes sė njerėzve me kėtė prejardhje, gjegjėsisht kėtė haplogrup.

Vetėm njė pakicė e popullėsisė ka prejardhje iliro-shqiptare, dhe kjo ėshtė qė ka bartur traditat edhe tek tė tjerėt, sepse vllehėt tė paktėn nė kėtė zonė kanė qenė jo shumė tė qytetėruar prandaj shumė lehtė kanė marrur kulturėn e iliro-shqiptarėve vendas, dhe gjuhėn e sllavėve ardhacakė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.8.2010, 07:45   10
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kapela jugo-arbėrore e njėjtė me kapelėn dalmatike

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kapela.jpg
Shikimet:	212
Madhėsia:	24,2 KB
NNJ:	2677

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kapela (1).jpg
Shikimet:	226
Madhėsia:	34,1 KB
NNJ:	2678

Emri:  kapela (2).jpg
Shikimet: 178
Madhėsia:  15,4 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.8.2010, 18:43   11
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ka diēka interesante edhe nė kėtė faqe.

Nė ishullin Ēiovo (Ējova), gjendet qyteti Arbanija, qė ėshtė forma e emrit Albania siē ėshtė pėrdor nė gegėrishte e mė vonė ndėr sllavė (forma e hershme sllave ka qenė Rabanija).

Aty thuhet se ky qytet nė kohėn e ilirėve ėshtė quajtur Boa (qė rrjedh nga perėndia ilire Boa, ose Bolla), dhe se nė kėtė qytet kanė pasur pushimoret verore aristokracia mesjetare.

Kėtė tė fundit e ndėrlidhim me atė qė solli Hyllini mė herėt qė aristokracia ka qenė kryesisht "albanė" dhe "dalmatinė".

Nė atė qytet edhe janė ruajtur shum kisha para-romanike, dmth. para se tė zhvillohet i ashtuquajturi stil romanik i kishave, pra para shekullit 12.

http://www.croholiday.net/arbanija.htm

Pos kėsaj ende mė nė veri gjejmė njė ishull qė ėshtė quajtur Arba, por mė pas nga sllavėt ėshtė quajtur Rab, sepse sipas rregullit AR- e shqipes sė lashtė, ėshtė bėrė RA- nė sllavishten e atėhershme.

Ishulli ende quhet Rab, dhe mund tė lidhet me njė fis tė lashtė ilir qė jetonte andejpari dhe quheshin Olbonenses.

http://en.wikipedia.org/wiki/Rab
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 19:29.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.