Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.10.2009, 00:32   1

Hekurudha Tiranė-Prishtinė (nė plan)


Citim:
Berisha urdhėron pėrgatitjet pėr hekurudhen me Kosovėn

Tiranė, 8 tetor - Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha informoi sot anėtarė e qeverisė sė tij nė lidhje me vizitėn zyrtare dy ditore nė Kosovė.

(...)

Berisha i ka urdhėruar Ministri tė tij Punėve Publike qė tė ndėrmarrė menjėherė pėrzgjedhjen e kompanisė sė konsulencės pėr tė bėrė fizibilitetin pėr hekurudhėn qė do tė lidhė Shqipėrinė me Kosovėn, duke thėnė se kjo ėshtė lidhja mė me interes pėr portet shqiptare.

Ai thotė se lidhja hekurudhore me Kosovėn ka rėndėsi tė jashtėzakonshme, nė veēanti pas ndėrtimit tė portit tė Vlorės, i cili pėr efiēencėn e tij tė plotė kėrkon lidhjet mė tė fuqishme hekurudhore me rajonin, me Kosovėn, Malin e Zi dhe Maqedoninė.

"Ndėrsa me Malin e Zi kjo lidhje ekziston, me Maqedoninė ėshtė e zgjidhshme, pasi, siē e thashė mė lart, janė vetėm 3 4 kilometra, me Kosovėn ėshtė pėr t'u ndėrtuar", theksoi Berisha, i cili nė mbedhjen e sotme tė qeverisė ka folur gjerėsisht pėr vizitėn e tij nė Kosovė.

(...)

http://www.kosova.com/artikulli/56648
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.7.2010, 17:03   2
Citim:
Berisha i kėrkon BERZH-it financimin e hekurudhės Tiranė - Prishtinė

Tiranė, 15 korrik - Qeveria shqiptare miratoi dje njė paketė marrėveshjesh tė rėndėsishme financiare, evropiane dhe ndėrkombėtare me vlerė prej 3.2 miliardė euro, nė kuadėr tė projekteve infrastrukturore nė rrugė, energjetikė dhe lidhje elektrike.

Mes tjerash kryeministri Sali Berisha bėri tė ditur se qeveria e tij ėshtė duke bėrė tė gjitha pėrpjekjet pėr tė mundėsuar financimin e linjės hekurudhore, qė do tė lidhė Tiranėn me Prishtinėn.

"Kam kėnaqėsi qė nė kėtė mbledhje, ne miratojmė kredi tė mėdha pėr Shqipėrinė, tė cilat pėrfshijnė tė gjitha fushat, kredi shumė tė rėndėsishme pėr financimin e infrastrukturės sė vendit. 3.2 miliardė euro ėshtė financimi me tė cilin Shqipėria do tė ndryshohet tėrėsisht nė infrastrukturėn e saj rrugore, nė infrastrukturėn ujore, nė energjetikė, nė lidhjet e saj elektrike".

Berisha i ka kėrkuar BERZH-it , njė institucion i madh financiar, tė konsiderojė me seriozitetin mė tė madh projektin madhor midis Tiranės dhe Prishtinės, linjėn hekurudhore. Ai vlerėsoi maksimalisht tė gjithė faktorėt qė operojnė nė ekonominė shqiptare, duke u ndalur nė mėnyrė tė veēantė nė kontributin e sektorit privat.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,28218
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:35.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.