Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.7.2010, 23:05   1

Shkrim i cituar TMz/ 1999: Masakra sllavomalazeze e Andrijevicės


Citim:
Hetime pėr varrezė masive tė shqiptarėve tė Kosovės nė Andrijevicė

Mediat malazeze raportojnė se nė qendrėn e qytetit tė Andrijevicės kanė nisur kėrkimet pėr atė qė supozohet tė jetė varrezė masive e shqiptarėve tė Kosovės tė vrarė gjatė luftės sė viteve 1998-99.

Sipas mediave malazeze kėrkimet po mbikėqyren nga prokuroria malazeze dhe pėrfaqėsuesit e EULEX-it tė cilėt kanė udhėtuar pėr nė Mal tė Zi mu me kėtė qellim. Kėrkimet filluan pasi qė njė qytetar gjeti eshtra tė njerėzve tė varrosur pėrfundi njėrit prej drunjeve nė qendrėn e qytetėses.

Dihet se nė kazermėn e ushtrisė Jugosllave nė Andrijevicė, gjatė luftės nė Kosovė, ishin burgosur dhjetėra civilė kosovarė dhe besohet se eshtrat e zbuluar mund tė ju takojnė atyre.

Prokuroria Malazeze i ka ndaluar mediave t'i afrohen vendit ku po kryhen kėrkimet por, zyrtarėt e prokurorisė thonė se dyshimet qė aty me tė vėrtetė gjinden mbetjet mortore tė shqiptarėve tė Kosovės janė “gati 100% tė sakta”.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=40267
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim


Pėrdorimi i ēėshtjesOra nė Shqipėri ėshtė 20:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.