Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.7.2010, 20:44   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Rikthehet rruga Mat-Mirditė (nė plan)


Citim:
Pėrfundon projekti i rrugės sė re Mat-Mirditė

Burime nga Drejtoria Rajonale e Rrugėve Dibėr konfirmojnė pėr “Shqip”, se ka pėrfunduar dhe ėshtė diskutuar nė kėshillin teknik tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Rrugėve projekti i rrugės qė do tė lidhė rrethet e Matit dhe Mirditės.

Nė diskutimin e kėtij projekti rrugor morėn pjesė edhe autoritetet vendore tė rretheve pėrkatės nga Mati dhe Mirdita. Vijėkalimi i kėsaj rruge do tė jetė: Rrėshen-Perlat-Urakė-Shoshaj-Klos nė rrethin e Matit.

Ndėrkohė, investimi i kėsaj rruge ėshtė marrė pėrsipėr tė realizohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit.

Kompanitė projektuese qė konkurruan pėr projektin e kėsaj rruge bėhet me dije se nė shpalljen e varianteve tė mundshme, nė pėrgjithėsi kanė mbėshtetur idenė qė traseja e rrugės tė ndėrtohet nė gjurmėt e rrugės sė vjetėr tė ndėrtuar nė kohėn e Mbretit Zog, me fare pak ndryshime.

Ky aks i ri rrugor qė pritet me mjaft interes nga banorėt e Matit dhe Mirditės, me lidhje tė hershme tradicionale, pa dyshim do kontribuojė ndjeshėm nė zhvillimin ekonomik tė mjaft zonave rurale tė kėtyre rretheve.

Veē kėsaj, aksi i ri rrugor do tė afrojė Burrelin, Bulqizėn, Dibrėn dhe Maqedoninė me rajonin e Mirditės dhe Kukėsit, si dhe do lidhė akset rrugore nacionale tė Rrugės sė Kukėsit dhe Rrugės sė Arbrit.

Ndėrkohė po bėhen pėrpjekje qė lidhja tė fillojė nė autorrugėn e rrugės Durrės-Kukės, pėr tė kaluar nė qytetin e Rrėshenit, gjė qė u kėrkua edhe nga autoritetet vendore tė kėtij rrethi gjatė diskutimit tė projektit nė kėshillin konsultativ tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Rrugėve.

http://216.75.13.41/index/ekonomi/5b...34d978690.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:36.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.