Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 3
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.7.2010, 18:25   1

Shkrim i cituar Z3: MASH-MASHT: Seminari vjetor pėr mėsuesit shqiptarė nė koloni


Citim:
Vlorė: Fillon seminari i gjashtė me mėsuesit e shkollės shqipe nė diasporė

Ministria e Arsimit e Kosovės dhe ajo e Shqipėrisė, janė organizatorėt e seminarit treditor me mėsueset dhe mėsuesit e Shkollės Shqipe tė Mėsimit Plotėsues nė diasporė, i cili do tė mbahet deri mė 28 korrik 2010.

Programi pėrfshin fushat, si: bashkėpunim, ndėrkomunikim, aftėsim profesional, takime pritje, vizita, promovime, e tė tjera.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=71549
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.7.2012, 21:28   2
Citim:
Shqipja pėr emigrantėt, mėsimi i gjuhės tė institucionalizohet

Korēė - Mėsuesit e gjuhės shqipe qė punojnė vullnetarisht nė vendet fqinjė pėr t'u mėsuar fėmijėve tė emigrantėve gjuhėn shqipe janė mbledhur nė njė seminar nė qytetin e Korēės. Arritja mė e madhe sipas tyre ėshtė hartimi i abetares sė pėrbashkėt. Zėvendėsministri i Arsimit Ardian Tana ėshtė shprehur se nuk mund tė vazhdohet mė me mėsimdhėnien vullnetare tė gjuhės shqipe pasi kjo duhet tė institucionalizohet.

Ndėrsa nė ministrinė e Arsimit e Shkencės tė Kosovės pėr mbarėvajtjen e punės nė shkollat e diasporės ėshtė krijuar njė seksion i veēantė. "Kėtė vit arsimimi i shqiptarėve nė diasporė ka marr pėrparėsi tė veēantė. Kjo shprehje konkrete e kėsaj pėrparėsie ėshtė krijimi nė ministrinė e arsimit dhe shkencės i njė sektori qė merret posaēėrisht me arsimimin e fėmijėve nė diasporė. Ky sektor bashkėrendon politikat qeveritare me diasporėn tonė jashtė Shqipėrisė", tha Rozalba Merdani, pėrgjegjėse e kėtij seksioni.

Seminari i organizuar nga ministritė e Arsimit nė Shqipėri dhe Kosovė nė kuadėr tė 100-vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė, do tė vazhdojė tre ditė.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/43775
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:17.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.