Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 7.8.2010, 14:49   1

Shkrim i cituar Zona 2 kėrkon mbėshtetjen e Zonės 1


Citim:
Mungon pėrkujdesja e institucioneve tė Shqipėrisė dhe Kosovės

Pėrfaqėsues tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės dhe tė Malėsisė sė Madhe tė Malit tė Zi kanė kėrkuar nga institucionet e Shqipėrisė dhe Kosovės qė tė ngrenė zėrin pėr mbrojtjen e tė drejtave tė tyre, tė mohuara nga institucionet e shteteve ku jetojnė.

Tė mbledhur nė njė tryezė tė emėrtuar “Tė ndarė e tė (pa) mbrojtur”, dje nė Pejė, ata kanė pohuar se realiteti nė kėto dy vise shqiptare, tė mbetura jashtė kufijve tė dy shteteve amė, ėshtė shumė i dhimbshėm, ndėrkohė qė mungon pėrkujdesja e institucioneve tė Shqipėrisė dhe Kosovės pėr tė sensibilizuar edhe opinionin ndėrkombėtar pėr gjendjen atje.

Pėr mė shumė pėrfaqėsuesit e kėtyre viseve, tė pėrkrahur edhe nga organizata tė ndryshme joqeveritare tė Pejės, kanė deklaruar se vizitat e figurave politike tė Shqipėrisė dhe Kosovės nė shtetet e tyre dhe opinionet pėr gjendjen e elementit shqiptar atje janė tė paqėndrueshme dhe krejt ndryshe nga realiteti.

Shembull pėr kėtė kanė pėrmendur vizitėn e paradokohshme tė Ilir Metės nė Luginėn e Preshevės, i cili, sipas tyre, ka deklaruar se kurrė nė historinė e tyre, shqiptarėt e kėsaj pjese nuk kanė jetuar mė mirė.

“Kjo ėshtė e paqėndrueshme”, ka deklaruar Rrahman Jashari, zėdhėnės i shoqatės "Martin Dreshaj", duke shtuar se pjesėmarrėsit e kėtij takimi do t’i drejtohen Kryeministrit Sali Berisha, nė prag tė vizitės sė paralajmėruar tė Presidentit tė Serbisė, Boris Tadiē, me njė letėr pėr t’ia treguar anėn e errėt tė jetės sė shqiptarėve nė Kosovėn Lindore.

Nga ana tjetėr, Rexhep Abazi, pėrfaqėsues i shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės, ka thėnė se gjendja e shqiptarėve jashtė kufijve tė Shqipėrisė dhe Kosovės ėshtė shumė e keqe.

“Nė Kosovėn Lindore na mohohen tė gjitha tė drejtat”, ka thėnė ai, duke konkretizuar thėnien e tij me mungesėn e zhvillimit ekonomik, kulturor dhe arsimor. “Pėr kėtė gjendje tė shqiptarėve, njė pjesė e madhe e pėrgjegjėsisė bie mbi institucionet e Shqipėrisė dhe tė Kosovės”, ka thėnė ai.

Duke u ndėrlidhur nė pėrshkrimin e kėsaj gjendjeje, Rrahman Jashari ka pėrmendur nenin 8, paragrafi 1 tė Kushtetutės sė Shqipėrisė, e cila obligon shtetin shqiptar qė tė pėrkujdeset pėr tė drejtat e shqiptarėve jashtė kufijve tė Shqipėrisė.

Ndue Sanaj, udhėheqės i shoqatės “Dukagjini”, me seli nė Shkodėr, ka kėrkuar mbrojtje shtetėrore tė kėtyre viseve tė banuara me shqiptarė.

“Gjendja e shqiptarėve jashtė kufijve tė Kosovės dhe Shqipėrisė ėshtė shqetėsuese. U bėjmė thirrje institucioneve tė dy vendeve qė tė bėjnė mė shumė pėr mbrojtjen e tyre”, ka thėnė ai, duke pėrmendur se kėtė mund ta bėjnė duke u bazuar edhe nė Kartėn Ndėrkombėtare tė tė Drejtave tė Popujve.

http://216.75.13.41/index/rajon/401d...169131e63.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.