Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kulturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 4.8.2009, 22:58   1

Shkrim i cituar Vlorė: Panairi vjetor i Librit


Pas Ulqinit, botuesit shqiptarė, bashkė me librat e tyre do tė udhėtojnė drejt Vlorės, ku nga data 5 deri mė 12 gusht do tė ēelet Panairi i Vlorės, i cili pėr shtatė mbrėmje radhaz do tė sjellė njė atmosferė ndryshe nė shėtitoren Vlorė - Skelė.

Rreth 50 botues nga trojet kombėtare me 5000 tituj, nga tė cilėt rreth 600 tituj tė rinj, e njė numėr i madh krijuesish, do tė jenė pjesė e edicionit tė dhjetė tė kėtij panairi nė qytetin bregdetar.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=69186
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.8.2009, 14:02   2
Lajmi poshtė thotė 18-23 gusht:

Citim:
Vlorė: 50 mijė botues nė panairin e librit

Duke filluar qė nga dita e sotme e deri nė datėn 23 gusht, nė Vlorė, pikėrisht nė shėtitoren e qytetit deri nė Skelė, do tė vazhdojė edicioni i dhjetė i panairit tė librit tė kėtij qyteti.

Nė panair marrin pjesė rreth 50 botues nga Shqipėria, Kosova e Maqedonia, tė cilėt nė stendat e tyre ofrojnė 5000 tituj librash, nga kėta 600 do tė jenė libra tė rinj. Titujt e ekspozuar zėnė njė gamė tė gjerė botimesh qė fillojnė nga letėrsia artistike e autorė shqiptarė e tė huaj, histori, botime enciklopedike, letėrsi pėr fėmijė, fjalorė e metoda pėr mėsimin e shqipes dhe tė gjuhėve tė huaja e deri te librat utilitarė pėr zanate e profesione tė ndryshme, albume e katalogė gjithfarėsh.

Nė Vlorė organizohen dy panaire libri gjatė njė viti. Njė nė pranverė, gjatė sezonit shkollor, dhe tjetri gjatė stinės sė verės, kur qyteti ėshtė i mbushur plotpėrplot me pushues tė shumtė nga gjithė Shqipėria, Kosova, Maqedonia dhe vende tė tjera.

http://standard-al.com/tekst.php?idt=20621
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.8.2010, 21:25   3
Citim:
Ēelet Panairi i Librit nė Vlorė

Prishtinė. Pas Ulqinit botuesit, bashkė me librat e tyre do tė udhėtojnė drejt Vlorės, ku nė periudhėn nga 12 – 18 gusht do tė ekspozojnė punėn e tyre pėr 7 mbrėmje rrjesht nė shėtitoren e Skelės, pranė Lulishtes simbolike tė Shkrimtarėve.

Rreth 50 botues nga Shqipėria, Kosova e Maqedonia, 5000 tituj tė ekspozuar, nga tė cilėt rreth 600 tė rinj, njė numėr i madh krijuesish tė njohur e tė rinj, vlonjatė dhe nga e gjithė bota shqiptare, janė disa nga treguesit e kėtij panari, i cili do tė mbahet pėr tė njėmbėdhjetėn herė nė kryeqytetin e turizmit shqiptar, thuhet nė njoftimin e organizatorit.

Vlora ėshtė i vetmi qytet nė botės shqiptare qė organizon dy panaire libri gjatė njė viti: njė nė pranverė, gjatė sezonit shkollor, dhe tjetri gjatė stinės sė verės, ku numri i banorėve tė Vlorės trefishohet me pushues shqiptarė e tė huaj.

Nė kėtė edicion tė 11-tė libri nuk u ofrohet vetėm vlonjatėve, por edhe pushuesve tė shumtė nga gjithė Shqipėria, dyndjes nga Kosova e Maqedonia, si asnjėherė tjetėr, por edhe emigrantėve tė shumtė qė kalojnė pushimet pranė familjeve tė tyre nė kėtė muaj pushimesh nga puna e tyre nė Itali, Greqi e gjetkė.

Organizatorėt, Shoqata e Botuesve Shqiptarė dhe Bashkia e Vlorės, mbėshtetur edhe nga Shoqata e Shkrimtarėve tė Vlorės, Biblioteka “Shefqet Musaraj”e qytetit tė Vlorės, Shoqata “Labėria”, Qendra Kulturore Think, Shoqata Kulturore Atdhetare “Ismail Qemali” etj. janė optimistė pėr interesimin e lexuesve vlonjatė dhe pushuesve tė shumtė. Ndaj dhe numri i botuesve pjesmarrės nė Vlorė, sipas organizatorit, ėshtė gjithmonė mė i madh se nė qytetet e tjera ku bėhen veprimtari tė tilla tė ngjashme.

Edhe pse kėto janė panaire verore, qė zhvillohen gjatė mbrėmjeve dhe nė mjediset e jashtme, si pjesė e veprimtarisė pushuese e turistike tė qyteteve mė tė spikatura bregdetare shqiptare, pėrsėri nuk do tė mungojnė veprimtaritė me librin, si takimet me krijuesit dhe pėrurimet e botimeve tė mė fundit tė autorėve kryesisht vlonjatė, por edhe veprimtari qėndrore tė programuara nga organizatorėt.

Panari do tė jetė i hapur ēdo ditė nė datat 12 – 18 gusht, nga ora 18.00 – 24.00.

http://www.zeri.info/artikulli/4/23/...brit-ne-vlore/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.8.2011, 10:19   4
Citim:
Vlorė, Panairi 13-tė i Librit hapet mė 12 gusht

Panairi i Librit mbėrriti nė edicionin e tij tė trembėdhjetė, nė qytetin bregdetar tė Vlorės.

Panairi 13-tė i Librit, i cili konsiderohet si njė nga aktivitetet mė tė rėndėsishme kulturore, qė zhvillohen nė kėtė qytet, do tė prezantojė librat deri nė datėn 12 gusht, nė Shėtitoren pranė Lulishtes sė Shkrimtarėve nė Skelė.

Nė ditėt e tij do tė jenė tė ftuar shkrimtarė, poetė, akademikė e personalitete tė njohura tė jetės publike nga Shqipėria dhe trevat e tjera shqiptare nė rajon.

Rreth 50 botues pjesėmarrės prezantuan botimet e tyre nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia, etj, dhe ndėr botuesit mė tė njohur kanė shprehur interesimin dhe janė pjesėmarrėse nė Panairin e Vlorės shtėpitė botuese: Toena, Onufri, Dudaj, Scanderbeg Books, Bota Shqiptare, Fan Noli, Alb-As, IDK, Akademia e Shkencave e Shqipėrisė e shumė tė tjera.

Nė kėtė panair kanė ekspozuar librat e tyre edhe disa librari tė Vlorės, si dhe gjatė ditėve tė tij do tė ketė stenda tė veēanta tė krijuesve vendas vlonjatė.

Nė kėtė panair, i cili kėtė vit mbėrriti nė edicionin e tij tė 13-tė, sipas organizatorėve do tė ekspozohen rreth 10 000 tituj librash, njė pjesė e tė cilėve janė botime tė reja pėr lexuesit vlonjatė dhe pushuesit e shumtė qė kanė zgjedhur Vlorėn pėr tė kaluar ditėt e nxehta tė ngushtit.

Veē tė ftuarve tė veēantė, qė do tė bėhen tė njohur nė ditėt nė vazhdim, me njė numėr tė konsiderueshėm autorėsh vlonjatė do tė organizohen takime dhe paraqitje tė veprės sė tyre.

Sipas programit tė organizatorėve pėrmendim: studiuesin Bardhosh Gaēe, shkrimtarėt e poetėt Hiqmet Meēaj, Miliano Stefa, Myrtėza Mara, Ēlirim Hoxha, Feti Brahimi, Nase Jani, Lefter Ēipa e shumė tė tjerė, tė cilėt do tė jenė gjatė ditėve tė festivalit. Panairi do tė jetė i hapur ēdo ditė nė deri mė12 gusht, nga ora 18.00-24.00. Organizatorė tė tij janė Bashkia e Vlorės dhe Shoqėria e Librit Shqip.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...ure&Itemid=483
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.8.2011, 21:25   5
Citim:
70 000 vizitorė nė Panairin e Vlorės

Drejtori i Bibliotekės Publike "Shefqet Musaraj", Ēlirim Hoxha, tha pėr ATSH-nė se, "interesimi pėr librin shqip ishte i madh nė qytetin e Vlorės gjatė ditėve tė panairit, ēka u reflektua edhe nė nivelin e blerjeve krahasuar me njė vit mė parė".

Panairi i 13-tė i Librit nė Vlorė organizohet pas atij qė u zhvillua nė qytetin e Ulqinit, Mali i Zi dhe i paraprin Panairit tė Librit qė zhvillohet nė muajin nėntor nė Tiranė.

Edicioni i 13-tė i Panairit tė Librit nė Vlorė u organizua nga Bashkia e Vlorės dhe Shoqėria e Librit Shqip, me mbėshtetjen e Bibliotekės Publike "Shevqet Musaraj", Klubit tė shkrimtarėve "Petro Marko", Shoqatės Kulturore "Ismail Qemali" dhe asaj "Labėria".

Nė kėtė panair morėn pjesė shumė shtėpi botuese nga Shqipėria, Kosova etj, ku u prezantuan rreth pesė mijė tituj librash, njė pjesė e tė cilėve ekspozoheshin pėr herė tė parė.

Shtėpitė botuese si "Toena", "Bota Shqiptare", "Konica", "Fan Noli", "Ēamėria", "Dritan", "Dudaj" etj, ngjallėn interesin e lexuesve vlonjatė dhe tė pushuesve.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,21,60729
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.