Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 23.8.2010, 22:24   1

Shkrim i cituar Verior: Ēdo komunė me "Zyrė pėr Kthim dhe Komunitete"


Citim:
Ēdo komunė do tė ketė Zyrėn pėr Kthim dhe Komunitete

Qeveria e Kosovės ka kėrkuar sot nga krerėt e komunave tė vendit qė tė implementojnė sa mė shpejt pėr formimin dhe funksionalizimin e zyrave pėr kthim tė komuniteteve. Roli i kėtyre zyrave do tė jetė mbrojta e tė drejtave tė komuniteteve nė gjithė Republikėn e Kosovės.

Edhe pse nė disa komuna tė Kosovės tashmė ekzistojnė zyrat pėr kthim dhe komunitete, tash e tutje nė bazė tė njė rregulloreje tė Qeverisė ėshtė obligim i secilės komunė qė ta ketė njė zyre tė tillė.

Takimi i sotėm ndėrmjet zėvendės kryeministrit Ramė Manaj me kryetarė tė Komunave kishte pėr qėllim implementimin e rregullores pėr formimin dhe funksionalizimin e zyreve pėr kthim dhe komunitete.

“Rregulloja parasheh nė mėnyrė obligative formimin e zyrave tė kėtilla nė tė gjitha komunat, me qėllim tė caktuar, rregullorja ka pėrcaktuar fushėveprimin, ka pėrcaktuar edhe mėnyrėn e formimit dhe strukturimit dhe pėrbėrjen e zyrave tė kėtilla”, tha Manaj.

Mbrojtja e tė drejtave tė komuniteteve, do tė jetė qėllimi i kryesor i kėtyre zyrave nėpėr komuna tė Kosovės, thotė Manaj.

“Pėrgjegjėsit e zyrave tė kthimit dhe komuniteteve janė permanente dhe janė nė tė gjitha komunat e Kosovės. Strukturat dhe pėrbėrja e tyre mund tė jetė e ndryshme, varėsisht nga numri i popullatės dhe shtrirja gjeografike, mirėpo pėrgjegjėsia e tyre kryesore ėshtė promovimi dhe mbrojtja e tė drejtave tė komuniteteve nė gjithė Republikėn e Kosovės”, shtoi Manaj.

Formimi i kėtyre zyrave pėr kthim dhe komunitete do tė kenė njė vijė buxhetore tė veēantė, tė cilat duhet tė hartohen nga komunat nė kuadėr tė buxheteve tė tyre komunale. Manaj tha se monitorues tė funksionimit tė kėtyre zyrave do tė jenė, pėrveē Qeverisė edhe pėrfaqėsues tė Zyrės Civile Ndėrkombėtare, pėrfaqėsues tė UNHCR-sė dhe OSBE-sė.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=41131
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.