Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 1 > Perėndimor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.8.2010, 21:24   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Pyetje Z1: Si mund tė merret nėnshtetėsia shqiptare?


Si dhe sa ditė zgjat nėnshtetėsia shqiptare derisa ta marrėsh?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.9.2010, 14:48   2
allianz
 
Citim:
Thėnė nga Presidenca

MBI SHTETĖSINĖ SHQIPTARE

Ligji Nr.8389 datė 05.08.1998 "Pėr shtetėsinė shqiptare" si dhe udhėzimi i Ministrit tė Rendit Publik dalė pėr kėtė qėllim.

1. Aplikimi nga shtetas shqiptarė ose tė huaj pėr fitim, rifitim ose heqje dorė nga shtetėsia shqiptare, kur banojnė nė teritorin e Republikės sė Shqipėrisė, bėhet nė Komisariatin e Policisė nė juriksionin e vendbanimit tė pėrhershėm. Pėr ata shtetas qė banojnė jashtė shtetit aplikimi bėhet nė pėrfaqėsitė diplomatike ose konsullore tė Republikės sė Shqipėrisė ku ata banojnė. Nėse nuk ka pėrfaqėsi shqiptare nė vendin ku ai banon kėrkėsa mund tė bėhet nė pėrfaqėsinė shqiptare nė vendin fqinj me tė afėrt me tė. Nėse kjo nuk ėshtė e mundur pėr shkak tė distancės, kėrkesa mund tė bėhet tek autoritetet kompetente nė Shqipėri (Komisariatin pėrkatės tė Policisė).

2. Nė Komisariatet e Policise tė rretheve kėrkesat e ligjit tė urdhėrave e udhėzimeve pėr shtetėsinė i trajtojnė inspektorėt pėr tė huajt nė qoftė se ka nė organikė nė tė kundėrt njė oficer i rendit me urdhėr tė brendshėm tė Shefit tė Komisariatit tė Policisė pėr tė kryer krahas detyrės funksionale dhe ndjekjen e kėtij problemi.

3. Nė Ministrinė e Rendit Publik kėtė proēedurė e ndjek Drejtoria Qėndrore e Policisė sė Rendit (Sektori i Pasaportės e tė Huajve)

4. Procedura e pėrgatitjes dhe e dorėzimit tė dokumenteve pėr fitim, rifitim ose heqje dorė nga shtetėsia shqiptare realizohet nė kėto afate:
a) Komisariati i Policisė bėn pranimin e dokumenteve, verifikimin , dhėnien e mendimit dhe dėrgimin e tyre nė Ministri (Drejtorinė Qėndore tė Policisė sė Rendit, Sektorin e Pasaportės dhe tė Huajve) nė afatin kohor 2 mujor nga data e pranimit tė dokumenteve. Kur Komisariati nuk i gjen tė plota dokumentat ua kthen shtetasve pėr ti plotėsuar. Dėrgimi i tyre bėhet pasi tė jenė bėrė verifikimet e nevojshme nga Sektori i Policisė Kriminale dhe tė jenė ballafaquar me disa nga vėrtetimet zyrtare qė i kėrkon vetė Komisariati nga organi pėrkatės nė rrethe (nga Gjykata, Prokuroria , Tatimet etj ).
b) Pasi bėhet kontrolli i dokumenteve tė ardhura nga Komisariati, Drejtoria Qėndore e Policise sė Rendit i kėrkon mendim Drejtorisė sė Policisė Kriminale pėr shtetasit e huaj (nėpėrrnjet Zyrės sė Interpolit) pėr pengesat ligjore qė ata mund tė kenė dhe duhet tė kthejė pėrgjigje nė afatin 2 mujor.
c) Pasi dokumentet plotėsohen pėrgatiten kėrkesat respektive veēmas pėr ēdo shtetas dhe paraqiten tek Ministri nė afatin 1 mujor.
d) Pas miratimit nga Ministri i Rendit Publik dokumentet dėrgohen nė Kabinetin e Presidentit tė Republikės nė afatin kohor 6 mujor. Kur kėrkesa kthehet nga Kabineti i Presidentit pėr plotėsim rishikohet dosja, plotėsohet dhe nė afatin kohor 1 mujor ri dėrgohet .
5. Dokumentet qė kėrkohen pėr shtetėsinė shqiptare.
A. Pėr fitimin e shtetėsisė shqiptare :

• Kėrkesė e plotė e shtetasit tė huaj drejtuar Presidentit tė Republikės me parashtrimin e arsyeve tė marrjes sė shtetėsisė shqiptare dhe adresėn e plotė.
• Mendimin me shkrim tė nėpunėsit qė pranon dokumentet, nė lidhje me njohuritė mbi gjuhėn shqipe.
• Ēertifikatė e lindjes (origjinale, e pėrkthyer, e noterizuar)
• Dokument rezidence (banimi) nė Shqipėri qė shtetasi i huaj tė ketė banuar nė mėnyre tė ligjshme jo mė pak se 5,3 ose 1 vit sipas rasteve tė veēanta qė parashikon ligji. Ky dokument ėshtė leja e qėndrimit.
• Akti i pronėsisė sė banesės ose kontrata e qerasė (noterizuar).
• Kontratė pune pėr tė punėsuarit ose vertetim nga zyra e tatimeve pėr tė vetpunėsuarit ose investitorėt (noterizuar).
• Dokument pėr tė ardhurat (noterizuar).
• Dėshmi penaliteti tė marrė nė Ministrinė e Drejtėsisė nė Shqipėri ose nė vendet e origjinės pėr shtetasit e huaj (origjinale) e pėrkthyer dhe e noterizuar.
• Dokument qė vėrteton qėnien azilkėrkues (kur aplikanti ėshtė i tillė). Dokumentat tė jene origjinale.
• Raport vlerėsues i aktivitetit tė shtetasit tė huaj tė lėshuar nga institucione qėndrore tė Shqipėrisė si Komiteti i Shkencave, Ministria e Ekonomisė, Ministria e Kulturės etj.
• Mendirn me shkrim nga Komisariati (apo pėrfaqėsitė konsullore) pėr sjelljen dhe qėndrimin jashtė shtetit ose periudhėn e rezidencės nė Shqipėri.
• Kur personi ėshtė pa shtetėsi, paraqet kerkesėn si dhe ēertifikatėn se ėshtė pa shtetesi. Duhet tė ketė banuar jo mė pak se 5 vjet.
Nė qoftė se kėrkuesi i shtetėsisė shqiptare ka origjine shqiptare deri nė dy shkallė qoftė dhe nga njėri prind,ai duhet tė paraqesė tė gjithė dokumentet e pėrmendura nė pikė "5 A" tė kėtij udhėzimi dhe koha e qėndrimit nė Shqipėri tė jetė jo mė pak se 3 vjet.
Nė rast se i huaji/a ėshtė martuar me shtetas/e shqiptar e fiton shtetėsinė shqiptare duke paraqitur tė gjitha dokumentet e mėsipėrme dhe ēertifikatėn e martesės e cila tė vėrtetojė se koha e martesės ėshtė jo mė pak se 3 vjet.
Koha e qėndrimit nė Shqipėri mjafton tė jetė jo mė pak se 1 vit.
Kur i huaji/a qė ka mbushur moshen 18 vjeē dhe nuk plotėson kushtet e mėsipėrme pėrjashtuar garancinė qė tė mos prekė sigurimin dhe mbrojtjen e Republikės sė Shqipėrisė dhe janė interesat ekonomike shkencore, kombėtare, e fiton shtetėsinė.

B) Pėr rifitimin e shtetėsisė shqiptare

Njė person qė ka hequr dorė nga shtetėsia shqiptare pėr shkak tė prerntimit pėr fitim tė njė shtetėsie tjetėr e rifiton shtetėsinė shqiptare nė qoftė se nuk e fiton shtetėsinė e premtuar duke paraqitur kėto dokumenta:
• Kėrkesė me shkrim drejtuar Presidentit tė Republikės pėr rifitim tė shtetėsisė shqiptare;
• Kėrkesa tė jetė individuale pėr ēdo aplikant mbi 14 vjeē (kėrkesa tė ketė adresė tė plotė, dhe numėr telefoni).
• Dokument qė vėrteton refuzimin e shtetėsisė tjetėr (tė jete orgjinale, e pėrkthyer dhe e noterizuar).
• Ēertifikatė lindjeje dhe familjare, tė verifikuara me shėnimin pėrkatės nga inspektori i policisė sė rendit.
• Dokument shpjegues nga Komisariati i Policisė dhe Prefektura pėrkatėse qė mbulojnė vendbanimin e aplikantit, ku tė shprehet lidhur me shtetėsinė qė kanė ose kanė patur prindėrit e ēdo aplikanti.
• Deklaratė noteriale nga ēdo aplikant mbi 14 vjeē ku tė shprehet qartė fakti nė kanė aplikuar ose jo pėr tė fituar shtetėsi tjetėr.
• Vėrtetim tė njėsisė administrative pėrkatėse pėr ēdo aplikant mbi 14 vjeē¬.
• Ēertifikatat e lindjes ose tė vdekjes sė prindėrve tė ēdo aplikanti.
• Mandat arkėtimi.
• Mendimi i Komisariatit tė policisė

C. Pėr heqjen dorė nga shtetėsia shqiptare,

• Kėrkesė e plotė e firmosur nga vete, aplikanti drejtuar Presidentit tė Republikės nė tė cilėn tė sqarohet qartė arsyeja e heqjes dorė nga shtetėsia shqiptare me adresė tė plotė dhe me numėr telefoni.
• Premtimi i shtetėsisė tjetėr, ose dokumente shtetėsie orgjinale marrė nė shtetin pėrkatės i legalizuar nė pėrfaqėsinė tonė diplomatike ose konsullore. Dokumenti tė jetė i peėkthyer e i noterizuar.
• Ēertifikatė personale me fotografi dhe familjare e verifikuar dhe firmosur mbi vėrtetėsinė dhe saktėsinė nga inspektori i policisė sė rendit.
• Vėrtetim i gjendjes gjyqėsore.
• Vėrtetim nga Gjykata e Rrethit, Prokuroria, Zyra e Pėrmbarimit tė firmosura nga titullarėve aktualė tė tyre.
• Vėrtetim nga Kryetari i njėsisė administrative shoqėruar me adresė tė saktė
• Ēerifikate martese e aplikantit (orgjinale). Kur ēertifikata e martesės ėshtė lėshuar nga shteti tjetėr ajo duhet tė jetė e pėrkthyer, e noterizuar dhe e legalizuar nė perfaqėsinė tonė diplomatike tė vendosur atje.
• Ēertifikatė familjare nė shtetin ku banon e pėrkthyer, e noterizuar dhe e legalizuar nė pėrfaqėsinė tonė diplomatike atje.
• Dokumente rezidence (vėrtetim vendbanimi) nė shtetin premtues tė shtetėsisė tjetėr, tė pėrkthyer, tė noterizuar dhe tė legalizuar nė pėrfaqėsinė tonė diplomatike atje. Legalizimet duhet tė kenė bashkėlidhur shumen e paguar nga aplikanti.
Dokumentat pėrveē premtimit tė shtetėsisė duhet tė jenė lėshuar jo me tepėr se dy muajt e fundit nga dita e pranimit tė tyre.

Pėr aplikantėt e martuar nė vėrtetimet e lėshuara nga zyrat e gjykatės, prokurorisė, pėrmbarimit, njėsisė administrative dhe ato tė gjendjes gjyqėsore duhet tė pėrmbajnė tė dy mbiemrat e aplikantit (tė lindjes dhe tė martesės).

Tė gjithė fėmijėt mbi 14 vjeē tė aplikojnė mė vete. Pėr aplikantėt deri nė 18 vjeē praktikės duhet t’i bashkėlidhet dhe njė deklaratė noteriale e tė dy prindėrve ku tė shprehet pėlqimi i tyre pėr heqjen dorė nga shtetėsia shqiptare.

Pėr fėmijėt e lindur jashtė shtetit duhet tė paraqiten ēertifikatat e lindjes sė tyre tė legalizuara nė ambasadėn tonė si dhe ēertifikata e rregjistrimit tė tyre nė Shqipėri e shoqėruar me fotografi.

6. Pranuesit e dokumentave kanė pėrgjegjėsi pėr dokumentat qė pranojnė nė sasi dhe cilėsi, nė momentin e pranimit tė tyre konform ligjit dhe kėtij udhėzimi aplikantit i jepet e plotėsuar vėrtetimi model 2 bashkėlidhur dhe pjesė e kėtij udhėzimi. Komisariati i policisė ėshtė pėrgjegjės mbi verifikimin dhe saktėsinė e dokumentave dhe e dėrgon nė Ministri.

7. Njoftimi mbi Dekretin e Presidentit tė Republikės tė Shqipėrisė pėr fitim, rifitim ose heqje dorė nga shtetėsia shqiptare dėrgohet nė Komisariatet e Policisė ose nė Drejtorinė Konsullore tė MPJ, nga Drejtoria Qėndrore e Policisė sė Rendit. Komisariati i Policise i jep aplikantit vėrtetim nė tė cilin duhet tė shėnohet numri, data e dekretit dhe pėrmbajtja e tij. Vėrtetimi firmoset nga Shefi i Komisariatit.

8. Pėr shėrbimet qė do tė kryhen nė Komisariatet e Policisė pėr shtetėsinė shqiptare pagesa bėhet nė arkėn e Komisariatit kundrejt mandat arkėtimit nė, vlerėn prej 5 000 lekėsh. Pagesa bėhet nė momentin kur dorėzohen dokumentet dhe ėshtė e pakthyeshme. Mandati pritet nė tre kopje njė prej tė cilave e merr aplikanti, njė kopje shoqėron dokumentat dhe njė kopje tjetėr sektorit tė financės.

http://www.president.al/shqip/docs/1...0SHQIPTARE.doc
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.7.2013, 21:45   3
Citim:
Ja si mund tė pėrfitohet shtetėsia shqiptare

Nga njė gushti, qytetarėt shqiptarė qė nuk kanė shtetėsinė shqiptare mund ta pėrfitojnė njė gjė tė tillė nė bazė tė vendimit mė tė fundit tė Kėshillit tė Ministrave.

Vendimi i sotėm i qeverisė pėrcakton procedurat pėr njohjen ose fitimin e shtetėsisė nga personat me origjinė shqiptare pėrjashtuar shtetasit e Republikės sė Kosovės.

Sa u takon qytetarėve tė Kosovės, shtetėsinė shqiptare mund ta pėrfitojnė ata persona qė mbajnė pasaportė serbe. Vendimi pėrcakton dhe kategoritė qė pėrfitojnė. Nė rast se plotėsohet kushtet, tė interesuarit paraqesin kėrkesė, sė bashku me vetėdeklarim pėr origjinėn shqiptare.Vendimi

Nė mbėshtetje tė neneve 19 e 100 tė Kushtetutės dhe tė neneve 7 e 9, pika 7, tė ligjit nr.8389, datė 5.8.1998, “Pėr shtetėsinė shqiptare”, tė ndryshuar, me propozimin e ministrit tė Brendshėm, Kėshilli i Ministrave

V E N D O S I:

I. Rregulla tė pėrgjithshme

1. Ky vendim pėrcakton procedurat qė duhet tė ndiqen nga institucionet e administratės shtetėrore dhe personat e lindur nga tė paktėn njė prind, qė zotėronte shtetėsinė ose origjinėn shqiptare, sipas rastit, pėr njohjen e shtetėsisė shqiptare tė fituar vetiu nė bazė tė nenit 7 ose pėr dhėnien e shtetėsisė nė bazė tė pikės 7, tė nenit 9, tė ligjit nr.8389, datė 5.8.1998, “Pėr shtetėsinė shqiptare”, tė ndryshuar.

2. Shtetėsia shqiptare, sipas kėtij vendimi, u njihet ose u jepet:

a) personave tė lindur nga tė paktėn njė prind, qė zotėronte shtetėsinė ose origjinėn shqiptare nė momentin e lindjes sė kėrkuesit, pavarėsisht nga vendi i lindjes;

b) personave, tė paralindurit me shtetėsi shqiptare tė tė cilėve nuk jetojnė mė nė momentin e paraqitjes sė kėrkesės, me kusht qė tė provohet lidhja familjare nė vijė tė drejtė e personit kėrkues me tė paralindurin, i cili ka zotėruar shtetėsinė shqiptare;

c) personave me origjinė shqiptare qė kanė shtetėsinė e njė shteti anėtar tė Bashkimit Europian, SHBA-ve apo njė shteti tjetėr, shtetasit e tė cilit mund tė lėvizin pa viza nė territorin e shteteve tė zonės Shengen apo qė janė me qėndrim me dokumentacion tė rregullt nė njėrin prej kėtyre shteteve.

3. Subjekteve tė pėrcaktuara nė shkronjat “a” dhe “b”, tė pikės 2, tė kreut I, tė kėtij vendimi, u njihet shtetėsia shqiptare e fituar dhe vetiu nė pėrputhje me nenin 7, tė ligjit nr.8389, datė 5.8.1998, tė ndryshuar. Procedurat pėr paraqitjen e kėrkesės, tė dokumentacionit tė nevojshėm provues, afatet e shqyrtimit, tė njoftimit e tė regjistrimit tė shtetėsisė, si dhe strukturat kompetente pėr trajtimin e kėrkesės parashikohen me udhėzim tė pėrbashkėt tė ministrit tė Brendshėm dhe ministrit tė Punėve tė Jashtme.

4. Subjekteve tė pėrcaktuara nė shkronjėn “c”, tė pikės 2, tė kėtij kreu, u jepet shtetėsia shqiptare, nė bazė tė pikės 7, tė nenit 9, tė ligjit nr.8389, datė 5.8.1998, tė ndryshuar, sipas procedurave tė pėrcaktuara nė kėtė vendim.

II. Kėrkesat pėr aplikim dhe procedurat pėr dhėnie shtetėsie

1. Mund tė aplikojnė pėr dhėnien e shtetėsisė shqiptare nė bazė tė pikės 7, tė nenit 9, tė ligjit nr.8389, datė 5.8.1998, tė ndryshuar, kur:

a) vėrtetohet se kanė mbushur moshėn 18 vjeē;

b) ka mendim tė Ministrisė sė Brendshme se nuk cenohen siguria dhe rendi kushtetues i Republikės sė Shqipėrisė;

c) paraqesin kėrkesė, sė bashku me vetėdeklarim pėr origjinėn shqiptare;

ē) provohet se janė tė paslindur me lidhje familjare deri nė tri shkallė nga njė person me origjinė shqiptare, por qė nuk ka shtetėsi shqiptare nė momentin e paraqitjes sė kėrkesės.

Pėr fėmijėn nėn moshėn 18 vjeē, prindi ose prindėrit e tė cilit pėrfitojnė sipas shkronjės “c”, tė pikės 2, tė kreut I, tė kėtij vendimi, kėrkesa pėr fitimin e shtetėsisė shqiptare bėhet nga prindi ose prindėrit. Kėrkesa bėhet njėkohėsisht me kėrkesėn e vet prindit ose pas fitimit prej tij tė shtetėsisė.

Kur fėmija ėshtė nė moshėn 14 deri nė 18 vjeē, kėrkesa shoqėrohet edhe me pėlqimin me shkrim tė fėmijės.

2. Subjektet e pėrcaktuara sipas kėtij vendimi duhet tė aplikojnė pėr marrjen e shtetėsisė shqiptare pėrmes njė kėrkese me shkrim drejtuar Presidentit tė Republikės, paraqitur nė organet e Ministrisė sė Brendshme tė vendbanimit tė personit ose, nė rast se personi banon jashtė shtetit, nė pėrfaqėsitė diplomatike ose konsullore tė Republikės sė Shqipėrisė jashtė shtetit. Forma dhe mėnyra pėr plotėsimin e kėrkesės miratohen me udhėzim tė pėrbashkėt tė ministrit tė Brendshėm dhe tė ministrit tė Punėve tė Jashtme.

3. Kėrkesa duhet tė jetė e shoqėruar me vetėdeklarimin e tė dhėnave dhe/ose dokumente qė provojnė origjinėn shqiptare nga paraardhės, tė cilėt kanė qenė ose janė jo me shtetėsi, por me origjinė shqiptare.

4. Pėrfaqėsia diplomatike ose konsullore e Republikės sė Shqipėrisė, pas shqyrtimit formal tė dokumentacionit tė paraqitur nga kėrkuesi, e pėrcjell kėrkesėn pranė strukturės kompetente tė Ministrisė sė Brendshme jo mė vonė se 15 (pesėmbėdhjetė) ditė pas marrjes sė kėrkesės.

5. Nė kėrkesė duhet tė pėrcaktohen emri, mbiemri, atėsia, mėmėsia, datėlindja, vendlindja, shtetėsia, gjendja civile, adresa e saktė e vendbanimit tė tij tė origjinės dhe, nėse disponon, adresa e vendqėndrimit nė Republikėn e Shqipėrisė, certifikata e gjendjes civile tė shtetit tė huaj apo dokumente identifikimi personal tė kėrkuesit, tė lėshuara nga shteti i huaj, tė dhėnat e tė paralindurit me origjinė shqiptare, si dhe dokumentet qė vėrtetojnė origjinėn shqiptare tė tė paralindurit dhe shkallėn e lidhjes familjare me subjektin kėrkues.

6. Strukturat pėrgjegjėse tė Ministrisė sė Brendshme sė bashku me zyrat e Gjendjes Civile, shqyrtojnė dokumentacionin qė provon origjinėn shqiptare tė tė paralindurit, bazuar nė dokumentacionin e paraqitur nga kėrkuesi dhe paraqesin mendimin e tyre me shkrim pranė ministrit tė Brendshėm jo mė vonė se 30 (tridhjetė) ditė pas marrjes sė kėrkesės nė pėrputhje me kėtė vendim.

7. Ministri i Brendshėm propozon dhėnien e shtetėsisė shqiptare personit me origjinė shqiptare, nė bazė tė pikės 7, tė nenit 9, tė ligjit nr.8389, datė 5.8.1998, tė ndryshuar, jo mė vonė se 30 (tridhjetė) ditė pas paraqitjes sė mendimit sipas pikės 6, tė kėtij kreu. Vendimi i ministrit tė Brendshėm i dėrgohet menjėherė Presidentit tė Republikės.

8. Pas nxjerrjes sė dekretit tė Presidentit tė Republikės pėr dhėnien e shtetėsisė shqiptare pėr interes kombėtar sipas kėtij vendimi, zyra e Gjendjes Civile pa vonesė kryen procedurat e nevojshme pėr betimin dhe regjistrimin e shtetasit nė Regjistrin Kombėtar tė Gjendjes Civile, duke kryer nė tė njėjtėn kohė ēregjistrimin e personit nga regjistri kombėtar i tė huajve, nėse ai ka qenė i regjistruar mė parė nė tė. Personi i interesuar regjistrohet nė Regjistrin Kombėtar tė Gjendjes Civile, pranė zyrės sė gjendjes civile, pėr t’u pajisur mė pas, me dokumente shqiptare.

9. Personat pėrfitues sipas kėtij vendimi nuk janė tė detyruar tė lenė shtetėsinė qė kanė pėr tė fituar shtetėsinė shqiptare nė Republikėn e Shqipėrisė apo tė regjistrojnė njė vendbanim nė territorin e saj nė momentin e regjistrimit tė shtetėsisė shqiptare nė Regjistrin Kombėtar tė Gjendjes Civile.

III. Dispozita tė fundit

1. Ngarkohen ministri i Brendshėm dhe ministri i Punėve tė Jashtme pėr nxjerrjen e udhėzimit pėr procedurat dhe afatet e verifikimit e tė pėrpunimit tė kėrkesave tė bėra sipas kėtij vendimi.

2. Fitimi i shtetėsisė shqiptare nė Republikėn e Shqipėrisė nga shtetasit me origjinė shqiptare tė Republikės sė Kosovės rregullohet mbi bazėn e njė marrėveshjeje tė veēantė ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Kosovės.

3. Ngarkohen Ministria e Brendshme dhe Ministria e Punėve tė Jashtme pėr marrjen e masave tė nevojshme dhe pėr zbatimin e kėtij vendimi.

Ky vendim hyn nė fuqi pas botimit nė “Fletoren zyrtare” .

http://www.lajmpress.com/top_lajme/22251.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.7.2013, 21:21   4
Citim:
Qeveria, ndjesė qė s’pėrfshin nė vendim 10 % shqiptarė tė hershėm qė jetojnė nė Greqi

Qeveria miraton vendimin pėr dhėnien e shtetėsisė shqiptare pėr qytetarėt me origjinė shqiptare me banim nė vendet e tjera. Kabineti “Berisha” u ofroi kėshtu bashkėkombėsve tė vet, atė qė shtetet e tjera e kanė bėrė vite mė parė

Vendimi i qeverisė bėn tė mundur shtetėsinė shqiptare pėr tė gjithė qytetarėt me origjinė shqiptare qė jetojnė me dokumente tė rregullta apo kanė marrė shtetėsi nė njė nga vendet e zonės “Schengen” apo vendet me tė cilat BE aplikon regjimin e lėvizjes sė lire pa viza (pėr tre muaj) si Norvegjia, SHBA, Kanadaja etj. Ky vendim nuk aplikohet pėr shtetasit e Republikės sė Kosovės me banim nė Kosovė, kjo pasi BE ka hapur negociatat me Kosovėn pėr liberalizimin e vizave, proces ky thelbėsor pėr integrimin nė BE

Kryeministri: Nė Greqi 10% e popullsisė janė shqiptarė


Kėshilli i Ministrave miratoi dje vendimin pėr dhėnien ose fitimin e shtetėsisė shqiptare pėr qytetarėt me origjinė shqiptare me banim nė vendet e tjera. Vendimi pėrcakton procedurat pėr dhėnien ose fitimin e shtetėsinė shqiptare pėr tė gjithė qytetarėt me origjinė shqiptare qė jetojnė me dokumente te rregullta apo kanė marrė shtetėsi nė njė nga vendet e zonės “Schengen” apo vendet me tė cilat Bashkimi Europian aplikon regjimin e lėvizjes sė lirė pa viza si SHBA, Kanadaja etj.

Ky vendim nuk aplikohet pėr shtetasit e Republikės sė Kosovės me banim nė Kosovė. Kryeministri u shpreh se Bashkimi Europian ka hapur negociatat me Republikėn e Kosovės pėr liberalizimin e vizave dhe ėshtė interesi i tyre jetik dhe i Kosovės qė problemi i vizave me BE tė zgjidhet nė mėnyrėn mė procedurale, nė respekt tė plotė tė udhėrrėfyesit qė Brukseli i ka dorėzuar autoriteteve tė Kosovės pėr liberalizimin vizave.

“Nė kėtė mbledhje ka njė seri vendimesh, ndėr tė cilat vendimi qė u bllokua prej mė shumė se 4 muajsh, pėr shkak tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme parlamentare tė Shqipėrisė. Ky vendim ka tė bėjė me procedurat pėr njohjen dhe fitimin e shtetėsisė shqiptare nga persona me origjinė shqiptare, me pėrjashtim tė shtetasve tė Republikės sė Kosovės, tė cilėt janė shtetas tė njė shteti tė pavarur dhe pėr tė cilėt, qeveria e Republikės sė Shqipėrisė nuk ka dhe nuk mund tė ketė autoritet pa njė marrėveshje midis dy qeverive dhe pėr faktin se Kosova ėshtė tani nė njė proces shumė tė shėndetshėm, pas firmosje sė marrėveshjeve me Serbinė nė Beograd, tė cilat ne i kemi mbėshtetur plotėsisht si marrėveshje historike jo vetėm midis kėtyre dy vendeve, por pėr rajonin nė tėrėsi. Me kėtė akt, Shqipėria ėshtė vendi i fundit qė u ofron bashkėkombėsve tė vet atė qė tė tjerėt ia kanė afruar vite e vite mė parė, nė rajon. Ky akt nuk duhet tė konsiderohet nga askush si njė akt tjetėr, veēse nė interesin mė tė mirė tė shqiptarėve, tė paqes dhe stabilitetit ku ata janė”- u shpreh kryeministri Berisha.

Ai theksoi se janė qindra mijėra shqiptarė, tė cilėt pėr shkak tė kundėrshtive me regjimin komunist emigruan nė vendet e lira dhe pothuaj asnjė prej tyre nuk gėzon shtetėsinė shqiptare.

“E vėrteta ėshtė se ligji ekzistues parashikon fitimin e vetvetishėm tė shtetėsisė dhe bėhet fjalė pėr kėta qytetarė, por asnjėherė nuk u pėrcaktuan procedurat. Nė favor tė marrjes sė vetvetishme tė shtetėsisė, pra, pa dekret presidencial, tė kėtyre qytetarėve kanė vendosur edhe gjykatat e vendit, tė cilat i kanė legjitimuar atyre nė ēdo rast, kėrkesėn, pa pasur nevojė tė dekretohet shtetėsia e tyre. Kėta janė kategoria e shqiptarėve, pasardhėsit e tė cilėve jetojnė nė vende tė ndryshme tė Europės apo Shtetet e Bashkuara tė Amerikės apo Kanada, por qė shtetėsia ka mbetur njė mollė e ndaluar pėr ta, pėr shkak tė burokracisė, ngathtėsisė, mefshtėsisė dhe pse jo, dozave tė caktuara tė mentaliteteve tė vjetra ndaj tyre”- tha ai.

Jam i bindur, tha kryeministri, se ky faktor do t’i shėrbejė forcimit tė mirėkuptimit, bashkėpunimit me vendet fqinjė.

“Ky vendim ėshtė njė qėndrim i drejtė, tepėr i vonuar, vendim qė e kisha dekretuar nė 17 korrik tė vitit 1992. Dekreti presidencial nė atė kohė pėrfshinte edhe Kosovės, e cila ishte nėn pushtimin e Millosheviēit. Ata, tė cilėt bėrtasin se do tė na zbrazen trojet, tė marrin e tė shohin sesa shtetėsi u kėrkuan pas dekretimit nė vitin ’92”.

Berisha ngarkoi ministrinė e Jashtme dhe atė tė Brendshme tė marrin tė gjitha masat, tė instalojnė nė datėn 1 gusht, nė tė gjitha pikat e parashikuara nė kėtė vendim, shėrbimin pėr aplikimin e qytetarėve me origjinė shqiptarė pėr fitimin e shtetėsisė shqiptare.

“Natyrisht, pėr shqiptarėt qė nuk e fitojnė nė mėnyrė tė vetvetishme siē parashikon ligji ekzistues, ne duhet tė respektojmė ligjin, pavarėsisht se ai mund tė ketė nene qė janė absolutisht tė papajtueshme me materien kombėtare, por do tė respektohet siē ėshtė”.

Ndėrkaq, kreu i qeverisė solli nė vėmendje se as ky vendim nuk u jep pėrgjigje diasporave tė hershme shqiptare si arvanitasit dhe arbėreshėt. Nė kėtė sens, Berisha tha se vetėm nė Greqi 10% e popullsisė janė shqiptarė, por nė mediat greke nuk ka as edhe njė emision tė vetėm nė shqip.

“Me kėtė vendim nuk i jepet ende pėrgjigje diasporave tė hershme shqiptare, arvanitasit dhe arbėreshėt. Por ky ėshtė njė proces nė vazhdim. Nuk mund t’u mohohet, por tani pėr tani vendimi parashikon kėto. Diasporat, arvanitasit nė Greqi dhe arbėreshėt nė Itali kanė shekuj qė japin njė kontribut tė madh historik nė kėto vende mike, apo diaspora jonė nė Turqi qė ėshtė dy herė mė e madhe se popullata shqiptare. Ne po ecim drejt Bashkimit Europian dhe faktikisht me anėtarėsimin nė BE, kėto probleme marrin zgjidhjen mė pėrfundimtare. Shqipėria ėshtė njė vend qė nuk ka pretendime territoriale ndaj asnjė vendi tjetėr. Natyrisht, shqiptarėt do tė jetojnė tė integruar plotėsisht nė BE, ata qė do tė vlerėsojnė situatėn e tyre. Njė gjė ėshtė e sigurt, progresi qė kanė bėrė shqiptarėt ėshtė i jashtėzakonshėm. Ėshtė po kaq e sigurt se pėrsėri ėshtė e domosdoshme njė progres mė i madh i tyre. Mjafton tė theksoj tė se sot nė Greqi, pothuaj 10 pėrqind e popullatės janė shqiptarė dhe nė mediat greke nuk ka as edhe njė emision tė vetėm nė shqip. I theksoj kėto se ēėshtja e lirive dhe tė drejtave njerėzore tė shqiptarėve ėshtė dhe duhet tė jetė njė problem pėr t’u shtyrė pėrpara, nė pėrputhje me marrėveshjet dhe konventat ndėrkombėtare. Shqiptarėt kanė arritur shumė. Kjo ėshtė e vėrtetė e pamohueshme. Shqiptarėt kanė shumė arsye tė persistojnė pėr tė drejta mė tė mėdha aty ku janė, nė pėrputhje me konventat, pėr tė mundur tė ruajnė identitetin e tyre kulturor e kombėtar si shtetas luajalė tė vendeve ku jetojnė.

http://www.gazeta55.al/index.php?kat...rtikulli=35662
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.7.2013, 21:37   5
Citim:
Si fitohet shtetėsia shqiptare

Nga sot, ēdokush qė kėrkon tė fitojė nėnshtetėsinė shqiptare mund tė aplikojė pranė konsullatave, ambasadave, komisariateve tė policisė apo Ministrisė sė Brendshme.

Me botimin nė fletoren zyrtare, sot kanė hyrė nė fuqi VKM si dhe udhėzimi i Ministrit tė Brendshėm e atij tė Jashtėm. Vizion Plus ka siguruar ekskluzivisht tė gjithė dokumentacionin.

Ky ėshtė formulari tip qė duhet plotėsuar, nga vetė personi ose nga prindi pėr fėmijėt.

Ka 2 rrugė apo procedura pėr tė pėrfituar shtetėsinė shqiptare: njėra pėrmes ministrisė sė Brendshme dhe tjetra pėrmes Dekretit tė Presidentit.

Nė vendimin e Kėshillit tė Ministrave, qė mban datėn 3 korrik 2013, caktohen individėt qė kanė mundėsi tė fitojnė shtetėsinė.

Rruga e parė ėshtė njohja e shtetėsisė dhe bėhet pėrmes ministrisė sė Brendshme. Sė pari plotėsohet formulari A. Aty pėrfshihen personat e lindur nga njė prind me origjinė shqiptare, pavarėsisht nga vendi i lindjes, qė janė kryesisht shqiptarė tė diasporės. Por ata duhet tė provojnė ndėrkohė lidhjen e drejtė familjare me tė afėrmin e tyre shqiptar.

Shtetėsinė pėrmes njohjes e fitojnė edhe ata persona me origjinė shqiptare, qė kanė njė shtetėsi tė njė vendi anėtar tė BE apo SHBA ku lėvizet pa viza.

E drejta pėr tė aplikuar pėr shtetėsi u lind kėshtu shqiptarėve tė Maqedonisė, por pėrjashtohen shqiptarėt e Kosovės qė janė nė proces liberalizimi vizash me BE.

Njė grupim tjetėr, janė personat me origjinė shqiptare qė nuk kanė shtetėsi aktualisht, pasi mund ta kenė humbur nė kėrkim tė njė shtetėsie tjetėr. Praktika tė tilla ka mijėra. Miratimi i shtetėsisė pėr kėta persona, bėhet nga ministri i Brendshėm dhe regjistrimi bėhet menjėherė nė Gjendjen Civile.

Rruga e dytė, ėshtė dhėnia e shtetėsisė. Ajo kalon pėrmes Presidentit. Aplikantėt mund tė fitojnė shtetėsinė pasi kanė mbushur 18 vjeē dhe provohet se nuk cenojnė sigurinė. Por edhe provojnė lidhjen e gjakut deri nė shkallėn e tretė, me njė person me shtetėsi shqiptare. Nė mungesė tė certifikatave, atyre mund tu vijė nė ndihmė ēdo dokument zyrtar i kohės.

Procedura deri nė zyrėn e Kryetarit tė Shtetit nuk zgjat mė shumė se 45 ditė, dhe parashikon shqyrtimin formal nga pėrfaqėsia diplomatike dhe nga strukturat vartėse tė Ministrisė sė Brendshme.http://vizionplus.al/si-fitohet-shtetesia-shqiptare/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.7.2013, 16:42   6
Citim:
Ligji i ri, shtetėsia shqiptare jepet brenda 2 muajve

Procedurat e reja pėr pėrfitimin e shtetėsinė shqiptare do tė aplikohen duke nisur nga data 1 gusht. Tashmė pėrfaqėsitė diplomatike tė Shqipėrisė nė botė kanė nxjerrė njoftimet pėrkatėse ku qytetarėt qė dėshirojnė shtetėsinė shqiptare, ftohen tė aplikojnė. Nga ana tjetėr, Ministria e Brendshme dhe ajo e Jashtme do tė hapin zyra tė posaccme ku mund tė aplikohet. Tė drejtėn e shtetėsisė shqiptare, konform procedurave tė reja, mund ta pėrfitojnė tė gjithė personat qė arrijnė tė faktojnė origjinėn shqiptare apo lidhjen familjare me njė person me origjinė shqiptare.

Nga ky rregull, pėrjashtohen shtetasit e Kosovės, me argumentin se njė lėvizje e tillė do tė cėnonte procesin integrues tė kėtij vendi. Institucionet shqiptare janė tė detyruara qė tė japin njė pėrgjigje pėrfundimtare pėr ccdo aplikim maksimalisht brenda 2 muajve. Formularėt e aplikimit, sėbashku me vetedeklarimin dhe faktimin e origjinės do t’i drejtohen Presidentit tė Republikės dhe Ministrisė sė Brendshme. Pėrfaqėsitė diplomatike, brenda 15 ditėve nga plotėsimi i kėrkesės janė tė detyruara t’ia pėrcjellin atė Ministrisė sė Brendshme. Kjo e fundit, brenda 30 ditėve ėshtė e detyruar tė bėjė verifikimet pėrkatėse pėr aplikimin dhe mė pas tė propozojė dhėnien e shtetėsisė qė i dėrgohet pėr dekretim kreut tė shtetit.

http://www.scan-tv.com/lajmet/vendi/...-13-28-23.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.8.2013, 21:25   7
Citim:
Bernė: Pasaporta shqiptare, edhe pėr kosovarėt dhe tė tjerėt

Nė njė njoftim pėr medie tė ardhur nga Ambasada e Shqipėrisė nė Bernė bėhet e ditur se edhe shqiptarėt nga Kosova, qe kanė leje qėndrimi nė Zvicėr (B ose C) mund tė aplikojnė dhe kanė tė drejtėn e shtetėsisė e tė pasaportės shqiptare njėsoj si tė tjerėt. Por, gjithsesi, pėr tė bėrė kėtė, duhen plotėsuar disa kushte.

Nė vazhdim, njoftimi i Ambasadės sė Shqipėrisė nė Bernė.
Per formularin qe duhet te plotesoni (per ata qe deshirojne) jane keto udhezime:

-Nese njeri nga parardhesit tuaj ka pasur shtetesi shqiptare (nuk duhet ta ngaterroni me origjinen shqiptare) duhet te plotesoni formularin A (per njohjen e shtetesise).

-Nese parardhesit tuaj nuk kane pasur asnjehere shtetesi shqiptare por jane me origjine shqiptare duhet te plotesoni formualrin B mbi dhenien e shtetesise shqiptare. Aplikim mund ta beni ne ambasaden e RSH ne Berne.

Pas plotesimit te dokumentacionit duhet caktuar takim per te bere aplikimin.

Diten e caktuar per takim duhet te vije personalisht ne ambasade secili aplikues mbi moshen 18 vjeē. Femijet deri 14 vjeē nuk kane nevoje te jene aty, pasi ne emer te tyre aplikon njeri prind. Femijet 14-18 vjec duhet te jene gjate aplikimit pasi kane per te nenshkruar edhe ata ne njeren rubrike te formularit dhe nenshkrimi i tyre duhet vertetuar nga sherbimi konsullor. Per hollesi tė tjera mbi dokumentacionin dhe proceduren e aplikimit shikoni http://www.mfa.gov.al/index.php?opti...mid=69&lang=sq (ketu ne rubriken Marreveshja mes Ministrise se Puneve tė Jashtme dhe Ministrise se Puneve tė Brendshme te RSH gjeni listen e dokumenteve qe duhet t'u bashkangjiten formulareve te aplikimit) Duhet pasur parasysh se ēertifikatat e ēdo lloji te shtetit nga jeni me origjine (Kosove, Maqedoni, Serbi, Mal i Zi, Zvicer...) si dhe te shtetit ku jeni rezident (normalisht Zvicra) te jene te legalizuara me vulen APOSTILLE dhe te perkthehen ne gjuhen shqipe.

Ne rastin e Kosoves duhen vetem te legalizohen me APOSTILLE pasi certifikatat jane edhe ne gjuhe shqipe. Pagesa behet ne poste diten e aplikimit permes mandatit te pageses qe do t'ju jepet nga ambasada. Pagesa eshte 30 USD dhe paguhet ne vleren perkatese ne franga zvicerane sipas kursit ditor kur do te beni aplikimin.

Per cdo pyetje mund t'i drejtoheni embasades me e-mail:embassy.bern@mfa.gov.al ose me tel. 41 31 9526010.
http://www.albinfo.ch/sq/gjuha/pasap...t-dhe-t-tjer-t
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:47.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.