Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 22.9.2010, 21:06   1

Shkrim i cituar Prishtinė: UP, Konferenca II pėr Soft tė Lirė e tė Hapur, 25-26 shtator


Citim:
Nė Prishtinė mbahet Konferencė Ndėrkombėtare pėr Softuer

Ngjashėm me vitin e kaluar, edhe ketė vit, Asociacioni Kosovar pėr Softuer tė Lire dhe tė Hapur (FLOSSK) dhe Universiteti i Prishtinės organizojnė konferencėn dedikuar teknologjisė informative nė pėrgjithėsi dhe softuerit tė lirė dhe tė hapur nė veēanti me titullin Software Freedom Conference 2010 (SFK ''10).

Kjo konferencė rrjedhė pas suksesit tė konferencės sė parė ndėrkombėtare pėr softuer tė lire dhe tė hapur (SFK ’09) tė mbajtur nė gusht tė vitit tė kaluar nė tė cilėn morren pjesė mė shumė se 500 pjesėmarrės dhe ligjėruan mbi 40 profesionistė vendor dhe ndėrkombėtar.

SFK''10 do te organizohet duke filluar nga ora 9:00 me 25 dhe 26 Shtator ne hapėsirat e Fakultetit te Inxhinierisė Elektrike, ne kuadėr te Universitetit te Prishtinės.

Gjate kėtyre dy ditėve do te prezantohen autor dhe ekspert te ndryshėm, vendor dhe ndėrkombėtar, nga fusha e Softuerit te Lire dhe te Hapur nga te cilėt vlen te pėrmenden: Leon Shiman i cili do tė flasė mbi pėrdorimin e softuerit tė lirė e tė hapur nė administratė publike; Rob Savoy nga projekti Gnash (open source flash) i cili do te flasė pėr protokollet e rrjetave; Mikel Maron, i cili do te flasė mbi gjeopolitikėn e pėrdorimit te sistemeve tė hapura tė hartave si dhe Peter Salus, historian i sistemeve operative, i cili do te flasė pėr historikun e zhvillimit te sistemit operativ Linux.

Gjithsejte, do te ligjėrohet pėr mbi 20 tema te ndryshme duke filluar nga ēėshtjet e lidhura me Enciklopedinė e Lire Wikipedia, GNU/Linux, licencat e pronėsisė intelektuale, ndėrtimin e komuniteteve, pėrdorimin e OpenStreetMap, pėrdorimin e Sugar si dhe shume tema tjera nga fusha e softuerit te lire dhe te hapur.

Temat qe shtjellohen dhe kualiteti i ligjėruesve sė bashku me suksesin e konferencės se vitit te kaluar (SFK''09) e bėjnė SFK''10 konferencėn mė tė madhe tė llojit tė vet nė Evropėn Juglindore.

Konferenca mbahet nėn patronatin e Zyres sė Kryeministrit dhe ėshtė pėrkrahur edhe nga njė numėr donatoresh nga te cilėt vlen pėrmendur: Ministrinė e Energjisė dhe Minierave, Mozilla, Rrota, PCWorld si dhe Qendrėn e Studenteve tė UP-sė.

Konferenca ėshtė e hapur pėr pjesėmarrėsit gjate dy ditėve te mbajtjes. Orari i detajuar i prezantimeve si dhe informata me te hollėsishme pėr konferencėn mund te gjinden ne www.kosovasoftwarefreedom.org

http://www.rtklive.com/?cid=8,1&newsId=41914
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.