Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.10.2010, 22:09   1

Shkrim i cituar Z1·SHP| FASH: Do tė rritet pjesėmarrja nė misionet e NATO-s


Citim:
Berisha: Do rrisim praninė nė misionet e NATO-s

Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, ka deklaruar gjatė punimeve tė Ministerialit tė NATO-s qė po mbahet nė Tiranė, se Shqipėria do tė rrisė praninė e saj ushtarake nė misionet ndėrkombėtare.

“Shqipėria ėshtė e vendosur tė luajė rolin e saj nė tė gjitha iniciativat e Ministerialit. Shqipėria ka ndėrmarrė reforma tė thella nė forcat e armatosura, tė cilat kanė bėrė tė mundur qė vendi ynė tė pėrfaqėsohet me dinjitet nė misione ndėrkombėtare si nė Cad, Afganistan e Irak. Shqipėria do tė rrisė rolin e vetė nė tė gjitha misionet e Aleancės”, ka pohuar Berisha.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=81692
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.8.2011, 21:32   2
Citim:
Shqipėria e gatshme pėr operacione humanitare nė Libi

Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, ka shprehur gatishmėrinė e vendit tė tij pėr tė marrė pjesė nė operacionet humanitare nė Libi.

"Qeveria shqiptare mbetet e gatshme tė marrė pjesė nė tė gjitha operacionet humanitare dhe paqėsore, nė ndihmė tė kėtij kombi e vendi. Ndaj, gjithnjė nė kuadrin e Aleancės sė Atlantikut tė Veriut, Ministria e Mbrojtjes dhe ajo e Shėndetėsisė duhet tė ndėrmarrin tė gjithė hapat pėr tė pėrgatitur ekipe shėndetėsore, qoftė edhe spital fushor, me tė gjitha pajisjet e nevojshme, pėr ta mbėshtetur kėtė vend, i cili pėrjetoi njė muaj tė tėrė lufte e masakrash, por qė triumfoi", ka thėnė Berisha, nė mbledhjen e djeshme tė kabinetit tė tij qeveritar.

Kryeministri Berisha i ka vlerėsuar pėrpjekjet e popullit libian pėr t'i dhėnė fund regjimit tė Gadafit.

http://www.botasot.info/def.php?category=6&id=133699
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.10.2011, 21:36   3
Citim:
Imami: Kontributet do tė shtohen

Zyra e shtypit e Ministrise se Mbrojtjes bėri me dije se pas mbylljes sė takimit tė Ministrave tė Mbrojtjes tė vendeve anėtare tė NATO-s nė Bruksel, Imami zhvilloi njė vizitė nė SHAPE, ku u takua me Admiralin Stravidis.

Gjatė takimit, Imami bėri njė ekspoze tė statusit aktual dhe proceseve tė reformimit dhe ristrukturimit nėpėr tė cilat po kalojnė Forcat e Armatosura shqiptare, angazhimet e deritanishme nė operacione, rolin dhe qėndrimin e Shqipėrisė nė rajon, nė interes tė paqes dhe sigurisė, si dhe ndihmesėn e ofruar vendeve tė rajonit nė kuadėr tė nismave rajonale dhe mė gjerė.

Ministri Imami ėshtė shprehur se pavarėsisht shtrėngesave buxhetore, Shqipėria mbetet e angazhuar pėr t'u qėndruar detyrimeve tė saj, dhe pėr tė kontribuar pėr avancimin e kapaciteteve ushtarake tė Aleancės dhe pėr tė kontribuar nė misionet e saj.

"Shqipėria ėshtė e vendosur t'i shkojė kėsaj rruge, tė mbėshtesim siē vendosėm edhe dje sė bashku, tė gjithė ministrat, fjala vjen vėzhgimin tokėsor. Kontributet do tė rriten. Ky ėshtė njė detyrim pėr shkak se ne sigurinė tonė kombėtare e kemi tė mbėshtetur tek kjo siguri kolektive", tha Imami.

Ministri Imami pėrmendi edhe rritjen e kapaciteteve tė FA dhe kontributin gjithnjė e nė rritje qė vendi ynė po jep nė kuadėr tė operacioneve tė Aleancės.

"Pėr herė tė parė kemi ēuar njė kompani speciale, e cila kryen misione luftimi. Kemi ēuar njė grup OMLT, i cili do tė ngrejė nė kėmbė njė batalion tė forcave afgane tė sigurisė. Kemi ēuar, sė bashku me vende tė tjera tė rajonit, personel pėr ngritjen e njė shkolle tė policisė ushtarake afgane. Do tė ēojmė nė fillimin e vitit tė ardhshėm njė ekip trajnues, mjekėsor dhe shėndetėsor. Po mendojmė pėr ngritjen e kapaciteteve tė tjera tė kėsaj natyre", shtoi ministri Imami.

Ministrat e Mbrojtjes tė vendeve anėtare tė NATO-s kanė diskutuar nė Bruksel pėr konceptin e ri tė mbrojtjes, tė inicuar nga Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen pėr "Mbrojtjen Inteligjente”, e cila parashikon pėrdorim mė efikas tė buxhetit tė mbrojtjes nga vendet anėtare si dhe rritje tė kapaciteteve ushtarake tė Aleancės nėpėrmjet kėtij pėrdorimi efikas tė parave.

Njė diskutim mė i gjerė pėr mbrojtjen inteligjente do tė zhvillohet nė samitin e radhės tė NATO-s, i cili pritet tė zhvillohet vitin e ardhshėm nė Ēikago, SHBA.

http://www.abcnews.al//lajme/aktualitet/2/10284
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.1.2012, 21:17   4
Citim:
Berisha, Arvizut: gati tė ēojmė trupa edhe nė Azi

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės i kėrkojnė Shqipėrisė qė tė rrisė prezencėn e saj nė NATO, nė kuadėr tė zgjerimit tė ndėrhyrjes amerikane nė Azi dhe Lindjen e Mesme.

Nė emėr tė diplomacisė amerikane, ambasadori i SHBA-ve nė Shqipėri, Aleksandėr Arvizu, i shoqėruar nga sekretari i ambasadės pėr sigurinė, zhvilluan mesditėn e djeshme njė takim me Kryeministrin Berisha. Pėr kėtė takim ėshtė shpėrndarė vetėm njė njoftim nga ana e zyrės sė shtypit tė Kėshillit tė Ministrave dhe jo nga ambasada e SHBA-sė.

Nė kėtė takim Arvizu vlerėsoi rolin e Shqipėrisė si njė anėtar i denjė dhe aktiv i NATO-s, nė Afganistan, Irak dhe vende tė tjera. Nisur nga ky angazhim, Arvizu e njohu Berishėn me Strategjinė e re tė Mbrojtjes sė SHBA, tė prezantuar nga Presidenti Obama, nė tė cilėn theksohet njė angazhim mė i madh i Amerikės nė Azi dhe vazhdimi i angazhimit nė Lindjen e Mesme.

Nga ana e tij, Berisha u shpreh mbėshtetės ndaj Strategjisė sė re tė Mbrojtjes sė SHBA, si dhe vlerėsoi drejtimet nė tė cilat ajo zhvillohet. Nė kėtė kuadėr ai ofroi angazhimin maksimal tė qeverisė shqiptare pėr tė pėrmbushur detyrimet e saj, nė kuadrin e NATO-s dhe aleatit strategjik tė saj, Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

“Kryeministri ēmoi si mė rėndėsi pėr paqen dhe stabilitetin nė botė, fokusimin mė tė madh tė kėsaj strategjie drejt Azisė. Duke vlerėsuar lart rolin e SHBA-sė dhe NATO-s nė Europė, nė zgjidhjen dhe stabilizimin e konflikteve nė rajonin e Europės Juglindore nė dy dekadat e fundit, Kryeministri nėnvizoi rėndėsinė e vazhdimit tė mbajtjes nė tė ardhmen tė pranisė sė SHBA-sė dhe tė NATO-s nė rajon”, - theksohet nė njoftimin pėr shtyp tė paraqitur nga Kryeministria pas takimit.

http://www.gazeta-shqip.com//politik...c5ed3fe65.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:31.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.