Kthehu   Kreu > D1 > 1190-1478: Shtetet Arbėrore
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.10.2010, 19:02   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Despotati i Epirit


Citim:
Njė marrėveshje e vitit 1204 mes venedikasve dhe kryqtarėve qė ta ndanin mes vete Perandorinė Bizantine, e la nė duar tė venedikasve hapėsirėn qė kap Etolinė, Akarnaninė, Epirin, Zanten, Kefaloninė, Leukadinė dhe Korfuzin. Por mundėsitė e Venedikut pėr ta kontrolluar kėtė hapėsirė ishin tė vogla. Ata i lanė ishujt e deti Jon nė duar tė pushtuesve frankė, ndėrsa Korfuzi iua la Mihail Engjėll Komnen Dukės, Zotėri i Epirit. Venediku vendosi pushtetin e drejtėpėrdrejtė vetėm nė Durrės nga e gjithė hapėsira e lartpėrmendur. Mihail Engjėlli njė prijės arbėresh u bė sundues i Epirit. Pas shkatėrrimit tė mbretėrisė sė Selanikut, zotėrinjtė e Epirit morėn nėn kontroll Thesalinė, nga mali Olimp nė veri deri tek Thermopilet nė jug. Nė mesin e shek. 12, Mihajli II, zotėri i Epirit, martoi bijėn e tij me Gulielm de Villehardvinin, Princ i Akajės. Njė tjetėr bijė e martoi me Manfredin, mbretin e Sicilisė, i cili pėrfitoi Korfuzin si pajė martesore. Me vdekjen e Mihajlit II, trojet e tij u ndanė mes djalit tė tij Niqiforit qė u bė zotėri i Epirit me qendėr nė Artė, dhe djalit tjetėr Joanit, qė sundoi Thesalinė me qendėr nė Neopatras.

http://fmg.ac/Projects/MedLands/ALBA...#_Toc157144101
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Epiro_1205-1230ghjfgjk.JPG
Shikimet:	453
Madhėsia:	45,8 KB
NNJ:	2770

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 17.10.2010 nė 19:06.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim


Pėrdorimi i ēėshtjesOra nė Shqipėri ėshtė 03:51.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.