Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.10.2010, 18:51   1

Z1·SHP| ALMEX, Ekspozita pėr Mbrojtjen dhe Sigurinė


Citim:
Citim:
Panairi i armatimit, Klik Ekspo Group befason me “ALMEX”

Nga data 28 deri mė 30 tetor, nė ambientet e Muzeut Historik Kombėtar, e shkuara, e sotmja dhe e ardhmja e Forcave tė Armatosura vjen si njė mundėsi pėr t’u prekur nga tė gjithė.

Nė qendėr tė kryeqytetit dhe nė hyrje tė kėtij ekspozimi tashmė kanė zbarkuar mjetet e rėnda elitė deri para pak kohėsh tė ushtrisė shqiptare. Avionėt, tanket, topat, silurėt detarė etj., tė sjella nga Ministria e Mbrojtjes dhe Klik Ekspo Group, tė cilat do tė shfaqen nė ambientet e Muzeut Historik Kombėtar.

Ky ėshtė njė hap i parė i shndėrrimit tė destinacionit dhe i qėllimit tė pėrdorimit tė tyre, si njė pjesė e procesit tė reformimit dhe transformimit tė Forcave tė Armatosura tė Shqipėrisė. Tashmė, ky armatim, deri dje i veshur me misterin e propagandės zyrtare dhe i ruajtur me fanatizėm nga syri i ēdokujt, i ofrohet tė gjithė shtresave tė shoqėrisė pėr tu njohur drejtpėrsėdrejti.

Ato tani i pėrkasin historisė dhe do tė ofrohen si “relike” tė sė shkuarės vetėm nė ambiente muzeale. Ketė rrugėtim, nga e shkuara drejt sė ardhmes, Klik Ekspo Group me pėrvojėn e tij shumėvjeēare ia ofron gradualisht ēdo shikimi, nė mėnyrė qė vizitorėt tė kenė mundėsi tė shohin nė ambientet e kėtij ekspozimi sesi janė dhe vazhdojnė tė zėvendėsohen me modelet mė tė reja.

“ALMEX 2010” ose panairi i parė pėr sigurinė dhe mbrojtjen, ėshtė ideuar si njė ngjarje kult qė promovon njė forcė tė re, Forcat e Armatosura tė Shqipėrisė, e cila aderon barazisht me aleatėt e tjerė nė NATO.

Me anėtarėsimin nė Aleancė dhe pėrgatitjen pėr tė kaluar pragun e BE, intensifikohen prirjet e Shqipėrisė pėr t’u pėrfshirė me zė tė plotė nė ēėshtjet e Mbrojtjes dhe Sigurisė ndėrkombėtare. Njė proces i gjatė pėrditėsimi ka pėrfshirė strukturat e mbrojtjes dhe sigurisė kombėtare, ndėrkohė qė me partnerėt e investitorėt e huaj, bashkėveprimi ka marrė tashmė udhė.

Ky do tė jetė ALMEX, njė objektiv i pėrqendruar mbi aktualitet dhe njė radar qė do tė pėrpiqet tė perceptojė tė ardhmen e sektorit. Ministria e Mbrojtjes dhe Kliku nė bashkėpunim tė ngushtė do t’i pėrcjellin publikut shqiptar dhe ndėrkombėtar arritjet kryesore tė procesit tė reformimit dhe transformimit tė Forcave tė Armatosura, perspektivat dhe programet e modernizimit tė saj.

Pas implementimit politik tė Planit tė Integruar pėr Mbrojtjen 2010 mbi modernizimin e Forcave tė Armatosura bazuar nė principet e NATO-s, Shqipėria po i ēelet mundėsive tė reja nė fushėn e operimit tė mbrojtjes dhe sigurisė.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=30322
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.10.2010, 21:53   2
Citim:
ALMEX 2010 sjell nė Shqipėri risitė e teknologjisė ushtarake globale

Demonstrimi i teknologjisė dhe pajime inovative nė fushėn e sigurisė dhe emergjencave civile nė poligonin e komandove tė Forcave tė Armatosura nė Zall Herr hap serinė e aktiviteteve tė Ekspozitės Ndėrkombėtare pėr Mbrojtjen dhe Sigurinė, ALMEX 2010.

ALMEX 2010 nuk do tė jetė thjesht njė paradė produktesh, ashtu siē pritet tė shtrohet nė mjediset e Muzeut Historik Kombėtar, por nė bashkėpunim me strukturat e sipėrpėrmendura do tė ofrojė edhe demonstrime nė kohė reale ku pėrfshihen: qitje dhe stėrvitje nė terren; simulime tė luftimit trup me trup; demonstrim i pajisjeve teknike tė transportit dhe komunikimit dhe varietetit teknologjik nė operacionet nga Forcat e Armatosura.

Krahas ekspozimeve nė ambientet e Muzeut Historik Kombėtar, pranė Regjimentit Komando nė Zallher si dhe nė Portin e Durrėsit do tė zhvillohen demonstrime, tė cilat do tė puqin tė dy krahėt e ekspozitės: pjesėn komerciale e promocionale tė ekspozuesve/pjesėmarrės dhe anėn institucionale e ushtarake.

Kėshtu, pjesa promocionale e eventit do tė mbulohet nga prezantimi i produkteve tė kompanive pjesėmarrėse, sipas sektorėve qė pėrfaqėsojnė. Prezantimi do tė kryhet dhe bėhet mė real pėrmes simulimeve dhe performancave tė Forcave tė Armatosura, Forcave Komando, Forcave Renea etj., me mjetet e tyre tė blinduara, helikopterėt, pajimet radio-marrėse, armatimet etj.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=30349
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.10.2010, 21:55   3
Citim:
ALMEX 2010 prezanton forcat detare e RENEA nė luftė kundėr terrorizmit

DURRĖS - Forcat detare si dhe trupat e Repartit special “RENEA” kanė realizuar njė stėrvitje-demonstrimi nė hapėsirėn detare pranė Portit tė Durrėsit nė kuadėr tė aktiviteteve tė Ekspozitės Ndėrkombėtare pėr Mbrojtjen dhe Sigurinė, “ALMEX 2010”, tė organizuar nga Ministria e Mbrojtjes e Shqipėrisė dhe shoqėria “Klik Ekspo Group”.

Forcat Detare dhe Ajrore tė Shqipėrisė improvizuan dje paradite njė stėrvitje nė bregdetin e Durrėsit, nė ditėn e dytė e panairit tė armėve ALMEX 2010. Nė praninė e pėrfaqėsuesve tė NATO-s, atasheve ushtarakė tė disa ambasadave tė akredituara nė Tiranė dhe drejtuesve tė lartė tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Shqiptare, mjete lundruese tė Rojės Bregdetare dhe forcave “RENEA”, nė bashkėpunim me repartin e helikopterėve realizuan njė demonstrim shumėplanėsh tė kapaciteteve tona ushtarake nė shėrbim tė luftės kundėr terrorizmit dhe emergjencave civile.

Pėr mė shumė se njė orė ushtarakė tė forcave detare, ajrore dhe tė policisė sė shtetit, paraqitėn aspekte tė veprimtarisė sė koordinuar nė det dhe nė ajėr.

Sipas njė skenari tė parashikuar, kėto forca realizuan simulimin e njė operacioni detar tė kombinuar me elementė tė luftės kundėr terrorizmit nė det, tė kėrkim-shpėtimit tė njerėzve, si dhe pėrballimin e emergjencave tė ndotjes detare.

Nė ketė operacion u pėrfshinė: 6 anije patrulluese tė flotiljeve tė Forcės Detare, njė anije anti-ndotje, Qendra e Vėzhgimit tė Hapėsirės Detare, Qendra e Operacioneve Detare, Forcat e Armatosura me 3 helikopterė dhe grupet e bordimit tė Repartit RENEA tė Ministrisė sė Brendshme, tė cilėt janė specializuar pėr operacionet e rrezikut tė lartė.

Trupat shpalosėn aftėsitė e tyre mė tė mira me anė tė demonstrimeve dhe pėrdorimit tė teknologjisė dhe pajimeve inovative nė fushėn e sigurisė dhe emergjencave civile. Trupat shqiptare, me pajimet mė tė mira, kryen demonstrime ushtarake tė shkallės sė lartė tė vėshtirėsisė. Ato ishin tė pajisura me uniforma ushtarake, pajime, mjete ndėrlidhjeje e telekomunikim, armatime e municione tė kompanive pjesėmarrėse nė “ALMEX 2010” dhe tė tjera nė zotėrim tė Forcave tė Armatosura.

Ato kryen veprime tė shoqėruara me qitje me armė speciale pėr kėto lloj operacionesh. Ra nė sy pėrgatitja e lartė profesionale e efektivave tė strukturave ushtarake, tė cilėt manifestuan gatishmėri dhe shpirt tė lartė sakrifice gjatė kryerjes tė veprimeve luftarake, sipas tė gjitha situatave tė paraqitura.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=30386
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.10.2010, 09:00   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001https://vargmal.org/fotoarkiv/index.php?c=21
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.10.2011, 21:58   5
Citim:
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	ALMEX_2011.jpg
Shikimet:	222
Madhėsia:	108,0 KB
NNJ:	3274

ALMEX - Faqja zyrtare:
http://www.albanianmilitaryexhibition.com/shqip

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	f_6.jpg
Shikimet:	225
Madhėsia:	92,8 KB
NNJ:	3273


Klik Ekspo Group, anėtar i Organizatės Globale tė Industrisė sė Panaireve - UFI, shėnjestron edicionin e dytė tė Panairit Ndėrkombėtar pėr Mbrojtjen dhe Sigurinė -Albanian Military Exhibition, qė do tė mbahet nė datat 27-28-29 Tetor 2011.

Industria e Mbrojtjes dhe Sigurisė ndryshon dhe formėsohet pėr t'iu pėrshtatur kėrkesave tė profesionistėve tė sektorit anekėnd; ndaj dhe ALMEX do tė jetė shtegu nėpėr tė cilin ekspozuesit do tė njihen me nevojat e autoriteteve pėr Mbrojtjen dhe Sigurinė si nė Shqipėrinė anėtare tė NATOs ashtu dhe mė thellė nė Ballkan, pėr tė qenė kėshtu furnizuesit nė "frontin" e parė.

Me mbėshtetjen e Ministrisė sė Mbrojtjes sė Shqipėrisė dhe bashkėpunimin e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura tė Shqipėrisė, ALMEX kthehet nė njė gjenerator partnershipesh si pėr pjesėmarrėsit ashtu dhe pėr vizitorėt e motivuar.

Nėn kujdesin e Ministrisė sė Mbrojtjes
Nė bashkėpunim me Autoritetin Shtetėror tė Kontrollit tė Eksporteve

Citim:
Muzeu Kombėtar, nis sot "Panairi pėr Mbrotje dhe Siguri, ALMEX 2011"

Nis sot "Panairi pėr Mbrotje dhe Siguri, ALMEX 2011". Pėr tė dytin vit radhazi, KLIK EKSPO GROUP sjell nė Shqipėri prodhuesit dhe tregtarėt mė tė njohur nė botė qė operojnė nė industrinė e mbrojtjes dhe sigurise. Nga data 27 deri mė datė 29, nė pavionet e kompanive, institucioneve dhe shteteve tė ndryshme, do tė mund tė shihen armatimet, mjetet logjistike, ato lėvizėse dhe pajisjet mė moderne nė fushėn e sigurisė dhe mbrojtjes civile e ushtarake.

Hapja e ALMEX 2011 do tė bėhet nga ministri i Mbrojtjes, z. Arben Imami, ambasadorė dhe personalitetet mė tė rėndėsishme tė huaja dhe shqiptare. Gjate ditėve tė ALMEX 2011 do tė ketė aktivitete tė shumta informuese dhe demostruese. Ceremonia e hapjes do tė zhvillohet nė orėn 17:00, nė Muzeun Historik Kombetar.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...ure&Itemid=483

Citim:
Armatimet luftarake, tė hapura pėr qytetarėt

Tiranė, 27 tetor 2011, NOA – Pėr tė dytin vit radhazi nė Tiranė po ekspozohen armatimet pėr Mbrojtjen dhe Sigurinė Rajonale. Prezantimi publik i tė gjitha llojeve tė armatimeve dhe mjeteve tė rėnda lutarake, deri para pak kohėsh elitė tė ushtrisė shqiptare, ėshtė qėllimi kryesor i kėsaj ekspozite.

Nė ceremoninė e hapjes sė kėsaj ekspozite ministri Imami tha se ky, pėrveēse njė tregues i arritjeve dhe synimeve tė tė gjitha kėtyre institucioneve, ėshtė njė tregues i interesit tė pėrbashkėt qė tė gjitha industritė e mbrojtjes kanė nė shėrbim tė forcimit tė sigurisė”, u shpreh numri njė i mbrojtjes shqiptare.

http://www.noa.al/2011/10/armatimet-...per-qytetaret/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.10.2011, 22:07   6
Citim:
Vijon dita e dytė e panairit ndėrkombėtar tė armėve “ALMEX”

Ka vijuar sot dita e dytė e panairit ndėrkombėtar tė armėve “ALMEX”. Sekretari kroat i mbrojtjes, Mate Raboteg i cili po ndjek panairin “ALMEX” u shpreh se pėr vende tė NATO-s siē ėshtė Shqipėria armėt janė tė rėndėsishme pėr situatat qė mund tė krijohen nė vende tė ndryshme.

Nė ditėn e dytė nė panairin ndėrkombėtar “ALMEX”, kanė marrė pjesė njė sėrė kompanish tė huaja tė cilat paraqesin prodhimet e tyre mė tė fundit tė armatimeve dhe gjithashtu panairi u vizitua nga njė numr i konsiderueshėm personash tė cilėt janė tė apasionuar pas armėve.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...rticle&id=8981
Citim:
Nostalgji dhe kuriozitet nė Panairin e Armėve

Panairi-i-armeveNostalgjia e viteve nė ushtri pėr disa dhe kurioziteti pėr tė njohur armėt apo shėrbimet e Forcave tė Armatosura, janė qėllimi pėrse shumė persona e vizitojnė Panairin “ALMEX 2011”.

Ky i fundit, ka ngjallur mjaft interesin e vizitorėve gjatė ditės sė dytė tė tij, ku nė mjedise tė ndryshme, kompanitė lider nė industrinė botėrore tė prodhimit tė teknologjisė ushtarake po prezantohen nė Tiranė nė kėtė ekspozitė.

Nė panair marrin pjesė rreth 80 kompani tė profilit tė lartė, qė operojnė nė sektorin ndėrkombėtar tė sigurisė, mbrojtjes dhe inteligjencės. “ALMEX 2011” nuk ėshtė thjesht njė paradė produktesh, shėrbimesh apo teknologjish tė prezantuara nė mjediset e Muzeut Historik Kombėtar. Por, nė bashkėpunim me strukturat e Forcave tė Armatosura, do tė ofrojė edhe demonstrime nė kohė reale tė aktivitetit tė njėsive operacionale elitė.

http://www.scan-tv.com/lajmet/vendi/...-e-armeve.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.