Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.11.2010, 13:35   1

Shkrim i cituar Tiranė: Kuvendi i ri 17 000 m²


Citim:
Parlamenti i ri i Shqipėrisė, 17 mijė metra katrorė

Tiranė, 1 nėntor - Parlamenti i ri i Shqipėrisė, qė pritet tė ndėrtohet nė vendin ku tani ndodhet Piramida, ish-mauzoleu i diktatorit Enver Hoxha, parashihet tė ketė 100 zyra tė reja me nga 20 metra katrorė pėr deputetėt. Parlamenti i ri do tė ketė kapacitet pėr 250 deputetė dhe parashikohen 17.010 metra katrorė zyra.

Vendimi pėr tė ndėrtuar nė vend tė Piramidės objektin e Parlamentit ka ngjallur reagime ndėr opozitarė dhe njerėz tė kulturės.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,39013

Citim:
Kompleksi i ri parlamentar 17 mijė metra katrorė

Parashikohet se kompleksi i ri qė do tė ngrihet tek Piramida aktuale do tė ketė njė hapėsirė prej 17 mijė metra katrorė, ku janė parashikuar me detaje tė gjitha llojet e ambienteve.

Vlen tė theksohet se nė ndėrtesėn e re do tė ketė edhe njė apartament banimi pėr Kryetaren e Kuvendit prej 250 metrash katrorė, nė tė cilin edhe mund tė banohet.

Nė bazė tė projektit do tė ketė 13 salla pėr komisionet parlamentare si dhe dy salla pėr konferenca shtypi si dhe njė sallė pėr mbledhjen e komisioneve tė pėrbashkėta.

Gjithashtu do tė ketė zyra edhe pėr krerėt e grupeve parlamentare dhe njė sėrė zyrash tė tjera. Nė kompleksin e ri janė paraparė edhe bare dhe restorante, si dhe shėrbim mjekėsore dhe ato tė sigurisė.

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/26794/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.3.2011, 02:28   2
Citim:
Tiranė: Shpallet fituesi i kompleksit tė ri parlamentar

Tiranė, 24 mars 2011 - Shpallet projekti fitues pėr ndėrtimin e kompleksi tė ri parlamentar. Projekti vjenez me kodin 11022, ėshtė shpallur fitues i konkursit kombėtar pėr ndėrtimin e Parlamentit tė ri tė Shqipėrisė. Juria qė e dha kėtė vendim kryesohej nga Johannes Ibelings dhe kishte si anėtarė tė saj Imad Hassan, Mario Struzzi, Agron Lufin dhe Florian Nepravishtan. Mėsohet se projekti fitues ka arritur qė tė marrė 88 pikė gjithsej, pėrfshirė kėtu edhe vlerėsimin e publikut, i cili ka mbėrritur prej votimeve nė faqen elektronike tė Kuvendit.

Projekti me kodin 11022 e paraqet sallėn e Parlamentit duke reflektuar hapėsirėn bazė demokratike si sundimi i fuqisė sė elektoratit, duke vendosur publikun mbi pjesėtarėt e zgjedhur tė Kuvendit pa i hequr tė drejtėn sallės sė madhe, hollit qė tė jetė qendra metaforike dhe fizike e ndėrtesės.

Pėr kompleksin e ri parlamentar ishin nė garė 12 projekte. Kompleksi fitues mori 88 pikė, ndėrsa publiku ishte pėrzgjedhės me 15 % tė pikėve pėr kompleksin. Ndėrsa studio nga Viena u shpall fituese, nė vendin e dytė u rendit studioja nga Bolonja. Juria ka renditur nė vendin e tretė studion nga Parisi. Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli ka falėnderuar arkitektėt qė morėn pjesė nė kėtė garė.

http://www.kosova.com/artikulli/70346
Citim:
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.7.2011, 14:47   3
Citim:
Votohet prishja e Piramidės, 72 vota pro ndėrtimit tė Parlamentit tė ri

Tiranė, 14 korrik 2011, NOA- Pas pėrfundimit tė diskutimeve nė Parlament deputetėt e maxhorancės kanė miratuar nė unanimitet tė plotė, projektligjin pėr prishjen e Piramidės.

Kanė qenė 72 vota tė ligjvėnėsve tė maxhorancės ata qė i kanė vėnė vulėn prishjes sė Piramidės e cila ndodhet nė qendėr tė Tiranės, pėr ti hapur rrugė kėshtu ndėrtimit tė Kompleksit tė ri Parlamentar, projekti i tė cilit u pėrzgjodh pas njė konkursi tė hapur.

Ky kompleks parlamentar do tė jetė qendra e debateve tė deputetėve tė majtė dhe tė djathtė, pavarėsisht se nė vijimėsi nga ana e socialistėve dhe nga pėrfaqėsuesve tė shoqėrisė civile prishja e Piramidės ėshtė kundėrshtuar fuqishėm.

Ky projektligj kaloi nė komisionin e Ligjeve vetėm dy ditė mė parė.

http://www.noa.al/2011/07/votohet-pr...amentit-te-ri/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.1.2012, 22:43   4
Citim:
Projekti i parlamentit te ri

Emri:  parlamenti i ri.jpg
Shikimet: 149
Madhėsia:  6,5 KBKy do te jete parlamenti i ri i shqiptareve, te paktėn sipas zotimit te fundit te qeverise shqiptare pėr kompleksin e ri parlamentar.

Ne emisionin “Debat” kryeministri njoftoi, se pėr shkak te mosmarrėveshjeve pėr pagesėn, nuk do te jete studioja vjeneze qe do realizoje parlamentin e ri, por studioja nga Bolonja qe zuri vendin e dyte ne konkursin e zhvilluar marsin e shkuar.

http://www.vizionplus.tv/index.php?o...ike&Itemid=206
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.3.2012, 21:54   5
Citim:
Austriakėt e ndėrtojnė Parlamentin e ri shqiptar

Pas njė diskutimi nė Komitetin Shtetėror pėr Ndėrtimin e Kompleksit tė ri Parlamentar, projekti austriak, Coophimelbau u shpall projekti fitues. Mbledhja i zhvillua nė Kryesinė e Kuvendit ku ishin tė pranishėm kryetari i Bashkisė sė Tiranės dhe ministra tė kabinetit qeverisės. Nė fjalėn e saj kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli theksoi se Parlamenti i ri do tė jetė njė monument i demokracisė.

“Ky ėshtė njė vendim i rėndėsishėm pėr pėrzgjedhjen e monumentit tė demokracisė. Ėshtė ky komitet qė do tė bėjė pėrzgjedhjen e projektit fitues. Siē ėshtė bėrė e ditur nė konkursin pėr ndėrtimin e Kompleksit tė ri Parlamentar u ftuan 25 studio dhe paraqitėn maketet (projekt-idetė), 14 studio, ndėr mė prestigjiozet nė botė” ka theksuar Topalli.

Nga ana e tij, Kryeministri Sali Berisha vlerėsoi tė mahnitshėm tė 3 projektet e prezantuara, austriakun, italianin dhe francezin dhe theksoi se personalisht mbėshtet projektin qė pėrzgjodhi juria ndėrkombėtare. Kryeministri bėri me dije se pavarėsisht se projekti austriak kushton rreth 3 milionė euro mė shumė, ky projekt ėshtė pėrzgjedhur nga juria ndėrkombėtare si i duhuri pėr ndėrtesėn e parlamentit tė ri.

“U bėnė pėrpjekjet pėr tė negociuar me studion gjė qė pėr shkak tė kompleksitetit tė projektit studio e gjeti tė pamundur tė zbriste nga shuma e kėrkuar. Shumė kjo, qė tė nderuar tė pranishėm, ndryshon me njė vlerė 2.5 ose rreth 3 milionė euro nga oferta e dytė e paraqitur. Kemi shansin pėr tė vendosur pėr projektin mė tė mirė, tė mendohemi dhe njėherė para se tė vendosim. Ose tė zgjedhim projektin qė ka zgjedhur juria ndėrkombėtare, ose nga juria kombėtare”, tha Berisha.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,83,144354
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:39.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.