Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Lindor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.11.2010, 23:51   1

Shkrim i cituar Z2: BE: "Shqipja nuk ėshtė gjuhė zyrtare nė IRJM"


Citim:
Fuere: Gjuha shqipe pas 10 viteve mund tė jetė shtetėrore

"Pėr ne gjuha shtetėrore ėshtė gjuha maqedonase. Mundet qė pėr 10 vjet edhe gjuha shqipe tė jetė e tillė, ose ajo serbe apo rome”, deklaroi Ambasadori i BE-sė nė Shkup, Ervan Fuere.

Ambasadori i BE-sė nė Shkup, Ervan Fuere, duke iu pėrgjigjur pyetjes pėr pėrdorimin e termit gjuha shtetėrore nė Raportin e KE-sė euroambasadori tha se ėshtė e ēuditshme mėnyra nė tė cilėn ndodhėn gjėrat.

"KB-ja e ka korrigjuar situatėn e cila nuk e di se nga ka dalė, ndėrsa BE-ja i ndjek orientimet e Organizatės Botėrore. BE-ja nuk ėshtė pėrfshirė nė punėt pėr ndryshimin e identitetit tė njerėzve.

Pėrkundrazi, forca e BE-sė ėshtė nė dallimin qė ekziston nė tė dhe ne i respektojmė dallimet e identiteteve. Megjithatė nuk ėshtė korrekte qė tė keqpėrdoret koncepti i identitetit pėr qėllime politiko-partiake, tha Fuere.

"Pėr ne gjuha shtetėrore ėshtė gjuha maqedonase. Mundet qė pėr 10 vjet edhe gjuha shqipe tė jetė e tillė, ose ajo serbe apo rome. Nė Afrikėn Jugore ekzistojnė 11 gjuhė zyrtare me tė cilat njihen tė gjitha komunitetet e ndryshme etnike. Kjo mund tė ndodh edhe kėtu qė tė ketė dy, tre ose pesė gjuhė", tha Fuere. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...f256888af&ln=3

Citim:
Ban Ki Moon: OKB nuk cenon gjuhėt e popujve

Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki Moon nė njė bisedė telefonike mbrėmė me ministrin e jashtėm tė Maqedonisė, Antonio Milloshoski e ka siguruar kėtė tė fundit se OKB-sė me pėrpikėri do tė respektojė gjuhėn maqedonase.

Nė njoftimin e MPJ-sė theksohet se sekretari Moon ka bindur ministrin Milloshoski se OKB ngelen fuqishėm tek qėndrimi i tyre parimor pėr mosndryshimin e simboleve kombėtare tė ēfarėdo populli.

Ministri Milloshoski ka theksuar se Maqedonia ėshtė e pėrkushtuar nė tejkalimin e kontestit tė emrit me Greqinė dhe se Qeveria ka vullnet politik pėr dinamikė mė efektive nė procesin e negociatave pėr emrin nėn ombrellėn e OKB-sė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=88478
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.