Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Popullsi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.11.2010, 16:53   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Pėrdorimi i antibiotikėve nė sasi tė larta


Citim:
Shqiptarėt, rekord nė botė pėr pėrdorimin e ilaēeve

Shqiptarėt vazhdojnė tė mbajnė numrin njė nė botė pėr pėrdorimin e medikamenteve. 32 % e buxhetit tė shėndetėsisė nė vendin tonė pėrdoret vetėm pėr ilaēe nė njė kohė qė Europa pėrdor vetėm 16 % tė buxhetit tė saj.

Por pėrdorimi pa kriter i antibiotikėve nė mbarė botėn ka rritur rezistencėn e mikrobeve e pėr pasojė ėshtė shtuar numri i vdekjeve nga infeksionet.
Pėllumb Pipero: “Shqipėria pėrdor 32% tė buxhetit pėr medikamente ndėrkohė qė Europa pėrdor 16%. Amerika nga ana tjetėr vetėm 8%. Pėrdorimi i antibiotikėve ka rritur rezistencėn e mikrobeve duke shtuar numrin e vdekjeve”

Dhėnia e antibiotikėve si alternativė e parė nga mjekėt dhe shitja pa recetė nga ana e farmacive , ka rritur riskun qė shqiptarėt t’i pėrdorin ato edhe pėr problemet mė tė lehta

Pėllumb Pipero: “Tre janė faktorėt pėr kėtė tejpėrdorim. E para, mjekėt i japin qė nė fillim. E dyta, farmacitė nė mėnyrė abuzive i shesin pa recetė , dhe e treta, pacientėt i bėjnė presion mjekut pėr dhėnien e antibiotikėve"

Ndėrsa nė tė gjithė botėn pėrdorimi i antibiotikėve po shihet si njė kėrcėnim serioz pėr shėndetin, mesazhi qė vjen nė Ditėn Europiane pėr Ndėrgjegjsimin e Pėrdorimit tė Antibiotikėve ėshtė qė ata s’duhen pėrdorur, edhe nėse jeni tė ftohur apo ju ka zėnė gripi.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=13754
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:53.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.