Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.11.2012, 16:21   21
Citim:
17 Nėntori, Tirana e ndarė nė dy kremtime

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	435rr34.jpg
Shikimet:	131
Madhėsia:	95,9 KB
NNJ:	4051Vendosja e ceremonisė sė rivarrosjes sė eshtrave tė Mbretit Zog, Ditėn e Ēlirimit tė Tiranės do ta kthejė ditėn e sotme nė njė kremtim tė ndarė mes politikės shqiptare. Ndėrsa pjesa zyrtare do tė ndjekė programin nė homazhet pėr Mbretin dhe inaugurimin e mauzoleut mbretėror, opozita do tė kremtojė Ditėn e Ēlirimit tė Tiranės. Partia Socialiste ka programuar dy aktivitete sot, njėrin nė sheshin qė ndodhet fare pranė selisė sė Partisė Demokratike dhe tjetrin nė Hotel Tirana nė sheshin “Skėnderbej”.

Konkretisht nė orėn 10:00, pėrkrahėsit e Partisė Socialiste do tė zhvillojnė homazhe zyrtare nė monumentin e “Partizanit tė Panjohur” nė Tiranė, ndėrsa nė orėn 12.00 do tė zhvillohet njė simpozium me historianė pėr tė evoluar rėndėsinė e ēlirimit tė kryeqytetit. Nė fakt, ky aktivitet nuk do tė drejtohet nga krerėt e lartė tė selisė rozė, pasi programi ėshtė hartuar dhe organizuar nga dega e Tiranės, pėrkatėsisht kreu i PS-sė pėr kryeqytetin, Sajmir Tahiri.

Nė njė prononcim pėr “Shqip”, Tahiri theksoi se “ėshtė njė program pėr tė nderuar fitimtarėt dhe heronjtė”. Ndryshe nga vitet e tjera nuk do tė jetė kreu Edi Rama qė do tė udhėheqė ceremoninė. Lideri i opozitės ka zgjedhur tė marrė pjesė nė qytetin e Korēės, ku bashkė me ish-kryeministrin Pandeli Majko do tė prezantojė programin e socialistėve pėr arsimin.

Ky devijim i protokolleve nė kryeqytet, duket se ka si qėllim tė mos e politizojė nė nivel maksimal ceremoninė e homazheve pėr Mbretin Zog. Vetė Rama ėshtė pėrgjigjur shkurt vetėm me “Jo” nė lidhje me pjesėmarrjen e programit tė nderimit tė Ahmet Zogut.

Por ēlirimi i Tiranės do tė kremtohet edhe nga bashkia e kryeqytetit, ku kryetari Lulzim Basha dhe nėnkryetari Petrit Vasili do tė jenė sot nė orėn 11:00 pėr tė bėrė homazhe nė Varrezat e Dėshmorėve tė Kombit nė kryeqytet. Lėvizja Socialiste pėr Integrim, si parti e majtė, nuk ka njė program specifik nė lidhje me ēlirimin e Tiranės, por burime nga LSI-ja theksuan se programi kryesor nė nderim tė Luftės Nacional Ēlirimtare do tė jetė ai i 29 Nėntorit

http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/1...e-dy-kremtime/

Citim:
Ēlirimi i Tiranės, Basha: Tė bashkuar, jo tė ndarė nė 100-vjetor

TIRANĖ- Autoritetet mė tė larta tė qeverisjes vendore tė Tiranės dhe deputetė tė Kuvendit tė Shqipėrisė, janė pėrulur sot me nderim dhe respekt pėrpara sakrificės sė atyre qė dhanė jetėn 68 vjet mė parė pėr ēlirimin e Tiranės.

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės Lulzim Basha, nėnkryetaret e Bashkisė, Kryetari i Kėshillit Bashkiak, Kryetari i Kėshillit tė Qarkut, pėrfaqėsues tė Prefekturės, kryetarėt e njėsive bashkiake, deputetė tė Tiranės, veteranė etj, kanė kryer sot homazhe nė Varrezat e Dėshmoreve tė Kombit, aty ky prehen tė gjithė heronjtė e Tiranės dhe Shqipėrisė. Kreu i Bashkisė sė Tiranės Lulzim Basha ka theksuar se sakrifica e atyre qė dhanė jetėn pėr ēlirimin e kryeqytetit, duhet tė shėrbejė sot si burim frymėzimi pėr bashkim dhe jo pėrēarje:

“Nė kėtė 100 vjetor, unė uroj si Kryetar i Bashkisė sė Tiranės, qė sakrifica e atyre qė ranė pėr ēlirimin e kryeqytetit, tė shėrbejė si njė burim frymėzimi pėr bashkim dhe jo pėr pėrēarje. Sot, kur njė pjesė e ėndrrave dhe idealeve tė tyre pėr njė Shqipėri demokratike, tė pėrparuar, evropiane janė realizuar apo janė kaq pranė realizimit, detyra jonė ėshtė tė mos pėrsėrisim gabimet e sė shkuarės por tė bashkohemi tė gjithė pėr t’i dhėnė qytetit tonė, vendit tonė, popullit dhe kombit tonė atė qė meriton” – u shpreh Basha.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.