Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.1.2011, 12:48   1

Shkrim i cituar BE: Nacionalizmi nė rritje i shqiptarėve nuk puqet me komunizmin evropian


Citim:
"Nacionalizmi, pengesė pėr integrim"

Njė eurodeputet grek ka bėrė publike deklaratėn e e Komisionerit pėr zgjerimin, Stefan Fule, sipas tė cilit Komisioni nuk do tė sugjerojė ēeljen e negociatave tė anėtarėsimit pėr Shqipėrinė, nė rast se autoritetet e vendit nuk do tė pėrballojnė efektivisht fenomenin nė rritje tė nacionalizmit.

Deklarata ėshtė bėrė nė pėrgjigje tė pyetjes sė eurodeputetit Jorgos Kumucakos, mbi atė qė ai e ka quajtur “manifestime tė vazhdueshme tė nacionalizmit nė Shqipėri”.

Njoftimi i dėrguar mbrėmė nė emailet e gazetarėve nga eurodeputeti konservator grek Jorgos Komucakos, titullohet, “Shpėrthimi i nacionalizmit nė Shqipėri, pengesė pėr integrimin europiane tė vendit”.

Nė njoftim kumtohet pėrgjigjja qė i ka dhėnė eurodeputetit komisioneri pėr zgjerimin Strefan Fule, i cili, siē citohet, ka thėnė se “Komisoni nuk do tė sugjerojė ēeljen e negociatave anėtarėsuese tė Shqipėrisė me BE, nė rast se autoritetet e vendit nuk pėrballojnė efektivisht fenomenet nė rritje tė nacionalizmit”.

Komisionieri u angazhua ta pėrfshijė ēėshtjen e manifestimeve tė vazhdueshme tė nacionalizmit nė 12 prioritetet kyēe, qė do tė pėrbėjnė kushte pėr fillimin e negociatave anėtarėsuese me Shqipėrinė”, thuhet nė tej nė njoftim.

Nė njoftim pėrfshihet edhe reagimi i eurodeputetit tė Demokracisė sė re, Kumucakos, sipas tė cilit, “nga pėrgjigjja e zotit Fule rezulton qartė se fenomenet e njė nacionalizmi nė rritje shqiptar shkaktojnė shqetėsime serioze dhe duhet tė pėrballohen menjėherė. Nė rast tė kundėrt do tė duhet tė ngadalėsohet ritmi i progresit integrues tė Shqipėrisė”.

Si tregues tė asaj qė ai e quan shpėrthim nacionalizmi, eurodeputeti grek rreshton incidentin e Himarės ku humbi jetėn njė i ri, pjesėtar i komunitetit grek, incidenti nė varrezat e Boboshticės, sulmet, sipas tij, tė njė pjese tė medias shqiptare ndaj kryepeshkopit tė kishės ortodokse Anastas.

Sipas njoftimit, komisioneri Fule duke iu referuar incidentit tė Himarės, ka deklaruar se Komisioni ndjek nga afėr procedurat qė zbatojnė autoritetet shqiptare dhe ka theksuar rėndėsinė e zbatimit rigoroz tė legjislacionit pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, e posaēėrisht tė minoriteteve, duke thėnė se vendet qė ndodhen nė procesin e integrimit janė tė detyruara tė pėrmbushin kriteret e BE-sė.

Eurodeputeti Jorgos Kumucakos kishte kėrkuar qė nė gusht tė vitit tė kaluar, kur ndodhi ngjarja nė Himarė, tė mėsonte nėse Komisioni Europian kishte bėrė demarshet e domosdoshme, me qėllim qė siē thoshte, t’i theksojė qeverisė shqiptare se akte tė tilla kanė njė impakt veēanėsisht negativ nė ecurinė e integrimit europian tė Shqipėrisė.

Pėr shpėrthim nacionalizmi, qė sipas tij ėshtė njė ēėshtje serioze pėr rrugėn europiane tė Shqipėrisė, kishte folur edhe kryeministri grek Jorgos Papandreu, nė njė pozicionim tė vonuar pėr ngjarjen.

Megjithatė, njė javė pas kėsaj deklarate, zoti Papandreu ishte takuar nė Nju Jork me homologun shqiptar Sali Berisha, dhe tė dy kishin konfirmuar nivelin shumė tė mirė tė marrėdhėnieve dhe mbėshtetjen e palės greke pėr integrimin europian tė Shqipėrisė, por duke theksuar detyrimin e pėrmbushjes sė gjithė angazhimeve nė kėtė kuadėr.

http://www.bbc.co.uk/albanian/news/2...e_greece.shtml
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.