Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 23.5.2013, 22:01   21
Citim:
AI kritikon marrėveshjen mes Kosovės dhe Serbisė

Organizata pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut Amnesty International nxorri raportin vjetor pėr gjendjen e tė drejtave tė njeriut nė botė, i cili mbulon periudhėn janar-dhjetor 2012.

Nė raport shprehet shqetėsimi i kėsaj organizate pėr shkak se nė marrėveshjen mes Kosovės dhe Serbisė, nuk janė marrė parasysh tė drejtat e njeriut.

Zv/drejtorja e Programit pėr Evropėn dhe Azinė Qendrore, Jezerca Tigani, deklaroi se marrėveshja nuk pėrmend tė drejtat e njeriut nė asnjė pikė.

http://www.botasot.info/kosova/22455...s-dhe-serbise/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.6.2013, 20:55   22
Citim:
Hoxhė Ramadan Ramadani ka marrė pjesė nė hapjen solemne tė LGBT-sė? (FOTO)

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	2wf4lk6.jpg
Shikimet:	59
Madhėsia:	38,4 KB
NNJ:	5329

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	2hnwgmv.jpg
Shikimet:	84
Madhėsia:	41,5 KB
NNJ:	5330
Pas informacionit se nė kryesinė e fondacionit qė pėrkrahė organizatėn LGBT nė Maqedoni, na kanė ardhur disa e-maila, e njė ndėr to pėrmbante edhe fotografitė ku Ramadan Ramadani ka marrė pjesė nė hapjen solemne tė LGBT-sė nė Ēarshi tė Vjetėr – Shkup.

"Pėr ta mbajtur pėrgjegjėsinė dhe tė jemi tė pastėr me ndėrgjegjen tonė, stafi i faqes ilirida.net, ka marrė rrugė deri tek vendi i LGBT-sė pėr ta konfirmuar vendin. Ju kėshillojmė qė para se tė na akuzoni, tė shkoni dhe ta shihni vendin se a ėshtė kjo akuzė apo ėshtė realitet", thonė nga ilirida.net.

Ndėrkohė, shumė qytetarė tė Shkupit por edhe nga gjithė Maqedonia, kanė dėrguar pyetje dhe kritika deri tek teologu i mirėnjohur Bekir Halimi, i cili njihet si njeriu mė i afėrt i Ramadan Ramadanit, mirėpo ai pa komentuar asgjė, ka larguar ēdo koment qė ka tė bėjė me tė. Disa ditė mė vonė, ka intervenuar edhe teologu nga Shqipėria, Ahmed Kalaja, i cili nė mėnyrė tė ashpėr ka mbrojtur ēdo gabim tė Ramadan Ramadanit, duke dėrguar akuza tė rėnda ndaj atyre qė dėshirojnė ta mbrojnė dinjitetin e kombit shqiptarė.

/ilirida.net/

Pėr ta qartėsuar kėtė problem, duhet qė vizitorėve t’ua bėjmė me dije njė gjė, duke ua argumentuar me fotografi se Fondacioni “SOROS” qėndron pas organizatės “LGBT”:

Linku zyrtarė nga Soros: soros.org.mk/default.asp?lang=mak&menuid=14

Tė pyetur nga njė qytetar i Shqipėrisė se, a ėshtė nė Soros Imami Ramadan Ramadani apo ndonje Ramadan tjetėr, ata (Soros) u pėrgjigjėn se, PO, ėshtė Imami i Shkupit, z. Ramadan Ramadani.

Fotografi nga pjesėmarrja e Ramadan Ramadanit nė hapjen solemne tė zyrės sė LGBT-sė nė Ēarshi tė Shkupit:

tetova1.com/portali/maqedoni/hoxhe-ramadan-ramadani-ka-marre-pjese-ne-hapjen-solemne-te-lgbt-se-foto
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.8.2013, 18:51   23
Citim:
Paralajmėrohet mbyllja e Radios Evropa e Lirė pėr Maqedoninė dhe Ballkanin

5 gusht-Nga Kėshilli transmetues i drejtuesve, ose BBG, trupi i autoriteteve amerikane pėrmes sė cilės financohet puna e Radios Evropa e Lirė dhe i Zėrit tė Amerikės, konfirmojnė se ėshtė parashikuar mbyllje e Radios Evropa e Lirė pėr Ballkanin, ndėrsa financim i mėtutjeshėm vetėm i Zėrit tė Amerikės nė gjuhėn maqedonase.

Programi i Radio Evropa e Lirė nė gjuhėn maqedonase ėshtė njė nga programet tė cilėt janė gjendur nė propozim buxhetin e ri, i cili ėshtė dorėzuar para Kongresit amerikan.

Nga Kėshilli transmetues i drejtuesve, ose BBG, trupi i autoriteteve amerikane pėrmes sė cilės financohet puna e Radios Evropa e Lirė dhe i Zėrit tė Amerikės, konfirmojnė se ėshtė parashikuar mbyllje e Radios Evropa e Lirė pėr Ballkanin, ndėrsa financim i mėtutjeshėm vetėm i Zėrit tė Amerikės nė gjuhėn maqedonase.

Pėrveē nė Maqedoni, Radio Evropa e Lirė nė Ballkan ka programe edhe nė Kosovė, Mal tė Zi, Serbi dhe Bosnjė e Hercegovinė dhe tė gjitha kėto janė tė pėrballura me mbyllje

http://www.tvkoha.tv/14439/paralajme...ballkanin.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.5.2015, 23:19   24
Citim:
(...)

Kundėrmitingu i Gruevskit

Pas mitingut tė VMRO-DPMNE-sė tė hėnėn mbrėma para Parlamentit nė Shkup, disa pėrkrahės tė kėsaj partie kanė ngritur tenda pėrballė Parlamentit, pėr tė shprehur kėshtu mbėshtetjen ndaj partisė sė tyre.

Ata thonė se do tė mbeten aty “pėr ta mbrojtur demokracinė dhe vullnetin e shumicės sė votuesve tė shprehur nė zgjedhje dhe deri sa tė mos ketė rrezik nga Lidhja Social-Demokrate dhe organizata Soros ndaj institucioneve dhe interesave shtetėrore”.

Veprimi i tyre ėshtė kundėrpėrgjigje ndaj mbėshtetėsve tė opozitės maqedonase e cila qė nga e diela kanė vendosur tenda para ndėrtesės sė qeverisė, njė kilometėr larg kundėrshtarėve tė tyre politikė, nė pritje tė dorėheqjes sė Kryeministrit Nikolla Gruevski dhe qeverisė sė tij.

Protesta e sė dielės e opozitės dhe mitingu i sė hėnės i partisė maqedonase nė pushtet mblodhėn njė masė tė madhe njerėzish, qė nuk mbahet mend, mbase nga pavarėsia e Maqedonisė.

Por, nėse nė protestėn e opozitės u pasqyrua njė paraqitje shumetnike si simbol i tė ardhmes sė barabartė tė popujve tė kėtij vendi, kritikėt nė mitingun e VMRO-sė dalluan njė paraqitje tė forcės pėrmes fjalimeve tė pėrshkuara nga gjuha e urrejtjes.

(...)

http://www.standard.al/evropa-ndermj...rezultat-real/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.1.2016, 22:28   25
Citim:
“George Soros destabilizoi Maqedoninė”
BRANDON TURBEVILLE*

SHKUP – Zoran Zaev ka konfirmuar se ai nuk ėshtė kryetari i LSDM-sė dhe se partia e tij udhėhiqet nga nga fondacioni “Soros” dhe nga eksponentėt e tij, Vlladimir Millcin, Branko Gerovki, Sasho Ordamovski dhe Lubomir Ferckovski, thuhet nė reagimin e VRMO-DPMNE-sė, transmeton TetovaSot.

“Sa mė shumė qė ai e kupton se i fundoset skenari, aq mė shumė bėhet nervoz. Jo rastėsisht, Zaevi sot i numėroi organizatat joqeveritare qė punojnė pėr Soros-in, por edhe drejtpėrdrejt pėr LSDM, dhe mė vonė nė bazė tė njė skenari tė kontraktuar, tė njėjtėt duhet tė dalin dhe tė konfirmojnė atė qė e folėn se janė viktima. Ky ėshtė njė skenar jashtėzakonisht qesharak dhe qė bėri njė pėrpjekje tė dėshpėruar pėr tė shpėtuar karrierėn personale tė Zaevit, udhėheqėsisė sė LSDM-sė si dhe karrierėn e mercenarėve nga Sorosi”, thuhet nė reagimin e VMRO-sė.

PROTESTAT E FRYMĖZUARA NGA SOROS

Nė maj 2015, protestat filluan nė Shkup, Maqedoni kundėr kryeministrit Nikolla Gruevski dhe qeverinė e tij. Protestat, tė udhėhequr nga Zoran Zaev, ishin gjoja nė pėrgjigje tė spiunimit masiv dhe mbikėqyrjen e zyrtarėve maqedonas dhe individė tė tjerė, si dhe fshirjen e vrasjes sė njė tė riu nga policia nė vitin 2011. Protestat u pėrqėndruan nė korrupsionin qeveritar, ku dolėn dhjetėra mijėra njerėz nė rrugėn e Shkupit, duke kėrkuar dorėheqjen e kryeministrit, si dhe atė tė anėtarėve tė tjerė tė qeverisė sė tij.

PĖRPLASJET ME QEVERINĖ

Njė protestė e madhe ndodhi mė 5 maj dhe disa protesta tė tjera anti-qeveritare kanė ndodhur qė atėherė. Ndėrsa disa protesta kanė mbetur paqėsore, ka pasur dhunė, e pėrhapur nga demonstratat e tjera. Nė protestėn e 5 majit pati pėrleshje tė dhunshme, ndėrmjet protestuesve dhe policisė, qė u shoqėruan me lėndime nga tė dyja palėt.

Nė ditėt qė pasuan, disa ministra maqedonas dhanė dorėheqje nga postet e tyre, duke pėrfshirė edhe ministrin e Brendshėm. Kryeministri Gruevski refuzoi tė japė dorėheqjen duke e karakterizuar njė veprim tė tillė si sjellje frikacake. Mė 17 maj, mijėra protestues sėrish zbritėn mbi rrugėt e Shkupit pėr tė kėrkuar largimin e qeverisė aktuale. Mė 18 maj, megjithatė, mijėra tė tjerė dolėn nė rrugė pėr tė protestuar nė mbėshtetje tė qeverisė aktuale dhe kryeministrit Gruevski.

Njė anti-qeveri, kamp anti-Gruevski para disa kohe ngriti zyrat jashtė ndėrtesės sė qeverisė dhe mbeti aty pėr njė kohė tė pacaktuar, me disa qindra banorė mesatarisht. Me trazira tė tilla sociale qė po ndodhin nė Maqedoni, ne duhet tė shohim rrjetet e George Soros qė ka financuar zhvillime destabilizuese.

Maqedonia nė fillim mund tė duket njė objektiv me prirje ango-amerikane, por e vėrteta ėshtė se vendi i vogėl, tani ėshtė fushė beteje dhe nė njė luftė mes Rusisė dhe perėndimit. Jo vetėm qė janė tė dyja palėt qė konkurrojnė pėr ndikim mbi punėt e brendshme dhe vendimet politike tė qeverisė maqedonase, por ekziston edhe ēėshtja e pozitave gjeopolitike dhe agjenda e krijimit tė mikro-shteteve dhe mini-shteteve. Mė sė shumti, megjithatė, ėshtė interesi lidhur me tubacionin e Rrjedhės sė Ballkanit.


DESTABILIZIMET NE VENDE TE TJERA TE EUROPES

George Soros ėshtė mė i njohur duke luajtur njė rol tė madh nė financimin dhe lehtėsimin e “Revolucionit Buldozer” nė serbi qė pėrmbysi Sllobodam Milloshevicin nė vitin 2000, “Revolucioni Rose” nė Gjeorgji nė vitin 2003, trazira nė 2006 nė Turqi duke frymėzuar njė qeveri islamike, madje duke krijuar edhe Lėvizjen “Occupy” nė Shtetet e Bashkuara, e cila nuk solli gjė tjetėr veē mjerimit tė madh, varfėrim dhe dobėsim tė mekanizmave shtetėrore.

Pėrveē kėsaj, Soros ka qenė i pėrfshirė thellė nė trazirat dhe lėvizjet pėr shkatėrrim tė aktivitetit shoqėror qė ka ndodhur nė disa shtete tė SHBA. Nga Florida pėr nė Ferguson dhe pastaj pėr nė Baltimore, parimet e Soros “Kanė qenė nxitėse nė pėrēarjen mes qytetarėve amerikanė, tė papaftė pėr tė kapėrcyer ndarjet raciale”.

Nė Maqedoni, si nė SHBA, organizatat e Soros punojnė nėn pretekstin e mbuluar majtė. Me fjalė tė tjera, ato veprojnė si organizata tė lira, por nė realitet janė organizata revolucionare tė projektuar pėr tė nxitur njė axhendė politike, pėr tė ndryshuar kulturėn maqedonase, pėr tė instaluar regjimet kukull.

http://www.balkanweb.com/site/george...oi-maqedonine/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.2.2016, 22:00   26
Citim:
Bashkėpunėtorėt e “Soros”-it dhe LSDM-sė ndryshojnė mendimet brenda natės

Shkup, 26 shkurt – Partia mė e madhe maqedonase nė opozitė, LSDM po realizon veprime tė dyfishta, shkruan portal “Kurir”.

Sipas kėtij medium bashkėpunėtorėt e “Soros”-it dhe LSDM-sė mė herėt kanė vlerėsuar se kufizimi i sė drejtės pėr falje ėshtė kundėr kushtetues, mirėpo tani LSDM-ja manipulon me opinionin duke organizuar protesta, ngjashėm si ditė mė parė para gjykatės Kushtetuese. Sipas tė njėjtit medium LSDM-ja ėshtė parti e cila ka shkaktuar nė tė kaluarėn edhe incidente zgjedhore.

Gordana Duvnjak, e cila mė herėt ėshtė njohur si mbėshtetėse e Fondacionit “Soros” dhe politikave tė LSDM-sė, disa herė nė artikujt e saja e ka mbrojtur tė drejtėn pėr tė falur personat tė cilėt shkaktojnė incidente zgjedhore, mirėpo tani e njėjta e ka ndryshuar mendimin dhe ėshtė kundėr iniciativės sė fundit qė presidenti i shtetit tė falė personat tė cilėt bėjnė parregullsi gjatė zgjedhjeve.

http://www.zhurnal.mk/content/?id=1622610271361
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.4.2016, 22:40   27
Citim:
Demonstruesit e LSDM-sė kanė dėmtuar Portėn Maqedonia (Foto)

Pasi demonstruesit e LSDM-sė dhe Soros-it ditėt e fundit demoluan Zyrėn Popullore tė Presidentit tė Republikės sė Maqedonisė dhe hodhėn vezė drejt ndėrtesės sė qeverisė sot nė listėn e tyre u gjend dhe Porta Maqedonia.

Me ngjyra tė ndryshme dhe vezė u dėmtua Porta Maqedonia dhe mbetet pėr t’u parė a ėshtė ky vetėm fillimi i zbatimit tė skenarit tė shpallur nga ish-ministri i LSDM-sė Lubomir Fėrēkovski nė kolumnėn e tij pėr prishjen e monumenteve nga projekti “Shkupi 2014″ .

http://shqip.republika.mk/?p=315415
Citim:
Demonstruesit e Zaevit filluan tė djegin dhe hedhin gurė (FOTO)

Vala e protestuesve ka vijuar edhe gjatė ditės sė sotme pėrpara Zyrės presidenciale nė Shkup. Turmėn e pėrbėjnė organizata joqeveritare e qytetarė tė mbėshtetur nga partia opozitare LSDM dhe Soros. Ata kėrkojnė abrogimin e ligjit pėr abolicion, qė solli presidenti njė ditė mė parė.

Situata paraqitet e tensionuar pasi drejt zyrės janė hedhur mjete piroteknike, shishe si dhe substanca tjera tė forta. Pėrkundėr kėsaj, nuk ėshtė potencuar pėr tė plagosur.

Sipas informacioneve tė plus info rreth dy mijė demonstrues protestėn e filluan nė orėn 18 para Prokurorisė Publike Speciale ndėrsa vazhdoi para Zyrės popullore tė Presidentit, nė tė cilėn pjesėmarrėsit kanė gjuajtur vezė, gurė dhe tė djegin.

Policia nuk jep rezistencė.

http://shqip.republika.mk/?p=314868
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.4.2016, 22:52   28
Citim:
Analiza e gazetės "Dnevnik": Skenarin e Ukrainės e pregadit Zaev

Shkup, 18 prill - Nė njė analizė tė gazetės maqedonase Dnevnik me titull “Hordhitė e egra tė Sorosit nė kėrkim tė njė teritorrit” mes tjerash shkruhet se lideri maqedonas nė opozitė Zoran Zaev, ėshtė duke e realizuar skenarin e pėrgjakshėn tė Ukrainės nė Maqedoni me qėllim qė tė bėhet pjesė e pushtetit.

Sipas kėsaj analize, Zoran Zaev pėrmes protestave tė dhunshme dhe sulmeve ndaj policisė Maqedonase dhe institucioneve tentonė qė ta destabilizoj Maqedoninė.

Skenari i Ukrainės nė Maqedoni nuk ka dhėnė rezultate si ne Ukrainė. Shkupi nuk ka qenė si qytetit Kiev.

Kjo nuk e ka gėzuar as Roj Bin i cili ėshtė kandidat pėr kalif tė “ukrainasit Zaev”- shkruhet mes tjerash nė kėtė analizė.

Nga ana tjetėr taktikė tė opozitės maqedonase ėshtė qė tė nxiten skenaret e viti 2001 pėr shkak se LSDM-ja organizon protesta nė qytetin e Manastirit, ndėrsa nga ky qytet gjat konfliktit tė viti 2001 nė rrajonin e Tetovės u vranė afro 10 pjestarė tė njėsisė speciale qė vinin nga ky qytet.

Kujtojmė se mė protestat “sulmet” nė qytetin e Manastiri paraqet plan strategjik i sorcave sorosoide tė LSDM-sė pėr shtrirje edhe mė tė madhe tė vijės sė sulmit nga pushtetit, me qėllim qė aksionet e tyre tė jenė mė tė suksesshme.

Nė analizėn e kėsaj gazeta shprehen se mbeten tė presin qė nė ditėt nė vazhdim a do tė organizohen protesta me dirigjim tė LSDM-sė dhe qendrave tė porosit nėpėr qytet tjera, ku simbas parashikimeve tė kėsaj gazete presin qė si qytet qė do bashkėngjitet nė karvanin e protestave ėshtė Strumica.

http://www.zhurnal.mk/content/?id=1641810582266
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.4.2016, 22:54   29
Citim:
Grekėt nė rradhėt e para tė protestave tė dhunshme nė Manastir

Protestat e dhunshme nė Manastir morrėn mbėshtetje nga grekėt. Mė i rregullt dhe nė rradhėt e para tė protestave tė organizuara nga LSDM dhe SOROS ėshtė 54-vjeēari Marvakis Atanasios.

Marvakis Atanasios nga Selaniku ėshtė njėri prej personave mė tė rregullt nė protestat. Ashtu siē flitet nė Manastir, ai ėshtė nė kontakt tė vazhdueshėm me personat e caktuar nga Zaevi pėr t`i organizuar protestat nė Manastir.

Sipas postimeve nė llogarinė e tij nė Facebook, mund tė vlerėsohet se Marvakis Atanasios ėshtė njė mbėshtetės i politikave tė ish-ministrit tė Financave tė Greqisė Janis Varoufakis. Ai gjithashtu manifeston publikisht simpati pėr komunitetin LGBT.

http://shqip.republika.mk/?p=315869
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.4.2016, 22:58   30
Citim:
Maqedonia ”njė shtet nė shpėrbėrje e sipėr”

Huliganė, vrasės tė shtetit, kriminelė tė paguar nga jashtė-kėshtu i cilėsojnė mediet shtetėrore nė Maqedoni. Ata po tentojnė tė shndėrrojnė Maqedoninė nė njė protektorat ndėrkombėtarė dhe po financohen dhe po drejtohen nga miliarderi George Soros.

Me ata mendohet nė dhjetėra mijėra qytetarė tė Maqedonisė, tė cilėt ka tashmė mbi njė javė qė po protestojnė dhe ka pasur edhe trazira, me protestuesit qė kanė hedhur ve, gurė dhe koktej molotovi nė drejtim tė zyrės sė Presidentit tė vendit, George Ivanov, shkruan revista gjermane, Der Spigel.

Revista shkruan se ishte pikėrisht Ivanov ai qė nxiti hidhėrimin e qytetarėve, me vendimin pėr tė falur 56 politikanė dhe zyrtarė tė lartė, tė cilėt po hetoheshin pėr manipulime zgjedhore dhe korrupsion.

Duke pasur parasysh protestat masive, ekspertėt tani po flasin pėr mundėsinė qė nė Maqedoni tė pėrsėritet skenari i protestave anti-qeveritarė nė Ukrainė dhe ky skenar do tė rrezikonte gjithė rajonin.

Der Spigel citoi publicistin maqedonas, Sasho Ordanoski, i cili tha se praktikisht Maqedonia ėshtė njė shtet nė shpėrbėrje e sipėr, nė tė cilin nuk ka mė institucione tė ligjshme dhe sipas fjalėve tė tij, fati i Maqedonisė tani varet nga bashkėsia ndėrkombėtare. Eksperti pėr Ballkan nė Fondacionin e Berlinit pėr Shkencė dhe Politikė, Dushan Reljiq, thotė se kriza nė Maqedoni paraqet njė problem pėr sigurinė e gjithė Bashkimit Evropian dhe se Brukseli duhet ta konsiderojė kėtė si njė problem tė tillė.

Duke pėrshkruar detajisht krizėn politike nė Maqedoni, Der Spigel, shkruan se Bashkimi Evropian ka angazhuar Komisionarin pėr Fqinjėsi dhe Zgjerim, Johanes Han, me qėllim qė tė ndėrmjetėsojė nė zgjidhjen e krizės. Por duke pasur parasysh zhvillimet aktuale, regjimi i kryeministrit Nikolla Gruevski do tė tentojė qė me ēdo kusht tė mbetet nė pushtet, ngase nė tė kundėrtėn pjesėtarėt e kėtij regjimi mund tė gjykohen dhe tė dėnohen me burg, konstaton Der Spigel.

http://rtv21.tv/web/maqedonia-nje-sh...berje-e-siper/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.4.2016, 22:59   31
Citim:
Pandov: Opozita frustracionet e saj po ia pėrcjell qytetarėve

Zaevi sė bashku me mercenarėt e Sorosit nė mėnyrė shtesė tani e kanė angazhuar edhe kanvasin e Beogradit, Srgja Popoviē. Tani ato janė njerėzit qė kanė sukses me 1000-2000 njerėz tė dal nė rrugė ta bllokojnė qytetin e Shkupit, theksoi analisti Aleksandar Pandov, transmeton TetovaSot.

Ai theksoi se opozita po i pėrcjell frustracionet e saj, mllefin dhe mungesėn e ideve mbi qytetarėt tjerė.

“Ne me zė protestojmė, me zė e artikulojmė pakėnaqėsinė tonė nga njė udhėheqje e tillė e politikės. Ne presim qė Zoran Zaev tė kuptoje seriozitetin e momentit dhe se do tė shkoje nė bisedime politike nė Vjenė. Shohim se fatkeqėsisht, kjo nuk ndodhi. Nuk ka rrugė tjetėr, mėnyra e vetme nga dalja nga kjo krizė janė zgjedhjet me 5 qershor”, deklaroi Pandov.

Sipas tij, qytetarėt me arsye janė tė shqetėsuar pėr gjendjen politik nė Maqedoni dhe ndoshta ky ėshtė karburanti kryesor i cili i detyroi maqedonasit qė tė dalin nė numėr aq tė madh nė rrugė.

http://www.tetovasot.com/2016/04/pan...ll-qytetareve/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.4.2016, 22:04   32
Citim:
Najcevska: Qeveria e Gruevskit s’po vepron drejt me organizatat qytetare

Profesoresha universitare Mirjana Najcevska, ka thėnė se sa mė shumė qė pushteti e sulmon haptas Sorosin, ose tenton qė t`i diskreditoj organizatat joqeveritare qė financohen prej tij, aq mė i ulėt ėshtė niveli i demokratizimit tė shoqėrisė.

“Maqedonia shumė lehtė mund ta locoje veten nė kėtė botė tė civilizimeve moderne, nė bazė tė asaj se nė cilėn mėnyrė pushteti vepron me organizatat qytetare”, theksoi Najcevska.

Prof. Najcevska theksoi se vet organizatat joqeveritare nuk mund tė bėjnė shumė nė atė drejtim, por duhet qė tė insistojnė nė ndėrtimin e sistemit tė sundimit tė drejtės.

“Vetėm nė njė shtet ku respektohen rregullat dhe procedurat dhe nė tė cilėn ka mekanizma mbrojtės, qė reagojnė ndaj thyerjes sė tė drejtave, mund tė funksionojnė edhe organizatat qytetare”.

http://lajmpress.com/najcevska-qever...atat-qytetare/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.5.2016, 22:06   33
Citim:
Soros me 5 milion e 300 mijė euro nė vit, stimulon rrėnimin e Qeverisė

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	fondacija1.jpg
Shikimet:	58
Madhėsia:	15,8 KB
NNJ:	7754Shkup, 6 maj - Mė shumė se 5 milion euro ka paraqitur SOROS nė bilancin vjetorė tek DAP. Nė bazė tė raportit organizata disponon me buxhet prej mbi 3 milion denarė, njofton Zhurnal.

Tė regjistruar si organizatė joprofitabile Soros nė Maqedoni ka harxhuar mbi 2 milion denarė pėr reklama, propagandė dhe prezantim tė organizatės. Mė shumė para janė harxhuar pėr ndihmė dhe donacione ndėrsa nė bilancin e prezantuar ka harxhuar mbi 28 milion denarė nė krahasim me paraqitjen e njė viti mė parė.

Sipas raportit tė tyre, pėr paga dhe shpenzime kanė paguar 39.497.410 denarė. Sipas kėtyre tė dhėnave nga 36 tė punėsuar secili merr nga 1 milion denarė nė vit derisa aty punon edhe bashkėshortja e Gjorgji Lazarevski, njėrit prej tė akuzuarve nė rastin Puc, e cila nė vit merr diku 130 mijė euro.

Gjithashtu nė raport pėrmendet edhe Qendra pėr zhvillim tė mediave qė kryesisht ka detyrė t'i fut nė listėn e zezė mediat tė cilat kritikojnė Zaevin. Vetėm nė llogari tė kėsaj qendre janė lėshuar nė vit 12 milion denarė.

Njohėsit e rrethanave thonė se nė vend tė destruktivitetit qė tregohet nė rrugė, kėto 5 milion euro mund tė investohen nė arsim, shėndetėsi dhe infrastrukturė.

http://www.zhurnal.mk/content/?id=16562294458
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.5.2016, 21:09   34
Citim:
LQMM u shpėrndan libra pėr ngjyrosje demonstruesve tė LSDM dhe “Soros”

Shoqata qytetare pėr mbrojtjen e Maqedonisė (LQMM) sot pasdite ka organizuar protestė nė sheshin „Magnolia“ nė Manastir prej ku dhe kanė porositur tė mos provokohet konflikt i brendshėm, luftė qytetare dhe marrje me dhunė e pushtetit nė Maqedoni, transmeton Telegrafi Maqedoni.

Aktivisti civil Vlado Drambevski ka theksuar se pėr pėrmirėsimin e sistemit politik nevojiten iniciativa, e jo dhunė dhe shkatėrrim i tė mirave materiale.

– Opozita ėshtė pa kreativitet, ndėrsa pas tyre qėndrojnė forca tė errėta. Porosisim qė nė vend se ti shkatėrrojnė monumentet tė marrin libra pėr ngjyrosje dhe tė mendojnė nė mėnyrė kreative. Parullat e llojit „ta kthejmė lirinė“ nuk janė adekuate pėr njerėzit qė mė parė kanė qenė tė korruptuar, ka thėnė Drambevski nė tubimin e Manastirit.

http://www.telegrafi.com/lqmm-shpern...sdm-dhe-soros/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.5.2016, 22:03   35
Citim:
“Lufta” mes mediave maqedonase pėr paratė e SOROS-it

Paratė nga SOROS dhe nga jashtė nuk bėjnė vetėm kur nuk nuk i merr pushteti, shkruan e pėrjavshmja “Foklus”. “Republika” mendon se “Revolucioni i larmė” ėshtė i paguar dhe atė me para nga SOROS, kurse “Globus” analizon pse pushteti fsheh sa para fiton.

“Fokus”-Sa para ka fitura nga Fondacioni sektarė sorosoidi Ivanov?

Flaka.info nė vazhdim u sjellė njė kronologji pėr luftėn mediale nga distanca tė disa mediave nė gjuhėn maqedonase, tė cilat fajsojnė njėra-tjetrėn se sa para merren dhe nga kush merren ato mjete.

“Sekta e SOROS dy vite e ka paguar Gjorge Ivanov”, prezatnoi nė faqen e parė “Fokusi” i fundit, sė bashku me fotografi tė takimit tet – a – tet tė Gruevskit me Soros dhe Ivanovin e ri, sė bashku me anatemistin “sorosoid” Milēin nė tė cilėn tribunė nė organizim tė Fondacionit “Shoqėri e hapur” u mbajtė para dhjetė apo njėzet viteve.

Edhe nė hyrje shkruan: “Sa para ka fituar nga Fondacioni sektarė sorosoidi Ivanov?” “Fokus” rikujton nė tanimė faktin e njohur se Ivanov ka qenė anėtarė i Fondacionit Soros nga 2002 deri mė 2004, e sa para ka marrė le tė hulumtojnė “hulumtuesit” kurirė, thotė e pėrjavshmja. Dhe pėrse nė qershor tė 2011-tės Gruevski ėshtė takuar me Soros nė Pargė? – pyet mė tej.

Apo, tani hudhin anatemi ndaj USAID qė financon disa projekte qytetare. Por kur Gruevski ishte kėshilltarė i Qeverisė sė Serbisė, opinionisti i gazetės “qė i pari e merr informatėn” e lavdėroi se pėr kėtė angazhim ka qenė i paguar nga USAID, me para amerikane. “Dmth, tė gjitha paratė janė tė mira, por nuk ėshtė mirė, kur ka prapavijė sektare, kur pasturi nuk ua shpėrndanė oborrtarėve tė vet nga previnienca e ekspertėve dhe opinionbėrėsve”- shkruan autorja nė hyrje tė kolumnės nė “Fokus”.

“Republika”: Ka para-nuk ka qetėsi

“Republika”, sizakonisht, prap “merret” me popullin dhe Soros, por me pamje nga kėndvėshtrimi saj. Kėshtu nė faqen e parė shkruan: “Ka para-nuk ka qetėsi; 6 milion euro pėr luftėtarėt e paguar tė Soros”, e nė hyrje tė temės tė sjellė titull: “Revolucion i paguar-Para tė pėrlyera tė Soros nuk mund tė blejnė popull”. Pėr hyrje: “problem i LSDM-sė dhe sorosoidėt e paguar ėshtė marrje fryme edhe ashtu pa ide nga “Revolucioni i larmė”, i cili nga dita nė ditė ka sa mė pak pėrkrahės nė rrugė”. Pėrt ė pėrjavshmen, zemėrimi pėr kėtė paska qenė shumė i madh “Zaev vet zgjodhi tė kapet pėr ballonit me ngjyrė”, shkruan “Republika”.

“Globus”: Pėr pushtetin paratė janė dinosaur i cili duhet tė fshihet me propagandė pas shkurres

Edhe on-line magazina “Globus” merret me paratė e e pushtetit, mė saktė, tė ish kryeministrit Gruevski. “Pėr pushtetin paratė janė dinosaur i cili duhet tė fshihet me propagandė pas shkurres”, thotė autori i tekstit nė tė pėrjavshmen, e qė tė shtojė “nėse kryeministri nė banka vendase ēdo muaj “ka lėnė anash” nga 10 mijė euro, kurse merr diku mbi 1.000 euro pagė, kurse zėvėndėsi i tij zėvėndėskryeministri Peshevski fsheh firmė nė offshore zonė ėshtė e qartė se gjalpa mbi kokėn e tij shkon e rrjedhė dhe bėn mjaftueshėm vende rrjedhėse pėr besueshmėrinė e regjimit tė tyre patriotik dhe qėllimmirė”. Sa do qė edhe kryeministri tė mundohet ta besojmė se numrat nuk janė tė sakta, fakti qė nga opinioni aq shumė gjatė dhe me mund fshihet pėrfitimi tij si fakt i cili duhet tė jetė publik, qartė tregon se nė cilėn shkurre fshihet dinosaur i deskredituar”, shkruan “Globus”.

Sipas kėtyre shkrimeve tė kėtyre tė pėrjavshmeve maqedonase, i bie se pala maqedonase e tėra ka marrė para nga Soros.

http://www.aktuale.mk/lufta-mes-medi...te-e-soros-it/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.5.2016, 22:01   36
Citim:
Kryeministri i Hungarisė denoncon Soros

Victor Orban, kryeministri hungarez ka ardhur sėrish nė qendėr tė vėmendjes sė mediave. Kėsaj radhe pėr shkak tė disa reagimeve tė tij ndaj kandidates pėr presidente nė SHBA, Klinton, ish-presidentit Bill Klinton dhe financierit tė njohur me origjinė hungareze, George Soros. Gjatė njė interviste, dhėnė pėr radion publike tė Hungarisė, Orban, iu bashkua kritikave tė politikanit polak, Jaroslaė Kaczynski, sipas tė cilit “Klinton duhet tė konsultohet me njė doktor”. Orban, por edhe ministri pėrgjegjės pėr zyrėn e tij, Janos Lazar, deklaroi nė njė konferencė pėr shtyp, se pas qėndrimeve tė Klinton dhe Soros, ėshtė ideja e Barack Obamės, qė imigrantėt duhet tė vendosen nė Europė. Sipas Lazar, Soros do tė nisė veprimet kundėr qeverisė sė Orban sė shpejti, pasi e cilėson atė si armikun mė tė rrezikshėm politik nė Europė. Lidhur me kėto deklarime, zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Josh Earnest, ka deklaruar se “nuk jam i sigurtė nėse ia vlen t’u pėrgjigjesh”.

Acarimi i Orban me Soros

Acarimi i Orban dhe liderit polak, Kaczysnski me Klinton, erdhi pas deklaratave tė Bill Klinton, nė njė takim me pėrfaqėsues tė diasporės hungaro-amerikane nė New Jersey, ku ai tha se: “Polonia dhe Hungaria – dy vende qė nuk do tė ishin tė lira po tė mos ishte pėr SHBA-tė dhe pėr Luftėn e Ftohtė, tani kanė vendosur se demokracia krijon shumė telashe. Ata pėlqejnė diktatura tė tipit tė Putin”. Mė tej Klinton e krahasoi Orban me Donald Trump, duke paralajmėruar kėshtu kufizimin e hapėsirės sė lirisė dhe demokracisė nė Perėndim (http://hungarianfreepress.com/2016/0...-putin-clone/). Njė arsye qė sillet nga Orban si shkak pėr pėrplasjet, por qė duket mė shumė si alibi e njė populisti, ėshtė ēėshtja e imigrantėve. Kryeministri hungarez ka deklaruar se pas Partisė Demokratike nė SHBA, duhet parė George Soros, qė sipas Orban, ka kėrkuar qė Europa tė pranojė tė paktėn 1 milionė imigrantė myslimanė, por Hungaria ia ka prishur kėto plane. “Goja ėshtė Klintoni, zėri ėshtė George Soros”, duke shtuar mė tutje se forca politike e opozitės hungareze qėndron mė poshtė se ajo e OJQ-ve tė financuara nga financieri i njohur.

Imigracioni jo vetėm njė ēėshtje humanitare

Imigracioni sipas tij nuk mund tė jetė vetėm njė ēėshtje humanitare, por edhe njė ēėshtje sigurie. “Asnjė nuk do qė t’i japė ēelėsat e shtėpisė sė vet, njė tė huaji”, shtoi ai. Por sa i sinqertė ėshtė kryeministri hungarez? Sipas kreut tė koalicionit opozitar, Ferenc Gyurcsįny, cilėsimet e Orban pėr Soros janė thjesht shenja mosmirėnjohjeje, nė mos pas tyre janė interesa ruse. Ai ka shtuar se Orban i detyrohet Soros pėr bursėn e studimit nė Angli, njėsoj si zyrtarė tė tjerė tė partisė nė pushtet, Fidesz, si p.sh József Szįjer, Zsolt Németh dhe zėdhėnėsi i qeverisė Zoltįn Kovįcs(http://budapesttimes.hu/2016/05/28/o...linton-soros/). Orban ka folur shpesh edhe pėr identitetin kristian tė Europės, duke apeluar nė njė nacionalizėm me bazė fetare. Po sa e besueshme ėshtė kjo, kur vetėm sot, Papa Franēesku, nė takim me fėmijė tė imigrantėve nė Kalabri, ka deklaruar se “Imigrantėt nuk janė rreziku. Ata janė nė rrezik”(http://www.avvenire.it/Chiesa/Pagine...-bambini.aspx).

http://telegraf.al/aktualitet/kryemi...denoncon-soros
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.6.2016, 22:57   37
Citim:
Soros: Fondacionin nė Maqedoni e udhėheqin maqedonasit, ndėrsa unė nuk e shkatėrroj vendin

Miliarderi i njohur hungarez dhe njėherazi sponsor i Fondacioneve Open Society, Xhorxh Soros, nė debatin e sotėm pėr integrimin e romėve nė Bruksel, njoftoi se ai nuk po merr pjesė nė shkatėrrimin e Maqedonisė dhe se politikėn e Open Society nė Maqedoni e udhėheq kėshilli drejtues i fondacionit qė ėshtė i pėrbėrė prej qytetarėve tė Maqedonisė.

Nė pyetjen e drejtpėrdrejt, se a merr ai pjesė nė krizėn dhe trazirat nė Maqedoni qė po i krijojnė personat tė cilėt janė nė listėn e pagimit tė Institutit Open Society, ai u pėrgjigj:

“Nuk jam i pėrkushtuar nė shkatėrrimin e vendit dhe nuk di se si tė pėrgjigjem, pėrveē se ta injoroj kėtė gjė”.

http://tv21.tv/web/?p=82873
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.