Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 23.2.2011, 23:27   1

Shkrim i cituar Londėr: Mediat propozojnė ringritjen e Jugosllavisė, Tirana pranon


Citim:
“The Sun” parashikon formimin e Unionit Ballkanik

Londėr, 23 shkurt, NOA – Tabloidi britanik “The Sun” shkruan se krijimi i njė Unioni tė ri Ballkanik me tė gjitha vendet qė nuk janė anėtare tė BE-sė ėshtė mėnyra e vetme pėr stabilizimin e kėsaj pjese tė Ballkanit.

Nė kėtė Union siē shkruhet do tė ishin: Shqipėria, Bosnjė-Hercegovina, Kroacia, Mali i Zi, Kosova, Serbia dhe Maqedonia. Shqipėria pėrmendet si shteti i vetėm qė nuk ėshtė pjesė ish-federatės jugosllave, ndėrsa Sllovenia nuk ėshtė pėrfshirė nė kėtė projekt pėr shkak se siē nėnvizohet “ky vend nuk ėshtė nė shoqėrinė ballkanike, ka zgjidhur problemet dhe ėshtė anėtarėsuar nė BE”.

Sipas gazetės britanike, kjo ide ėshtė shpalosur nga Uashingtoni, ndėrsa BE do tė ishte pjesė e planit tė realizimit, nė rast se amerikanėt do tė shprehnin dėshirė pėr angazhim tė fuqishėm nė kėtė proces. Kjo ide ėshtė paraqitur pėr shkak tė krizės ekonomike nė Ballkan, problemeve tė brendshme tė kėtyre vendeve dhe pas paralajmėrimit tė stopimit tė zgjerimit tė BE-sė pėr njė periudhė 5-6 vjeēare.

“Me formimin e kėtij Unioni, do tė uleshin tensionet politike nė rajon.

Kosova dhe Bosnja do tė stabilizoheshin, ekonomia do tė rritej nė tėrė rajonin dhe do tė uleshin armiqėsitė”, shkruan “The Sun”.

http://www.noa.al/2011/02/%e2%80%9ct...nit-ballkanik/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.2.2011, 10:31   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
S'ėshtė ēudi, kemi plot frymorė qė janė dakord me kėtė, sidomos nga ato forcat politike qė festojnė ēdo vit Ditėn e Jugosllavisė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.2.2011, 23:29   3
Citim:
Haxhinasto: Unioni i Ballkanit, nuk ėshtė utopi

Idea e hedhur nė gazetėn angleze “The Sun” lidhur me njė Union Ballkanik me vendet jashtė BE-se nuk ka qenė thjesht njė utopi.

Ministri i Jashtėm dhe zėvendėskryeministri Edomond Haxhinasto e cilėson kėtė si njė nismė pėr tė zgjeruar bashkėpunimin mes vendeve pėr shkėmbim tė mallrave dhe ekonominė pėr lėvizjen e lirė si dhe bashkėpunim nė fusha tė tjera.

Haxhinasto shtoi se, kjo do ti ndihmonte kėto vende tė zhvilloheshin mė shumė dhe tė pėrgatiteshin mė shpejt pėr tu bėrė pjesė mė pas tė Bashkimit Evropian.

Haxhinasto pėrshėndeti zgjedhjen e qeverisė sė re tė kohės sė kryeministrit Hashim Thaēi dhe tė Presidentit Pacolli, por hodhi poshtė pėrkrahjen e ideve tė lėvizjes “Vetėvendosja” pėr bashkimin e Shqipėrisė me Kosovėn. Haxhinasto tha se njė ide e tillė e dėmton Kosovėn nė procesin e saj tė integrimit dhe tė bashkėpunimit me BE-nė.

Numri njė i diplomacisė shqiptare tha pėr ‘Ora-news’ se ka njė koordinim mes qeverisė sė Shqipėrisė dhe tė Kosovės pėr rritjen e numrit tė njohjeve pėr shtetin e Kosovės. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...5bdce365e&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.2.2011, 09:47   4
reparti kimik
 
Citim:
Haxhinasto: Unioni i Ballkanit, nuk ėshtė utopi

(...)

Haxhinasto ...hodhi poshtė ...bashkimin e Shqipėrisė me Kosovėn
Jevg milet

Emri:  haxhinasto.jpg
Shikimet: 129
Madhėsia:  13,5 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.3.2011, 10:20   5
Citim:
Bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė vetėm nė BE

Shefi i diplomacisė sė Shqipėrisė, Edmond Haxhinasto, i cili ka mbėrri pėr njė vizitė dyditėshe nė Kosovė, ka mbėshtetur dialogun e nisur mes Kosovės dhe Serbisė. Ai, ka thėnė se negociatat me Serbinė do tė ndikojnė drejtpėrdrejt nė jetėn e pėrditshme tė qytetarėve. Ai po ashtu ka premtuar vazhdimin e mbėshtetjes nga Shqipėria nė procesin e njohjeve tė reja tė pavarėsisė sė Kosovės.

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi gajtė takimit me ministrin e Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Shqipėrisė, Edmond Haxhinasto, ka biseduar pėr forcimin e bashkėpunimit mes dyja vendeve nė fushėn e politikės sė jashtme dhe tė diplomacisė, nė funksion tė rritjes sė numrit tė njohjeve pėr shtetin e Kosovės.

kryeministri Thaēi ka falėnderuar ministrin Haxhinasto dhe Qeverinė shqiptare pėr kontributin e madh qė i kanė dhėnė Republikės sė Kosovės nė procesin e njohjeve pėr shtetin e Kosovės dhe afirmimit tė tė arriturave tė shtetit tė ri nė botė.

Pas takimit qė ka pasur me ministrin e Jashtėm tė Kosovės, Enver Hoxhaj, Haxhinasto ka premtuar se vendi i tij do tė ndihmojė shtimin e njohjeve tė reja tė shtetit tė Kosovės.

Sa i pėrket ēėshtjes sė shqyrtimit tė njohjes sė Kosovės nga ana e Izraelit, ai ka thėnė se Izraeli ėshtė duke e shqyrtuar seriozisht njohjen.

Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė ka ripėrsėritur se ėshtė kundėr idesė sė bashkimit kombėtar pėr shkak se, siē ka thėnė, synimi i dy vendeve ėshtė integrimi nė Bashkimin Evropian.

Haxhinasto tha se idetė pėr ndryshim tė kufijve nė Ballkan janė tė dėmshme pėr shqiptarėt. Sipas tij bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė mund tė bėhet vetėm nė Bashkimin Evropian.


Haxhinatro ėshtė takuar edhe me kryeministrinė e vendit, Hashim Thaēi, por nuk ka pasur deklarata pėr media. Gjithashtu, Haxhinasto do tė zhvillojė takime me drejtues tė Zyrės Civile Ndėrkombėtare nė Kosovė, EULEX-it dhe LDK-sė, Vetėvendosjes dhe AAK-sė. Nė vijim tė vizitės sė tij, zėvendėskryeministri dhe ministri i Punėve tė Jashtme, Haxhinasto, do tė bėjė vizitė nė familjen Rugova dhe homazhe te varri i ish-presidentit Rugova, si dhe do tė vizitojė Memoralin dhe familjen Jashari nė Prekaz. (KD/INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...7e70c27c2&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.3.2011, 11:22   6
Citim:
LB: Deklaratė e papėrgjegjshme e Haxhinastos

Nė njė vizitė dyditėshe nė Kosovė po qėndron zėvendėskryeministri dhe Ministri i Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Shqipėrisė, Edmond Haxhinasto. Nė ditėn e parė tė vizitės sė tij nė Kosovė, Haxhinasto ėshtė takuar me homologun e tij kosovar, Hajredin Kuēi, si dhe me kryeministrin e vendit, Hashim Thaēi.

Ndėrkaq, Lėvizja pėr Bashkim, pėrmes njė komunikate pėr medie, ka reaguar ndaj deklaratės sė ministrin Haxhinasto gjatė takimit qė ai pati me homologun e tij, Kuēi, ku, ndėr tė tjera, u tha se ideja pėr bashkim midis shteteve apo ndryshim tė kufijve ėshtė e dėmshme pėr vendet e rajonit.

“Qė nė fillim tė vizitės sė tij ai na e bėri me dije se ka ardhur kėtu pėr tė na e pėrsėritur deklaratėn e papėrgjegjshme tė tij tė cilėn ai e bėri para disa ditėsh nė Tiranė, se “bashkimi kombėtar i popullit shqiptar, apo lėvizja e kufijve na qenka e dėmshme si ide pėr shqiptarėt dhe si veprim pėr rajonin””, thuhet nė reagimin e kėsaj lėvizjeje.

Mė tej nė reagim thuhet gjithashtu se, “Zotėri Haxhinasto para se tė shpalos pikėpamjet e tij apo tė partisė sė cilės i takon duhet ta dijė se fletė edhe si zėvendėsministėr republike dhe si ministėr shteti dhe se kushtetuta e shtetit tė cilit ai pėrfaqėson e shprehė qartazi aspiratėn e popullit shqiptar pėr bashkim kombėtar”.

Sipas Lėvizjes pėr Bashkim, deklarata tė tilla tė papėrgjegjshme nuk i kanė hije njė burrėshtetasi e aq mė pak njė diplomati karriere.

“Megjithatė, populli shqiptar do ta ndjekė rrugėn e filluar tė bashkimit kombėtar pavarėsisht deklaratave tė tilla”, theksohet nė fund tė reagimit.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/2...e-haxhinastos/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.3.2011, 00:58   7
Citim:
Reagojnė veteranėt ndaj Haxhinastos

Pas Lėvizjes pėr Bashkim, edhe OVL e UĒK-sė ka shprehur zhgėnjimin me deklaratat, siē i cilėson, tė papėrgjegjshme tė kryediplomatit shqiptar Edmond Haxhinasto, duke vlerėsuar se deklaratat kundėr bashkimit kombėtar nuk i bėn nderė as ministrit e as qeverisė qė ai pėrfaqėson dhe ėshtė nė kundėrshtim me pėrpjekjet shekullore tė kombit shqiptar.

“Ne i rikujtojmė ministrit Haxhinasto, se lufta e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės kishte nė themelet e saj ēlirimin dhe bashkimin e tė gjithė shqiptarėve nė njė shtet. Neve nuk na nderon as vizita e tij nė varrin e komandantit legjendar Adem Jashari, derisa ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me idealin e komandantit legjendar dhe mijėra dėshmorėve qė dhanė gjak pėr njė Komb, njė Atdhe, njė Gjuhė e njė Flamur”, thuhet nė reagim.

Veteranėt e luftės shpresojnė se qėndrimet e kryediplomatit shqiptar nuk pėrfaqėsojnė qėndrimin zyrtar tė Shqipėrisė dhe tėrheqin vėrejtjen se pėr ēėshtje tė tilla nuk vendosin politikanėt, por vendos vetė kombi shqiptar. “Vetėm tė bashkuar ne mund tė bėjmė realitet ėndrrėn shekullore dhe kėrkesėn legjitime tė kombit shqiptar pėr ēlirim e bashkim”, thuhet nė reagim.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=110031
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:21.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.