Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.3.2011, 18:15   1

Shkrim i cituar 1976-2010: 65 marrėveshjet me Greqinė


Citim:
Fqinjėt Shqipėri-Greqi, nė 35 vjet - 65 marrėveshje
Shpėtim Zinxhiria

Greqia fqinje vend anėtare e BE, pėrbėn njė nga aleatėt mė tė rėndėsishėm pėr shtetin shqiptar, edhe pse nė disa momente tė veēanta marrėdhėniet dypalėshe kanė qenė tė tensionuara dhe tė ngrira. Sot kėto marrėdhėnie paraqiten ndryshe, pasi minoriteti grek nė Shqipėri dhe emigracioni shqiptar nė Greqi janė bėrė njė urė miqėsie ndėrmjet dy popujve tanė.

Futja e vendit tonė nė NATO, nga ana filozofike mendohej se do tė luante njė rol tė rėndėsishėm nė prestigjin dhe influencėn e vendit tonė pėrballė Greqisė, por nė praktikė tregoi se Shqipėria pas viteve 2005 ėshtė gjunjėzuar plotėsisht para politikės sė Greqisė. Nė marrėdhėniet me vendin fqinj gjatė 35 viteve, Shqipėria ka nėnshkruar 65 marrėveshje tė ndryshme, por duke mos realizuar akoma zyrtarisht heqjen e “Ligjit tė Luftės”...

Qė nga viti 1976, nė marrėdhėniet midis dy vendeve janė nėnshkruar 47 marrėveshje, 1 traktat miqėsie, 5 konventa, 9 protokolle dhe 3 memorandume. Marrėveshja e parė ėshtė realizuar mė 21.05.1976 dhe marrėveshja e fundit u nėnshkrua ndėrmjet njė protokolli mė 2010.

Gjatė marrėveshjeve bie nė sy qė brenda njė dite, (14.12. 1984) tė jenė nėnshkruar 5 marrėveshje tė ndryshme, ndėrsa nė vitet 1990-1999 janė nėnshkruar 25 marrėveshje. Gjithashtu, mbetet njė marrėveshje pėr t’u ratifikuar nga Parlamenti Shqiptar, e nėnshkruar mė 27 shkurt 2009 nė Tiranė midis dy ministrave tė jashtėm, pėr deliminitimin e zonave pėrkatėse tė shelfit kontinental. Kėto marrėveshje dypalėshe mbyllen me protokollin e bashkėpunimit midis dy policive, nėnshkruar nė 2010.


Marrėveshjet e nėnshkruara gjatė periudhės 1976-1990

1- Konventa veterinare midis Republikės Popullore tė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė, nėnshkruar nė 21 maj 1976.
2- Marrėveshje fitosanitare midis Qeverisė sė Republikės Popullore tė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės sė Greqisė, 30 mars 1997.
3- Marrėveshje pėr transportin ajror civil, nėnshkruar mė 16 korrik 1977.
4- Marrėveshje pėr ndėrtimin dhe vėnien nė funksionim tė linjės elektrike tė tensionit tė lartė pėr lidhjen e sistemeve elektroenergjetike, nėnshkruar mė 12 shkurt 1981.
5- Marreveshje kulturore, nėnshkruar mė 14 dhjetor 1984.
6- Marrėveshje e bashkėpunimit shkencor dhe teknik, nėnshkruar mė 14 dhjetor 1984.
7- Marrėveshje pėr transportin rrugor ndėrkombėtar, nėnshkruar mė 14 dhjetor 1984.
8- Marrėveshje mbi shėrbimet postare, nėnshkruar mė 14 dhjetor tė 1984.
9- Marrėveshje pėr shėrbimet e telekomunikacioneve, nėnshkruar mė 4 dhjetor tė 1984.
10- Marrėveshje bashkėpunimi midis Akademisė sė Shkencave tė Republikės Popullore Socialiste tė Shqipėrisė dhe Akademisė sė Shkencave tė Athinės, nėnshkruar mė 28 nėntor 1985.
11- Marrėveshje bashkėpunimi midis Radiotelevizionit Shqiptar dhe Radiotelevizionit Grek, nėnshkruar mė 28 nėntor tė 1985.
12- Marrėveshje ndėrmjet Agjensisė Telegrafike Shqiptare (ATSH) dhe Agjensisė sė Lajmeve tė Athinės, nėnshkruar mė 21 nėntor tė 1986.
13- Marrėveshje bankare midis Bankės sė Shtetit Shqiptar dhe Bankės sė Greqisė nė Athinė, nėnshkruar mė 18 nėntor tė 1987.
14- Marrėveshje pėr Tregtinė Kufitare, nėnshkruar mė 17 prill 1988.


Nėnshkrimi i marrėveshjeve gjatė periudhės 1990- 1999

1- Marrėveshje pėr nxitjen dhe mbrojtjen reciproke tė investimeve, nėnshkruar mė 1 gusht 1991, fuqizuar zyrtarisht mė 4 janar 1995
2- Marrėveshje Bashkėpunimi midis Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Mbrojtjes Kombėtare tė Republikės sė Greqisė, midis forcave tė armatosura tė tė dy vendeve, nėnshkruar mė 7 nėntor 1992.
3- Marrėveshje midis Ministrisė sė Punės dhe pėrkrahjes sociale tė Shqipėrisė dhe OAED tė Greqisė, nėnshkruar mė 21 gusht 1992.
4- Marrėveshje, Konventa konsullore midis Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė, nėnshkruar mė 22 qershor 1992, hyrė nė fuqi mė 31 janar 1993.
5- Marrėveshje pėr heqjen e vizave pėr mbajtėsit e pasaportave diplomatike dhe tė shėrbimit, nėnshkruar mė 22 qershor 1992.
6- Marrėveshje pėr hapjen e posteve konsullore, nėnshkruar mė 22 qershor 1992.
7- Protokoll mbi krijimin dhe funksionimin e Komisionit tė Pėrbashkėt shqiptaro-grek pėr nxitjen e marrėdhėnieve midis dy vendeve, nėnshkruar mė 9 prill 1993, fuqizuar zyrtarisht mė 9 gusht 1994.
8- Konventė midis Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė pėr zbatimin reciprok tė vendimeve gjyqėsore pėr ēėshtjet penale, nėnshkruar mė 17 maj 1993.
9- Konventa midis Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė pėr transferimin e tė dėnuarve tė burgosur, nėnshkruar mė 17 maj 1993.
10- Konventa midis republikės tė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė mbi ndihmėn gjyqėsore nė ēėshtjet civile dhe penale, nėnshkruar mė 17 maj 1993
11- Marrėveshje pėr bashkėpunimin administrativ tė doganave, nėnshkruar mė 17 maj 1993, hyrė nė fuqi mė 9 korrik 1993.
12- Konventa midis Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė, pėr shmangien e tatimit tė dyfishtė lidhur me tatimet mbi tė ardhurat dhe kapitalin, nėnshkruar mė 14 korrik 1995, hyrė nė fuqi mė 13 dhjetor 2000.
13- Traktat i miqėsisė, bashkėpunimit, fqinjėsisė sė mirė dhe sigurisė midis republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė, nėnshkruar mė 21 mars 1996, hyrė nė fuqi mė 4 shkurt 1998.
14- Marrėveshje pėr punėsim sezonal tė fuqisė punėtore, nėnshkruar mė 17 maj 1996.
15- Marrėveshje pėr krijimin e posteve konsullore, nėnshkruar mė 17 maj 1996.
16. Protokoll ndihmės dhe bashkėpunimit tė forcave tė armatosura midis Ministrisė sė Mbrojtjes sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Mbrojtjes Kombėtare sė Greqisė, nėnshkruar mė 5 gusht 1997
16- Marrėveshje pėr transportin ndėrkombėtar rrugor tė mallrave dhe pasagjerėve, nėnshkruar mė 20 qershor 1997, hyrė nė fuqi mė 25 nėntor 1998
17- Marrėveshje pėr hapjen e pikave tė reja kalimit kufitar, nėnshkruar mė 15 tetor 1997
18- Marrėveshje plotėsuese pėr Protokollin e ndihmės dhe bashkėpunimit tė forcave tė armatosura midis Ministrisė sė Mbrojtjes sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Mbrojtjes Kombėtare tė Greqisė, tė 5 gushtit 1997, nėnshkruar mė 25 shtator 1997.
19- Protokoll bashkėpunimi ndėrmjet Qeverisė sė Republikės sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės sė Greqisė, nėnshkruar mė 15 tetor 1997.
20- Memorandumi i mirėkuptimit pėr bashkėpunimin nė fushėn e teknologjisė dhe pajisjeve mbrojtėse ndėrmjet Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Mbrojtjes Kombėtare sė Greqisė, nėnshkruar mė 25 shtator 1997
21- Protokoll bashkėpunimi midis Ministrisė sė Brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Marinės Tregtare tė Republikės sė Greqisė, nė lidhje me patrullimin e pėrbashkėt nga policia kufitare dhe trupave greke tė mbrojtjes sė limaneve pėr nė mbrojtje efikase tė kufirit bregdetar midis dy vendeve, nėnshkruar mė 9 mars 1998
22- Protokoll i asistencės ndėrmjet Qeverisė sė Republikės sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės Greke nė lidhje me integrimin Euroatlantik tė Shqipėrisė, nėnshkruar mė 8 mars 1998
23- Marrėveshje pėr bashkėpunim nė fushat e arsimit, shkencės dhe kulturės, nėnshkruar mė 4 nėntor 1998
24- Protokoll mbi zgjatjen e vlefshmėrisė sė Protokollit tė bashkėpunimit ndėrmjet Ministrisė se Rendit Publik tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Marinės Tregtare tė Republikės sė Greqisė nė lidhje me patrullimin e pėrbashkėt nga policia kufitare dhe trupat greke tė mbrojtjes sė porteve pėr mbrojtje mė efikase tė kufirit detar midis dy vendeve, nėnshkruar mė 23 tetor 1999.
25- Marrėveshje mbi bashkėpunimin nė fushėn e turizmit, nėnshkruar mė 22 dhjetor 1999


Marrėveshjet gjatė periudhės 2000-2009

1- Marrėveshje e huasė pėr projektin e infrastrukturės sociale pėr sektorin e arsimit, nėnshkruar mė 25 korrik 2000.
2- Marrėveshje e huasė pėr projektin e infrastrukturės sociale pėr sektorin e shėndetėsisė, nėnshkruar 25 korrik 2000.
3- Marrėveshja midis Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Shqipėrisė dhe ministrisė sė Mbrojtjes Kombėtare sė Greqisė, pėr pjesėmarrjen e personelit ushtarak dhe civil shqiptar nė Qendrėn Ndėrkombėtare pėr Operacionet Mbėshtetėse tė Paqes, nėnshkruar mė 25 nėntor 2002.
4- Marrėveshje teknike midis Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Shqipėrisė dhe ministrisė sė Mbrojtjes Kombėtare tė Republikės sė Greqisė, pėr rregullimin e procedurave tė ndėrtimit, pajisjes dhe plotėsimit me personel tė Spitalit ushtarak tė Gjirokastrės, nėnshkruar mė 25 nėntor 2002.
5- Protokoll i bashkėpunimit nė fushėn e sigurimeve shoqėrore, nėnshkruar mė 22 korrik 2002, hyrė nė fuqi mė 1 maj 2003.
6- Marrėveshje midis Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Mbrojtjes Kombėtare tė Republikės sė Greqisė, pėr ndėrtimin e ndėrtesės sė komandės dhe mjediseve tė akordimit tė personelit, tė thellimit tė kanalit hyrės dhe basenit tė bazės detare tė Bisht Pallės, nėnshkruar mė 30 nėntor tė 2002
7- Marrėveshje mbi bashkėpunimin nė fushėn e mbrojtjes, nėnshkruar mė 10 nėntor 2003
8- Memorandumi i mirėkuptimit dhe bashkėpunimit nė fushėn e mbrojtjes sė mjedisit midis Ministrisė sė Mjedisit tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Mjedisit dhe Planifikimit dhe Punėve Publike tė Republikės sė Greqisė, nėnshkruar mė 3 prill 2003, hyr nė fuqi mė 19 korrik 2005.
9- Marrėveshje pėr krijimin e Komisionit tė Pėrhershėm Shqiptaro-Grek mbi ēėshtjet e ujrave tė ėmbla ndėrkufitare, nėnshkruar mė 3 prill 2003 dhe hyrė nė fuqi mė 23 nėntor 2005.
10- Marrėveshje pėr bashkėpunimin nė fushėn e shėndetėsisė, nėnshkruar mė 2 shtator 2003, hyrė nė fuqi mė 10 mars 2005.
11- Protokolli i Komisionit Kryesor tė Pėrbashkėt Shqiptaro-Grek pėr ēėshtje kufitare, nėnshkruar mė 3 nėntor 2005.
12- Memorandum i mirėkuptimit midis Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Mbrojtjes Kombėtare sė Greqisė lidhur me pėrcaktimin e formave tė mbėshtetjes sė ekipit tė pėrbashkėt mjeksor tė vendeve palė, nė iniciativėn e Kartės sė Adriatikut nė operacionin e drejtuar nga NATO, ISAF nė Afganistan, nėnshkruar mė 25 maj 2005.
13- Marrėveshje sigurie ndėrmjet Kėshillit tė Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės sė Greqisė pėr mbrojtjen dhe asistencėn e fėmijėve, (viktima tė trafikut), nėnshkruar mė 27 shkurt 2006, hyrė nė fuqi mė 5 dhjetor tė 2008.
14- Marrėveshje sigurie ndėrmjet Kėshillit tė Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės sė Greqisė pėr mbrojtjen e ndėrsjellėt tė informacionit tė klasifikuar, nėnshkruar mė 14 shkurt 2006.
15- Marrėveshje midis Ministrisė sė Brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės sė Greqisė, pėr bashkėpunimin nė fushėn e postave dhe komunikimit elektronik, nėnshkruar mė 6 prill 2006, hyrė nė fuqi mė 6 qershor 2008.
16- Marrėveshje midis Ministrisė sė Brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės sė Greqisė, pėr bashkėpunimin midis shėrbimeve tė zjarrfikėsve, nėnshkruar mė 27 maj 2006
17- Marrėveshje midis Ministrisė sė Brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės sė Greqisė, “Pėr bashkėpunimin nė fushėn e energjisė, nėnshkruar mė 13 shtator 2006, hyrė nė fuqi mė 27 mars 2007”.
18- Marrėveshje huaje prej 230.000.000 pėr Republikėn e Shqipėrisė nga banka ALPHA BANK. A. E., Bankės Kombėtare Greke S.A, agjent ALPHA BANK A.E. Dega Londėr, nėnshkruar mė 4 prill 2008
19- Rregullore e Komisionit tė Pėrhershėm pėr ujrat e ėmbla, nėnshkruar mė 10 prill 2008.
20- Marrėveshje midis Ministrisė sė Brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė pėrfaqėsuar nga Ministria e Financave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe “Bankės sė Greqisė”, nėnshkruar mė 18 dhjetor 2008.
21- Marrėveshje midis Ministrisė sė Brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės sė Greqisė,pėr kėrkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarakeve grekė rėnė nė Shqipėri gjatė luftės Greko-Italiane, 1040-1941, pėr ndėrtimin vendprehjes nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, nėnshkruar mė 9 shkurt 2009.
22- Marrėveshje midis Ministrisė sė Brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė pėrfaqėsuar nga Ministria e Financave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe “Bankės sė Greqisė” , nėnshkruar mė 18 dhjetor 2008.
23- Marrėveshja midis dy ministrave tė jashtėm pėr deliminitimin e zonave pėrkatėse tė shelfit kontinental, por qė nuk ėshtė ratifikuar nga parlamenti shqiptar, nėnshkruar mė 27 shkurt 2009.
23- Marrėveshje midis Ministrisė sė Brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė pėrfaqėsuar nga Ministria e Financave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave tė Republikės Greke dhe Organizatės tė sigurimit tė Kredive tė Eksportit (ECIO), nėnshkruar mė 19 mars 2009.
Protokolli i bashkėpunimit midis dy policive, nėnshkruar nė vitin 2010.

http://sot.com.al/index.php?option=c...ticle&id=41947
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 07:26.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.