Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 18.3.2011, 09:43   1

Shkrim i cituar Gėrmime nė Lushnjė


Citim:
Lushnjė, zbulohen pjesė tė antikitetit 3500 vjet p.e.s.

LUSHNJE- Kanė qenė banorėt e fshatit Shegas nė rrethin e Lushnjės, tė cilėt duke punuar nė tokat e tyre bujqėsore gjatė gėrmimit kanė zbuluar copėza amforash dhe pjesė varresh qė sipas historianėve dhe arkeologėve i pėrkasin periudhės helenistike. Zbulimet e tyre kanė qenė thjesht rastėsore dhe gjatė gėrmimit ata kanė gjetur mijėra copa qeramike tė periudhės neolitike ose 3500 vjet p.e.s.

Banorėt copat e gjetura i kanė dorėzuar nė Muzeun Historik tė rrethit tė Lushnjės. “Kemi gjetur mbetje tė qeramikės”,-ka thėnė Blerim Lula, banor i kėtij fshati dhe janė gjetur edhe monedha, por kėto nuk i kemi tashmė se i kemi dorėzuar. Besohet se vendi ka qenė i lashtė dhe i populluar nė kohėrat ilire ēka e tregon edhe vendi pėrreth qė qeramikat ndodhen me shumicė”.

Banorėt thonė se monedhat e vjetra janė gjetur muaj mė parė, ndėrsa tashmė me punimet e stinės sė pranverės duke gėrmuar kanė gjetur copėra qeramike. Drejtuesit e Muzeut Historik tė Lushnjės kanė pohuar nisjen e njė ekspedite dhe misioni arkeologjik nė kėtė zonė.

“Ne gjetėm pjesė qeramike qė i pėrket periudhės sė neolitit”,-ka thėnė drejtori i muzeut historik nė Lushnjė, Niko Fero, dhe kėto janė pjesė dhe dėshmi e gjallė e lashtėsisė ilire nė trevėn e Myzeqesė.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=69659
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.8.2012, 21:33   2
Citim:
Zgjerohet harta e zbulimeve arkeologjike nė Shqipėri

Emri:  8lxftdab.jpg
Shikimet: 136
Madhėsia:  23,6 KBLushnjė, 10 gusht - Zbulimi i rastėsishėm i dy armėve ilire nė fshatin Kryekuq tė rrethit tė Lushnjės dhe i disa objekteve tė tjera antike, dėshmon gjurmėt e hershme tė banimit nė kėtė trevė.

"Rreth 1.5 km nė veri tė fshatit Kryekuq, nė njė kodėr dominuese, qė ngrihet nė vargun e kodrave tė Karatoprakut, nė vendin e quajtur "Lloz", Pėrparimi, njė banor i kėtij fshatit, gjeti rastėsisht gjatė mbjelljeve tė fidanėve tė ullirit 2 objekte prej hekuri", tregon ciceronit i Muzeut Historik tė Lushnjės, Nebi Ferro. Sipas tij, pas dorėzimit tė objekteve nė muzeun e Lushnjės u konstatua se ato janė armė ilire. "Praktikisht bėhet fjalė pėr 2 maja heshtash, njėra me gjatėsi 38 cm dhe tjetra 35 cm, tė cilat i pėrkasin periudhės sė Hekurit", tha Ferro.

Kėto objekte nxitėn kureshtjen dhe interesin e specialistėve tė muzeut pėr tė parė dhe kėqyrur mė nga afėr kėtė territor.

"Nė tė gjithė sipėrfaqen e kėsaj kodre gjetėm tė shpėrndara fragmente qeramike, si funde amforash dhe enėsh balte tė pėrdorimit tė pėrditshėm, gjithashtu edhe 2 unaza dhe njė byzylyk qė i pėrkasin periudhės sė antikitetit tė vonė", tha Ferro. Sipas tij, nė anėt e byzylykut ėshtė gdhendur koka e gjarprit, ndėrsa unaza ruan disa incizime dhe ka dy germa tė lexueshme.

Prania e objekteve tė gjetura ndoshta dėshmon prezencėn e ndonjė varri ilir, pohon Ferro. Ai tha se muzeu ka lajmėruar Agjencinė e Shėrbimeve Arkeologjike ASHA, e cila mund tė ndėrmarrė gėrmime mė tė plota nė kėtė zonė.

http://www.koha.net/?page=1,5,110998
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 14:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.