Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Jugor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.5.2012, 20:49   21
Citim:
Greqia nuk lejon autobusėt shqiptarė tė bėjnė linjėn Shqipėri-Greqi

ATHINE - Qeveria greke ka nxjerrė njė vendim, qė pengon firmat shqiptare tė autobusėve tė bėjnė linjėn Shqipėri-Greqi nėse nuk kanė njė partner grek.

Vendimi i Ministrisė greke tė Transporteve thekson se transportuesit e vendeve jo anėtare tė BE duhet tė plotėsojnė njė sėrė kushtesh, tė tilla si, detyrimi pėr tė bashkėpunuar me kompani greke.

Mediat greke shkruajnė pėr ēėshtjen nė fjalė se “autobusėt e transportit tė 18 kompanive shqiptare janė ndaluar tė hyjnė nė Greqi nga Ministria greke e Transportit, pasi sipas kėsaj tė fundit, ata nuk plotėsojnė kushtet e nevojshme pėr shėrbimet e rregullta mes Greqisė dhe shteteve, qė nuk janė anėtare tė BE”. Shkrimi iu referohet shqiptarėve tė cilėt thonė se "bėhet fjalė pėr interesa ekonomike dhe konkurrencė, sepse bileta ishte mė e lirė”. Po sipas mediave greke, autobusėt qė bėjnė rrugėn nga Shqipėria nė Greqi, nė shumicėn dėrrmuese janė rrezik vdekjeje dhe disa herė kanė shkaktuar aksidente.

Kompanitė, tė cilat nuk mund tė transportojnė njerėz nga Greqia nė Shqipėri dhe anasjelltas janė: Joy Travel, Emigranti Tours, Al Travel, Ahmeti Travel, Saranda Expres, Nelo J.K., Alb Trans, Osumi Travel, Gjirokastra Tours, Likoka Travel, Teros Lines 2009, Zagoria Travel, Kaso, Prifti Tours, Alket Travel, Alba Trans, Vaka Juli Travel, Pėrmeti Expres Lines.

Ali Dyrmishi, pronari i ‘Osumi Travel’ thotė pėr News24 se prej gati 1 muaji iu ėshtė bllokuar puna. Ai sqaron se nuk ishin njoftuar nga Ministria e Transportit pėr kėtė ligj, qė rrezikon t’iu shkaktojė falimentimin. Sipas Dyrmishit, “firmat shqiptare kanė investuar 4-5 mln euro pėr autobusėt e tyre dhe nė ēdo rast duhet t'iu kishin lėnė tė paktėn 6 muaj kohė”.

http://www.balkanweb.com/rajoni/2687...eqi-90354.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.9.2012, 21:00   22
Citim:
Greqia bllokon linjat e autobusėve Shqipėri-Greqi nė Kakavijė

Greqia ka vendosur pėrfundimisht bllokimin e kompanive shqiptare tė autobusėve, qė kalojnė nė kėtė vend pėrmes pikės doganore tė Kakavijės.

Vendimi u paralajmėrua pak kohė mė parė nga Ministria greke e Transportit me pretendimin se kompanitė kishin probleme me dokumentacionin.

Dje, ministria greke e Transportit urdhėroi nė pikėn kufitare tė Kakavijės, qė pas ditės sė sotme asnjė autobus i kėtyre firmave tė mos kalojė nė kufirin.

Nė njė intervistė pėr “Gazetėn Shqiptare”, pėrfaqėsuesi i kompanisė “Osumi Travel”, Ali Dyrmishi vė alarmin, pėr atė qė e quan njė “katastrofė” ekonomike. Zoti Dyrmishi shprehet se me kėtė vendim mbrohen interesa tė tjera dhe sipas tij, bėhet fjalė pėr tė favorizuar konkurrencėn, KTEL-in e Janinės. Pėrfaqėsuesi i OSUMI Travel tregon se nė ministri nė Athinė iu ėshtė thėnė qė partneri grek ka probleme, por sipas tij, pasojat e kėtyre problemeve nuk duhet tė prekin kompanitė shqiptare.

“Bllokimi i tė gjitha kėtyre linjave do tė thotė miliona euro tė hedhura. Ne kėrkojmė nga ministri i Transporteve dhe ambasadori ynė nė Greqi qė tė reagojnė e tė marrin masa, sepse ndryshe do tė ndodhė katastrofė nė Kakavijė. Nuk mund tė penalizohen me njė vendim tė tillė, qindra dhe mijėra familje shqiptare”, thotė pėrfaqėsuesi i kompanisė Osumi Travel.

http://www.balkanweb.com/analiza/268...je-101663.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.9.2012, 20:31   23
Citim:
Athinė, gjykata heq bllokadėn pėr autobusėt shqiptarė nė Kakavijė

Gjykata greke ėshtė shprehur kundėr bllokimit nė kufi tė 22 autobusėve tė linjės Tiranė-Athinė. Gjykata e Athinės i ka dhėnė tė drejtė pėrfaqėsuesve tė kompanive shqiptare, duke urdhėruar Ministrinė e Transporteve greke tė lejojė futjen e autobusėve nė territorin grek.

Ministria greke e Transportit vendosi dje bllokimin e kompanive shqiptare tė autobusėve, qė kalojnė nė kėtė vend pėrmes pikės doganore tė Kakavijės. Vendimi u paralajmėrua pak kohė mė parė nga Ministria greke e Transportit me pretendimin se kompanitė kishin probleme me dokumentacionin.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/0...e-ne-kakavije/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.11.2012, 19:10   24
Citim:
Grekėt bllokojnė autobusin me shqiptarė

Kakavijė, 6 nėntor - Policia greke ka bllokuar 60 pasagjerė shqiptarė nė Kakavijė, pėr shkak tė njė vendimi arbitrar ndaj shoferit tė autobusit.

Autobusi me targa KPN8473 drejtuar nga Edlir Xheblati ėshtė ndaluar nė doganė dhe nuk lejohet tė kaloj pasi njė shtetas nga Himara pasagjerė i autobusit i ka raportuar policisė qė shoferi dhe disa pasagjerė kanė bėrė propagandė antigreke nė autobusė, transmeton Shekulli Online.

Disa pasagjerė i telefonuan gazetės dhe sqaruan se debatet nė autobus i kanė kushtuar ndalimin e hyrjes sė shoferit nė tokėn greke dhe vėnien e vizės sė kuqe nė pasaportė si i padėshiruar nė Greqi.

Pasagjerėt janė bllokuar nė shi nė Kakavijė dhe nuk ka shpresa tė lėvizin deri nesėr nė mėngjes kur ė vij njė autobus tjetėr nga Greqia ti marrė. Policia greke nuk jep shpjegime dhe ka zbuar nė tokėn shqiptare shoferin e autobusit. Policia shqiptare dhe ministria e jashtme nuk kanė reaguar.

http://koha.net/?page=1,14,122000
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.11.2012, 08:19   25
Citim:
Kakavijė, policia greke nuk lejon kalimin e dhjetėra qytetarėve shqiptarė

GJIROKASTER – Autoritetet greke kanė bllokuar pėr mė tepėr se 5 orė dhjetėra qytetarė shqiptarė qė tentonin tė kalonin kufirin nė Kakavijė.

Mėsohet se policia greke ka ushtruar kontroll tė rreptė nė 3 autobusė qė udhėtonin drejt shtetit fqinj dhe pas kontrollit tė 150 pasagjerėve qė nisi prej orės 22:00 tė mbrėmjes sė djeshme, shumė prej tyre nuk u lejuan tė hynin nė Greqi.

Kanė qėnė mbi 90 persona tė cilėt edhe pse dispononin dokumentacion tė rregullt janė kthyer mė “urdhėr tė prerė” drejt kufirit shqiptar. Ndėrsa shumė personave policia greke u ka vendosur kryq nė pasaporta, duke i shpallur pėrsona tė padėshirueshėm nė shtetin grek.

Pasagjerėt kanė kėrkuar ndėrhyrjen e autoriteteve shqiptare, por nuk iu ėshtė dhėnė asnjė sqarim. Ata shprehen se kanė dokumente tė rregullta, ndėrsa policia greke nuk ju jep asnjė shpjegim pėr moslejimin e kalimit tė tyre.

Sipas palės shqiptare, tė kthyerit janė INAD, (persona me mungesė tė dokumentacionit, ose tė deportuar nga Greqia). Sipas policisė shqiptare, janė bllokuar nė kufi vetėm 20 persona.

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/...r--109512.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.3.2013, 14:16   26
Citim:
Greqia bllokon linjat e autobusėve shqiptare, protestė nė Kapshticė e Kakavijė

Emri:  largea_autobuse1362391574.jpg
Shikimet: 275
Madhėsia:  27,4 KBShoqėritė shqiptare tė Transportit kanė protestuar sot kundėr vendimit tė qeverisė greke pėr tė pezulluar 22 linja autobuzėsh Shqipėri-Greqi.

Disa linja autobuzėsh janė mbledhur mėngjesin e sotėm nė Kapshticė dhe Kakavijė pėr tė protestuar kundėr kėtij vendimi tė palės greke i cili do tė dėrgojė drejt falimentit kompanitė shqiptare.

Rreth 30 autobuzė tė agjensive turistike nga Vlora, Saranda dhe Gjirokastra janė nė radhė nė anėn shqiptare nė doganėn e Kakavijės duke krijuar njė varg prej 1 km.

Vendimi nė fjalė ndalon aktivitetin e kėtyre linjave duke nisur qė nga mesdita e sotme, ndėrkohė qė njė masė e ngjashme e ndėrmarrė nga shteti grek nė maj tė vitit 2012 solli pėr pasojė ndėrprerjen e njė numri tė konsiderueshėm linja autobusėsh me Shqipėrinė.

Mė 13 shkurt 2012 Ministria greke e Transportit ka ratifikuar njė rezolutė pėr operacionet e transportit rrugor, ku u pėrcaktuan rregulla shtesė pėr vendet jo anėtare tė Evropės.

Vendosja e regjimit tė ri me Shqipėrinė u shty mė pas deri mė 28 shkurt tė kėtij viti, ndėrkohė qė para dy ditėsh, regjimi i ri i operimit i ėshtė dėrguar nga pala greke Ministrinė sonė tė Transporteve pėr miratim.

http://www.botasot.info/shqiperia/21...ce-e-kakavije/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.3.2013, 21:08   27
Citim:
Protesta dhe nė kufi: Nuk do lejojmė autobusėt grekė

Kapshticė- Kakavijė - Agjencitė e transportit tė udhėtarėve drejt Greqisė protestojnė nė pikat kufitare tė Kapshticės dhe Kakavijės. Pasi Greqia pezulloi lėvizjen e autobusėve shqiptare, kompanitė e Korēės dhe Gjirokastrės paralajmėruan bllokimin e kėtyre dy pikave doganore, nėse nuk merren masa brenda 24 orėve. Protestuesit nė Kapshticė thanė se Greqia kėrkon qė ta monopolizojė kėtė sektor.

"Ne kėrkojmė nė kėto momente licensimin, tė mbarojė kjo lojė me licencat tona, dhe licencimin e menjėhershėm tė firmave shqiptare. Biznesi jonė ėshtė i varur drejt pėr drejtė nga Greqia", thotė Gentian Nasufi, pėrfaqėsues i transportit tė udhėtarėve.

"Duke parė intrigat e vazhdueshme tė ministrisė sė Transportit grek qė ka shtyrė licencat 1 deri nė 2 muaj, kemi ardhur si shoqatė dhe qė nė fillim tė muajit dhjetor i kemi kėrkuar ministrisė sė Transportit tė Shqipėrisė qė tė mos firmosė asnjė licencė greke derisa ti jepet zgjidhja e plotė transportit ndėrkombėtar nė bazė tė marrėveshjes dypalėshe Shqipėri- Greqi", shprehet Dhimiter Pantazi, pėrfaqėsues i transportit tė udhėtarėve.

E njėjta situatė ka qenė edhe nė pikėn e Kakavijes, ku kanė protesuar pėrfaqėsuesit e rreth 30 kompanive tė transportit ndėrkombėtar. 100 autobuzė udhėtarėsh kanė bllokuar pėr rreth 2 orė pikėn e kalimit kufitar.

"Ne e cilėsojmė tė njėanshėm vendimin e qeverisė greke pasi diskriminon shoqėritė shqiptare tė transportit nė favor tė shoqėrive greke. I bėjmė tė ditur opinionit publik se ky vendim i njėanshėm i qeverisė greke ėshtė nė kundėrshtim me marrėveshjet dhe protokollet e nėnshkruara mes shtetit shqiptar dhe shtetit grek", tha Kostaq Lilo, pėrfaqėsues i transportit tė udhėtarėve.

Kompanitė shqiptare tė autobusėve ndėrkombėtarė thonė se Greqia po shkel marrėveshjen e vitit 2006 mes dy vendeve pėr transportin e udhėtarėve. Ky vendim, sipas tyre, do t?i ēojė drejt falimentimit tė sigurt dhjetėra kompani qė operojnė me udhėtarė drejt Greqisė.

http://news.albanianscreen.tv/pages/...tail/58422/ALB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.5.2013, 22:32   28
Citim:
Athinė, shqiptarėt protestė pėr toponimet

Njė grup emigrantesh shqiptare qe jetojnė e punojnė ne Greqi janė mbledhur sot ne njė proteste para ambasadės shqiptare nė Athinė.

Protesta bėhet pėr sensibilizimin dhe me tej gjetjen e njė zgjidhje pėrfundimtare pėr ēėshtjen e toponimeve ne pasaporta, qe i pengon emigrantet te lėvizin lirisht pėr ne atdhe.

Sipas tyre, leja e dhėnė nga Greqia vetėm pėr festen e Pashkėve nuk ėshtė zgjidhje. Pak dite me pare, pas takimit te drejtoreve pėrkatės andej e kėndej kufirit emigranteve iu dha leje te kthehen ne Shqipėri, pavarėsisht problemit me toponimet ne pasaporta, e te kthehen serish brenda 12 majit nga Kakavija e pak me herėt nga Kapshtica. (Panorama)

http://rtv21.tv/home/?p=99682&utm_so...-per-toponimet

Citim:
Kapshticė, pala greke u kėrkon dokumenta shtesė udhėtarėve shqiptarė

Lėvizja e lirė me pasaporta biometrike nė hapėsirėn Shengen, ėshtė shndėrruar pėr shumė shtetas shqiptarė qė kanė tentuar tė kalojnė nė Greqi, nėpėrmjet pikės kufitare tė Kapshticės, nė njė simbol zhgėnjimi. Pala greke nė kėtė pikė kufitare vijon tė kthejė mbrapsht ēdo ditė, jo pak shtetas shqiptarė me argumentin e pasaktėsisė sė dokumentave. Vetė qytetarėt shqiptarė tė bllokuar nė kufij, tregojnė se policia greke u ka kėrkuar dokumenta tė shumta nė sportel, deri nė njė sasi tė konsiderueshme parash pėr tė qėndruar nė territorin grek dhe mė pas ka bėrė refuzimin e tyre.

“Na kėrkoi dokumenta pa fund, kur e pa qė ishim nė rregull me hapėsirat e Shengenit, na kerkoi 4 mije euro garanci pėr person. Kaq para nuk mund tė kishim dhe na ktheu mbrapsht”,-tha njė prej qytetarėve tė kthyer nė Kapshticė.

Gjatė dy ditėve nė kėtė pikė kufitare janė kthyer sė paku 40 persona qė kanė tentuar tė kalojnė nė Greqi, por nuk janė lejuar nga policia greke. Kjo nuk ėshtė hera e parė qė pala greke vepron nė njė mėnyrė tė tillė ndaj shtetasve shqiptarė qė udhėtojnė drejt Greqisė pėr arsye tė ndryshme.

http://www.gazetarepublika.al/2013/0...eve-shqiptare/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.5.2013, 22:10   29
Citim:
Kapshticė, bllokohen emigrantėt. Grekėt nuk lejojonė kalimin

Korēė - Nė doganėn e Kapshticės ėshtė bėrė shqetėsuese situata e kthimit tė udhėtarėve dhe emigrantėve shqiptarė nga policia dhe doganierėt grekė. Gjatė 24 orėve tė fundit me pretendimin se nuk plotėsojnė kriteret pėr levizje tė lire nuk janė lejuar tė kalojnė nė token greke qindra qytetarė shqiptarė.

Tė kthyerit e ditės sė premte kanė kaluar natėn jashte apo nė hotelet e Bilishtit dhe nė mengjes kanė tentuar sėrish tė hyjnė nė shtetin grek. Shumė nga udhėtarė janė kthyer pa ju afruar fare doganės nga ana e palės greke. Ndaj shume tė tjerėve doganierėt grekė kanė nxjerrė si pretendim mungesėn e njė garancie prej 5.000 euro.

Drejtues tė policisė kufitare nė Kapshticė kanė zhvilluar dy takime me homologėt e tyre grekė, pėrmirėsimi i situatės ka qėnė i papėrfillshėm. Kthimet mė tė shumta kanė qėnė mes udhėtarėve tė autobuzave, tė cilėt edhe kur lejohen tė kalojnė bien pre e shoferėve tė taksive greke me ēmime shumė tė larta.

http://news.albanianscreen.tv/pages/...tail/63815/ALB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.6.2013, 22:31   30
Citim:
Toponimet, kalimi i emigrantėve nė kufi, jo vetėm pėr zgjedhje

Njė marrėveshje verbale mes Drejtorisė Kufitare tė Shqipėrisė dhe Greqisė ka hapur “dritėn jeshile” pėr kthimin pa afat tė caktuar nė Greqi, tė qindra emigrantėve qė do tė shkojnė nė Shqipėri nga dy pikat kryesore kufitare, Kapshticė dhe Kakavijė.

Marrėveshja u arrit mbrėmjen e djeshme pas takimit tė drejtorit rajonal tė kufirit nė Gjirokastėr, Admir Abrija me drejtorin e kufirit tė Janinės dhe drejtorin e kufirit tė Epirit tė Veriut.

Falė marrėveshjes, shqiptarėt do tė mund tė udhėtojnė nė atdhe, pėrmes Kakavijės dhe Kapshticės, dhe jo vetėm pėr zgjedhje sic u njoftua dy ditė mė parė.

Gjatė takimit u diskutua edhe shtimi i sporteleve ditėn e zgjedhjeve, ndėrsa pika e e tretė e diskutimit, ishin dhe operacionet e pėrbashkėta policore.

Nė kėtė mėnyrė merr fund, pėrkohėsisht, kalvari i mundimeve tė emigrantėve shqiptarė, pėr shkak tė problemeve qė ka krijuar shkrimi i toponimeve tė vendlindjes sė fėmijėve tė lindur nė Greqi, nė pasaportat e tyre.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.6.2013, 22:16   31
Citim:
“Mashtrohen” emigrantėt shqiptarė, fėmijėt u bllokohen nė Shqipėri

Emigrantėt kanė shprehur irritimin e tyre pėr kėtė ēėshtje, duke theksuar se ditėn e premte u ėshtė thėnė qė nuk ekziston ky problem, ndėrkohė qė kur kanė mbėrritur nė kufi, janė lajmėruar se nuk mund tė rrinė mė shumė se 1 javė nė atdhe.

Ata emigrantė shqiptarė qė kanė ardhur nė Shqipėri pėr tė qėndruar gjatė apo pėr tė lėnė fėmijėt e tyre, nuk mund tė qėndrojnė mė shumė se njė javė. Kjo ishte situata me tė cilėn u pėrballėn mijėra emigrantė shqiptarė qė vinin nga Greqia, ku morėn lajmin se nuk mund tė qėndronin gjatė me fėmijėt e tyre. Autoritet greke vazhdojnė ti qėndrojnė besnik vendimin pėr emrat e fėmijėve shqiptarė. Ky vendim vė nė dukje se emrat e qyteteve ku kanė lindur fėmijėt, duhet tė shėnohen greqisht nė pasaportat shqiptare. Siē duket, autoritetet shqiptare nuk kanė gjetur dot ende njė zgjidhje afatgjatė pėr kėtė situatė, pavarėsisht se disa ditė mė parė u dha lajmi pėr zgjidhjen e kėtij ngėrēi. Kanė qenė pikat kufitare greke, tė cilat u kanė vendosur afat fėmijėve njė javė qėndrim nė Shqipėri dhe nėse ky afat shkelet, atėherė fėmijėt nuk do tė mund tė shkelin mė nė Greqi.

Vendimi

Nėpėrmjet njė letre qė i ėshtė dhėnė ēdo emigranti qė ka ardhur nė Shqipėri me fėmijė, i ėshtė dhėnė njė dokument shoqėrues, i cili i detyron rikthimin nė Greqi brenda disa ditėsh. Sipas autoriteteve greke, vendimi ėshtė ndryshuar ditėn e shtunė dhe Ministria e Brendshme nė shtetin fqinj ka urdhėruar vazhdimin e bllokimit pėr fėmijėt e emigrantėve. Kjo ēėshtje ka kohė qė diskutohet mes dy shteteve, por ende nuk ėshtė arritur nė njė zgjedhje pėrfundimtare. Nėpėrmjet rrjeteve sociale emigrantėt kanė shprehur irritimin e tyre pėr kėtė ēėshtje, duke theksuar se ditėn e premte u ėshtė thėnė qė nuk ekziston ky problem, ndėrkohė qė kur kanė mbėrritur nė kufi, janė lajmėruar se nuk mund tė rrinė mė shumė se 1 javė nė atdhe. Kjo nuk ėshtė hera e parė qė autoritetet vendosin afate pėr lejimin e fėmijėve shqiptarė, pasi nė dy raste tė tjera gjatė festave tė fundvitit si dhe gjatė festės sė Pashkėve emigrantėt janė lejuar tė sjellin fėmijėt jo mė shumė se 20 ditė. Siē duket, autoritetet greke po u paraprijnė ardhjeve masive gjatė muajit gusht, muaj kur emigrantėt marrin pushimet. Vendimi mė i fundit do tė bėjė qė shumė emigrantė shqiptarė tė zgjedhin Greqinė pėr tė bėrė pushimet, duke parė qė fėmijėt nuk mund t’i sjellin dot nė atdhe.

Radhė tė gjata nė pikat kufitare

Menjėherė pas votimit, emigrantėt shqiptarė kanė filluar rikthimin nė Greqi. Si ēdo rast, autoritetet greke kanė sjellė vonesa nė kalimin e emigrantėve. Radhėt mė tė gjata janė parė nė pikėn kufitare tė Kakavijės, ndėrkohė qė nė Kapshticė situata ka qenė pak mė e qetė, por prapė radhėt nuk janė shmangur. Nė pikėn kufitare tė jugut, atė tė Qafė-Botės nuk ka pasur radhė tė gjata. Emigrantėt kanė qenė tė kėnaqur me autoritetet shqiptare si dhe kanė shprehur ankesa ndaj autoriteteve greke, tė cilat kanė punuar nė disa raste vetėm me 2 sportele. Gjatė mesditės, janė vėnė re radhė mė tė gjata, ndėrkohė gjatė mbrėmjes sė djeshme kanė kaluar mė shumė se 10 mijė emigrantė. Numri i emigrantėve qė erdhi nė Shqipėri pėr tė votuar, ishte me shumė se 40 mijė, ku vetėm gjysma prej tyre kanė qenė nė zonat e jugut si Gjirokastėr, Sarandė dhe Vlorė.

http://www.standard.al/mashtrohen-em...n-ne-shqiperi/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.6.2013, 19:29   32
Citim:
Kapshticė, nuk lejohet serish kalimi i emigrantėve

Brenda njė dite rreth 250 qytetarė shqiptarė nuk lejohen tė kalojnė kufirin grek nė doganėn e Kapshticės. Autoritetet doganore greke nuk japin asnjė shpjegim pėr kėtė bllokim. Disave iu kėrkojnė 500 euro pėr ditė qėndrimi nė Greqi,disa tė tjerėve nuk iu pranojnė garancitė me afat kohor mė tė gjatė se njė javė, ndėrsa pjesės mė tė madhe nuk ia shohin fare dokumentet.

Qytetarėt shqiptarė presin pėr ditė me radhė me shpresėn e zhbllokimit tė situatės. Tė ardhur nga zona tė ndryshme tė vendit ata rrinė qė nė orėt e para tė mėngjesit nė doganė dhe nė mbrėmje shkojnė nė hotelin mė tė afėrt pėr tu rikthyer sėrish mėngjesin tjetėr.

Mosrespektimi i lėvizjes sė lirė tė qytetarėve shqiptarė drejt Greqisė ka ndodhur nė vazhdimėsi prej katėr muajsh , por tre ditėt e fundit situata ėshtė pėrkeqėsuar ndjeshėm.

Autoritetet kufitare shqiptare nuk e komentojnė qėndrimin e homologėve grekė , pasi sipas tyre ėshtė e drejta e palės greke tė vendosė kalimin ose jo tė shtetasve tė huaj nė tokėn helene.

http://vizionplus.al/kapshtice-nuk-l...serish-kalimi/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.7.2013, 11:23   33
Citim:
Greqia rikthen problematikėn e toponimeve nė pasaportat shqiptare

Emri:  pasaporta_biometrike_shqipetare_588197865.jpg
Shikimet: 130
Madhėsia:  11,0 KBRikthehet problematika e toponimeve nė pasaportat e emigrantėve shqiptarė qė jetojnė nė Greqi.

Pala greke ka nisur kthimin e familjeve shqiptare menjėherė pas skadimit tė marrėveshjes sė pėrkohshme pėr zgjedhjet e 23 qershorit, i cili i hapte ‘dritėn jeshile’ kthimit tė emigrantėve shqiptare pėr tė votuar pa problem.

Pala shqiptare ka bėrė me dije se kanė nisur bisedimet me homologėt grek pėr gjetjen e njė zgjidhje problemeve qė ka krijuar shkrimi i toponimeve tė vendlindjes sė fėmijėve tė lindur nė Greqi, nė pasaportat e tyre. (INA)

http://ina-online.net/shqiperia/32847.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.7.2013, 21:37   34
Citim:
Toponimet, Athina premton bashkėpunim pėr zgjidhje serioze

Ambasadori shqiptar nė Greqi z.Dashnor Dervishi zhvilloi sot njė takim me ministrin e Jashtėm grek, z.Evangelos Venizelos.

Greqia dhe Shqipėria kanė potenciale tė shkėlqyera nė marrėdhėniet dypalėshe, pavarėsisht disa problemeve lehtėsisht tė tejkalueshme, ky ishte thelbi i takimit, qė sipas ambasadorit shqiptar, u zhvillua nė njė atmosferė tė pėrzemėrt, nė frymė bashkėpunuese dhe konstruktive.

Ambasadori Dervishi pohoi pėr News24 se gjatė kėtij takimi u diskutuan cėshtje me rėndėsi dy palėshe. Sipas tij, kryediplomati grek ka theksuar se problemet e krijuara artificialisht duhet tė zgjidhen duke shtuar kontaktet.

Lidhur me problemet e shkaktuara nga shkrimi i toponimeve greke nė pasaportat e fėmijėve shqiptarė tė lindur nė Greqi, Venizelos ka premtuar qė stafi i tij do tė hyjė nė kontakt tė menjėhershėm me autoritetet e Ministrisė sė Jashtme pėr ta zgjidhur kėtė cėshtje, e cila sipas ambasadorit tonė nė Greqi, fatkeqėsisht po penalizon fėmijėt. Ambasadori shqiptar Dervishi i ka ofruar ministrit grek angazhim tė plotė pėr zgjidhjen e problemit si nė afat tė shkurtėr ashtu edhe nė mėnyrė pėrfundimtare.

Sa i pėrket marrėveshjes mes dy vendeve pėr kufijtė detarė, Venizelos ka deklaruar se duhet tė gjendet zgjidhje me frymė pozitive dhe vetėm nėpėrmjet kontakteve. Ai ka theksuar se problemet nuk duhet tė trajtohen bazuar nė retorika tė panevojshme.

Ndėrkaq zėvėndėskryeministri grek dhe njėherėsh ministri i Jashtėm, Venizelos ka bėrė tė ditur se do tė jetė pjesė e delegacionit zyrtar, gjatė vizitės qė presidenti i Greqisė Karolos Papulias do tė zhvillojė nė Shqipėri nė datat 5-6 nėntor, vizitė qė sic u shpreh do tė krijojė hapėsira tė reja nė marrėdhėniet dy palėshe.

Nėpėrmjet ambasadorit shqiptar, Venizelos ka ftuar z.Edi Rama tė vizitojė Greqinė para marrjes sė detyrės si kryeministėr i Shqipėrisė, nė muajin shtator.

http://www.balkanweb.com/rajoni/2687...ze-143366.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.8.2013, 21:01   35
Citim:
Toponimet, Greqia lejon kalimin e fėmijėve tė lindur nė Athinė

Lirohet edhe njėherė pėrkohėsisht, kalimi i fėmijėve tė emigrantėve shqiptarė nė pikat kufitare me Greqinė, por kėtė herė me njė kusht tė ri.

Autoritetet doganore shqiptare nė pikėn e kufirit tė Kapshticės konfirmuan se njė urdhėr i ri, lejon pėrgjatė muajit gusht, vetėm kalimin e fėmijėve tė emigrantėve shqiptarė, qė kanė lindur nė Athinė.

Privohen nga e drejtat e kalimit ata fėmijė qė kanė lindur nė qytete tė tjera tė Greqisė, pėr shkak tė shkrimit tė toponimeve tė vendlindjes nė pasaportat e tyre. Ndėrkohė edhe nga pika e kalimit kufitar tė Kakavijės mund tė kalojnė pa hasur problemin e toponimeve, tė gjithė emigrantėt deri nė fund tė muajit gusht. Marrėveshja u arrit pas njė takimi mes drejtorit tė kufirit tė Gjirokastrės Admir Abrija dhe homologut e tij grek.

I ashtuquajturi problemi i toponimeve tė lindjes sė fėmijėve shqiptarė nė Greqi, ka mėse 2 vjet qė ka krijuar probleme tė mėdha pėr emigrantėt shqiptarė dhe nuk po gjen zgjidhje. Pak ditė mė parė ambasadori ynė nė Athinė Dashnor Dervishi zhvilloi njė takim me ministrin e Jashtėm Grek Evangelos Venizelos pėr kėtė ēėshtje dhe mori prej tij premtimin se kjo ēėshtje do tė zgjidhet sė shpejti dhe pėrfundimisht.

Edhe kryeministri i ri Edi Rama besohet se e ka trajtuar kėtė ēėshtje nė takimin qė zhvilloi me kreun e diplomacisė greke. Por derisa ky problem tė gjejė zgjidhje pėrfundimtare, fėmijėt shqiptarė tė lindur nė Greqi, nuk e kanė tė mundur lėvizjen e lirė drejt vendit tė tyre tė origjinės.

http://www.gazetarepublika.al/2013/0...dur-ne-athine/

Citim:
Toponimet, Greqia lejon kalimin e fėmijėve shqiptarė deri nė fund tė gushtit

Njė takim i drejtorit tė kufirit tė Gjirokastrės, Admir Abrija me drejtorin e Janinės dhe komandantin e pikės kufitare nė Kakavijė, bėri tė mundur qė tė shtyhet deri nė fund tė gushtit kalimi i fėmijėve tė emigrantėve shqiptarė qė kanė lindur nė vendin fqinj.

Ky vendim, i cili lehtėson kalimin e emigrantėve shqiptare nė tė dy anėt e kufirit pas problemeve tė shumta qė kanė pasur me pasaportat e fėmijėve tė tyre nė tė cilat emrat janė shkruar shqip, vjen pas urdhrit tė lėshuar paraditen e sotme nga pala greke sipas tė cilit vetėm fėmijėt e emigrantėve qė kanė lindur nė Athinė do tė mund tė kalonin nga Shqipėria nė drejtim tė vendit fqinj, Greqisė.

Ēėshtja e toponimeve ėshtė kthyer prej dy vjetėsh nė njė problem tė vėrtetė pėr emigrantėt shqiptarė qė jetojnė dhe punojnė nė Greqi, dhe deri mė tani nuk ėshtė arritur ndonjė marrėveshje pėrfundimtare qė tė mund t’i jepte fund kėsaj farse.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/0...dur-ne-athine/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.8.2013, 13:54   36
Citim:
Kakavijė, pala shqiptare kthen 4 grekė

Vijojnė kthimet masive tė shqiptarėve nė dy pikat kufitare me Greqinė, atė tė Kakavijės dhe Kapshticės. Mėsohet se pala greke iu pėrmend shqiptarėve konfliktin e ditėve tė fundit nė ‘Pėrmet’ mes kishės ortodokse dhe Bashkisė sė kėtij qyteti. Gjithashtu, pala greke pretendon qė qytetarėt shqiptarė nuk kanė paratė e mjaftueshme pėr t'u futur nė shtetin helen.

Mėsohet se nė pikėn kufitare tė Kakavijės, njė polic grek ka dalė nė zonėn neutrale, dhe kthen mjetet me targa shqiptare. Ndėrsa lejohen tė kalojnė nė kufi vetėm ata qytetarė qė kanė leje qėndrimi e karta greke. Duke u nisur nga kjo situatė, drejtori i policisė kufitare nė Kakavijė, Admir Abrija ka kėrkuar takim me homologun e tij grek.

Kakavijė, tė kthyer mbi 100 shtetas

Sipas informacioneve, nė pikėn kufitare tė Kakavijės janė kthyer mbi 100 shtetas shqiptarė. Arsyetimi pėr kėtė gjendje kaotike, ėshtė se shqiptarėt nuk kanė mjaftueshėm para pėr tė hyrė nė Greqi, duke u pėrmendur edhe konfliktin nė Pėrmet. Atyre u kėrkohet qė tė kenė tė paktėn 300 euro me vete.

Kapshticė, shqiptarėve u kėrkohet 1500 euro

E njėjta situatė raportohet edhe nga pika kufitare e Kapshticės. Qė nė orėt e para tė mėngjesit qytetarėt shqiptarė janė kthyer masivisht nė kufi. Mėsohet se policia greke u kėrkon tė kenė me vete mbi 1500 euro.

Vendoset reciprocitet, pala shqiptare kthen 4 grekė

Autoritetet kufitare tė Kakavijės, kanė urdhėruar vendosjen e marrėdhėnieve tė reciprocitetit me shtetin fqinjė Greqinė, pas kthimeve masive tė shqiptarėve nė kufi. Mėsohet se autoritetet kanė urdhėruar qė tė mos lejohen tė kalojnė shtetasit grekė nėse s’justifikojnė kalimin. Pėr kėtė urdhėr ėshtė vėnė nė dijeni edhe pala greke, ndėrkohė qė deri mė tani janė ndaluar 4 grekė tė hyjnė nė Shqipėri.

http://lajmpress.com/lajme/shqiperi/23674.html

Citim:
Kisha e Pėrmetit mbyll derėn e Greqisė, konsulli grek zhbllokon situatėn nė Kakavijė

Kisha e Pėrmetit mbyll derėn e Greqisė, konsulli grek zhbllokon situatėn nė KakavijėKAKAVIJE- Kthime masive tė shqiptarėve nė dy pikat kufitare me Greqinė, kanė ndodhur gjatė ditės sė sotme nė doganėn e Kakavijės nė Gjirokastėr dhe Kapshticės nė Korēė,

Mėsohet se pala greke iu pėrmend shqiptarėve konfliktin e ditėve tė fundit nė ‘Pėrmet’ mes kishės ortodokse e Bashkisė sė kėtij qyteti, ndėrsa pėr t’i kthyer, sipas gazetarėve tanė ne vendgjarje, pėrdor si justifikim sasinė e parave qė qytetarėt duhet tė kenė me vete.

Mėsohet se nė pikėn kufitare tė Kakavijės njė polic grek ka dalė nė zonėn neutrale dhe kthen mjetet me targa shqiptare. Ndėrsa lejohen tė kalojnė nė kufi vetėm ata qytetarė qė kanė leje qėndrimi e karta greke. Duke u nisur nga kjo situatė, drejtori i policisė kufitare nė Kakavijė Admir Abrija ka kėrkuar takim me homologun e tij grek.

Nė njė komunikim telefonik pėr NEWS 24, zėdhėnėsi i policisė sė Gjirokastrės, Genti Mullai sqaroi se situata e krijuar atje ėshtė kaotike, ndėrsa shtoi se deri mė tani janė kthyer nga policia greke mbi 100 shtetas shqiptarė.

Mullai sqaroi se fillimisht policia ka pėrdorur si justifikim mungesėn e tė ardhurave tė mjaftueshme monetare, ndėrsa mė pas kanė pėrmendur edhe ēėshtjen e Pėrmetit. Mėsohet se qytetarėve nė Kakavijė iu kėrkojnė tė kenė me vete 3000 euro.

E njėjta situatė raportohet edhe nga pika kufitare e Kapshticės. Qė nė orėt e para tė mėngjesit qytetarėt shqiptarė janė kthyer masivisht nė kufi.

Mėsohet se policia greke iu kėrkon tė kenė me vete mbi 1500 euro, ndėrsa iu pėrmend shqiptarėve edhe konfliktin e ‘Pėrmetit’. Situatėn e krijuar atje policia greke e justifikon situatėn me shumėn monetare.

Nė njė prononcim pėr NEWS 24 emigranėt shprehen se, “Nuk lejohet tė kalojė asnjė person me pasaportė shqiptare. Na pėrmendet ngjarja e Pėrmetit dhe na kthejnė”.

Qytetarėt akuzojnė ndėrkaq shtetin shqiptar pėr indiferencė nė zgjidhjen e kėtij problemi.

Ora 14:30-KONSULLI GREK NĖ GJIROKASTĖR ZHBLLOKON SITUATĖN NĖ KAKAVIJĖ

Pas kthimit tė ndėrsjellė qė po u bėhej udhėtarėve shqiptarė dhe grekė nga palėt kufitare pėrkatėse, situata ka marrė zgjidhje nga konsulli grek nė Gjirokastėr.

Pasi ka telefonuar drejtorin e Kufirit nė Kakavijė, konsulli i ka bėrė tė ditur se: “nga momenti qė flasim nuk do tė ketė asnjė problem me shqiptarėt”.

Konsulli ka sqaruar se kalimi do tė bėhet thjesht me pasaporta biometrike kundrejt asnjė kėrkese tjetėr shtesė, sic janė eurot etj.

“Shpresojmė qė e njėjta gjė tė ndodhė dhe me grekėt nga ana e palės shqiptarė”.

ORA 14:00-KAKAVIJĖ, PALA SHQIPTARE KTHEN NJĖ AUTOBUS ME 50 GREKĖ

Vijon tė mbetet kaotike situata nė Kakavijė. Pala shqiptare duke zbatuar marrėdhėniet e reciprocitetit tė vendosura sot ka kthyer nė pikėn kufitare tė Kakavijės njė autobus me 50 grekė. Aktualisht nė pikėn kufitare presin 500 shqiptarė tė kalojnė kufirin.

ZYBERI: EDHE NĖ KAPSHTICĖ GREKĖVE DO U KĖRKOJMĖ TĖ NJĖJTAR GJĖRA SI SHQIPTARĖVE

Nė njė komunikim pėr NEWS 24 drejtori i Kufirit tė Qarkut Korcė, Ylber Zyberi shprehet se edhe nė kėtė pikė do vendosen marrėdhėniet e reciprocitetit me shtetin fqinjė Greqinė.

“Do jemi rigorozė me shtetasit grekė. Do zbatojmė kriteret ligjore, do kėrkojmė garanci nė vlera monetare. Do kėrkojmė prenotimet e hoteleve ku do qėndrojnė, pra me pak fjalė ato gjėra qė u kėrkohen dhe shqiptarėve”, tha ai.

KAKAVIJĖ, POLICIA VENDOS MARRĖDHĖNIE RECIPROCITETI ME GREQINĖ

Autoritetet kufitare tė Kakavijės, kanė urdhėruar vendosjen e marrėdhėnieve tė reciprocitetit me shtetin fqinjė Greqinė, pas kthimeve masive tė shqiptarėve nė kufi.

Mėsohet se autoritetet kanė urdhėruar qė tė mos lejohen tė kalojnė shtetasit grekė nėse s’justifikojnė kalimin.

Pėr kėtė urdhėr ėshtė vėnė nė dijeni edhe pala greke, ndėrkohė qė deri mė tani janė ndaluar 4 grekė tė hyjnė nė Shqipėri.

KTHIMET DJE

Ndėrsa dje, emigrantėt shqiptarė nė pikėn e kalimit kufitar tė Kapshticės kanė denoncuar dje pėr NEWS 24, presionet e palės greke dhe kthimet nė kufi duke pėrdorur si shkak largimin e kishės ortodokse nė Pėrmet nga ambientet e Pallatit tė Kulturės.

"Na kthyen. Kemi dy ditė kėtu. Na kėrkuan 1.500 euro dhe pastaj na thanė na morėt Kishėn e Pėrmetit. Na ofenduan mbi tė gjitha. Ju jeni gomerė, ne nuk ju pranojmė mė nė vendin tonė. Nuk shkelni mė, kėto na thanė. Ishin shumė te egėr dhe na kthyen mbrapsht. Kemi ardhur dy herė. Pala greke na shajnė, na ofendojnė, na kėrkojnė lekė. Na thanė nuk do hynė mė kėtu pėr shkak tė ngjarjes sė Pėrmetit", - u shprehėn emigrantėt nė prononcimet e tyre tė dhėna dje pėr gazetaren e NEWS 24, Enkelejda Skėnderasi.

Po dje, pala greke ndaloi pėr rreth 1 orė grupin e xhirimit tė NEWS 24, dhe fshiu pamjet filmike tė regjistruara nė tokė neutrale.

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/...je-145567.html

Citim:
Kakavijė, tėrhiqet pala greke, Kapshtica ende e bllokuar

GJIROKASTER - Tėrhiqet policia greke. Rreth orės 13:48 burime diplomatike greke nė Tiranė, tė cilave u referohet gazetari ynė Piro Nase konfirmojnė se ėshtė urdhėruar lejimi pa probleme i tė gjithė shtetasve shqiptarė.

Policisė greke i ėshtė pėrcjellė njė urdhėr nga ministria e Jashtme e Greqisė e cila kėrkon tė mos pengojė kalimin e shqiptarėve tė pajisur me pasaporta biometrike.

Gjithashtu kėto burime diplomatike kanė thėnė se “Nuk ka gisht, shteti grek pėr veprimet qė janė ndėrmarrė nė kufi, por veprimet janė marrė nga persona tė paautorizuar."

Kėto burime diplomatike shtojnė se nė kėtė vendim nėj rol kryesor ka pasur trupi diplomatik i Athinės i vendosur nė Tiranė.

Edhe Konsulli grek nė Gjirokastėr i ka telefonuar Drejtorit tė Policisė Kufitare, Admir Abrija pėr t’i informuar se tė gjithė shqiptarėt tė cilėt do tė jenė tė pajisur me pasaportė biometrike do tė lėvizin tė lirshėm. Gjithashtu i kėrkuar nga pala shqiptare reciprocitet. Drejtori i policisė kufitare ka thėnė pas kėsaj se pėr A1 Report se "do tė lejohet dhe kalimi i grekėve."

Ndryshe nga Kakavija, nė Kapshticė, gazetarja jonė Lediona Xheladini informoi nė 14:45  se vazhdojnė kthimet masive tė shqiptarėve. Ata lejohen tė kalojnė vetėm nėse sigurojnė shumėn e kėrkuar prej 1500 eurosh. "Pala greke na ka vendosur kryq nė pasaportė"- thonė emigrantėt.

ORA 13: 30 POLICIA SHQIPTARE VENDOS RECIPROCITETIN

Policia kufitare shqiptare nė Kakavijė i pėrgjigjet me tė njėjtėn modhenė policisė kufitare greke: Tė gjithė grekėt qė nuk do tė justifikojnė arsyet e qėndrimit tė tyre nė Shqipėri, apo garancinė financiare do tė kthehen mbrapsht.

Drejtori i Policisė Kufitare tė Kakavijės Admir Abrija urdhėroi tė zbatohen procedurat reciproke: ”Tė zbatohet e njėjta procedurė edhe me shtetasit grekė. Nė rast se nuk justifikojnė arsyet, tė kthehen mbrapsht” - ka thėnė Abrija duke shtuar se pėr kėtė gjė ėshtė vėnė nė dijeni dhe pala greke.

Kėsisoj po nė mesditėpala shqiptare ktheu mbrapsht 3 makina me gati 20 shtetas grekė. Dy shtetas grekė tė indinjuar kėrkonin edhe arsyet e kthimit, duke ngritur zėrin por policia ka ruajtur gjakftohtėsinė.

“Situata nė Kakavijė ėshtė shumė e tensionuar” - informoi rreth orės 12:31  korrespondenti ynė nga Kakavija, Piro Nase.

Ora 10:00 KAKAVIJE, ABRIJA I KERKON HOMOLOGUT GREK TE LEJOJE KALIMIN E SHQIPTAREVE

Pengimin e shqiptarėve qė duan tė hyjnė nė Greqi nga Kakavija sot po e kryen, veē kontrollorėve, edhe njė polic grek nė vijėn neutrale qė nuk i ka pranuar shtetasit me pasaporta biometrike dhe as makinat me targa shqiptare tė kalojnė, por ka lejuar vetėm shtetasit grekė.

Situata e rėndė dhe e lodhshme qė ka rreth 3 ditė qė agravohet, ka shtyrė sėrish Drejtorin e kufirit, Abrija tė kėrkojė takim me homologun e tij dhe tė diskutojė situatėn kaotike.

KAPSHTICE, E NJEJTA SITUATE: SHQIPTAREVE IU KERKOHET GARANCIA 1500 EURO

Dhjetėra emigrant shqiptarė nuk lejohen tė kalojnė kufirin pėr nė shtetin Helen. Pika doganore e Kapshticės ėshtė zaptuar nga radhėt e gjata nga emigrantėt e kthyer nga pala greke.

Kthimet massive tė emigrantėve shqiptarė pa shkak nga policia greke cdo ditė po mer pėrmasa mė tė mėdha. Nga burimet doganore mėsohet se vetėm ditėn e sotme janė kthyer rreth 20 familje emigrantėsh shqiptarė. Kthimi i familjeve ėshtė justifikuar nga pala greke pėr faktin se nuk disponojnė me vete njė shumė tė hollash prej 1500 eurosh.

Gjithashtu pėrvec se nuk janė lejuar tė kalojnė kufirin policia greke iu ka vendosur emigrantėve kryq nė pasaportat e tyre ndėrsa iu ėshtė dhėnė njė shkresė mbi tė cilėn ata nuk lejohen tė kalojnė nė 24 orėt nė vazhdim.

Nga ana tjetėr emigrantėt e kthyer shprehen tė shqetėsuar duke bėrė apel shtetit shqiptarė pėr tė marė masa tė menjėhershme pėr zgjidhjen e situatės pasi janė lodhur me pritjen nė heshtje. Ndėrkohė bėhet me dije se pala greke punon me rime tė ngadalta me njė sportel nė hyrje dhe njė nė dalje ndėrsa ajo shqiptare me tre nė dalje dhe dy nė hyrje.

MBREME , MBI 200 SHQIPTARE U PENGUAN TE HYJNE NE GREQI, PERDHOSEN ME KRYQE, PASAPORTAT SHQIPTARE

Vetėm natėn e djeshme, nga ora 20.00 deri rreth mesnatės, mbi 200 shtetas shqiptarė, burra, gra, fėmijė e tė moshuar qė udhetonin drejt Greqisė si turistė, vetėm me pasaportat biometrike shqiptare, nuk janė lejuar tė kalojnė nė territorin grek, ndėrkohė qė disave prej tyre u janė keqtrajtuar edhe pasaportat, duke u vėnė kryqe, apo duke ua hedhur nė fytyrė. Pamja e shtetasve shqiptarė, tė cilėt prisnin rreth orės 02.00 tė mėngjesit tė ditės sė mėrkurė nė pikėn kufitare tė Kakavijės, ishte me tė vėrtetė e mjerė. Kakavijė, policia greke keqtrajton shqiptarėt nė kufi

http://www.shqiptarja.com/home/1/kak...r--172798.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.9.2013, 21:35   37
Citim:
Rikthehen problemet me toponimet, nuk lejohen 2 familje nė Kapshticė

Kthehen nė pikėn kufitare tė Kapshticės dy familje shqiptare, kjo pavarėsisht afatit zyrtar tė vendosur nga pala greke, pėr lejimin e kalimit tė tyre drejt Greqisė pa hasur probleme deri nė fund tė shtatorit. Lajmi konfirmohet nga autoritet shqiptare nė Kapshticė, tė cilėt pohojnė se emigrantėt janė kthyer pėr shkak tė problemeve me pasaportat e fėmijėve tė tyre, tė cilėt kanė lindur nė Selanik. Ata kanė bėrė tė ditur se nėse kjo situatė do tė vijojė edhe ditėt e tjera do tė kėrkohet njė takim urgjent me autoritet greke.

http://www.gazetarepublika.al/2013/0...-ne-kapshtice/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:53.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.