Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.3.2011, 23:57   1

Shkrim i cituar TSr/ 1999: Masakra e Izbicės, Skėnderaj


Citim:
12 vjetori i Masakrės sė Izbicės

Me njė tubim popullor nė afėrsi tė vendit tė krimit dhe varrezave tė kėtushme, tė hėnėn ėshtė shėnuar 12 vjetori i Masakrės sė Izbicės, qė njihet si masakra me mė sė shumti viktima, ku janė vra 147 civilė tė moshės 1-104 vjeē, trupat e 39 prej tė cilėve ende nuk janė gjetur.

Sipas dėshmitarėve, forcat serbe kishin rrethuar natėn mes 27-28 marsit, rreth 10 mijė banorė tė disa komunave tė kėsaj ane qė ishin strehuar nė atė fshat. Pasi ishin plaēkitur, kishin ndarė meshkujt dhe kishin kėrkuar nga 1000 DM pėr secilin qė tė mos i ekzekutojnė, por edhe pse kishin marrė para nga disa prej tyre, megjithatė i kishin ekzekutuar.

Gratė e fėmijėt i kishin nisur pėr nė Shqipėri, kurse 147 civilė tė moshave tė ndryshme prej 1-104 vjeē, i kishin ndarė nė grupe tė vogla dhe i kishin ekzekutuar.

Shumė nga tė pranishmit kanė shprehur indinjatė rreth mosgjetjes sė mbetjeve mortore, por edhe pėr mos kujdesin e duhur ndaj kategorive tė dala nga lufta dhe pėr vet gjendjen e varrezave, tė cilat nė tė shumtėn janė pa pėrkujdesje.

Fadil Nura, nėnkryetar i Komunės sė Skenderajt, ka thėnė se kur lufta e popullit tonė e udhėhequr nga UĒK-ja po kalonte muajt e fundit drejt lirisė, ndodhėn masakra tė papara nė shenjė hakmarrje nga humbjet e njėpasnjėshme qė merrnin serbėt nė frontet e luftės nga UĒK-ja dhe aleati i saj, NATO.

http://rtv21.tv/home1/?section=news&...s&newsid=16308
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:22.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.