Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.4.2011, 18:06   1

Shkrim i cituar Tuz: Simpozium pėr kryengritjen e Malėsisė sė Madhe 1911


Citim:
Mal i Zi: Simpozium pėr kryengritjen shqiptare tė vitit 1911

Nė kuadėr tė shėnimit tė 100-vjetorit tė Kryengritjes sė Malėsisė nė Tuz tė Malit tė Zi u mbajt simpoziumi shkencor me temėn “Kryengritja e Malėsisė sė Madhe 1911-2011” ku morėn pjesė mbi 20 studiues nga Shqipėria, Kosova dhe Mali i Zi.

Nė pėrfundimet dyditore tė simpoziumit, kėshilli organizues propozoi qė 6 prilli, dita e ngritjes sė flamurit kombėtar, tė shėnohet nė kalendarin e festave shtetėrore tė Malit tė Zi.

Aktivitetet e shėnimit tė 100 vjetorit tė Kryengritjes sė Malėsisė filluan mė 25 mars me zbulimin e pllakės pėrkujtimore viktimave tė para tė kryengritjes. Mė pas, u inaugurua pėrmendorja nė Rapsh tė Hotit, u vendosėn lule nė varrezėn e Tringė Smajlės dhe nė pėrmendoren e dėshmorėve nė Kojė.

Manifestimet priten tė pėrmbyllen sot mė 6 prill nė Bratilė ku 100 vjet mė parė ėshtė ngritur flamuri kombėtar, me ē’rast do tė zbulohet pllaka pėrkujtimore, vepėr e skulptorit shqiptar Pjerin Kolnikaj. /voa/

http://www.zeri.info/artikulli/1/4/2...te-vitit-1911/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.