Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 3
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.4.2011, 10:16   1

Shkrim i cituar Z3: Zvicėr: 2000 shqiptarė nė ushtrinė zvicerane


Citim:
Krenarė qė janė shqiptarė, krenarė qė shėrbejnė nė uniformė tė Zvicrės

Ekipi i gazetės “Bota sot” kėtyre ditėve ishte i ftuar mysafir nė njėrėn nga kazermat mė tė njohur nė Zvicėr, nė atė tė Burw -Porrentruy ku tubon qindra ushtarė. Kur e vizituam ishte ditė kur forcat ushtarake zvicerane treguan dhe dėshmuan kapacitetin dhe organizimin ushtarak.

Nga 14 marsi i fundit Ushtria Zvicerane ka mirėpritur 7.400 rekrutė tė rinj. Oficerėt zviceranė na deklaruan se nė kazermat e tyre vėrehet njė prani e madhe e ushtarėve me origjinė shqiptare nga Kosova ose nga Maqedonia, si dhe vendet e tjera tė Ballkanit. Madje sipas njė shifre jozyrtare thuhet se nė Ushtrinė Zvicerane sot shėrbejnė mbi 2000 ushtarė qė e flasin gjuhėn shqipe.

Emri:  ushtare-shqiptare-ushtria-zvicerane.jpg
Shikimet: 136
Madhėsia:  69,0 KB

Gjatė vizitės sonė nė kazermėn ushtarake tė de Burw -Porontrey takuam pėrveē ushtarėve zviceranė edhe oficerė tė lartė tė Armatės Zvicerane tė cilėt na folėn fjalė tė mira pėr ushtarėt shqiptarė me origjinė nga Kosova, nga Shqipėria, nga Maqedonia, nga Mali i Zi e nga Presheva. Madje nė mesin e atyre ushtarėve qė flitnin shqip kishte edhe oficerė tė graduar.

Edhe pse nuk flitnin nė shqip nė turmėn e qindra ushtarėve nuk ishin tė paktė ata qė nė gjoks tė uniformės u shkruante emri shqip, si : Flamur, Dardan, Albulen, Vardan, Flakrim, Besnik etj. Ushtarėt qė takuam dhe biseduam me ta ishin: Vardan Peku (Gjenevė) nga Ulēini, Flamur Thaēi (VD) nga Ferizaj, Adrian Shaqiri nga Prishtina, Besnik Jasharaj (VS) nga Istogu, Flakrim Nitaj (NE) nga Peja, Erlind Zeqiraj (Lausanne) nga Peja, Albulen Lokaj (Iverdon) Deēan , Blerim Demaj (FR) Istog, Qemal Rama (NE) Ferizaj, Sead Hasanaj (NE) Mitrovicė.

Kėshtu kishte shkruar nė njė artikull edhe «Swissinfo», e cila paralajmėron se emrat shqiptarė dhe tė tjerė tash e tutje do tė jenė pjesė e pėrditshme e ushtrisė zvicerane.

Kolonel Mayer Tuscher pėr gazetėn tonė „Bota sot” foli fjalė tė mira pėr tė rinjtė me origjinė shqiptare. „Tė rinjtė shqiptarė me origjinė nga Kosova dhe tė tjerė janė ushtarė tė vyeshėm dhe ne jemi krenarė se nė kazermat tona kemi ushtarė tė tillė, tė zellshėm, tė disiplinuar dhe madje edhe shenjėtar tė mirė qė kur gjuajnė nuk e gabojnė pikėn zero..“

Siē dihet Qeveria Zvicerane kėtyre ditėve i ka vazhduar afatin e qėndrimit misionit tė ushtarėve zviceranė (Swisscoy) nė Kosovė deri nė vitin 2014. Sipas Ministrisė sė Mbrojtjes nė Bernė, nė Kosovė aktualisht Zvicra ka 220 ushtarė, por gjatė vitit tė ardhshėm synohet qė ky numėr tė shtohet edhe pėr 80 ushtarė rezervė.

http://www.botasot.info/def.php?gjuh...y=65&id=113555
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:24.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.