Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 1 > Verior
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.4.2011, 12:22   1

Shkrim i cituar Z1: Prishtinė: Kėrkohet largimi i misioneve ndėrkombėtare


Citim:
Koha qė ndėrkombėtarėt tė ikin nga Kosova

Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa tha tė premten se ėshtė koha t’i jepet fund pavarėsisė sė mbikėqyrur. Ai ka deklaruar se ndėrkombėtarėt, pos qė nuk e kanė mbikėqyrur Kosovėn, ata nuk kanė realizuar pritshmėrinė e kosovarėve.

Kurse, ambasadori amerikan Christopher Dell, i pyetur nėse ėshtė koha e duhur pėr t’i dhėnė fund pavarėsisė sė mbikėqyrur, ka dhėnė njė pėrgjigje interesante, duke thėnė se “vetėm pse sot ėshtė dita e tokės? Jo”!

Pėr fundin e kėsaj mbikėqyrje ėshtė deklaruar kryeministri Thaēi, kurse tė njėjtėn gjė e ka paralajmėruar edhe shefi i Zyrės civile ndėrkombėtare, Piter Faith.

Isa Mustafa, ndėrkaq, kėtė periudhė kohore e quan tė pėrshtatshme qė t’i jepet fund pavarėsisė sė mbikėqyrur.

“Ndėrkombėtarėt nuk na kanė mbikėqyrur, ndėrkombėtarėt mė shumė janė implikuar drejtpėrdrejt nė disa ēėshtje, mirėpo mund tė them se ajo ēfarė kanė qenė pritjet tona nga ndėrkombėtarėt nuk janė realizuar”, ka thėnė kryetari i LDK-sė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=115671
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.5.2011, 22:19   2
Citim:
Krasniqi: Mbikėqyrjes sė pavarėsisė i vjen fundi kur tė jemi tė gatshėm

Prishtinė, 4 maj - Mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė vendit do t’i vij fundi kur institucionet e vendit do tė jenė tė gatshėm dhe tė pėrgatitur t’i kryejnė punėt tė cila u takojnė.

Kėshtu ka thėnė kryetari i Kuvendit Jakup Krasniqi duke mos dhėnė ndonjė pėrgjigje tė saktė se a janė tė gatshme institucionet pėr njė gjė tė tillė. Sipas tij, kur tė vijė koha institucionet e vendit do tė merremi vesh me ndėrkombėtarėt.

Ndėrkohė ka shtuar se tė gjitha tė arriturat e vendit janė bėrė falė bashkėpunimit me ndėrkombėtarėt.

Kėto komente Krasniqi i bėri pas takimit qė ka pasur me Ministrin pėr Bashkėpunim dhe Zhvillim Ekonomik tė Gjermanisė, Dirk Niebel. Nga ky i fundit Krasniqi ka marrė mbėshtetjen e plotė tė shtetit gjerman.

http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,22,57676
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2011, 02:16   3
Observer9
 
Kufiri i Kosovės Veriore me Serbinė nuk ekziston. Sektori francez ėshtė i pushtuar nga trupat franceze dhe paramilitarėt serbė dhe ėshtė aneksuar nga Serbia. Nėpėrmjet kėtij sektori Kosova de facto i ėshtė atashuar Serbisė. Statusi i Kosovės ėshtė i PAQARTĖ, ose mė mirė NJĖ KOLONI E SERBISĖ NE PERSPEKTIVĖ. Pėrderisa Prishtina nuk mund tė shtrijė kontrollin mbi tė gjithė territorin e Kosovės, PAVARĖSIA ĖSHTĖ E PAJUSTIFIKUAR dhe QEVERIA E KOSOVĖS ILEGALE...

Ndryshuar sė fundmi nga fronti polar : 5.5.2011 nė 07:44. Arsyeja: alfabet

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2011, 07:24   4
kalimtar/e
 
Pse nuk shkruan ndonjė gjė pak mė tė gjatė mbi praninė e forcave franceze nė Veri dhe bashkpunimin me serbėt. Mė duket sikur je i informuar mirė. Shkruaj diēka tė gjatė qė tė informacioni tė mos jetė i shkėputur.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2011, 08:22   5
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Mund tė hapet shumė mirė si ēėshtje mė vete: "1999-2011: Ndėrhyrja e Francės nė Shqipėrinė Veriore" dhe tė dokumentohet aty qė tė jetė mė i qartė roli i Francės tėrė kėta vjet. Mund tė ndihmojė dhe Kandhaoni dhe ta qartėsojmė gjendjen pėr tė gjithė. Nė fund njė pėrmbledhje e ēėshtjes mund tė qarkullojė dhe nė anglisht.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.12.2011, 22:13   6
Citim:
Thaēi: Nė 2012-ėn fund pavarėsisė sė mbikėqyrur

PRISHTINE - Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi deklaroi nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, se viti 2012 do tė shėnojė pėrmbylljen e pavarėsisė sė mbikėqyrur dhe se nė janar pritet vendimi pėr kėtė ēėshtje.

Shefi i qeverisė sė Kosovės tha se ky vendim varet nga zbatimi i plotė i planit tė kryenegociatorit tė Kombeve tė Bashkuara Martti Ahtisaari.

“Kosova vitin 2011 e filloi me vėshtirėsi dhe sfida jo tė lehta, por e pėrmbylli me njė sukses tė plotė. Sot Kosova ėshtė vend i konsoliduar, po fuqizohet ēdo ditė, kemi fituar njohje nga 85 shtete, jemi anėtarėsuar nė Bankėn Botėrore dhe FMN, pėrmbyllja e kėtij vitit solli edhe agjendėn konkrete, evropiane, unike pėr Republikėn e Kosovės, dialogun pėr liberalizimin e vizave, marrėdhėnieve kontraktuale dhe tregtare me BE-nė dhe anėtarėsimin e shpejtė nė Bankėn pėr Zhvillim dhe Rindėrtim. Pra, vitit 2011 ishte viti i konsolidimit tė shtetit, ishte viti i Kosovės evropiane.”- deklaroi kryeministri i Kosovės.

Kryeministri kosovar nėnvizoi se mė 25 korrik institucionet e vendit thyen tabunė e mos hapjes sė temės sė veriut pėr 12 vite tė tėra, duke ndalur kontrabandėn dhe krimin e organizuar.

“Ballafaqohemi ende me vėshtirėsi tė strukturave ilegale dhe kriminale, me mungesė tė lėvizjes sė lirė. Ėshtė i vetmi vend qė ende nuk ka organizim tė zgjedhjeve tė lira, pra e vetmja pjesė e Kosovės por edhe nė gjithė Evropėn. Pas 25 korrikut, e gjithė bota demokratike ėshtė e fokusuar nė zgjidhjen e problemit tė asaj situate tė krijuar pėr 12 vite tė tėra tė jo ligjshmėrisė dhe tani tė gjithė janė tė fokusuar pėr rend dhe ligj, pėr demokraci, pėr zgjedhje tė lira, pėr lėvizje tė lirė, pra qė tė shtrihet autoriteti kushtetues dhe ligjor i Kosovės nė pėrputhshmėri me dokumentin e presidentit (Martti) Ahtisaari nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės. Gjendja e mėparshme nuk do tė rikthehet. Do tė ketė lėvizje pėrpara. Ne do tė vazhdojmė tė jemi shumė tė pėrgjegjshėm nė pėrkushtimet tona koordinuese edhe me autoritete e EULEX-it edhe tė NATO-s, tė SHBA-sė dhe BE-sė.”- vijoi mė tej Thaēi.

Ndėr tė tjera kryeministri Thaēi theksoi se ndryshimi i kufijve ėshtė i pamundur qė tė ndodhė dhe se “25 korriku e ka shuar njėherė e pėrgjithmonė ėndrrėn e Beogradit dhe projektin pėr ndryshimin e kufijve pėr ndarjen e Kosovės.”

http://www.balkanweb.com/kosova/2686...rur-77341.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.12.2011, 18:59   7
Citim:
Kuēi: Mė 2012 shqyrtohet mundėsia e pėrfundimit tė misionit tė EULEX-it

Prishtinė, 24 dhjetor – (E plotėsuar) Zėvendėskryeministri dhe ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi ka deklaruar se pėrfundimi i pavarėsisė sė mbikėqyrur do tė jetė angazhimi kryesor i Qeverisė sė Kosovės nė vitin 2012.

Nė fund tė janarit tė 2012-tė , Kosova edhe misioni EULEX do tė merren vesh pėr atė nėse do tė pėrfundoi puna e kėtij misioni.

Kuēi i ka bėrė kėto komente deri sa ka prezantuar tė arriturat e Ministrisė sė Drejtėsisė pėr vitin 2011.

Kuēi ka thėnė se pėrfundimi i punės sė EULEX-it do tė bėhet nė mėnyrė tė pėrshkallėzuar, e jo tė menjėhershme. Ai foli edhe pėr ēėshtjen pavarėsisė sė mbikėqyrur tė Kosovės, i cili ėshtė njė ndėr prioritet e vitit tė ardhshėm.

Kurse sa i pėrket veriut, sipas ministrit Kuēi, ajo ėshtė ēėshtje politike ku do tė punohet qė tė gjithė ata kanė bėrė krime nė veri tė dalin para drejtėsisė.

“Sa i takon pėrkushtimit nė veri, ne presim qė tė kemi angazhime tė shtuara nė koordinim tė plot edhe me KFOR-in edhe EULEX-in. Presim qė atje do tė ketė respektim tė tėrėsisė territoriale sovranitetit tė plotė dhe funksionalizim tė institucioneve tė tona”, ka deklaruar Kuēi.

Kuēi u shpreh i bindur se shumė shpejt do tė funksionalizohen edhe gjykatat nė veri. Ndėrkaq punėn e pėrgjithshme tė kėtij viti e ka cilėsuar tė suksesshme, edhe ka pranuar se mbesin edhe punė tė tjera pėr tė bėrė.

Kuēi ka bėrė tė ditur se pėrkushtim i dytė do tė jetė plotėsimi i kėrkesave qė dalin nga raportet e Kosovės me BE-nė, nė veēanti liberalizimi i vizave, marrėdhėniet tregtare dhe anėtarėsimin nė Bankėn pėr Rindėrtim dhe Zhvillim.

http://koha.net/?page=1,13,81839
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.12.2011, 20:42   8
Citim:
EULEX-i nuk komenton shumė deklaratat e Kuēit

EULEX-it nuk i ka komentuar shumė deklarimet e Ministrit tė Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, sipas tė cilit fundi i janarit do tė sjellė njė plan konkret pėr pėrfundimin e misionit tė EULEX-it nė Kosovė, nė kuadėr tė procesit tė pėrmbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur.

Nė njė pėrgjigje tė shkurtėr pėr RTK-nė, zyrtarė tė EULEX-it kanė deklaruar se ky mision ėshtė nė dialog tė vazhdueshėm me Qeverinė nė lidhje me funksionimin e mandatit tė EULEX-it nė Kosovė.

Lidhur me bartjen e kompetencave nga institucionet ndėrkombėtare tek ato tė vendit, Kuēi, ka thėnė se Ministria qė ai drejton ka hartuar njė dokument, i cili i ėshtė dėrguar edhe Brukselit, ku nė mėnyrė tė detajuar janė paraqitur procedurat e bartjes sė kompetencave.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=55289
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.1.2012, 20:36   9
Citim:
Nesėr, seancė e jashtėzakonshme e Kuvendit pėr Pavarėsinė

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kuvendi-prishtine.jpg
Shikimet:	180
Madhėsia:	75,3 KB
NNJ:	3442Me kėrkesė tė Grupit parlamentar tė PDK-sė dhe me mbėshtetjen e grupeve tjera, Kuvendi i Kosovės tė martėn mban seancė tė jashtėzakonshme ku pritet tė votohet njė rezolutė me tė cilėn Kuvendi zotohet se do t’i kryej tė gjitha obligimet qė dalin nga procesi i pėrmbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur.

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi, siē njofton RTK, theksoi se rezoluta nė fjalė, kėrkon nga institucionet e Kosovės qė tė marrin tė gjitha pėrgjegjėsitė tė cilat do tė ndihmojnė nė heqjen e pavarėsisė sė mbikėqyrur.

Rezoluta, e cila deri mė tani nuk ėshtė mbėshtetur vetėm nga Lėvizja Vetėvendosje, ka pėr qėllim pėr t’i dhėnė fund fazės sė mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė.

Visar Ymeri, shef i Grupit Parlamentar tė Vetėvendosjes, tha se kjo rezolutė ėshtė refuzuar nga ky subjekt, pėr shkak se ajo nuk sqaron se cilat obligime duhet t’i marrė Kuvendi.

Kryeministri Hashim Thaēi ka biseduar me liderėt e partive politike javėn e kaluar, pėrfshi edhe opozitėn, pėrveē Vetėvendosjes, ku ka marrė mbėshtetjen pėr kryerjen e obligimeve qė dalin nga Pakoja e Ahtisaarit.

Thaēi kishte tubuar liderėt e partive parlamentare pas takimit nė Vjenė mė 23 janar me Grupin Drejtues Ndėrkombėtar, GND qė pėrkrahin shtetėsinė e Kosovės dhe qė kanė shprehur vullnetin nė Vjenė se mbikėqyrja e pavarėsisė tė pėrmbyllet nė fund tė kėtij viti.

Pėrfaqėsuesi Ndėrkombėtar Civil, Pieter Feith tha se zbatimi i planit tė Ahtisarit, sidomos nė veri dhe ndryshimi i Kushtetutės pėrcaktojnė qartė kalimin e kompetencave tė ICO-sė tek qeveria e Kosovės duke i paraprirė fundit tė mbikėqyrjes dhe rrjedhimisht edhe mbylljes sė Zyrės Civile Ndėrkombėtare tė cilėn e drejton ai.

Ndryshe, Kryesia e Kuvendit nė takimin e sotėm (e hėnė), vendosi qė tė enjten Kuvendi tė mbajė seancė tė rregullt ku pritet tė shqyrtohen disa projektligje. /rtk/gazetajnk/

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/4...er-pavaresine/

Citim:
Rezolutė pėr Pėrmbylljen e Pavarėsisė sė Mbikėqyrur

Kuvendi i Republikės sė Kosovės nė seancėn parlamentare qė do tė mbahet tė martėn do tė miratojė njė Rezolutė pėr e Pėrmbylljen e Pavarėsisė sė Mbikėqyrur, e cila pėrmban 8 pika ku shprehen pėrkushtimi dhe obligimet qė marrin institucionet nė pėrmbylljen e kėtij procesi.

“KosovaOnline” ka siguruar draft-rezolutėn, tekstin e sė cilės po e publikojmė tė plotė.

Draft Rezoluta

1. Duke njohur pėrparimin qė Kosova ka bėrė nė vitet qė nga Shpallja e Pavarėsisė dhe pėrparimin qė do tė vazhdojė ta bėjė;

2. Duke mirėpritur vendimin e Grupit Ndėrkombėtar Drejtues pėr tė synuar pėrmbylljen e pavarėsisė sė mbikėqyrur gjatė vitit 2012;

3. Krenarė nė besimin se Kosova ėshtė e gatshme tė pranojė vendin e vet tė drejtė nė mesin e vendeve tė pavarura tė botės;

4. Tė pėrkushtuar ndaj pėrmbushjes tė tė gjitha obligimeve qė kontribuojnė nė pėrmbylljen e fazės sė pavarėsisė sė mbikėqyrur, pėrfshirė pėrfshirjen e parimeve kyēe tė Propozimit Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit nė Kushtetutė dhe nė legjislacionin e Republikės sė Kosovės;

5. Tė vetėdijshėm se Kosova gjithmonė ka arritur pėrparimin mė tė madh drejt synimeve kombėtare kur populli, forcat politike dhe udhėheqėsit janė bashkuar;

6. I zoton solemnisht pėrkrahjen dhe pėrkushtimin e vet tė plotė arritjes sė shpejtė, tė tėrėsishme dhe tė suksesshme tė kėtij synimi kombėtar, posaēėrisht kalimit me kohė tė tė gjitha amendamenteve kushtetuese dhe legjislacionit tjetėr tė nevojshėm pėr t’i dhėnė fund pavarėsisė sė mbikėqyrur;

7. Fton Qeverinė e Republikės sė Kosovės, nė konsultim tė ngushtė me udhėheqėsit e partive parlamentare tė pėrfaqėsuara nė Kuvend, anėtarėt e Grupit Drejtues Ndėrkombėtar dhe Pėrfaqėsuesin Ndėrkombėtar Civil, me prioritet tė pėrgatitė dhe miratojė legjislacionin i cili ėshtė i nevojshėm pėr tė pėr kompletuar zbatimin e Propozimit Gjithėpėrfshirės, si dhe tė pėrgatisė tė gjitha amendamentet e nevojshme kushtetuese dhe legjislacionin shtesė dhe t’ia paraqesė kėto Kuvendit jo mė vonė sė katėr javė nga data e kėsaj rezolute.

8. Nė mbėshtetje tė nenit 71 tė Rregullores sė Kuvendit, autorizon Komisionin e tashėm ad hoc pėr Reformėn Kushtetuese qė tė pėrgatisė amendamentet kushtetuese pėr miratim nga Gjykata Kushtetuese si dhe tė pėrgatisė amendamentet kushtetuese dhe amendamentet legjislative pėr miratim pėrfundimtar nga Kuvendi i Kosovės. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=19955
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.1.2012, 21:03   10
Citim:
Fund pavarėsisė sė mbikėqyrur, Kuvendi i Kosovės miraton rezolutėn

Prishtinė, 31 janar 2012, NOA- Kuvendi i Kosovės miratoi me 83 vota pro dhe 13 kundėr rezolutėn qė i hap rrugėn pėrfundimit tė pavarėsisė sė mbikqyrur.

Menjėherė pas votimit Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi u shpreh se kjo ėshtė njė fazė e re pėr Kosovėn dhe arritje e madhe sepse rezoluta u miratua me konsensus tė plotė politik, ndėrsa shtoi se duhet tė pėrgatiten amendimet e nevojshme kushtetuese.

Me kėtė rezolutė Kuvendi zotohet se do tė kryejė tė gjitha detyrimet qe kėrkohen nga procesi i pėrmbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur, ndėrsa Thaēi tha se Qeveria qė ai drejton do tė jetė nė dispozicion tė kėsaj rezolute dhe do tė respektojė tė gjitha kėrkesat e saj.

Mė herėt deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje Visar Ymeri i bėri thirrje deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės tė mbledhur nė seancė tė jashtėzakonshme, tė mos e votojnė rezolutėn e paraqitur nga PDK-ja pėr pėrmbylljen e pavarėsisė sė mbikėqyrur, duke i ftuar tė votojnė rezolutėn alternative tė propozuar nga Vetėvendosje, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

“Kjo Rezolutė e parashtruar nga ne kėrkon heqjen e tė gjitha kufizimeve qė Kosova i ka si shtet, kėrkon ndryshimin thelbėsor tė Kushtetutės sė vendit pėr ta fuqizuar atė si Aktin mė tė lartė juridik tė vendit, kėrkon pėrfundimin e mbikėqyrjes dhe kushtėzimeve ndaj sovranitetit tonė, si dhe instalimin e votės popullore pėr dokumentet dhe vendimet madhore pėr vendin”, deklaroi Ymeri nga foltorja e Kuvendit tė Kosovės.

Deputeti Visar Ymeri iu referua zėrave pėr njė zgjidhje politike pėr veriun e vendit, duke nėnvizuar se palėt kanė deklaruar qartė se procesi i pėrmbylljes sė mbikėqyrjes ėshtė i lidhur ngushtė me veriun e Kosovės dhe me procesin negociator mes Kosovės dhe Serbisė, i ndėrmjetėsuar nga Brukseli.

Deputeti i Vetėvendosjes ripėrsėriti se qeveria e Kosovės po pėrgatitet pėr aktin e fundit tė shitjes sė Kosovės, nė nivelin politik dhe atė ekonomik.

“Pas koncesionit tė fundit antikushtetues pėr tė hequr dorė nga Republika dhe pėr tė mos paragjykuar statusin final tė Kosovės, tė pranuar duarhapur nga Edita Tahiri dhe Hashim Thaēi, tanimė janė shtuar zėrat pėr paqėndrueshmėrinė e situatės nė veri, dhe janė shtuar propozimet pėr statusin special tė veriut nė Kosovė. Tanimė po diskutohet edhe propozimi katėrpikėsh i presidentit Tadiē pėr Kosovėn duke shtuar prapė se nė asnjė mėnyrė nuk do tė pranohet pavarėsia e Kosovės”, argumentoi deputeti i lėvizjes Vetėvendosje.

Mėsohet se Vetėvendosje e refuzon rezolutėn e PDK-sė pėr shkak se shpallja e Kosovės shtet i pavarur dhe sovran nėnkupton gėzimin e tė gjitha tė drejtave tė barabarta shtetėrore tė Kosovės karshi krejt shteteve tjera, gjė qė nuk ka pse tė vihet nė dyshim kurrė, siē vihet sipas Vetėvendosjes nė dyshim nė rezolutėn e paraqitur nga PDK.

http://www.noa.al/3/artikull.php?id=144220
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.2.2012, 21:52   11
Citim:
Heqja e mbikėqyrjes prek 4 kapituj nė Kushtetutė dhe 21 ligje

Prishtinė, 3 shkurt – Qeveria e Kosovės dhe Zyra Civile Ndėrkombėtare kanė identifikuar tashmė ndryshimet kushtetuese qė duhen bėrė dhe 21 ligjet qė duhen ndryshuar, por edhe tė reja qė duhen nxjerrė, para se tė deklarohet e pėrmbyllur mbikėqyrja e pavarėsisė. Propozimet pėrkojnė me strategjinė me dy shtigje veprimi tė Grupit Ndėrkombėtar Drejtues.

Bazuar nė njė dokument qė ka siguruar “Koha Ditore” tė enjten, Kuvendi i Kosovės do tė duhej qė tė miratonte disa ndryshime tė kufizuara nė Kushtetutė dhe nė legjislaturėn parėsore pėrkatėse pėr tė siguruar qė parimet kryesore tė Propozimit gjithėpėrfshirės pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės tė pėrfshihen dhe ruhen me kornizė ligjore. Pėr tė mbajtur vazhdimėsinė ligjore, Kuvendi ėshtė ftuar qė tė miratojė amendamentet nė Kushtetutė dhe nė legjislaturėn parėsore si njė pako tė vetme dhe pa pėrjashtim.

Propozimet nisin me Kapitullin e tretė tė Kushtetutės, nė tė cilin flitet pėr tė drejtat e komuniteteve dhe pjesėtarėve tė tyre.

http://koha.net/?page=1,13,86517
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.3.2012, 21:10   12
Citim:
Thaēi: Nė fund tė qershorit duhet pėrfunduar tė gjitha obligimet nga pakoja e Ahtisarit

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi tha sot se deri nė fund tė qershorit duhet tė pėrfundohen tė gjitha obligimet nga pakoja e Ahtisaarit nė mėnyrė qė deri nė mesin e muajit shtator tė pėrfundojė procesi i mbikėqyrjes sė pavarėsisė. Nė mbledhjen e sotme tė qeverisė Thaēi u ka bėrė thirrje tė gjitha institucioneve qė tė kontribuojnė nė kėtė drejtim.

Nėse kjo arrihet atėherė, sipas kryeministrit pėrmbyllja e pavarėsisė sė mbikqyrur do tė ndodhė nė mes tė shtatorit me njė ceremoni tė veēantė

Kryeministri bėri tė ditur se njė grup punues tashmė ka pėrfunduar punėn nė amandamentimin e Kushtetutės qė kanė tė bėjnė me pėrfundimin e pavarėsisė sė mbikqyryr. Qeveria e Kosovės ėshtė tashmė e bindur se procesi i pėrfundimit tė pavarėsisė sė mbikqyrur do tė kryhet gjatė kėtij viti pavarėsisht problemeve nė veri.

Pas mbledhjes sė qeverisė, zėvėndėskryeministri Hajredin Kuēi tha se ky proces nuk mund tė mbesė peng i problemeve nė veri.

Kuēi tha se pėr veriun do tė gjendet zgjidhje vetėm nė bazė tė Planit tė Ahtisarit dhe mohoi tė jap pėrgjigje nėse ēėshtja e veriut do tė jetė pjesė e dialogut ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

Ndėrkaq sa i pėrket paralajmėrimeve pėr mbajtjen e zgjedhjeve serbe edhe nė Kosovė Kuēi tha po ashtu se Serbia duhet tė ketė sjellje evropiane dhe tė mos e cenojė sovranitetin e fqinjėve tė saj. Ai tha se ato zgjedhje nuk do tė kishin kurrfarė fuqie juridike.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=57953
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.6.2012, 21:27   13
Citim:
Mė 2 korrik – fundi i pavarėsisė sė mbikėqyrur?

Emri:  gy02us5m.jpg
Shikimet: 87
Madhėsia:  19,8 KBPrishtinė, 12 qershor - Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi ka kėrkuar angazhim maksimal nga tė gjithė ministrat pėr tė punuar qė tė plotėsojnė ēdo punė tė mbetur vetėm e vetėm qė procesi i mbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur tė kryhet sipas kohės sė parapare mė 2 korrik.

Thaēi gjithashtu ka kėrkuar qė tė punohet shumė pėr tė plotėsuar ēdo kusht nė mėnyrė qė Kosova te marrė liberalizimin e vizave. Shefi i qeverisė ka kėrkuar qė nė mbledhjen e ardhshme tė ekzekutivit tė bihet dokumenti pėr nivelizimin e pagave qė financohen nga buxheti i vendit duke pėrfshire edhe ato tė agjencive.

Nė mbledhjen e qeverisė ėshtė miratuar procesi i privatizimit tė Distribucionit dhe Furnizimit, po ashtu ėshtė votuar edhe rishikimi i buxhetit nė kėtė vit nė tė cilin ėshtė pėrfshirė edhe financimi i zyrės administrative qė do ta hap qeveria nė veri.

http://koha.net/?page=1,13,103039
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.6.2012, 21:21   14
Citim:
Pėrkrahen amendamentet qė i japin fund pavarėsisė sė mbikėqyrur

Prishtinė, 14 qershor - Komisioni pėr Amendamentimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, shqyrtoi sot nė parim Projektligjin pėr ndryshimin dhe plotėsimin e ligjeve qė kanė tė bėjnė me pėrfundimin e mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė.

Kryetari i komisionit, Arsim Bajrami, procesin drejt pavarėsisė sė plotė e konsideroi sukses pėr Kosovėn dhe fitore tė pėrbashkėt me bashkėsinė ndėrkombėtare. Ai tha se ky ėshtė proces i rėndėsishėm politik dhe kėrkon koordinim me Grupin Ndėrkombėtar Drejtues.

Edhe anėtarėt e tjerė tė komisionit theksuan rėndėsinė e pėrfundimit tė mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė dhe konfirmuan pėrkrahjen e tyre pėr kėtė proces.

Pas diskutimeve, komisioni pėrkrahu njėzėri projektligjin nė parim dhe ia rekomandoi seancės plenare pėr miratim nė shqyrtim tė parė.

http://koha.net/?page=1,13,103360
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.7.2012, 18:59   15
Citim:
GND: Fund pavarėsisė sė Mbikqyrur

Vjenė - Grupi Ndėrkombėtar Drejtues pėr Kosovėn ka vendosur sot qė t'i japė fund mbikėqyrjes sė pavarėsisė. Pas takimit qė ėshtė mbajtur nė Vjenė tė Austrisė, Shefi i Zyrės Civile Ndėrkombėtare, Peter Faith, tha se nė ditėt nė vijim Kosova duhet t'i bėjė ndryshimet e nevojshme ligjore-kushtetuese nė mėnyrė qė tė bėhet kalimi i pėrgjegjėsive nga zyra e tij tek autoritetet vendase. Pėr Veriun ndėrkaq, Faith zgjidhjen e bazon nė tri parime:

"Zgjidhja politike pėr Veriun do tė bazohet nė tri parime: Nuk ka dhunė, nuk ka ndarje, pra Veriu do tė mbetet i Kosovės dhe parimi i tretė ėshtė se Veriu nuk do tė mbetet konflikt i ngrirė",-tha ai.

Nė takimin e Vjenės ku pjesėmarrės ishin pėrfaqėsues tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, vendeve tė BE-sė qė e kanė njohur Kosovėn si dhe Turqisė, Kosova ėshtė pėrfaqėsuar nga kryeministri, Hashim Thaēi, i cili tha se deri nė shtator autoritetet vendase do t'i kryejnė tė gjitha obligimet qė u takojnė karshi procesit tė mbikėqyrjes sė pavarėsisė.

"Konsideroj se bashkėrisht tė gjithė, kemi bėrė njė punė tė shkėlqyer, e cila e ka bėrė Kosovėn njė shtet tė respektuar nė rajon dhe me gjerė. Unė e di se ende kemi punė pėr tė bėrė",-u shpreh Thaēi.

Megjithėse mbikėqyrja ndėrkombėtare pėr pavarėsinė e Kosovės pritet tė marrė fund nė shtator tė kėtij viti, Bashkimi Evropian do tė vazhdojė praninė e tij nė Kosovė me misionin EULEX pėr polici dhe sundim tė ligjit, ndėrsa janė tė pranishme edhe forcat paqeruajtėse tė KFOR-it, qė udhėhiqet nga NATO-ja.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/41514
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.7.2012, 21:47   16
Citim:
Dritė e gjelbėr pėr Kosovėn, pėrfundon mbikėqyrja e pavarėsisė

Mbikėqyrja e pavarėsisė sė shpallur mė 17 shkurt 2008 do tė pėrfundojė mė 10 shtator tė kėtij viti. 25 shtete qė kanė mbikėqyrur pavarėsinė kanė dhėnė dritėn e gjelbėr, qė institucionet e Kosovės tė nisin ndryshimet kushtetuese dhe tė miratojnė ligjet qė do t`i heqin tė gjitha kompetencat qė kanė pasur Pieter Feithi dhe zyra e tij, por do tė krijojnė edhe mundėsinė legale qė EULEX-i tė vazhdojė tė ketė fuqi deri nė qershor tė vitit 2014.

Nėse institucionet e Kosovės do tė jenė tė gatshme t`i bėjnė kėto ndryshime ligjore, atėherė mė 10 shtator pėrfaqėsuesit e 23 shteteve evropiane qė e kanė njohur dhe mbėshtetur pavarėsinė e Kosovės, si dhe pėrfaqėsuesit e Turqisė dhe tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės do tė marrin pjesė nė njė ceremoni solemne, qė do tė zhvillohet nė Prishtinė. Qė nga ajo ditė Pieter Feith nuk do tė jetė mė mbikėqyrės e Zyra Civile Ndėrkombėtare do tė mbyllet.

Deri atėherė, Qeveria e kryeministrit Thaēi do tė duhej tė angazhohej edhe nė procesin e integrimit tė veriut pėr tė gjetur njė zgjidhje pėr pjesėn mė problematike tė Kosovės, qė sipas mbikėqyrėsit nė shkuarje, Pieter Feith, duhet bėrė nėpėrmjet njė procesi politik. Megjithatė, suksesi apo jo nė kėtė drejtim nuk do tė jetė kusht pėr fundin e mbikėqyrjes, nė bazė tė njė vendimi qė Grupi Drejtues Ndėrkombėtar e ka marrė tė hėnėn nė Vjenė.

http://sot.com.al/index.php?option=c...oni&Itemid=484
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.2.2013, 21:45   17
Citim:
Misionet e huaja, pa datė largimi nga Kosova

“Ēfarė kam bėrė unė pėr Kosovėn prej se erdha kėtu? Po i bėjė hapat e parė nė terren, dhe po bėjė pėrpjekje tė mėdha qė tė kuptoj se ēfarė ka ndodhur me ju nė vitet e kaluara,” ėshtė pėrgjigja qė jep shefi i ri i EULEX-it Bernd Borchardt, kur pyetet nga mediet se cili ka qenė kontributi i tij pėr Kosovėn, prej se mori postin e ri.

Nė fakt, diplomati gjerman ka 11 ditė prej qė ka nis punėn nė krye tė misionit tė Bashkimit Evropian pėr forcimin e sundimit tė ligjit nė Kosovė, dhe tek tė hėnėn ka takuar kryeministrin Hashim Thaēi pėr tė diskutuar partneritetin e tyre tė ardhshėm.

“Pres me padurim, qė tė punojmė dhe bashkėpunojmė ngushtė; pėr sfidat tė cilat nuk duhet nėnvlerėsuar. Ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme qė institucionet e Kosovės nė fushėn e sundimit tė ligjit dhe EULEX-i, tė punojnė ngushtė. Ne gjendemi nė njė partneritet, dhe nė njė partneritet tė tillė edhe pėrgjegjėsitė janė pėr tė gjitha palėt”, tha ai.

Por nė fakt misioni qė drejton Borchardt, funksionon paralelisht me tri misione tjera ndėrkombėtare, tė cilat po ashtu funksionojnė nė njė lloj partneriteti me autoritetet kosovare.

Ato janė instaluar nė Kosovė qė nga qershori i vitit 1999. Ka prej tyre qė ende nuk e dinė as kur do tė largohen.

Misioni paqeruajtės i NATO-sė nė Kosovė (KFOR), tjetri i Kombeve tė Bashkuara (UNMIK), dhe i Organizatės pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė (OSBE), janė tri misione ndėrkombėtare qė prej pasluftės nė Kosovė u mandatuan pėr t’u kujdesur pėr ēėshtje specifike dhe ndėrtimin e kapaciteteve lokale.

Pėr KFOR-in, pavarėsisht rrethanave, mandati i forcave paqeruajtėse mbetet i njėjtė.

“Sipas rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė, dhe Marrėveshjes Tekniko-Ushtarake [Marrėveshja e Kumanovės], ne jemi pėrgjegjės pėr tė kontribuar pėr njė mjedis tė qetė dhe tė sigurt dhe liri tė lėvizjes gjithandej Kosovės, dhe kjo nuk do tė ndryshojė”, tha zėdhėnėsi i KFOR-it Uwe Nowitzki.

Me rezolutėn 1244 ende vazhdon tė funksionojė edhe UNMIK-u.

Zėdhėnėsi Oliver Salgado sqaron se misioni i tyre sot ėshtė qė tė asistojnė komunitetet pėr tė bashkėrenduar me autoritetet nė Prishtinė dhe Beograd.

“Po vazhdojmė me e zbatuar mandatin tonė, duke qenė neutral ndaj statusit, dhe jemi operacional sipas rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara”, tha ai.

Neutral ndaj statusit vazhdon te jetė edhe misioni i OSBE-sė. Dikur kjo organizatė kujdesej pėr zhvillimin e institucioneve dhe ndėrtimin e kapaciteteve tė tyre. Kurse sot bėnė punė krejt tjetėr.

“Qėllimi i pėrgjithshėm i misionit ėshtė qė tė ndihmoj Kosovėn tė zhvillohet si njė shoqėri demokratike dhe shumėkombėshe, ku tė drejtat e tė gjitha grupeve dhe individėve janė tė mbrojtura dhe respektohen”, tha pėr Radion Evropa e Lirė, zėdhėnėsi i OSBE-sė Nikola Gaon.

Por pėrveē EULEX-it, asnjėra nga tė tri misionet e huaja, nuk e di se kur do tė largohen dhe kush do tė kujdeset pėr punėn qė bėnė ato deri nė ditėn e largimit nga Kosova.

“Kjo ėshtė njė pyetje e mirė, por unė nuk do tė spekuloj. Dhe tani pėr tani, nuk kemi paraparė ndonjė afat pėr njė lėvizje tė tillė [largim tė plotė nga Kosova]...andaj ėshtė shumė shumė keq qė tė spekuloj, dhe unė kėtė nuk do ta bėjė”, pėrgjigjet zėdhėnėsi i KFOR-it Uwe Nowitzki.

EULEX-i ka mandat deri mė 14 qershor 2014. Pesė vjet pas pavarėsimit tė Kosovės, njė organizatė ndėrkombėtare ka mbaruar punėn e saj.

Zyra Civile Ndėrkombėtare, me pavarėsimin e plotė tė vendit, ėshtė larguar nga Kosova.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,13,103594
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 07:25.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.