Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.4.2011, 03:29   1
Observer9
 

1970: Nė rast konflikti ushtarak shqiptaro-jugosllav


Kam marr pjesė nė lojėn e Veriut shtator 1972 nė Krej Lurė-Zall Dardhė me detyrė rezervist shef operativ i brigadės "N" tė artilerisė. Kishim mbi 32 OBUZA 122mm, shumė mortaja 120 mm, por ishin shumė njėsi tė tjera dhe korpusi kishte topa 155mm dhe mortaja 160mm. Ishim 80 000 burra tė armatosur dhe tė mbėshtetur me reth 1000 tanke T55 dhe T69.

Pėr dy javė serbin e kishim nė tė gjitha bisedat radiofonike dhe shpesh ndėrronim valėn e transmetimit. Ai nuk guxoi tė sulmonte. Po tė ishte, vetėm ajo ushtri nė vitin 1999, trupat serbe nuk mund t'i shpėtonin fushave tona tė artilerisė me njė saktėsi maksimale. Ata nuk do mund tė shkėpusnin kontaktin me trupat tona dhe do asgjėsoheshin nga cluster bombs tė B52.

Kjo ėshtė arsyeja qė nė 1997 u hapėn depot nė mėnyrė shumė tė organizuar dhe gjithēka u shit dhe paratė u vodhėn. Zanafilla ishte dhjetori i vitit 1981 kur agjentura franko-serbe eliminoi Mehmet Shehun, pengesėn e fundit pėr tė kontrolluar sigurimin dhe shtetin shqiptar. Mos harroni se ushtria shqiptare e viteve 1972 ishte ne gjendje te mobilizonte 110 000 efektivė dhe 500 000 rezervistė brenda disa orėve.

Ndryshuar sė fundmi nga fronti polar : 5.5.2011 nė 08:05. Arsyeja: alfabet

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.4.2011, 17:24   2
kalimtar/e
 
Citim:
Thėnė nga Observer9

Kam marr pjesė nė lojėn e Veriut shtator 1972 nė Krej Lurė-Zall Dardhė me detyrė rezervist shef operativ i brigadės "N" tė artilerisė. Kishim mbi 32 OBUZA 122mm, shumė mortaja 120 mm, por ishin shumė njėsi tė tjera dhe korpusi kishte topa 155mm dhe mortaja 160mm. Ishim 80 000 burra tė armatosur dhe tė mbėshtetur me reth 1000 tanke T55 dhe T69.

Pėr dy javė serbin e kishim nė tė gjitha bisedat radiofonike dhe shpesh ndėrronim valėn e transmetimit. Ai nuk guxoi tė sulmonte.
Raportet e forcės nė atė kohė nuk kanė qenė nė favorin tonė. Njė nga avantazhet sllave (nė njė konflikt tė mundshėm ushtarak) ishte aviacioni. Gjatė kohės qė ne armatoseshim nga Kina, Beqir Ballukut dhe ēdokujt qė vajti nė Kinė u thuhej qė shqiptarėt duhet tė bėjnė gjithmonė luftė partizane (nė fakt T55 apo ēdo tank tjetėr pak vlen nė mal, sidomos kur do shumė karburant). Kėtu mund tė guxojmė dhe tė themi qė Ēu En Lai apo Mao flirtonin dhe me Titon dhe na "mėsonin" ne gabim. Gjithsesi ushtria shqiptare mė 1972 nuk ishte nė gjendje pėr luftė moderne. Me Enverin sa tė ishte Tito gjallė nuk kishte pėr tė pasur konflikt nė Ballkan.

Citim:
Thėnė nga Observer9

Kjo ėshtė arsyeja qė nė 1997 u hapėn depot nė mėnyrė shumė tė organizuar dhe gjithēka u shit dhe paratė u vodhėn.
Kjo ėshtė e vėrtetė.

Citim:
Thėnė nga Observer9

Zanafilla ishte dhjetori i vitit 1981 kur agjentura franko-serbe eliminoi Mehmet Shehun, pengesėn e fundit pėr tė kontrolluar sigurimin dhe shtetin shqiptar. Mos harroni se ushtria shqiptare e viteve 1972 ishte ne gjendje te mobilizonte 110 000 efektivė dhe 500 000 rezervistė brenda disa orėve.
Kurse kjo ėshtė njė ēėshtje tjetėr qė duhet diskutu.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.1.2012, 21:15   3
admiral
 
Citim:
Thėnė nga Observer9

Kam marr pjesė nė lojėn e Veriut shtator 1972 nė Krej Lurė-Zall Dardhė me detyrė rezervist shef operativ i brigadės "N" tė artilerisė. Kishim mbi 32 OBUZA 122mm, shumė mortaja 120 mm, por ishin shumė njėsi tė tjera dhe korpusi kishte topa 155mm dhe mortaja 160mm. Ishim 80 000 burra tė armatosur dhe tė mbėshtetur me reth 1000 tanke T55 dhe T69.
Shqipėria nuk ka patur kurrė tanke T69, po vetėm T34 dhe T54-55,T59 kinez

Ndryshuar sė fundmi nga sub674843 : 6.1.2012 nė 21:30.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:11.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.