Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.4.2011, 23:44   1

Shkrim i cituar Prishtinė: Ngrihet institut pėr hulumtim tė krimeve tė luftės


Citim:
Themelohet Instituti pėr hulumtimin e krimeve tė luftės

Dymbėdhjetė vjet nga pėrfundimi i luftės gjenocidale nė Kosovė, Qeveria ka marrė vendim tė themelojė Institutin pėr hulumtimin e krimeve tė luftės, i cili do tė evidentojė krimet e kryera gjatė viteve 1990-1999 dhe do tė pėrgatisė Kosovėn pėr tė ngritur padi kundėr Serbisė.

Ky institut ka pėr qėllim grumbullimin, pėrpunimin, klasifikimin, dhe arkivimin e lėndėve pėr krimet e luftės, krimet kundėr njerėzimit dhe vlerave tė mbrojtura me tė drejtėn ndėrkombėtare, duke filluar nga viti 1990, deri nė vitin 1999.

Zėvendėskryeministri dhe ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi tha se ky Institut do tė jetė njė institucion publik hulumtues nė kuadėr tė Ministrisė sė Drejtėsisė, me qėllim tė koordinimit, pėrcjelljes dhe hulumtimit tė krimeve tė luftės, krimeve kundėr paqes, krimeve tė gjenocidit dhe shkelje tė tjera tė rėnda tė sė drejtės ndėrkombėtare.

“Disa nga detyrat kryesore tė kėtij instituti do tė jenė: grumbullimi, pėrpunimi, klasifikimi dhe arkivimi i lėndėve pėr krimet e luftės, krimeve tė kryera kundėr njerėzimit dhe vlerave tė mbrojtura me tė drejtėn ndėrkombėtare dhe tė ngjarjeve tjera nė territorin e Republikės qė nga vitit 1990 deri nė vitin 1999. Analizėn e krimeve tė kryera dhe ngjarjeve tjera relevante, pėrpunimin e tyre, verifikimin dhe zhvillimin nė bazė tė tė dhėnave, pasojat, shėnimet dhe lėndėt tjera pėr ndjekje penale eventuale, mund tė jenė punė e kėtij instituti dhe mund tė shfrytėzohen nga institucionet tjera tė specializuara”, tha Kuēi, para kabinetit qeveritar, i bindur se nė punėn e kėtij instituti tė pėrfshihen ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtarė.

Sipas tij pėrgatitja e tė dhėnave statistikore dhe tė dhėnave tjera mbi rezultatet do tė jenė tė publikuara dhe do tė jenė pjesė tė rezultateve tė hulumtimeve qė bėhen nga ekspertėt vendorė dhe ndėrkombėtarė. Ai ka bėrė tė ditur se ky institut do tė bashkėpunoj edhe me organet e gjyqėsorit, me organizatat tjera qeveritare dhe joqeveritare, por edhe me individė brenda dhe jashtė Kosovės.

Ndėrsa sa i pėrket ngritjes sė njė padie pėr krimet e kryera nė Kosovė, zėvendėskryeministri Kuēi tha se nė kėtė rast kėrkohet tė plotėsohen disa kushte, ngase dihet se Kosova duhet tė jetė anėtare e OKB-sė ose nėnshkruese e Statutit tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, nė mėnyrė qė tė mund tė ngritė padi.

“Ne nuk jemi nė as njėrėn as tjetrėn, por kjo nuk do tė thotė se nė tė ardhmen nuk do tė jemi. Por ne duhet tė jemi tė pėrgatitur. Kjo ėshtė punė profesionale e institutit nga ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtarė, e cila do tė kėrkojė njė kohė qė tė finalizohet”, ėshtė shprehur Kuēi.

Ai tha se do tė ketė bashkėpunim edhe me KMDLNJ e po ashtu do tė shfrytėzohen arkivat vendore dhe ndėrkombėtare.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=116725
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.5.2011, 18:09   2
Citim:
U emėruan anėtarėt e Institutit pėr Hulumtimin e Krimeve tė Luftės

Prishtinė, 26 maj 2011 – Nė bazė tė kompetencave kushtetuese dhe ligjore, zėvendėskryeministri dhe ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi, ka emėruar anėtaret e Institutit pėr Hulumtimin e Krimeve tė Luftės

Anėtarė tė Institutit pėr Hulumtimin e Krimeve tė Luftės janė: Zejnullah Gruda, Drejtor i Institutit, Pajazit Nushi, kėshilltar i lart shkencor, Ismet Salihu, kėshilltar i lart shkencor, Fejaz Dranqolli, kėshilltar i lart shkencor, Uliks Emra, ushtrues detyre i Sekretarit shkencor, Baki Svirca, bashkėpunėtor profesional, Abedin Selimaj, bashkėpunėtor dhe Ilir Ulaj, arkivist.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,60360
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.6.2011, 08:30   3
Citim:
Pėrurohet Instituti pėr Hulumtimin e Krimeve tė Luftės

Prezantimi dhe publikimi i krimeve tė luftės tash e tutje do tė kenė njė adresė institucionale, pasi Instituti pėr Hulumtimin e Krimeve tė Luftės, i cili ėshtė inauguruar tė hėnėn, ka marrė mbėshtetjen e plotė tė organeve tė drejtėsisė.

Ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi dhe drejtori i Institutit pėr Hulumtimin e Krimeve tė Luftės, Zejnullah Gruda, janė pajtuar se duhet bėrė njė angazhim maksimal rreth tė vėrtetės shkencore dhe profesionale pėr krimet e luftės.

Gruda ka thėnė se institucionet e Kosovės duhet bėrė mė shumė rreth publikimit tė fakteve qė ndėrlidhen me luftėn nė Kosovė.

“Nė njė konferencė pas luftės ndėr tė parat tė mbajtura nė Kosovė dedikuar problemeve qė lidhen me krimet e rėnda tė luftės, tė cilat kanė ndodhur nė Kosovė, njė nga ndėrkombėtarėt pati nėnvizuar, se puna e parė dhe mė e rėndėsishme nė tė gjitha proceset e pas luftės dhe proceset e pajtimit ėshtė me ditė saktė se ēka ka ndodhur. Fatkeqėsisht ne nuk kemi bėrė nė mėnyrė institucionale pėrpjekjet pėr zbulimin e asaj ēfarė ka ndodhur”, ka thėnė Gruda.

Profesor Gruda ka vlerėsuar se duhet punuar pėr tė bėrė hapin e parė drejt kėrkim faljes dhe jo pėr tė nxitur urreje, duke mos pėrmendur emra nė kėtė rast, nėse duhet vetėm Serbia tė kėrkojė falje, e cila bėri krime nė Kosovė.

Ndryshe, presidenti i Serbisė Boris Tadiē dhe qeveria serbe u kanė kėrkuar falje Kroacisė dhe Bosnjės pėr krimet e bėra nga serbėt nė kėto vende, njė gjė tė tillė nuk e kanė bėrė ende pėr krimet e kryera nė Kosovė.

http://www.botasot.info/def.php?category=43&id=123281
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.4.2012, 13:03   4
Citim:
Po mblidhen tė dhėna dhe fakte pėr krimet serbe nė Kosovė

Instituti pėr Hulumtimin e Krimeve tė Luftės nė Kosovė pėr vetėm njė vit tė funksionimit, ka nxjerr tė dhėna e fakte tė bollshme pėr krimet e kryera nga Serbia nė Kosovė, me tė cilat mund tė shėrbehen institucionet dhe organet e ndjekjes.

Ata kėrkojnė pėrshpejtimin e ligjit dhe buxhet tė veēantė pėr tė pasur punė mė efektive.

Anėtarėt e Institutit pėr Hulumtimin e Krimeve tė Luftės nė Kosovė po kėrkojnė buxhet mė tė madh nga qeveria e vendit pėr tė ēuar pėrpara mbledhjen e pjesės mė tė paprekur tė dėshmive tė krimeve tė luftės, dhunimet.

Ismet Salihu, anėtar i kėtij instituti, pėrgjegjės pėr pjesėn e hulumtimit pėr krime kundėr njerizimit dhe gjenocid thotė se i duhet njė ekip mė i madh nė terren pėr tė mbledhur dhe sistemuar dėshmitė e krimeve, sidomos dhunimet.

“Do tė mundohemi tė mbledhim tė dhėnat pėr vrasjet, vrasjet e fėmijėve, deportimet dhe do tė jetė segment i veēantė pėr herė tė parė mbledhja dhe dėshmimi i dhunimeve, sepse dyshohet se janė dhunuar mbi 10 mijė femra shqiptare”, i ka thėnė Salihu Radio Kosovės.

Salihu thotė se Instituti pėr herė tė parė do t’u jap formėn profesionale dėshmive tė mbledhura nė terren. “Kemi paraparė qė tė dhėnat e institutit pėrveē qė do t’u shėrbejnė tė gjitha institucioneve ato do tė jenė tė gatshme edhe pėr organet e ndjekjes”, ka thėnė Salihu.

Fejaz Dranqolli, qė kryeson ekipin pėr hulumtimin e krimeve nė trashėgiminė kulturore kosovare thotė se ka mbledhur fakte qė do shėrbejnė jo vetėm si shifra dėmesh, por edhe si dėshmi pėr organet e ndjekjes.

“Shkatėrrimi i trashėgimisė kulturore ka qenė njė gjenocid. Jemi duke mbledhur dokumentacionin dhe tash shpejt mund tė bėhet edhe padia. Ne shpejt gjithashtu mund t''''i japim edhe koston sa kushtojnė, por nė tė shumtėn kanė ndodhur dėmtime tė pariparueshme”, ka thėnė Dranqolli.

Bedri Bahtiri, sekretar i pėrhershėm nė Ministrin e Drejtėsisė pjesė e sė cilės ėshtė Instituti ka thėnė se presin ligjin pėr Institutin pėr tė mundur tė pėrcaktohet qartė rregullimi buxhetor i tij.

Anėtarėt e Institutit kanė thėnė se po hulumtohen edhe krimet e kryera ndaj etniteteve tė tjera nė Kosovė.

Instituti kosovar pėr Hulumtimin e Krimeve tė Luftės ka marrė pėr detyrė tė mbledh, sistematizoj, pėrpunoj dhe publikoj tė dhėnat pėr krime kundėr paqes, krime tė luftės, krime kundėr njerėzimit dhe akteve tė gjenocidit tė kryera gjatė viteve 1990 – 1999.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=59777
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.