Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 9.5.2011, 10:25   1

Shkrim i cituar Z2: Luginė: Serbia bllokon pikat kufitare


Citim:
Serbia bllokon vendkalimin kufitar me Llojanin

Shkup, 8 maj - Edhe mė tej nuk mbahet llogari pėr hapjen e pikės kufitare mes Maqedonisė dhe Luginės sė Preshevės, e cila ėshtė kėrkesė e kahershme e banorėve tė komunės sė Likovės dhe Kumanovės, por edhe atyre tė Preshevės.

Ditė mė parė, mes Maqedonisė dhe Serbisė ėshtė hapur njė pikė kufitare qė lidh Kriva Pallankėn me pjesėn serbe, e cila u bė nė mėnyrė ceremoniale midis ministrave tė brendshėm tė dy shteteve.

Banorėt e Llojanit dhe Vaksincės, ndėrkaq, pėr tė shkuar nė Miratoc dhe Preshevė, edhe pse e kanė afėr vetėm ca kilometra, duhet tė udhėtojnė deri nė 70 kilometra, respektivisht tė shkojnė nėpėr Kumanovė. Ata nuk mund t’i punojnė as tokat.

Si nė zgjedhje lokale ashtu edhe ato parlamentare shumė herė ėshtė premtuar se do tė hapet pika kufitare mes Llojanit e Miratocės, por deri mė sot asgjė konkrete nuk ėshtė ndėrmarrė.

“Pika kufitare mes Llojanit e Miratocės nuk hapet sepse tė gjithė janė shqiptarė. Nuk zgjerohet rruga. Partitė politike shqiptare nuk angazhohen aspak. Deri sa nga ana e Miratocės rruga ėshtė e shtruar, nga ana e Maqedonisė kanė mbetur edhe vetėm 750 metra, por kjo nuk realizohet. Distanca mes kėtyre vendbanimeve (Llojan-Miratoc) ėshtė vetėm 2.5 kilometra. Duhet tė punohet dhe jo tė premtohet”, ka thėnė Agim Rrahmani nga Llojani, i cili pėr mė se tri dekada ka punuar mėsues nė fshatin Miratoc tė Preshėvės.

Ai mė tej ka shtuar se “kjo pikė kufitare ka marrė edhe jetėn e tre njerėzve, njėri i moshės rinore dhe njė ėshtė plagosur dhe shumė tė tjerė janė keqtrajtuar”.

Ditė mė parė, siē ka theksuar sekretari i Komunės sė Likovės, Nexhati Osmani hapjen e pikės kufitare mes Llojanit dhe Miratocės po e bllokon Serbia. “Qeveria ėshtė duke e pėrgatitur projektin Kumanovė-Sllupēan-Bellanoc (me Kosovėn), qė duhet tė jetė gati brenda kėtij viti, ose vitin tjetėr, varėsisht sa arrijnė ta bėjnė gati, ndėrkaq sa i pėrket hapjes sė kufirit me Preshevėn , kjo pengesė po vjen nga Serbia”, ka thėnė Nexhati Osmani pėr Kohėn Ditore.

Bėhet e ditur se procedurat pėr hapjen e kėtyre pikave kufitare i takojnė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme. Nga kjo ministri bėjnė tė ditur jo zyrtarisht se madje edhe punėt administrative dhe ato plotėsuese janė kryer, por se bllokadat po bėhen nga ana e Serbisė.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,58199
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.6.2011, 23:30   2
Citim:
Shqiptarėt kėrkuan rihapjen e kufirit Miratoc - Llojan

Miratoc, 3 qershor - Nė fshatin Miratoc, nė kufirin mes Serbisė e Maqedonisė, tė premten ėshtė mbajtur njė protestė, me kėrkesė pėr hapjen e vendkalimit kufitar Miratoc – Llojan. Nė kėtė protestė ishin tubuar qindra qytetarė, si dhe liderė liderė tė spektrit politik nga Lugina e Preshevės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	protesta-lugine-kufiri.jpg
Shikimet:	177
Madhėsia:	63,3 KB
NNJ:	2992

“Hape Kufirin”, “BE nuk na pranon me kufij tė bllokuar”, “Mos cenoni lėvizjen e lirė tė qytetarėve” , “Evropa pa kufij”, ishin disa nga brohoritjet qė u dėgjuan dhe pankartat qė u panė gjatė kėsaj proteste pėr rihapjen e kėtij vendkalimi kufitar qė ėshtė mbyllur para 18 vjetėsh.

“Ne nuk kėrkojmė asgjė mė shumė se tė rihapet kufiri mes Miratocės dhe Llojanit pėr t’iu mundėsuar fshatarėve dhe mbarė popullatės lėvizje tė lirė andej e kėndej kufirit, sepse me mbyllje kufijsh nuk mund tė shkohet nė Evropė. Na ishte premtuar para pesė vjetėsh tė hapet, por sot e kėsaj atė premtime mbetėn vetėm fjalė. Lėvizja e lirė ėshtė edhe barometėr e demokracisė sė njė vendi dhe e garantuar nga konventat e OKB-sė dhe ato ndėrkombėtare qė duhet t’i respektojnė si Serbia ashtu edhe Maqedonia”, tha Shezxai Shaqiri, transmeton agjencia Presheva Jonė.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,61283
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:54.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.