Kthehu   Kreu > D2 > D2P
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.5.2011, 11:16   1
Geg
 

Emra shqiptarė


Desha ndihmė pėr emra djemsh shqiptarė

Rrofshi
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.5.2011, 15:58   2
Cjapi Zi
anėtar/e
 
Cjapi Zi
 
Anėtarėsuar: 6.2009
Vendndodhja: Tiranė, ShP
Emėr i bukur qė kam nigju kto kohė ėshtė Ujkan...
Pastaj ke sa t' dush : Arian, Alban, Arbėr, Ilir, Hodo, Ēelo, etj
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.5.2011, 17:14   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Hidhu njė sy kėtyre poshtė, pjesė nga projekti i 2007-ės. Kanė (pa pėrjashtim) kuptim nė shqipen e sotme, n.q.s. tė duhet sqarim pėr ndonjėrin, meqė i kemi krijuar vetė njė pjesė.

Citim:
Agbardh
Aglind
Agon
Ardit
Ardrit
Arion
Atbardh
Atlasht
Atri
Atrin
Atrir
Atris
Arlind
Arlindon
Artion
Besart
Besfort
Besian
Besion
Beslind
Beslir
Bledar
Blerand
Blerian
Blerind
Blerion
Boran
Borim
Bormal
Bormir
Boromir
Boron
Boronir
Briart
Bris
Brisian
Brision
Ditbardh
Ditmir
Dren
Drenar
Drenir
Drenart
Drilon
Drin
Drinart
Drinbardh
Drinmir
Drinomir
Drion
Dris
Drisart
Drisan
Drisian
Dritmir
Driton
Erand
Ergald
Erind
Erjon
Erkand
Erlind
Ermal
Fation
Fatjon
Frolind
Gald
Galdbardh
Galdion
Galdjon
Galdmir
Galdon
Gur
Guran
Gurart
Gurbardh
Gurian
Gurion
Gurjon
Hyllart
Hyllbardh
Hylldit
Hylldrit
Hyllin
Hyllind
Hyllion
Hylljon
Hyllmal
Hyllmir
Hyllnat
Hyllon
Ijon
Jetbardh
Jetlind
Jeton
Jon
Lind
Lindan
Lindon
Liridon
Luan
Malbardh
Malbor
Maldit
Maldrit
Malion
Maljon
Mirdon
Mirion
Mirjon
Mirlind
Saiart
Sibor
Sigur
Sidrit
Sival
Ujkan
Ulkan
Valand
Valart
Valbardh
Valdrin
Valfort
Valmir
Valon
Verlind
Visan
Visar
Visart
Visbardh
Visgur
Visjon
Vislart
Vismal
Vison
Vistar
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.5.2011, 23:02   4
Geg
 
Sigur dhe Boromir emra shqiptarė?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.5.2011, 23:28   5
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Fjalėformimi nė shqip ėshtė Si+gur, Borė+mirė (futet zanore, nė kėtė rast o-ja, pėr lehtėsi shqiptimi; fjalėformime tė tjera tė kėtij lloji Sidrit, Valmir, Gurabardh). Si homonime mund tė shfaqen dhe nė popuj tė tjerė, po qė s'kanė lidhje kuptimore apo prejardhjeje me emrin shqip. Kjo vihet re nė shumė emra tė tjerė, p.sh. emri Vera pėr vajza qė ėshtė homonim me Verėn e rusishtes, po qė tjetėr kuptim ka nė shqip, tjetėr nė rusisht; ose Hana (Hėna) e shqipes me Hanėn e japonishtes me kuptime tė ndryshme etj.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.5.2011, 11:21   6
Geg
 
Rrofshi ēuna!

Valfort !!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.5.2011, 00:45   7
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Ta gėzojė!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.5.2011, 09:27   8
Geg
 
Falemners, e ua ngjofsha zān'n e mir!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.6.2011, 12:50   9
nisi
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 5.2011
shum emra te bukur
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.4.2013, 01:23   10
Alban.rexha
 
Ēfar domethėnje ka emri Atris a mund tė mė tregoni
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.4.2013, 08:53   11
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kanė tė 4 variantet bashkė (Atri, Atrin, Atrir, Atris) tė njėjtin motiv tė "pėrtėritjes sė etėrve/atit", me zbėrthim "at i ri, i rirė, i rinuar, i risuar)". Fjalėformimi ėshtė mbiemėr i pėrbėrė i emėrzuar si forma Besart, Valfort etj. mė lart. Nga ana parimore qėndron pėr pėrtėritjen e farės.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:16.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.