Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.5.2011, 21:55   1
kusha
 
Zonja e zotėrinj nuk ju ka shkuar ndėrmend se etruskėt nuk ishin indo-evropianė si ilirėt? E se popullata e Hallstatit ka qenė kelte e jo ilire? Dhe se pellazgėt nuk dimė se ēfarė gjuhe kanė folur?

Ndryshuar sė fundmi nga fronti polar : 22.5.2011 nė 08:46. Arsyeja: mungesė alfabeti shqip / mungesė kapitalizimi

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.5.2011, 22:18   2
reparti kimik
 
Gjuhėn e pellazgėve e dimė se ėshtė zbėrthyer me anė tė shqipes nga historiani grek Thomopulos (p.sh. stela e Lemnos dhe njė mbishkrim tjetėr).

Po ti e ke shkuar ndonjėherė ndėrmend se nuk ka pse i merr njeri pėr bazė fantazitė e Parisit dhe tė Londrės nė lidhje me historinė e lashtėsisė dhe me parahistorinė e pellazgėve, etruskėve, ilirėve dhe popujve tė tjerė tė zonės? Se nė atė kohė ata kanė qenė ende nė majė tė pemėve dhe s'mund tė flasin pėr gjė tjetėr veē degėve, gjetheve, lendeve, boēave etj.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.5.2011, 07:15   3
kusha
 
Gjuha ndoshta e pellazgėve ėshtė alfabeti linear A ende i padeshifruar.

Ndryshuar sė fundmi nga fronti polar : 22.5.2011 nė 08:47. Arsyeja: mungesė alfabeti shqip / mungesė kapitalizimi

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.5.2011, 11:41   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
gjuha ndoshta e pellazgeve eshte alfabeti linear A ende i padeshifruar
Kusho, Tema si temė pėr mua shfaq kuptim tė plotė, gjithandej shofim kulturė ilire, emra ilirė qė shpjegohen pėrmes shqipes, dyndje nga Ballkani nė Itali, kuajt ilirė, sfastika ilire, etj. Umbrėt ishin fis ilir, dhe pikėrisht umbrėt janė bartėsit e kėsaj kulture.

Nuk e di pse ti dhe disa tė tjerė e ndjeni veten nė siklet.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2011, 02:13   5
kusha
 
Citim:
Thėnė nga Kandhaon

Kusho, Tema si temė pėr mua shfaq kuptim tė plotė, gjithandej shofim kulturė ilire, emra ilirė qė shpjegohen pėrmes shqipes, dyndje nga Ballkani nė Itali, kuajt ilirė, sfastika ilire, etj. Umbrėt ishin fis ilir, dhe pikėrisht umbrėt janė bartėsit e kėsaj kulture.

Nuk e di pse ti dhe disa tė tjerė e ndjeni veten nė siklet.
Pėr umbrėt ende s'kam hasur nė shkrime tė tyre por, svastika e ylli 5 rrema janė simbole ndėrkombėtare dhe i gjen nga neoliti e deri nė ditėt e sotme kudo nė planet nė tė gjithė viset e kulturat.

Ndryshuar sė fundmi nga fronti polar : 22.5.2011 nė 08:47. Arsyeja: mungesė alfabeti shqip / mungesė kapitalizimi

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2011, 03:58   6
reparti kimik
 
Citim:
gjuha ndoshta e pellazgeve eshte alfabeti linear A ende i padeshifruar
Ta nisim nga fillimi. Ēfarė di pėr pellazgėt ti? Cilėt autorė tė lashtėsisė ke lexuar?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2011, 08:48   7
kusha
 
thjesht per emra t autorve e te librave mos em pytni kurr se nuk jau maj mend emnat e saper qkadi perpellazget ktunuk jomnpazar meju tregu krejt qka di e qka sdi
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2011, 08:58   8
reparti kimik
 
Thua se nuk je nė pazar, po vetėm nė pazar flitet pa referenca. N.q.s. nuk di tė thuash se cili autor i lashtėsisė i pėrmend pellazgėt, apo ēfarė thonė kėta autorė pėr pellazgėt, atėherė ēfarė vlere kanė fjalėt e tua? Ti mund dhe tė thuash qė pellazgėt kanė zbritur nga ndonjė planet tjetėr dhe tė kėrkosh qė tė merret si e mirėqenė. Po nė atė rast i bie qė ke ngatėrruar faqen kėtu me ndonjė faqe tjetėr ku flitet si nė pazar, prandaj pyes.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2011, 09:06   9
kusha
 
lali ti dashte me m pyt diqkaper pellazget a mem gjyku?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2011, 09:38   10
kalimtar/e
 
Citim:
Thėnė nga kusha

lali ti dashte me m pyt diqkaper pellazget a mem gjyku?
Ti do pėrjashtohesh tani, publikisht. Tre herė tė ėshtė thėnė tė shkruash shqip, asnjė herė nuk e ke bėrė.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 22:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.