Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.5.2007, 21:40   1

Shkrim i cituar Z1: Procesi i privatizimit


Mbulim i procesit tė privatizimit nė Zonėn 1.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2008, 23:43   2

Shkrim i cituar Tiranė: KESH-i privatizon OSSH-nė


Qeveria shqiptare hapi dje dyert, pėr tė pritur oferta pėr privatizimin e Sistemit tė Shpėrndarjes tė Energjisė Elektrike. Ky ėshtė njė privatizim qė shihet si shpresė pėr tė rikuperuar rreth 80 milionė euro nė vit humbje joteknike tė KESH. Nė gazetėn angleze “Financial Times”, dje u publikua njoftimi zyrtar. Nė shitje janė 51 deri nė 76% tė aksioneve tė Operatorit tė Sistemit tė Shpėrndarjes Sh.A., njė kompani e re e sapokrijuar nga ndarja e KESH nė tre kompani tė ndryshme.

http://www.shekulli.com.al/news/101/...008-05-28.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.6.2008, 14:28   3

Shkrim i cituar Tiranė: Amerikano-zviceranėt blejnė ARMO-n


Konsorciumi amerikano-zvicėran ka fituar tenderin ndėrkombėtar pėr tė blerė 85% tė kompanisė shtetėrore tė naftės dhe gazit nė Shqipėri. Rafineria e naftės nė Teksas dhe grupi energjitik Mercuria nė Gjenevė, fituesit e tenderit, paguan 197 milionė dollarė pėr kompaninė shtetėrore tė naftės dhe gazit AMRO, njoftoi Ministria e Ekonomisė dhe Energjisė nė Shqipėri.

http://www.evropaelire.org/Content/News/1121288.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.9.2008, 12:02   4

Shkrim i cituar Ēekja "CEZ" blen shpėrndarjen e rrymės pėr €102 mln


“CEZ” blen pėr 102 milion euro shpėrndarjen e rrymės kompania ēeke “CEZ” ka fituar tenderin pėr privatizimin e Operatorit tė Shpėrndarjes sė Energjisė Elektrike nė Shqipėri. Konkursi, ku merrte pjesė edhe kompania italiane “ENEL”, u zhvillua gjatė ditės sė djeshme.

Tashmė “CEZ” merr kontrollin e OSSH-sė dhe prioriteti i saj do tė jetė ulja e humbjeve nė rrjet nga 35% qė janė aktualisht, nė 15%.

http://www.telegrafi.com/?id=46&a=793
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.12.2008, 13:43   5

Shkrim i cituar Tiranė: Ēekja CEZ ka ngrirė shitblerjen e OSSH-sė


Janė nė njė pikė mjaft delikate, thuajse nė ngėrē diskutimet pėr kalimin e OSSH tek firma ēeke CEZ qė e mori me koncension nė muajin shtator. Tashmė po detajohet marrėveshja, por duket se firma ēeke nuk ka shumė besim tek qeveria shqiptare. Kjo lidhet me faktin se OSSH-ja praktikisht ėshtė me humbje dhe nuk dihet se ēfarė do t’i ofrojė qeveria shqiptare kompanisė sė huaj, nė mėnyrė qė kjo e fundit tė arrijė tė mbledhė faturat e prapambetura.

http://www.shekulli.com.al/news/101/...008-12-20.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.1.2009, 13:52   6

Shkrim i cituar ShP: Faturat e elektrikut tani me polici


Policia e Shtetit dhe Operatori i Sistemit tė Shpėrndarjes sė energjisė elektrike kanė nėnshkruar njė marrėveshje, ku punonjėsit e policisė do tė ndihmojnė nė arkėtimin e faturave elektrike. Drejtori i pėrgjithshėm, Ahmet Premēi, ka takuar numrin njė tė OSSH-sė Sahit Dollapi, ditėn e djeshme, ku dhe kanė rėnė dakord pėr kėtė nismė.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=14384
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.1.2009, 22:55   7
allianz
 
Citim:
Privatizimi i OSSH-sė, vjedhėsit e energjisė do tė dėnohen me burg

Pronarėt e rinj tė Operatorit tė Sistemit tė Shpėrndarjes kanė tė drejtė qė tė ēojnė pėr ndjekje penale vjedhėsit e energjisė. OSSH-ja dhe Drejtoria e Policisė sė Shtetit nėnshkruan dje njė marrėveshje bashkėpunimi pėr zbatimin e detyrimeve reciproke pėr pagesat e faturės sė energjisė, si dhe dėnimin penal ndaj abuzimeve.

Nė bazė tė kėsaj marrėveshjeje policia do tė ndihmojė nė zbatimin e ndryshimeve tė bėra, ku ēdo ndėrhyrje nė rrjetin elektrik konsiderohet vepėr penale dhe nuk ndėshkohet mė vetėm me gjobė. Vetėm pak kohė mė parė, u miratua nga Parlamenti njė ndryshim nė Kodin Penal, nė bazė tė tė cilit dėnohen ndėrhyrjet nė rrjetin e energjisė dhe nė atė tė ujėsjellėsit.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=56571
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.1.2009, 17:51   8

Shkrim i cituar ShP: Ndėrpritet importi i naftės D2 dhe nė 2010 ndalohet krejt


Gjatė mbledhjes sė qeverisė, kryeministri Berisha ka dėnuar qėndrimin e opozitės mbi vendimin e qeverisė pėr tė mos lejuar qarkullimin e naftės D2 pas vitit 2010. Nė kėtė kontekst, kreu i ekzekutivit shqiptaroperėndimor ka nėnvizuar se qeveria ka ndaluar ARMO-n, e cila prodhon naftėn D2 qė ta shesė atė vetė nė treg, por do tė jetė e detyruar qė t'ua shesė me ēmimin e bursės tė gjitha kompanive tė tjera tregtare tė naftės, sipas pėrqindjes qė ato zėnė nė treg.

"Ne kemi ndaluar importin dhe kėtė e kemi bėrė nė interesin mė tė mirė tė qytetarėve shqiptarė. Pėr kėtė vit ne ndalojmė rreth 240 mijė ton import kryesisht tė naftės D2, pasi shqiptarėt nuk mund tė dėnohen me squfur", theksoi kreu i qeverisė.

Ndėr tė tjera, ai ka vėnė nė dukje se ēdo shtet pėrpiqet tė nxisė prodhimin vendės, nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr dhe kėtė vendim pėr naftėn D2 qeveria e ka marrė vetėm pėr 1 vit. Kryeministri ka shprehur garancinė e tij se nga data 1 janar 2010, nuk do tė ketė mė naftė D2 nė qarkullim nė Shqipėrinė Perėndimore.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=3475
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.1.2009, 19:23   9

Shkrim i cituar Tiranė: OSSH nis ndėrprerjet e energjisė pėr debitorėt


OSSH-ja ka nisur dje njė aksion pėr ndėrprerjen e energjisė elektrike konsumatorėve qė rezultojnė tė jenė debitorė ndaj saj. Njė aksion i tillė ka nisur nė zonėn e Kamzės, e cila ėshtė piketuar nga OSSH-ė si njė ndėr zonat ku konsumatorėt shkelin ligjin, duke kryer lidhje tė paligjshme tė energjisė elektrike. Gjithashtu, njė pjesė e mirė e banorėve tė kėsaj zone nuk i paguajnė faturat e energjisė elektrike.

Pėr sa i pėrket mungesės sė energjisė elektrike, nė disa zona tė Tiranės burime pranė OSSH kanė deklaruar se kėto ndėrprerje kanė ardhur si pasojė e remonteve. Ndėrkohė, sipas tyre, situata energjetike ėshtė tėrėsisht nėn kontroll dhe operatori i shpėrndarjes ka gjithė energjinė e nevojshme pėr tė mbuluar kėrkesėn pėr energjie.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=24004
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.3.2009, 13:23   10

Shkrim i cituar ShP: ARMO hedh nė treg eurodizelin shqiptar


Tre muaj pas privatizimit, kompania ARMO hedh nė treg pėr herė tė parė pas 30 vjetėsh naftėn e cilėsisė sė parė, tė njohur si "eurodizel". Nafta vendase ka njė pėrqindje shumė tė vogėl squfuri dhe kjo do tė thotė se cilėsia e saj ėshtė shumė mė e mirė se eurodizeli i importit.

“Pėr herė tė parė pas 30 vjetėsh kompania ARMO arriti tė prodhojė eurodizelin e standardeve evropiane. Nga analizat e bėra rezulton se eurodizeli prodhuar nė rafinerinė e Ballshit, ka parametra mė cilėsore se eurodizeli qė importohet aktualisht nga tregjet ndėrkombėtare. Ky rezultat ėshtė arritur pavarėsisht naftės bruto tė vendit, e cila ka njė nivel shumė tė lartė squfuri nė pėrbėrjen e tij”, - pohoi drejtuesi i kėsaj kompanie, Rezart Taēi.

"Ky rezultat u arrit jo vetėm falė investimeve tė realizuara nga ana e konsorciumit, por dhe punės inovatore tė stafit tė inxhinierėve dhe pėrkushtimit tė punonjėsve tė rafinerisė sė Ballshit”, - tha Taēi.

Drejtuesit e kompanisė ARMO bėjnė tė ditur se hedhja nė qarkullimin e eurodizelit vendas do tė ndikojė nė uljen e ēmimeve, ēka do tė jetė me pėrfitim pėr konsumatorėt.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=57928
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.3.2009, 14:13   11
Citim:
Inspektorati i naftės: OK D1 tė prodhuar nga ARMO

Nafta D1 e prodhuar nga kompania ARMO ėshtė e njė cilėsie tė lartė, duke i pėrmbushur kėshtu tė gjitha parametrat e duhura. Ky ka qenė rezultati i analizave tė kryera nga Inspektorati Qendror Teknik. Sipas specialistėve tė kėtij inspektorati, pėr tė kryer analizėn ėshtė marrė kampion nga rezervuari 51 i Rafinerisė sė Ballshit, ku sasia ėshtė rreth 1100 tonė. Pas analizės sė kryer nė laboratorėt e inspektoratit, rezulton se pėrmbajtja e squfurit 132 miligramė pėr kilogram ose ppm, rezultat ky qė ėshtė brenda parametrit tė lejuar sipas Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave “Pėr cilėsinė e lėndėve djegėse benzinė dhe diezel”.

Vetėm pak ditė mė parė drejtuesit e kompanisė ARMO deklaruan hedhjen nė treg tė naftės sė cilėsisė sė lartė eurodiezel apo siē njihet ndryshe D1. Nafta e prodhuar nga kompania ARMO, ka pėrqindje shumė tė vogėl squfuri, ēka e bėn me cilėsi mė tė mirė se ai i importit.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=26237
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.3.2009, 09:52   12
progonati
 
HAHAHAHA. HAJDE MOS QESH ME KETO RRENA. ARMO KA PAS PRODHUAR KARBURANT AVIONI QE NE 1979.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.4.2009, 21:44   13

Shkrim i cituar Prishtinė: Ka nisur ristrukturimi i PTK-sė


Posta dhe Telekomunikacioni i Kosovės (PTK) ka filluar procesin e ristrukturimit me qėllim rritjen e efikasitetit duke synuar dhe hapjen e vendeve tė reja tė punės dhe poste tė reja menaxheriale. Ristrukturimi i PTK-sė ka qenė i domosdoshėm dhe pėr shkak se me strukturėn e tashme shoqėria nuk mund tė privatizohet. Kjo ėshtė hera e parė qė procesi po zhvillohet me kapacitete tė brendshme dhe pa shpenzime.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=23&id=13946
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.4.2009, 22:30   14

Shkrim i cituar Shkumbin: 96%, pagesat nė KESH


Shkumbini radhitet ndėr rrethet me pėrqindje mė tė lartė tė arkėtimeve tė pagesave tė energjisė elektrike, sipas njoftimit tė OSSH-sė.

"Eliminimi i abuzimeve, si dhe ndėrhyrjeve tė paligjshme nė rrjetin elektrik nga specialistė tė OSSH, nė tė gjithė rrethin e Elbasanit ka bėrė tė mundur rritjen e nivelit tė arkėtimeve, si dhe ndėshkimin e tė gjithė abonentėve abuzivė", ka deklaruar drejtori i filialit vendor tė OSSH-sė, Artur Voci.

http://www.sot.com.al/index.php?option=com_content&view=article&id=9174:...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.4.2009, 21:32   15

Shkrim i cituar Tiranė: “ĒEZ” gati pėr drejtimin 5-vjeēar tė OSSH-sė


Shoqėria ēeke “ĒEZ” qė mban 76% tė aksioneve tė OSSH-sė, po gatitet pėr riorganizimin e shpėrndarėsit tė rrymės dhe nisjen e investimeve nė shtetin Perėndimor.

“Kemi ngritur njė grup ekspertėsh ēekė, nga mė tė mirėt nė disa fusha, tė cilėt do tė jenė tė aftė ta drejtojnė kompaninė sapo ne tė jemi pronarė tė saj. Ata, sė bashku me stafin shqiptar, do tė hartojnė planet e zhvillimit nė tė ardhmen e afėrt e mė tej”- shprehet drejtori i blerjeve pėr “ĒEZ”, Tomas Plasnek.

“Sa i takon numrit tė punonjėsve ende ėshtė herėt pėr tė folur. Por ne do tė bėjmė njė organizim tė ri tė kompanisė. Ēdo vendim qė do tė merret, do tė diskutohet me punonjėsit dhe sindikatat dhe pastaj do t’i bėhet i ditur edhe publikut. Sa i takon tarifave, ne nuk mund tė flasim pėr to pėr sa kohė qė nuk i kemi tė gjithė argumentet nė duar, por e garantojmė publikun se do tė veprojmė konform vendimeve tė Entit Rregullator tė Energjisė”- sqaron Plasnek.

“ĒEZ”-i ėshtė shoqėria e shtatė nė Evropė pėr sa i takon numrit tė konsumatorėve dhe e para pėr normėn e fitimit. Nė bazė tė kontratės sė shitjes, "ĒEZ" do tė derdhė pėr llogari tė qeverisė shqiptare nė fund tė shkėmbimit 102 milion euro, nė njė kohė qė ajo do tė investojė rreth 200 milion euro tė tjera nė sistemin e shpėrndarjes nė 5 vitet nė vijim.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=16049
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.6.2009, 20:58   16

Shkrim i cituar Prishtinė: "PTK" dhe "Ēohu" me padi tė ndėrsjella


Drejtuesit e PTK-sė dhe tė organizatės Ēohu, pas akuzave, kanė kaluar nė fazėn e padive. "Ēohu" padit drejtuesit e postės pėr keqpėrdorim tė parave publike, ndėrsa posta padit kėtė OJQ pėr shpifje dhe financim tė dyshimtė.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...o/9345/C4/C14/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.10.2009, 17:09   17

Shkrim i cituar Tiranė: Nisin procedurat pėr privatizimin e "Albpetrol"-it


Citim:
Gjiganti i naftės “ALBPETROL”, qeveria nis procedurat pėr privatizim

Kompania publike e nxjerrjes sė naftės “ALBPETROL” do tė hyjė nė procesin e privatizimit. Ministri i Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, Dritan Prifti, e ka deklaruar dje kėtė vendim gjatė njė konference pėr shtyp se ėshtė ngritur njė grup pune pėr tė filluar procesin e privatizimit tė kompanisė “ALBPETROL”.

Sipas ministrit Prifti, “grupi i punės i ngritur do tė pėrcaktojė formėn e privatizimit tė kėsaj kompanie si dhe termat e referencės dhe kushtet pėr privatizimin e saj". Ai nuk pėrjashtoi as pjesėmarrjen e kompanive shqiptare nė kėtė proces, nėse ato plotėsojnė kushtet dhe termat e referencės.

Ministri Prifti, shtoi se procesi i privatizimit do tė kryhet brenda njė periudhe 6-8 mujore.

Mė tej Prifti tha se do tė pėrzgjidhet njė konsulent ndėrkombėtar qė do tė kėshillojė qeverinė pėr mėnyrėn e privatizimit, ndryshimet ligjore dhe rregullatore qė duhen bėrė nė kėtė proces, por edhe pėr termat e referencės pėr tė hapur pastaj tenderin pėr privatizimin e “ALBPETROL”-it.

"Ne synojmė njė fitim maksimal nga privatizimi, ashtu sikurse edhe do tė zgjedhim kompaninė, e cila do tė ofrojė investimet mė tė mėdha",- vijoi Prifti, ndėrsa shtoi se njė tjetėr kusht pėr privatizimin e kėsaj kompanie qė do tė vendoset nga qeveria shqiptare ėshtė edhe mos largimi i fuqisė punėtore nga puna me privatizimin e kompanisė.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=21485
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.10.2009, 17:40   18

Shkrim i cituar BSH: Investimet e huaja, modeli i ri pėr ekonominė shqiptare


Citim:
Gjatė 20 viteve tė fundit, modeli ekonomik i Shqipėrisė ėshtė bazuar nė disa pika tė thjeshta: remitanca tė bollshme nga emigrantėt dhe thithje investimesh tė huaja pėrmes privatizimit tė aseteve kombėtare. Tė dyja kėto dy burime janė konsideruar gjithmonė "tė pėrkohshme."

Por tashmė duket se nuk janė mė thjeshtė tė pėrkohshme. Pothuajse gjithēka qė mund tė privatizohej ėshtė privatizuar ndėrsa emigrantėt po sjellin gjithnjė e mė pak tė ardhura. Nė kėto kushte, ėshtė e qartė se Shqipėria nuk mund ta konsiderojė krizėn aktuale botėrore si njė fenomen kalimtar qė nuk do tė lė pasoja.

"Ka ardhur momenti qė tė gjithė aktorėt duhet tė analizojnė me kujdes modelin e rritjes ekonomike tė vendit nė dekadėn qė po hyjmė", deklaroi dje Fullani.

"Nė veēanti, modeli i ardhshėm i rritjes ekonomike duhet tė faktorizojė mė shumė avantazhet konkurruese tė ekonomisė shqiptare, duke zbutur varėsinė e saj nga flukset afatshkurtra hyrėse tė kapitalit dhe duke zgjeruar bazėn ekonomike, e cila gjeneron flukse tė qėndrueshme dhe afatgjatė kapitali", shtoi ai.

Kriza ekonomike aktuale mund tė mos kalojė vetėm me ftohje tė rritjes ekonomike pėr njė apo dy vjet. Shumė ekspertė besojnė se ekziston rreziku qė i gjithė potenciali i rritjes ekonomike tė vendit mund tė zvogėlohet nė vitet nė vazhdim.

BSH e sheh zgjidhjen e kėsaj situate pėrmes investimeve tė huaja, si dhe thotė se ėshtė e gatshme tė angazhohet nė njė debat tė gjerė pėr tė parė se ēfarė do tė ndodhė me vendin tonė nė dekadėn e ardhshme, por paralajmėroi se objektivi i saj kryesor do tė mbetet zhvillimi i balancuar me stabilitet ekonomik.

"Nė respekt tė angazhimit tonė ligjor e institucional, politika monetare e Bankės sė Shqipėrisė do tė synojė, krijimin e kushteve tė pėrshtatshme pėr njė zhvillim tė ekuilibruar, tė karakterizuar nga njė inflacion i ulėt i ēmimeve tė konsumit, luhatje tė buta tė treguesve monetarė dhe bilance tė shėndosha tė agjentėve makroekonomikė", tha Fullani.

Ekonomistė tė ndryshėm mendojnė se nė situatėn aktuale, Shqipėria ndoshta mund tė mendojė pėr njė rritje graduale tė borxhit publik nė mėnyrė qė tė financojė investimet publike. Por nė kėtė rast, ekziston frika se sistemi politik nuk ėshtė nė gjendje tė tresė plane tė tilla dhe mund t‘i shpenzojė paratė nė projekte pa leverdi ekonomike.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=74325
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.10.2009, 08:05   19
Citim:
OSSH nis verifikimet nė terren tė matėsve dhe lidhjeve dyfishe

Vjedhjet e energjisė elektrike nga konsumatorėt, qė ndryshe njihen edhe si humbjet joteknike, konsiderohen njė ndėr problemet madhore tė sistemit energjetik shqiptar.

Pas privatizimit tė Operatorit tė Sistemit tė Shpėrndarjes nga kompania ēeke, CEZ, ulja e humbjeve konsiderohet edhe si njė ndėr sfidat kryesore. Kjo ėshtė edhe arsyeja qė pronari i ri i OSSH-sė ka nisur njė projekt pėr tė parandaluar vjedhjet e energjisė.

Pėr tė minimizuar ato kanė nisur tė ushtrohen kontrolle nė terren. Zonat periferike tė kryeqytetit janė tė parat qė po bėhen verifikime, lidhjet e dyfishta deri tek rregullsia e aparatit matės.

“Projekti ka nisur nė 1 gusht dhe deri tani janė kontrolluar 3 mijė abonentė, 900 prej tė cilėve kanė rezultuar me shkelje”,- ka deklaruar Makbule Gega, menaxhere e grupit tė humbjeve joteknike nė OSSH.

Disa muaj mė parė, nė njė ndryshim tė ligjit pėr energjinė elektrike, u pėrcaktua se ēdo ndėrhyrje private nė rrjet apo nė aparatin matės do tė konsiderohet kundravajtje penale. Dhe kėtė dispozitė ligjore, pronarėt ēekė tė Operatorit tė Sistemit tė Shpėrndarjes janė tė vendosur ta zbatojnė pėr ēdo shkelės tė ligjit.

“Projekti i verifikimit tė abonentėve, qė nga 1 nėntori do tė shtrihet nė tė gjithė vendin, duke nisur nga Shkodra, Durrėsi, Tirana, Fieri, Berati dhe Vlora”,- bėn tė ditur Gega.

Ulja e nivelit tė humbjeve konsiderohet nga kompania CEZ si njė ndėr sfidat kryesore tė sistemit energjetik shqiptar. Nė momentin e privatizimit tė OSSH-sė, drejtuesit e shoqėrisė ēeke deklaruar se Shqipėria ka nivelin mė tė lartė tė humbjeve tė energjisė nė Europė.

Bėhet fjalė jo vetėm pėr uljen teknike, si pasojė e amortizimit tė rrjetit, por edhe atyre joteknike, qė pėrfaqėsojnė vjedhjet qė i bėhet energjisė nė rrjet nga konsumatorėt. Kjo nėpėrmjet lidhjeve dyfishe dhe prishjes sė matėsve tė energjisė. Kjo problematikė ėshtė mė e theksuar nė zonat informale, ku ka pėrqendrim tė madh tė popullsisė, ndėrkohė qė infrastruktura ende nuk ėshtė kompletuar.

Sipas tė dhėnave zyrtare tė Operatorit tė Sistemit tė Shpėrndarjes, niveli i humbjeve tė energjisė nė vendin tonė e kapėrcen nivelin e 35 pėr qind. Krahas projektit tė mėsipėrm, kompania ēeke CEZ ka parashikuar edhe njė plan investimesh prej 200 milionė euro.

Kėto investime janė parashikuar nė kontratėn e shitjes sė investitori ēek ka lidhur me shtetin shqiptar. Nė kėtė dokument janė parashikuar me hollėsi edhe elementet rregullatore si p.sh detyrimi i kompanisė CEZ pėr tė pakėsuar me 17 pėr qind humbjet nė rrjet nė njė periudhė 5- vjeēare, si dhe pėr tė rritur minimalisht arkėtimet me 1 pėr qind ēdo vit.Raporti i OSSH: 35.7 % e energjisė humbet nė rrjet

Rreth 35.7 pėr qind e totalit tė energjisė qė hidhet nė rrjet, humbet. Shėrbimi i dobėt i faturimit, mungesa e tė dhėnave tė sakta nė sistemin energjetik, si dhe problemet me matėsit janė shkaktarėt kryesorė tė nivelit tė lartė tė humbjeve.

Kėto janė pėrfundimet e raportit tė kryer nga kompania audituese Artur d’Littel, e cila ėshtė kontraktuar nga pronari i ri i Operatorit tė Sistemit tė Shpėrndarjes, shoqėria ēeke CEZ pėr tė bėrė edhe vlerėsimin e nivelit tė humbjeve pėr vitin 2008.

Raporti u bė publik gjatė seancės dėgjimore, tė zhvilluar nga Enti Rregullator i Energjisė nė fillim tė muajit tetor.

Niveli i humbjeve i pretenduar prej tyre ėshtė 3 pėr qind mė i lartė se ai i deklaruar nga Operatori i Sistemit tė Shpėrndarjes nė momentin e privatizimit. Gjithsesi, do tė jenė ekspertėt e Entit Rregullator tė Energjisė. Tė cilėt do tė vlerėsojnė argumentet e tė gjitha palėve dhe do tė bėjnė verifikimet, pėr tė dhėnė mė nė fund verdiktin si institucioni i pavarur qė mbikėqyr dhe monitoron tregun e energjisė elektrike nė Shqipėri.

http://www.gazeta-agon.com/mat.php?idm=10482&l=a
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.11.2009, 09:05   20
Citim:
“Albpetrol”: Asnjė shitje pa para nė dorė pėr ARMO-n

Pas problemeve tė krijuara me shlyerjen e detyrimeve, kompania “Albpetrol” sh.a ndryshon rregullat pėr shit-blerjen e naftės me ARMO-n. Nėse nuk parapaguan pėr sasinė e interesuar, ARMO nuk do tė mund tė tėrheqė asnjė litėr nafte. Ky ka qenė vendimi i fundit i Kėshillit Mbikėqyrės sė kompanisė.

“Fillimisht do tė bėhet parapagimi i tė gjitha faturave tė naftės, qė ARMO kėrkon dhe me pas do tė mbushen autobotet me naftė pėr tė”, ėshtė shprehur drejtori i “Albpetrol”, Ferdinand Murati, i cili e drejton kėtė kompani prej afro katėr javėsh.

Deklarata e kreut tė kompanisė lidhur me ndryshimin e praktikės sė marrėdhėnieve tė shit-blerjes, si dhe marrėdhėnieve ekonomike mes dy kompanive, ka ardhur menjėherė pas vendimit qė Kėshilli Mbikėqyrės i “Albpetrol” ka marrė pak ditė mė parė.

Burime zyrtare nga kompania shtetėrore “Albpetrol” konfirmojnė se ky vendim ka lidhje me moskorrektėsinė e treguar deri mė tani nga ARMO, pėr likuidimin e faturave tė blerjeve tė sasisė sė naftės.

http://www.ballkan.com/index.php?pag...ws&newsID=2379
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:24.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.