Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 9.6.2011, 16:42   1

Shkrim i cituar SHBA: "Nuk ka shtete monoetnike nė rajon"


Citim:
SHBA: Rihapja e ēėshtjes sė Kosovės, e rrezikshme pėr rajonin

Uashington - Zv/ndihmėssekretari amerikan i Shtetit, Tomas Kantrimen deklaron se integrimi i plotė i rajonit tė Ballkanit nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO mbetet njė nga angazhimet kryesore tė SHBA-ve.
“Statusi i Kosovės ėshtė pėrfundimtar, si dhe kufijtė e saj”, ka thėnė Kantrimen gjatė njė konference pėr media, lidhur me zhvillimet mė tė reja nė Ballkan.

Sipas tij, rihapja eventuale e kėsaj ēėshtjeje ėshtė e rrezikshme pėr rajonin, sepse vetėm sa do t'u jepte zjarr pasioneve nacionaliste.

“Nuk ka shtete monoetnike nė rajon dhe besoj fuqishėm nė shoqėritė e atjeshme shumetnike si pjesė tė ardhshme tė BE sė dhe NATO-s”, citohet Kantrimen nga “Zėri i Amerikės”. /Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/37899/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.2.2012, 22:49   2
Citim:
Modeli evropian, shtetet multietnike

Ne besojmė se modeli evropian janė shtetet multietnike. Pas saj qėndron nė fund ēėshtja e Shqipėrisė sė madhe, qė shfaqet herė pas here, por pėr ēudi shumė mė rrallė, se sa ē'mendohet. Unė jam i bindur se Shqipėria nuk ka asnjė interes pėr idetė shqiptaromėdha.

Kėshtu shprehet Nikolaus Graf Lambsdorff, pėrfaqėsuesi special i Ministrisė sė Jashtme gjermane, pėr Evropėn Jug-Lindore nė njė intervistė pėr DW, i pyetur lidhur me analizėn e Institutit tė Berlinit pėr Shkencė dhe Politikė tė botuar kohėt e fundit, me vlerėsimin se bashkimi i tė gjitha zonave tė banuara me shqiptarė nė rajon nuk do tė kishte kurrfarė efekti domino.

Nė tė vlerėsohet se nė Maqedoni do ta lėshonin Maqedoninė perėndimore, sepse atje gjithsesi ka shumė probleme me pakicėn shqiptare. Dhe Bosnja e Hercegovina nuk do tė kishte pse tė frikėsohej nga rreziqe tė mėdha, nė qoftė se do tė kėtė ndryshime tė tilla territoriale dhe kufitare dhe se a ėshtė edhe ai i kėtij mendimi. “Pėrveē kėsaj, pėr kėto ēėshtje popullsia e prekur ėshtė pyetur shumė rrallė dhe zhvendosjet e kufijve do tė sillnin me vete edhe zhvendosje tė popullsisė. Kjo e gjitha, pėr ta shprehur me shumė kujdes, ėshtė joevropiane dhe jo nė pėrputhet me vlerat dhe normat dhe idetė e Bashkimit Evropian”, shprehet Lambsdorff.

Sa i pėrket efektit domino, ėshtė i mendimit se askush nuk e di paraprakisht se ēfarė vjen mė pas. “Kush dėshiron, ju lutem shumė, qė ta provojė kėtė? Ne me siguri tė plotė nuk do ta mbėshtesim, pėrkundrazi insistojmė qė kufijtė e Ballkanit janė vendosur dhe tani ėshtė puna, qė brenda kėtyre kufijve, tė ndėrtojmė dhe tė zhvillojmė shtetet moderne demokratike multietnike”, thotė mes tjerash pėrfaqėsuesi gjerman.

http://www.koha.mk/aktuale/11912.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.2.2012, 01:50   3
allianz
 
Po dhe ne pėr shtet multietnik jemi, njė shtet tė vetėm tė kombit shqiptar tė etnive kosovare, maqedonase, albaneze, malazeze, serbe, greke, turke, bullgare, kroate, boshnjake deri dhe italiane, zvicerane e austriake.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.