Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.6.2011, 08:40   1

Shkrim i cituar Z1: Njėsimi i forcave tė rendit


Citim:
Policia e Kosovės e pranishme nė zonat turistike nė Shqipėri

Policia e Kosovės dhe ajo e Shqipėrisė kanė nėnshkruar Marrėveshje Bashkėpunimi me tė cilėn policia e Kosovės pėrfshihet nė patrullime tė pėrbashkėta nė Shqipėri gjatė sezonit turistik.

Marrėveshja ėshtė nėnshkruar nga drejtori i pėrgjithshėm i Policisė sė Kosovės Reshat Maliqi dhe ai i Policisė sė Shqipėrisė Hysni Burgaj pas njė takimi tė zhvilluar nė Tiranė.

Tė dy nėnshkruesit kanė potencuar se marrėveshja ndėrlidhet me sezonin turistik qershor – shtator kur ka njė rritje tė ndjeshme tė numrit tė shtetasve nga Kosova qė shkojnė pėr pushime nė zonat turistike tė Shqipėrisė dhe ka njė shtim tė qarkullimit tė automjeteve pėr nė Shqipėri.

Nėnshkrimi i Marrėveshjes sė Bashkėpunimit parasheh shėrbime tė pėrbashkėta tė policisė sė shtetit shqiptar dhe Policisė sė Kosovės, nė akset kryesore rrugore tė Republikės sė Shqipėrisė, pėrgjatė sezonit veror.

Sipas njė komunikate tė lėshuar nga Policia e Kosovės thuhet po ashtu se marrėveshja ka pėr qellim, vendosjen e bashkėpunimit konkret nė fushėn e parandalimit tė kundėrvajtjeve administrative pėr rritjen e efikasitetit tė luftės ndaj humbjes sė jetėve njerėzore nė aksidentet rrugore dhe zbatimin me rigorozitet tė legjislacionit rrugor, pėr krijimin e njė ambienti mė tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt dhe pėrdoruesit e rrugės, qė qarkullojnė nė akset rrugore qė lidhin dy vendet .

Zbatimi i kėsaj marrėveshje pritet tė realizohet menjėherė.

http://www.zeri.info/artikulli/1/2/2...e-ne-shqiperi/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2011, 08:02   2
Citim:
Kujdes, Policia e Kosovės gjobit nė Shqipėri

Qytetarėt e Kosovės qė udhėtojnė nė Shqipėri duhet tė kenė kujdes gjatė vozitjes pasi gjobat super tė larta, minimumi 25 euro, mund t'i marrin deri nė Mirditė. Kjo pasi Policia e Kosovės ka filluar patrullimet deri nė kėtė pjesė. Ata shqiptojnė gjoba nė bazė tė rregulloreve tė Kosovės, qė janė 10 herė mė tė larta se nė Shqipėri.

Njė patrullė policore nė afėrsi tė Skurajve, ku duket qė nė orėt e para tė ditės, tė dy policitė po mbajnė nėn kontroll akset mė tė ngarkuara pėr tė shmangur aksidentet apo incidentet e ndryshme. Nisur kjo dhe nga shifrat e larta tė aksidenteve tė vitit tė kaluar, falė kėtij bashkėpunimi, ato janė minimizuar, dhe nė kėtė aks rrugor autorrugal, janė eliminuar; sė paku prej dhjetė ditėsh nuk ėshtė shėnuar asnjė aksident.

Policėt rrugorė kosovarė disponojnė gjithė teknologjinė e nevojshme pėr tė argumentuar tejkalimet e shpejtėsisė apo shkelje tė tjera tė qarkullimit rrugor, ndaj gjithēka dokumentohet me saktėsi, pėr t’u pėrcjellė me procesverbale drejt njėsive operacionale dhe shtabeve tė drejtimit tė kėtij aksioni tė pėrbashkėt nė qarkullimin rrugor.

Patrullat kosovare ndėrrohen krye dhjetė ditėsh, dhe do tė zgjasė si plan bashkėpunimi i pėrbashkėt deri mė 15 shtator.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/2...t-ne-shqiperi/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.7.2011, 14:26   3
Citim:
Policia e Kosovės, kontroll edhe nė plazhet shqiptare

Qė prej ditės sė mėrkurė ka nisur kontrolli i plazheve shqiptare edhe nga efektivat e policisė sė Kosovės. Kjo prezencė ka tė bėjė me shoqėrimin e autokolonave me turistė si dhe bashkėrendimin e punės me policinė shqiptare.

Sipas burimeve nga policia, pjesėmarrja e policisė kosovare gjatė kėtij sezoni turistik ndihmon punėn e bluve tė Shqipėrisė.

Duke qenė se automjetet kosovare do tė shoqėrohen nga policia e Kosovės, kjo gjė do tė shmangė dhe shkeljen e normave tė qarkullimit. Autobusėt tė cilėt nisen nga rajone tė ndryshme tė Kosovės, bashkohen nė Vėrnicė ku ndodhet dhe pika doganore Kosovė Shqipėri.

Duke u shoqėruar me polici, ato udhėtojnė 200 kilometra deri nė Durrės. Nga informacionet e para, policėt kosovarė do tė kontrollojnė plazhet e Durrėsit, Golemit, Shėngjinit, Sarandės, Vlorės dhe Velipojės.

http://www.botasot.info/def.php?category=6&id=126761
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.6.2012, 22:52   4
Citim:
Kosovė-Shqipėri, policitė marrėveshje pėr turizmin

Mes Kosovės dhe Shqipėrisė, pėr tė tretin vit radhazi u nėnshkrua “Memorandum bashkėpunimi”, i cili ka si qėllim organizimin e shėrbimeve tė pėrbashkėta tė Policisė Rrugore tė tė dy vendeve nė akset kryesore tė vendit nė kuadėr tė sezonit turistik veror.

Memorandumi u nėnshkrua mes Drejtorit tė Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, Hysni Burgaj dhe Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės, Shpend Maxhuni.

Ndėrkaq, Burgaj tha se “Tashmė ėshtė viti i tretė qė ne aplikojmė njė gjė tė tillė, mendoj qė ka pasur rezultat shumė tė mirė vitet e kaluara, duke minimizuar numrin e aksidenteve me pasoja. Policia e Shtetit Shqiptar nė bashkėpunim me Policinė e Kosovės, duke filluar qė sot implementojnė kėtė shėrbim pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve, marrjen e masave nė pikat e kontroll kalimit kufitar pėr t’i siguruar lehtėsirat e nevojshme qytetarėve tanė tė dy vendeve. Vetėm pėr vitin e kaluar, nė tre muajt qershor korrik gusht, nė pikėn e Morinės qė lidhet me Kosovėn kanė hyrė rreth 1 milion qytetarė pėr arsye turistike nė vendin tonė. Sigurisht qė ne do t’i pėrgjigjemi kėtij fluksi tė madh qytetarėsh me shėrbimin e shpejtė nė kohėn e duhur dhe tė kulturuar.

Ndėrkohė Maxhuni tha se “Kjo ėshtė njė praktikė qė me siguri do tė jetė tradicionale, ku policitė e dy vendeve nė aspektin operacional do tė bashkėveprojnė sė bashku nė akset rrugore, kryesisht nė territorin e shtetit shqiptar, gjatė periudhės verore, ku pritet qė njė fluks i madh i shtetasve kosovarė tė kalojnė pushimet verore nė bregdetin shqiptar. Praktikat e dy viteve tė kaluara kanė nxjerrė njė pėrfundim qė njė modalitet i tillė rrit nivelin e sigurisė nė qarkullimin rrugor dhe nė anėn tjetėr ndihmon qytetarėt kosovarė, qė nė komunikim tė drejtpėrdrejtė me Policinė e Kosovės tė trajtojnė ēėshtje qė lidhen me sigurinė rrugore nė akset rrugore tė shtetit shqiptar”.

http://www.gazetametropol.com/kosove...-per-turizmin/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2012, 18:58   5
Citim:
Nis patrullimi i pėrbashkėt policor mes Kosovės dhe Shqipėrisė

Policia e Kosovės dhe ajo e Shqipėrisė kanė ripėrtėrirė marrėveshjen e patrullimit tė pėrbashkėt nė territorin e Shqipėrisė, gjatė sezonit turistik, konkretisht deri mė 30 gusht.

Sipas pėrfaqėsuesve tė dy vendeve shqiptare, kėto praktika edhe nė tė kaluarėn kanė treguar rezultate tė mira pėr ofrimin e sigurisė sė qytetarėve dhe parandalimin e aksidenteve rrugore. Drejtori i Divizionit tė Komunikacionit nė Policinė e Kosovės, Sheremet Ahmeti deklaroi se Policia e Kosovės ėshtė nė ndihmė tė Policisė shqiptare dhe beson qė kjo marrėveshje edhe sivjet do tė jep rezultate tė mira nė sigurimin e qytetarėve.

“Mendoj qė praktika e dy viteve tė mė hershme ka treguar rezultate tė mira nė ofrimin e sigurisė sė qytetarėve dhe mund t’iu them se tė gjitha parametrat nė periudhėn e dy viteve tė mė hershme tregojnė qė ka pas rėnie tė fatkeqėsive tė qarkullimit rrugorė”, ka thėnė Ahmeti.

Kurse, drejtori i Policisė rrugore, nė Policinė e shtetit shqiptar, Vullnet Topalli tha se sot bashkė me kolegun tij, do fillojnė planifikimin e shėrbimeve dhe patrullimin e pėrbashkėt ndėrmjet punonjėsve tė Policisė rrugore tė shtetit shqiptar me punonjėsit tė Policisė tė shtetit tė Kosovės.

“Pikėrisht sot do tė fillojmė planifikimin e shėrbimeve dhe patrullimin e pėrbashkėt ndėrmjet policisė, pra punonjėsve tė policisė rrugore tė shtetit shqiptar me punonjėsit e policisė rrugore tė shtetit tė Kosovės. Patrullimi nė bashkėpunim tė kėtyre dy policive, do tė jetė nė gjithė territorin e vendit, por kryesisht do tė jetė nė zonat ku fluksi mė i madh i qytetarėve tė Kosovės vizitojnė shtetin shqiptar nė sezonin turistik veror”, ka thėnė Topalli.

Pėr pushuesit,si nga Kosova ashtu edhe ata nga Shqipėria, njė bashkpunim i tillė, ju jep atyre mė shumė siguri. Policia e Kosovės dhe ajo e Shqipėrisė, tashmė kanė qasje tė rregullt tė databazave nė dy pikat, ndėrsa pavarėsisht sezonės turistikė, gjatė tėrė viti kontrolli nė kėtė pikė bėhet vetėm hyrje - hyrje. Sipas zv. Komandantit tė pikės kufitare nė Vėrmicė, toger Shaban Osmanolli, numri i hyrje – daljeve nė kėtė pikė kufitare, ka njė rritje pėr 15 % me statistikat e vitit tė kaluar.

http://www.kosova-sot.info/politike/...dhe-shqiperise
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2013, 21:20   6
Citim:
Nis patrullimi i pėrbashkėt nė rrugėt e Shqipėrisė

Prizren, 1 korrik 2013 - Nis zbatimi i marrėveshjes pėr patrullim tė pėrbashkėt mes Policisė sė Kosovės dhe Policisė sė Shqipėrisė nė territorin e Shqipėrisė gjatė sezonit veror, tradicionalisht me fluks tė madh tė kosovarėve drejt bregdetit shqiptar.

Tė hėnėn mė 1 korrik, nga territori i Kosovės drejt territorit tė Shqipėrisė do tė niset edhe grupi i parė i zyrtarėve policorė, tė cilėt do tė fillojnė patrullimin e pėrbashkėt me zyrtarėt policorė nga Shqipėria. Gjatė patrullim tė pėrbashkėt ata do tė mbulojnė kryeisht aksin rrugor nga kufiri deri nė Durrės.

http://www.kosova.com/artikulli/95161
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.7.2013, 21:14   7
Citim:
Policia e Shqipėrisė nė mes tė Kosovės

Emri:  police_203012067.jpg
Shikimet: 75
Madhėsia:  17,4 KBNjė veturė e Policisė sė Shqipėrisė, ėshtė parė dje nė mes tė Kosovės. Ajo ėshtė fotografuar nė udhėkryqin e fshatit Komoran, derisa kishte marrė rrugėn drejt Vermicės.

Nė tė ndodheshin dy pjesėtarė tė uniformuar, njėri prej tyre i graduar e qė sipas njoftimeve zyrtare, ata kanė qenė pėr njė vizitė pune/zyrtare nė territorin e Kosovės.

“Kanė qenė pėr tė bėrė plane dhe orare pėr pjesėtarėt e policisė sė Kosovės qė janė me detyrė nė rrugėt e Shqipėrisė ”, thonė zyrtarė pėr informim nė PK.

Policia e shtetit shqiptar, sa heqė tė futet nė territorin e Kosovės e njofton Policinė e Kosovės dhe qė kėto raste ndodhin mė qėllim tė bashkėpunimit sa mė tė mirė. (INA)

http://ina-online.net/kosova/33253.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:18.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.