Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.9.2011, 21:29   1

Shkrim i cituar Ndėrlidhja 400kV Shkumbin-Manastir (nė ndėrtim)


Citim:
Lidhja Maqedoni-Shqipėri do tė siguroj stabilitet energjetik

Nga Manastiri deri nė Elbasan do tė ndėrtohet njė largpėrēues elektrik, nėpėrmjet tė cilit Maqedonia do tė krijojė lidhje energjetike me Shqipėrinė. Me kredi tė marrė nga Banka Botėrore, tė dy vendet do tė ndėrtojnė njė vijė transmetimi tė energjisė elektrike.

Nėpėrmjet sistemeve elektro-energjetike tė Shqipėrisė dhe Malit tė Zi, Maqedonia do tė lidhet me sistemin italian tė energjisė. Vija e transmetimit tė energjisė elektrike, qė do tė lidhė qytetin e Manastirit me Elbasanin, do tė ketė njė nivel tensioni prej 400 kilovatė.

"Nga ana jonė, nė pėrputhje me strategjinė e zhvillimit tė energjetikės, parashikohet ndėrtimi i njė korridori energjetik nė nivel tensioni prej 400 kilovatėve dhe atė mė Shqipėrinė dhe Serbinė, si dhe pėrmirėsimin e linjės transmetuese tė energjisė me Kosovėn", deklaroi Velen ministri i ekonomisė sė Maqedonisė, Valon Saraēini.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,18,61859
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.4.2012, 17:59   2
Citim:
Interkonjeksioni Tiranė- Shkup, nė garė dhe kompania bullgare

Tiranė - Kompania bullgare EMU Tragovishte ka treguar interesin e saj pėr koncesionin e linjės sė interkonjeksionit Tiranė- Shkup. Ata janė takuar sot me ministrin e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės, Nasip Naēo, ku mirėpriti interesimin e kėsaj kompanie, e cila gjithashtu tregoi interes pėr pjesėmarrjen nė fushėn e privatizimit tė HEC-eve.

Naēo njohu pėrfaqėsuesit e kompanisė me arritjet e Shqipėrisė nė fushėn e energjisė dhe mundėsitė qė ofrohen pėr investime nė kėtė sector. Ai garantoi se gara pėr interkonjeksionin Tiranė- Shkup, e cila do tė kompletojė lidhjen e Shqipėrisė me rajonin, do tė jetė e ndershme dhe transparente.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/36609
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.