Kthehu   Kreu > D1 > 1190-1478: Shtetet Arbėrore
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 22.9.2011, 03:15   1
Stahlhelm
anėtar/e
 
Stahlhelm
 
Anėtarėsuar: 4.2008

Lėndė burimore Philippus princeps tarentinus Albanensium generationibus privilegia confirmat..


1304, 5. septembris. Aversae

Philippus ilustris Ierusalem et Sicilie regis filius princeps Tarenti despotus Albos (!), Spatos, Catarucos, Bischesini (!), Aranitos, Lecenis (!), Turbaceos, Marchaseos (!), Scuras, Zeneuias, Bucceseos, Logorescos et Mateseos fidelibus suis salutem et dileccionem sinceram. Patefacto nobis per nuncios add nos missos vestre bone voluntatis affectu, quo ad fidem et mandata principis incliti domini genitoris nostri Ierusalem et Sicilie regis illustris et nostra cum sincera devocione redire ac in eis constanter perserverare disponitis, nos huiusmodi reversionem vestram gratam habentes pariter et acceptam vos ad fidem et mandata ipsa taliter reduntes benigne suscipimus et vos in illis specialis favoris et benevolencie gracia prosequi pollicemur; offensis omnibus et culpis (de verbo ad verbum ut ssupra no praecedente).

E confirmatione Caroli regis 1306, 6. septembris (v. infra).Burimi i dokumentit mund tė shikohet vetėm nga anėtarėt.
Bėhu dhe ti pjesė e trupave.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.9.2011, 15:22   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
A ka pėrkthim?

Dokumenti ėshtė interesant sepse vėrteton praninė e fisit tė mirėfilltė Albanoi ende nė mesjetė. Fiset tjera janė poashtu shqiptare.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.9.2011, 16:22   3
Stahlhelm
anėtar/e
 
Stahlhelm
 
Anėtarėsuar: 4.2008
Filipi, princi i Tarentit i siguron 13 fiseve shqiptare privilegjet e vjetra.

5 shtator 1304

Filipi, mbret i shndritur i Jeruzalemit e i Sicilisė, bir i princit tė Tarentit prijėsve tė Albėve (Albos), Shpatėve (Spatos), Katarukėve (Catarucos), Biskesinėve (Bischesini), Aranitėve (Aranitos), Lecenėve (Lecenis), Turbacejve (Turbaceos), Markazejve (Marchaseos), Skurajve (Scuras), Zenevisėve (Zeneuios), Buzėzajve (Bucceseos), Logoreskėve (Logorescos) dhe Matesejve (Mateseos), besnikėve tė vet, (i uron) shėndet e dashuri tė sinqertė. Mbasi doli nė shesh dashuria e vullnetit tuaj tė mirė ndaj nesh, me anėn e pėrfaqėsuesve tė derguar kėtu tek ne, dashuri kjo, nėpėrmjet tė cilės ju, me bindje tė sinqertė, mendoni tė ktheni dhe me kėmbėngulje, tė qėndroni nė besnikėrinė dhe nė urdhėrat e tė permendurit princ, zotit prindit tonė, mbretit tė ndritshėm tė Jeruzalemit e tė Sicilisė, pėr ne ėshtė e pėlqyeshme dhe e prenueshme njė kthesė e tillė e juaja, dhe me gjithė zemėr...


pėrkthim (jo i plot) i imi dhe nga:


Burimi i dokumentit mund tė shikohet vetėm nga anėtarėt.
Bėhu dhe ti pjesė e trupave.


Do ta bėj tė plot pėrkthimin dhe do sjell edhe disa dokumenta tė tjera nga Acta Albaniae
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.9.2011, 16:45   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ata Markazejt, janė Mazrekėt, sipas Milan Shuflajt, se pak ma herėt isha duke e lexu, po thotė qė gabimisht ėshtė shkruar Markazej
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:11.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.