Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.9.2011, 19:35   1
allianz
 

Pyetje "Pallati i Brigadave" apo "Pallati Mbretėror"?


Mund tė ma verifikojė njeri historikun? Apo mos ka dhe emėr tjetėr?


Citim:
Presidenti Topi priti sot nė Pallatin e Brigadave me rastin e 40-vjetorit tė themelimit tė Kėshillit tė Konferencave Ipeshkvnore tė Evropės, nė tė cilin merrnin pjesė...

http://www.standard.al/index.php/new...e-evropes.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.2.2013, 21:00   2
Citim:
Leka Zogu kėrkon pronėsinė e Pallatit tė Brigadave

Leka Zogu II, i njohur si princ Leka, fiton tė drejtėn ligjore pėr tė kėrkuar kthimin dhe kompensimin e dy pasurive tė familjes sė tij, njė prej tė cilave ėshtė Pallati i Brigadave.

Me pretendimin se janė pronė e gjyshit tė tij, Mbretit Zog, dhe se deri tani e ka pasur tė pamundur ta kėrkojė kėtė tė drejtė, Leka Zogu II i ėshtė drejtuar Gjykatės nė janar 2013. Pak ditė mė parė togat e zeza kanė pranuar kėrkesėn e princ Lekės pėr rivendosje nė afat tė kėrkesės sė tij drejt Agjencisė e Kthimit dhe Kompensimit tė Pronave pėr kėto prona.

Sipas vendimit tė Gjykatės, pronat nė fjalė janė dy pasuri tė paluajtshme, tė njohura si “Pallati i Princeshave”, sot Biblioteka e Librit tė Huaj, si dhe “Pallati Mbretėror”, sot Pallati i Brigadave, transmetojnė mediat nė Shqipėri.

Nė vendimin e shpallur mė 25 janar nga gjyqtarja Blerona Hasa, thuhet se kėrkuesi, princi Leka, nuk ka pasur mundėsi tė kėrkonte mė parė kthimin dhe kompensimin e pronės, pasi nuk zotėronte dokumentet e pronėsisė.

Sipas vendimit, kėto dokumente trashėgimtari i vetėm i familjes mbretėrore i ka “shtėnė nė dorė” vetėm pas datės 17 janar 2013. Referuar ligjit pėrkatės, ish-pronarėt mund t’i drejtoheshin AKKP-sė deri mė datė 31 dhjetor 2008. Pas kėsaj date e drejta pėr tė depozituar kėrkesė mund tė bėhej vetėm nėpėrmjet gjykatės.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,83,159711
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.