Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1943-1944: Mbretėria II (Shqipėria e bashkuar II)
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.10.2011, 18:28   1
kalimtar/e
 

1944: "Ēaste provash e ēaste tė vėshtira pėr Kosovėn shqiptare" (H1)


Citim:
Zhvillimi i ngjarjeve tė luftės nė kėto ditėt e fundit e ka traditė krejt gjendjen e Ballkanit e, nė lidhje me kėtė, edhe atė tė vendit t’onė. Lufta e pėrbotshme qi ka marrė proporcjone kaq tė mėdha dhe ka mbrri kulmin e ashpėrsisė dhe tė tmerrit, tue shkelė nė pragun e tė gjashtit vjet po futet, tashma, nė fazėn e sajė pėrfundimtare. Se kush do ta fitojė, ase kush do ta humb luftėn nuk asht nė kompetencėn t’onė m’e caktue.

Ajo qi na intereson né drejt sė drejti dhe na preokupon serizosisht asht ēashtja Shqiptare, e nė lidhje me kėté ēashtja e Kosovės.
Ngjarja e Beranės, ndodhun para nji mueji midis komunistavet idealist tė federates ndėrballkanike, t’andrueme prej tżne, dhe pėrfaqėsuesit tė Titos me njané, dhe nė tjetrėn emnimi i kėtij tė fundit si Kryekomandant i fuqive kombėtare tė Jugosllavisė sė madhe nga an’ e Pjetrit tė II-tė, gja qi u pėrhap nė kėto ditė me anėn e valėve t’ajrit, asht faktor’i ri qi hjedhė poshtė maskėn e Komunizmit, pėr tė zbulue qėllimet e vėrteta pansllaviste tė Titos me shokė tė cilėt mbasi verbuen mirė e mirė popujt e Ballkanit dhe e lane me gjak kėt tokė nėn parimin e shumė-zhurshėm; bashkėjetesė dhe vllaznim midis popujve nėpėrmjet republikash Sovjetike, tash na nxjerrin nė shesh ftyrėn e vėrtetė Sllave me protagonist Pjetrin e II-tė – Tito, qi ka pėr objektiv krijimin e Jugosllavisė pansllaviste.

Pėrpara kėtij realiteti tragjik qė nuk ka nevojė ma pėr asnji koment ase provė tjetėr, komunistat t’anė duhet tė zgjohen nga letargjia pėr tė kėthye n’udhė tė mbarė dhe mos m’e vazhdue ma tutje aventurėn e rrezikshme q’e ēoj vendin t’onė nė buzė tė vorrit.

Na e dijmė se do tė vijė nji ditė nė tė cilėn kėta bashkatdhetarė tė verbuem nga propaganda dhe nga ideologjinat e hueja, do t’a kuptojnė gabimin e tyne dhe do tė pendohen pėrgjithshka kan ba deri mė tashė, por do tė jetė shumė vonė, e at-herė edhe ata, edhe na do t’a qajmė me lot gjaku tragjedinė t’onė Kombėtare tė pregatitun prej vetė dorės sė Shqiptarit.

Me gjithė kėt, para se me mbrri ora e rrezikut, ajo or’ e vėshtirė qi ndoshta do tė jetė fatale pėr vendin t’onė, né na mbetet edhe nji rast provash, rasti i fundit, me tė cilin do tė peshohet vlefta e jonė Kombėtare.

Natyrisht janė ēaste tė vėshtira, ēaste provash pėr burrat e Kosovės dhe pėr tė gjithė patriotėt Shqiptarė, pėr tė tregue vullnetin e nji populli qi ka vendosė me qenė i lire ose me u shue fare me armė nė dorė.
Gurra e bardhė.

Burimi i dokumentit mund tė shikohet vetėm nga anėtarėt.
Bėhu dhe ti pjesė e trupave.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.