Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1944-1992: Republika III
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.11.2011, 22:07   1
kalimtar/e
 

1945: Themelimi i PK tė Serbisė - Agresioni komunist


Pjesėt poshtė janė diskutimet e "shqiptarėve" qė morėn pjesė nė Konferencėn e VI tė PK tė Serbisė, e cila me vendimin e PK Jugosllave u quajt Kongresi I-rė dhe themelues i PK Serbe. U mbajt nė Beograd prej 8-12 maj 1945. Morėn pjesė komunistė shqipfolės si Xhavit Nimani, i cili flet pėr "ata" (shqiptarėt) dhe "ne" apo "ushtria jonė" (sllavo-komunistėt).

Citim:
Pjesė nga diskutimi i Xhavit Nimanit, delegat i Kosovės dhe Metohisė

…Me gjithė kėmbėnguljen e Komitetit nė Kosovė e Metohi dhe me gjithė ndihmėn qė KQ i ka dhėnė Partisė Komuniste nė Kosovė, gabimet e pėrditshme kanė shkaktuar pasiguri tek shqiptarėt. Kėshtu, kohėt e fundit kur ushtrija jonė mobilizoi shqiptarėt, ajo vrau disa shqiptarė. Nė qoftė se kėtė e lidhim edhe me veprimet e mėparshme tė ushtrisė sonė kundrejt tyre, atėherė ėshtė e qartė pėrse u forcua edhe mė shumė tek ata besimi pėr qėndrimin tonė armiqėsor.

Pėr fat tė keq tė popullit shqiptar, njė pjesė e mirė e intelektualėve shqiptarė nuk u bashkuan me LNĒL, pėrkundrazi iu pėrulėn fashizmit. Kjo nuk do tė thotė se tė gjithė intelektualėt shqiptarė u bashkuan me fashizmin, por edhe ata qė u bashkuan me LNĒL, janė tė infektuar nga shovinizmi, prandaj nuk mund t’u jepet punė e pavarur. Pėr tė luftuar me sukses kundėr armikut duhet tė kėrkojmė nga Shqipėria njė numėr tė madh mėsuesish.

Burimi i dokumentit mund tė shikohet vetėm nga anėtarėt.
Bėhu dhe ti pjesė e trupave.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:55.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.