Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1944-1992: Republika III
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.11.2011, 22:47   1
kalimtar/e
 

1947: Heqja e vizave me Jugosllavinė


Citim:
REPUBLIKA POPULLORE E SHQIPĖRISĖ Tiranė 31-10-1947
MINISTRIJA E PUNĖVE TĖ JASHTME V.F. L.P
Seksioni Konsullor
Nr. F. V. 495/24 RES

K R Y E M I N I S T R I S Ė
T I R A N Ė
LANDA: Mbi suprimimin e vizave midis Shqipėrisė dhe Jugosllavisė

Ju njoftojmė se, mbi propozimin e Qeverisė sė R.F.P. tė Jugosllavisė, midis kėtij Dikasteri dhe Legatės Jugosllave nė Tiranė u-shvilluan bisedimet mbi suprimimin e vizave midis tė dy vendeve. Mė 25 Shtator k.v. u arrijtė njė marrėveshje rreth kėsaj ēėshtje me anė kėmbimi Notash.

Bashkėngjitun, ju dėrgojmė, tė pėrkthyera, tekstin e Notės1 sė kėmbyer sė bashku me aneksin pėrkatės.

Shtojmė se si gjat bisedimeve si pėr zbatimin e marrėveshjes sė pėrfunduar jemi marrė vesh me Ministrin e P. tė Mbrendshme.

Me marrėveshjen nė fjalė suprimohen vizat pėr shtetasit e anės tjetėr, d.m.th. njė shtetas shqiptar me pasaportė tė rregullt i cili do tė shkojė nė Jugosllavi nuk ka nevojė tė marrė vizė konsullore nga Pėrfaqėsuesit e Jugosllavisė dhe njė shtetas jugosllav me pasaportė tė rregullt pėr tė ardhur nė Shqipėri nuk mer vizė konsullore nga Pėrfaqėsit t’ona tė jashtme. Por si shtetasit shqiptar ashtu dh ata jugosllav, kur udhėtojnė nė Jugosllavi dhe Shqipėri, janė tė detyruar tė bėjnė, si mė pare, vizat e kontrollit me autoritetet kompetente (Ministria e P. tė Mbrendshme, Policia), si dhe nė hyrje ashtu dhe nė dalje.
Njėkohėsisht, ėshtė vendosur edhe suprimimi i vizave tė letrave tė Kufirit, tė letrave tė pronarėve pėrtej kufirit dh tė leje-kalimeve.

M I N I S T R I
(firma)

Burimi i dokumentit mund tė shikohet vetėm nga anėtarėt.
Bėhu dhe ti pjesė e trupave.
_________________
1. Nota nuk ndodhej bashkangjitur
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:14.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2018
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.