Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Prodhim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.12.2011, 19:33   1

Shkrim i cituar Z1: Kreditimi i biznesit vendor


Citim:
Ekonomia nė apati, BSH ul normėn bazė nė 4.75%

Banka e Shqipėrisė uli sot normėn bazė tė interesit me 0.25 pikė pėrqindjeje, duke e ēuar nė nivelin mė tė ulėt historik, 4.75%. Sipas Guvernatorit, Ardian Fullani, ky vendim reflekton presionet e ulėta inflacioniste, si rrjedhojė e kėrkesės sė ulėt agregate nė ekonomi.

Banka e Shqipėrisė tenton kėshtu t’i japė njė stimul tė mėtejshėm ekonomisė shqiptare, qė duket sot nė momentin mė tė plogėsht tė dekadės sė fundit. Guvernatori nė daljen e sotme nuk e fshehu pesimizmin pėr ecurinė e ekonomisė shqiptare edhe gjatė vitit 2012.

Sipas tij, problemet nė ekonomitė partnere tė Eurozonės do tė ulin ndjeshėm kėrkesėn pėr mallra shqiptare. Nė vlerėsimet pėr sektorin financiar, Guvernatori tha se sektori bankar ėshtė i sigurt, likuid, por mė i kujdesshėm nė kredidhėnie.

Megjithatė, Banka e Shqipėrisė gjykon se ecuria e ngadaltė e kredidhėnies vjen kryesisht si pasojė e kėrkesės sė dobėt nga sektori privat. Pikėrisht gjallėrimi i kėrkesės do tė jetė ēelėsi pėr rritjen e kreditimit dhe tė gjithė ekonomisė shqiptare.

http://www.scan-tv.com/lajmet/lajmet...ze-ne-475.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:50.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.