Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1943-1944: Mbretėria II (Shqipėria e bashkuar II)
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 3.12.2011, 15:46   1
kalimtar/e
 

1943: Ligji pėr mbledhjen e Asamblesė Kushtetuese


Citim:
Ligjė Nr. 15, d. 21 Tetuer 1943

Zgjedhja e pėrfaqėsuesave pėr mbledhjen e Asamblesė Kombėtare

Dekret i Kom. Ekzkek. Pėrkohshėm

1

Ēdo komunė e lidhun nė Nėnprefekturė, qoftė e lidhun nė Prefekturė do tė zgjedhi 3 pėrfaqėsuesa.

2

Pėrfaqėsuesat Komunalė, s’bashku me Kėshillin e me Kuvendin e Bashkisė sė Qendrės, do tė zgjedhi asamblistat qė do tė pėrfaqėsojnė Prefekturėn nė A. Kombėtare.

3

Pėr ēdo 10.000 frymė do tė zgjidhet nji asamblist. Asamblisti duhet tė ketė moshėn madhore dhe tė gėzojė tė gjitha tė drejtat civile.

4

Brenda 1 Tetorit 1943 duhet qė ēdo Prefekturė t’i ketė dėrgue Komitetit Ekzekutiv tė Pėrkohshėm listėn e Asamblistave.
Pėr ato Prefektura qė mbrenda dates 1 Tetor 1943 nuk do tė kenė dėrgue listėn e pėrfaqėsuesave, nji Komision i Posaēėm do tė zgjedhi pėrfaqėsuesat nga gjini i vendasve t’asaj Prefekture qė ndodhen nė Kryeqytet.

5

Komi. Ekzek. Pėrkohshėm do tė ftojnė pėrfaqėsuesa nga Klerėt, nga personalitete e shqueme nė botėn e politikės shqiptare dhe nga Malet e Shqipnis.

Tiranė, mė 23 shtator 1943

Burimi i dokumentit mund tė shikohet vetėm nga anėtarėt.
Bėhu dhe ti pjesė e trupave.

Ndryshuar sė fundmi nga sub674843 : 7.5.2012 nė 13:42.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.12.2011, 16:14   2
kalimtar/e
 

Caktimi i cilėsis sė deputetit nė lidhje me shėrbime tė tjera


Citim:
Kuvendi Kombėtar

Vendim d. 10-11-1943, Nr. 4

Sa pėr ktė herė deri nė zgjedhjet e reja Parlamentare cilėsija e deputetit asht e papajtueshme vetėm me ofiqin e Prefektit, Nėnprefektit, Kryetarit tė Bashkis, Funksionarit Gjyqsor, oficerit tė Fuqive t’Armatosuna dhe me shėrbim aktiv fetar.

Tiranė, 10-11-1943

Burimi i dokumentit mund tė shikohet vetėm nga anėtarėt.
Bėhu dhe ti pjesė e trupave.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:17.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.