Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.12.2011, 17:01   1
allianz
 

Pyetje Datimi i pushtimit turk


Shikoj te indeksi qė ėshtė "1600-1912: Pushtimi turk", qė dalin 312 vjet pushtim. Popullorēe tė gjithė thonė 500 vjet pushtim. Besoj se do ishte me interes tė sqarohen etapat dhe cila ėshtė kohėzgjatja reale e pushtimit?

Mbase bėn tė nxirren dhe zonat qė ishin aktualisht tė pushtuara, sepse nė histori pėrmendet shpesh se zonat e thella malore ishin pa administratė pushtuese, kėshtu qė i bie qė de fakto vetėqeveriseshin.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2011, 22:51   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Rėnia e Krujės mė 1478-n ėshtė pika simbolike, pavarėsisht se qėndresa vazhdoi dhe rreth 25 vite tė tjera deri nė dhjetėvjeēarin e parė tė 1500-s e mė tej. Megjithatė nėse ka ngjarje tjetėr mė domethėnėse mund tė merret ajo si pikė referimi.

Siē ėshtė tani nga 1478-a nė 1912-n gjithsej 434 vite pushtim administrativ janė, thjesht nė danėn e Shqipėrisė pritet nė 1600-n pėr shkak tė ndarjes sė periudhės emėrtuese, pjesa tjetėr ėshtė e Arbėrisė.

Pėr hartimin e zonave duhet punė pastaj. Mirdita p.sh. ka qenė praktikisht e paprekur.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2011, 23:24   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
1600 ka mbetur nga koha kur ka qenė e ndame "Arbėri" "Shqipėri", duke qenė se emėrtimi "shqiptar" daton nga ajo kohė pėrafėrsisht, pastaj kur u ba risistemimi i danave te Historia ka mbetur ashtu.

Nė fakt nėse merret parasysh Tivari data shkon mjaft vonė, s'po mė kujtohet saktė, diku kah 1572(?)

Mund tė veprojmė kėshtu: periudha e parė fillon me paraqitjen e turqve pėr herė tė parė nė Betejėn e Savrės dhe pėrfundon me stabilizimin e pushtetit turk nė Shqipėri - dhe periudha e dytė fillon me stabilizimin e pushtetit turk nė Shqipėri, dhe vazhdon mė tej.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.12.2011, 15:31   4
kalimtar/e
 
Nė shek. XV ishte kriju Sanxhaku Shqiptar, prandaj pa diskutim qė 500 vjet pushtim
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.12.2011, 16:40   5
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Diskutim ka, se nga krijimi i Lidhjes sė Arbrit deri nė rėnien e Krujės shteti, pėr aq sa shtrihet, nuk ėshtė i pushtuar. Pra maksimumi janė dy pushtime turke (nėse do tė quhet pushtim i pari), para dhe pas Lidhjes. Nuk na intereson kėndvėshtrimi turk se pėr analogji ėshtė si tė themi sot qė "Kosova ėshtė pjesė e Serbisė" se ashtu thonė institucionet e shtetit serb, ndėrkohė qė realiteti nė terren ėshtė tjetėr.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.12.2011, 21:49   6
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Me rėndėsi ėshtė se Lidhja ka qenė krijesė me rėndėsi derisa ka pėrfshirė territore tė mėdha dhe ka pasur pavarėsi tė padiskutueshme. Prandaj mund tė llogarisim dy pushtime, por qė nuk vlen p.sh. pėr Kosovėn (pjesa lindore, Drenicė etj.), qė ishte nėn Brankoviēėt dhe pėrmes kėtyre nėn turqit.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:13.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.